Svět ruskýma očima 549

Válečná avantýra v Sýrii je odsouzena

Dmitrij Sedov

2. března 2020

V noci na 29. února podniklo turecké letectvo několik masivních raketových a dělostřeleckých útoků na syrská vojska, které podle Ankary způsobily významné ztráty syrských vojáků a vojenské techniky. Útoky pokračovaly i 1. března. Byla sestřelena dvě syrská útočná letadla a bombardováno vojenské letiště v Aleppu.

Erdogan usiluje o vtažení NATO do konfliktu. Na jeho žádost bylo svoláno zasedání RB OSN, na němž americká zástupkyně v OSN Craftová vyslovila plnou podporu Turecku Washingtonem, prý kvůli „protiprávním náletům syrských a ruských letadel na turecká hlídková stanoviště v severní Sýrii“. S obnovením „náletů syrských a ruských letadel na provinční Idlib“ se vytasil také Stoltenberg a vyzval Sýrii a Rusko „k ukončení útoků, k dodržování mezinárodního práva a k podpoře úsilí OSN o mírové urovnání konfliktu“.

Jenže rezoluci o podpoře Ankary aliancí zablokovalo Řecko a aliance se musela omezit jen na výzvy „k ukončení útoku“. Takže další účast NATO v informační válce na straně Turecka nebude. Žádné zapojení vojenských struktur NATO do akcí Turecka v Sýrii nebude. Americká vojenská přítomnost v Sýrii se scvrkává, a to významně ovlivňuje postoje amerických spojenců.

Jak píše šéfredaktor londýnských arabských novin Bari Atwan, bylo před časem Turecko na čele koalice 65 zemí a nyní je Erdogan prakticky osamocený. Jediný Katar jej ještě podporuje. Dřívější příznivci Turecka jej opouštějí. Dokonce i Saúdská Arábie zmírnila svůj postoj vůči Damašku a prohlásila, že syrská politická opozice pracuje proti zájmům své země. Obnovují se diplomatické styky Sýrie s Jordánskem a svá velvyslanectví v Damašku otevřely Sjednocené arabské emiráty a Bahrajn. Sjednocené arabské emiráty vyjádřily svou podporu Asadovi. Je dost důležité vědět, že Turecko sympatizuje s Muslimským bratrstvem zakázaným v Rusku, které mnohé arabské režimy pokládají za sobě nebezpečné.

Na začátek vojenských akcí Turecka proti Sýrii prudce zareagoval Írán. Oficiální Teherán žádal okamžité zastavení útoků na syrskou armádu a pohrozil raketovými útoky na turecké oddíly a na jejich komplice „bez varování“ s možností raketového útoku na turecké hlídkové body.

Dne 29. února ohlásil Erdogan, že „žádal od Putina, aby dal Turecku volnou ruku, aby se Turecko mohlo setkat s Damaškem tváří v tvář“. Prý turecké jednotky vstoupily do Sýrie na pozvání syrského lidu a odejdou tehdy, až to bude syrský lid potřebovat. Moskva odpověděla prostřednictvím Peskova, že se v Sýrii na pozvání syrské zákonné vlády nacházejí ruská vojska a všechno ostatní je v rozporu s mezinárodními normami. Turecko nesplnilo své závazky podle dohody ze Soči z roku 2018 a důsledkem jsou teroristické útoky na syrská vojska.

Nato bylo vypuštěno 14 raket Kalibr. Zástupce ministerstva obrany RF varoval, že „RF nemůže zaručit bezpečnost tureckých letů ve vzdušném prostoru Sýrie“.

Nato se Erdogan pokusil způsobit chaos a otevřel kontrolní stanoviště pro migranty na hranici s Řeckem. Podle řeckých úřadů se přes 4 tisíce osob snažilo proniknout do Řecka a řečtí pohraničníci na ně použili slzný plyn. Ankara uvedla, že nebude nadále hranici pro uprchlíky uzavírat. Jenže snahy Erdogana zvrátit vývoj situace v Idlíbu ve svůj prospěch se ve všech směrech obrací proti němu.

Článek 15 washingtonské úmluvy o NATO nedává možnost pomoci členskému státu v případě , že vtrhl na cizí území. Erdogan bude muset bojovat proti syrské armádě bez spojenců.

Rusko a Írán naznačily možnost raketových úderů raketami dlouhého doletu, což radikálně mění strategické postavení tureckého vojska v Sýrii. Rusko se může zaměřit na formace tureckých chráněnců a Írán bezprostředně na turecké vojenské objekty.

V Turecku roste nespokojenost s Erdoganovou politikou. Přes 60 tureckých intelektuálů podepsalo petici vládě, v níž navrhlo vyvést turecká vojska ze Sýrie.

Hrozba pustit vlny běženců do EU unii znepokojuje, ale za poslední dva roky své hranice zajistila tak, že je schopna zadržet nekontrolované masy lidí.

Úmysl Erdogana anektovat část severní Sýrie, ve které vytvořil nárazníkové zóny a která má bránit přeshraniční aktivitě Kurdů, krachuje. Nezávislý turecký novinář Baydar píše: „Když Putin pochopil, že se s ním vede nečestná hra, varoval před jakoukoliv válkou se syrskou armádou … O ruských cílech v syrském konfliktu nelze pochybovat. Sýrie bude hřbitovem pro ozbrojené islámské teroristy.“

Převzato z Fondsk.ru

***

Pro jaký nový Pearl Harbor chtějí stavět japonské letadlové lodě?

Anatolij Koškin

4. března 2020

V průběhu amerických prezidentských voleb před čtyřmi lety si nikdo v Japonsku nepřál vítězství Trumpa. Hovořilo se s japonskými politiky, vědci i politology a projevovalo se to i v japonské televizi. Tito lidé si nedokázali představit, že by Trump mohl řídit hlavní světovou ekonomiku a politiku. Ovšem neočekávali pro nikoho, ani pro Japonsko nic dobrého rovněž od Clintonové. I když část Japonek by ji brala, ne však z důvodů politických, ale z ženské solidarity.

Jedna z příčin nechuti Japonců k Trumpovi je jeho nadřazené mentorské chování k vojenské politice Japonska. Obyvatelé mají ještě „jadernou alergii“ po nelidském americkém bombardování a cítí se ohroženi po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima. Byli šokováni z „návrhu“ prezidentského kandidáta Japonsku, aby si opatřilo vlastní jaderné zbraně proti sousedním státům. Pro Japonce je také urážející Trumpovo obvinění z prý bezplatného využívaní americké ochrany před „hrozbami války“ od sousedů.

Jakmile se stal Trump prezidentem, žádal od „bohatého Japonska“ ztrojnásobit platby ze státního rozpočtu na provoz mnoha vojenských základen USA v zemi. Jde o částku od dvou do šesti miliard dolarů. Prý chtěl zvýšit japonské platby až o 300 %. Tak by vzrostla platba za americký kontingent (54 tisíc osob) v Japonsku na 8 miliard dolarů. To přijde zřejmě až v budoucnu. Pro mnoho Japonců bylo objevem, že země platí za americké základny, a částky vyvolaly znechucení. Nechápali, za co Japonci strýčkovi Samovi platí. Japonská vláda se nesměle pokusila protestovat s tím, že „platí dost“, ale prezident podnikatel dobře kalkulující své požadavky na Japonsko a Jižní Koreu zvýšil částky s odůvodněním jejich „ochrany“.

Jedny z hlavních japonských novin Asahi Šimbun zveřejnily článek v USA žijícího japonského doktora politologie Juna Kitamury „K otázce snížení nákladů na udržování amerických vojsk v Japonsku. Nezbytnost vývoje vlastní japonské obranné strategie“, která by mohla být v rozporu se strategickými postoji USA. Článek uvádí propočty některých amerických expertů, že platbou šesti miliard dolarů na udržování základen a kontingentu ozbrojených sil USA v Japonsku prý ušetří Tokio 44 miliard v přepočtu na americkou měnu. Kalkulace: Když se v odpověď na požadavky Trumpa Japonsko uvolí k „dobrovolnému“ zvýšení nákladů na udržování amerického vojska v zemi na 6 miliard dolarů ročně, bude to pro něj značně levnější než vytvářet vlastní obranný systém srovnatelné síly s americkým. K dosažení úrovně vojenského potenciálu, který by se byl schopen efektivně bránit čínské agresi, musí Japonsko zvýšit svůj vojenský rozpočet ještě o 50 miliard dolarů. „Symbolických“ 6 miliard na americký kontingent v zemi dá Japonsku úsporu 44 miliard?

Podle Kitamury neznamená, že každoročně zaplacených 6 miliard dolarů zajistí, že budou Japonci „moci klidně spát“. Washington žádá od svého podřízeného spojence, aby se aktivně zapojil do závodů ve zbrojení s tím, aby vojensky odolávalo silným sousedům. Jenže i se silnými zbraněmi zůstane Japonsko „pomocníkem plnícím vůli USA“. Kitamura píše: „Úvaha je založena na amerických představách o USA jako o jediném centru síly a na americké obranné doktríně. V nich nemá Japonsko samostatnost ve vývoji a realizaci vlastní vojenské strategie. Proto s těmito americkými propočty nemohu souhlasit.“

Politolog hlavně nesouhlasí s plány stavět v Japonsku letadlové lodě. To kromě jiného znamená vážně porušení dříve ohlášeného „čistě obranného charakteru Sil sebeobrany“. Podle americké strategie leteckých útoků na nepřítele počítají japonští vojáci, že jsou nyní potřeba k posílení námořního válečného potenciálu země nejméně dvě velké letadlové lodě, na každou z nich budou samozřejmě značné výdaje na postavení. „Krom toho musí Japonsko modernizovat stávající vrtulníkovou loď a postavit další“, říká autor článku. Na to bude potřeba 14 miliard dolarů. Ohromné výdaje vyžaduje také zkompletování palubního letectva, přidání skupin lodního a ponorkového doprovodu, příprava důstojníků a pilotů a další opatření.

Kitamura tvrdí, že Američané žádají osadit vojenské námořnictvo Japonska útočnými systémy: „Američtí vojenští poradci trvají na tom, aby Japonci všemožně posilovali své námořní vojenské síly, včetně letadlových lodí, dále letectvo a zvláště námořní letectvo, raketové složky (balistické rakety) a kosmická vojska. Japoncům doporučují zesilovat svůj raketový potenciál středního dosahu, který by dokázal zasáhnout pevninskou Čínu a Severní Koreu.“ Expert vysvětluje, že vládnutí takovými prostředky s odpovídajícím podložením v ústavě země o „úderech k odstrašování“ (čti preventivních) by umožnilo Japonsku útočit ze svého území raketami na letecké a raketové základny v Číně nebo na Sibiři, ze kterých by bylo možno útočit na naši zem. Jako doplnění by mohlo Japonsko využívat bombardovací letectvo ze svých letadlových lodí po jejich přiblížení k pobřežním vodám Číny a Sibiře pro útoky na vojenské objekty ve vnitrozemí těchto států.

Nejde o žádnou fantazii. Čína a Rusko jsou na prvním místě na seznamu potenciálních nepřátel Japonska, které je v těsném vojenském propojení s USA. Tokio nemůže nebrat v úvahu prohlášení Trumpa a jeho generálů, kteří označili za hlavní vojenské soupeře Rusko a Čínu. Washington ignorování nedovolí a bude považovat Japonsko za „nepotopitelnou letadlovou loď“ proti oběma státům.

Kitamura upozorňuje, že američtí politici a armáda nehodlají Japonsko opustit. Chtějí zde mít především složky námořní pěchoty, proto neupřednostňují tuto vojenskou složku pro japonské vojenské námořní síly. Americká námořní pěchota je mocnou ozbrojenou silou v Japonsku, má vlastní stíhací a bombardovací letectvo a ve skutečnosti je to plnohodnotná pozemní armáda. Proto Japonsku nedoporučují námořní pěchotu posilovat.

Závěrem Kitamura varuje před slepým následováním válečné politiky a strategie USA, které se „přirozeně snaží získat z vojenského spojenectví s Japonskem vlastní výhody“. Následuje něco co bylo ještě před několika lety v ústředních japonských novinách nemožné, a to je nabádání Japonska, že by se mělo co nejrychleji vymanit z postavení vojenského vazala Ameriky a rozvíjet a provádět vlastní obrannou strategii.

Převzato z Fondsk.ru

***

Pentagon zpanikařil: USA se bojí střetnout se s Ruskem v Arktidě

Eva Lisovskaja

7. března 2020

Arktický šelf skrývá ohromné bohatství. Území je rozdělené mezi šest zemí: Rusko, USA, Kanadu, Dánsko, Norsko a Island. Leckdo by si z toho rád něco ukousl, ale nestačí mu síly. Američtí vůdci už vyjádřili obavy a ohodnotili možnost válečného střetu s Ruskem v Arktidě. Náměstek ministra obrany USA Anderson promluvil o tom, že je mimořádně malá pravděpodobnost střetnutí Ruska a Ameriky, vůdčích zemí v Arktidě, na tomto území. Řekl: „Rozhodně jsme v éře soupeření s Ruskou federací, není o tom pochyb, … ale když hovořím, že potenciál pro konflikt je malý, mám na mysli skutečný fyzický střet. Podle našeho vyhodnocení je nyní jeho pravděpodobnost malá.“

Ostatně Washington nejednou vykládal o „agresívním jednání“ Ruska a projevoval obavy, že RF v Arktidě prosperuje mnohem více než Amerika.

V USA se obávají toho, že situace, jaká se vyvíjí v Arktidě, omezí možnosti Washingtonu na přesouvání jeho sil a negativně ovlivní strategii odporu Rusku.

Je samozřejmě se čeho bát. Jsme ve fázi, kdy jsou „lidé pokojní, ale náš obrněný vlak stojí v záloze“. Kvůli osvojení arktických území se každoročně objevují nové objekty. Zavádí se speciální technika pro práci v těžkých arktických podmínkách.

Pro případ, že letectvo nebo námořnictvo potřebuje pomoc, vyvinuli ruští specialisté multifunkční plovoucí terénní dopravní prostředek s vyšší tonáží Četra a dopravně-logistický komplex stejného názvu k přemisťování celých karavan multifunkčních strojů.

Každému je jasné, že pro uchránění pokojného nebe nad Arktidou je nezbytné posílit ji vojensky a Rusko je v tom úspěšné.

Převzato z Rusvesna.su

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
8. 3. 2020 22:29

Zase dobrý výběr. Situace na dálném východě může být brzo klíčová. I info k Turecku se zdá zajímavé.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
9. 3. 2020 10:05

ANNA-NEWS: Marat Musin: Idlib – nevyhlášená válka
[Сирия 21+] «Идлиб. Необъявленная война»
https://anna-news.info/siriya-21-idlib-neobyavlennaya-vojna/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
9. 3. 2020 11:02

ДОНБАСС
На Донбассе уничтожен грузовик ВСУ
ВСУ обстреляли Желтое. Без электричества остались более 300 абонентов
Донбасс. Оперативная лента военных событий 09.03.2020
https://anna-news.info/donbass-operativnaya-lenta-voennyh-sobytij-09-03-2020/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
9. 3. 2020 11:03

Сводка событий в Сирии и на Ближнем Востоке за 7 марта 2020 г.
https://anna-news.info/svodka-sobytij-v-sirii-i-na-blizhnem-vostoke-za-7-marta-2020-g/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
9. 3. 2020 11:41

Полный эксклюзив! Эрдоган ждёт Путина под портретом Суворова! / „Москва. Кремль. Путин“ от 08.03.20
https://www.youtube.com/watch?v=spPmm88u728

orinoko
orinoko
9. 3. 2020 12:33

Martine, to je dobry video. Ten turecky strejka nejdříve vypadá jako prase po páté rane, a poté na mitinku, ze…. Jako když si nadělal do osmanskych bombardaku, a není si zcela jist, jestli to za chvíli nepotece z nohavic.
To jsou poučné chvile. Jakpak asi vypadá betonová přehazovacka , když čeká na pokyn , aby vstoupil , a poté zacal vyrvavat : Hitler je Německo a Německo je Hitler… Sakra, co to taram. USA are greateSSt!! We are tche cocotes … big, bigger, bang bang, ooops covid 19 explosion.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
10. 3. 2020 6:49

Amnesty International Česká republika, dynamická a rostoucí součást největší lidskoprávní organizace na světě, hledá nového ředitele/ředitelku pobočky.
– Výborná znalost anglického jazyka
– Znalost a zkušenost s tématikou lidských práv je výhodou, podmínkou je ale nadšení se lidskoprávním tématům věnovat

#slunickari #pravdaalaska :-)

orinoko
orinoko
10. 3. 2020 10:17

Jj, dynamicky se rozvijejici … Jedna ze zakladnich flosKULI kaposajrajtu. Byl by to dlouhý seznam těch dynamicky se rozvíjejících uchylaku. Samý fond, banka, pojistovna, peep show, slapky, papírové noviny, HAJZLPAPIR – poptávka po něm vykazuje tu absolutně nejvyšší míru dynamiky – , potom samozřejmě láska k USA – to je absolut vodka hit !! … To je přímo dechberouci story, že. Yes, seeeer; no, seeeer. Ještě o kousek vic, tak uz se to nedá vydrzet, jak vtipné říká Cizek. Ta instituce, kterou popasa emericka CIA, znela hrdě za Přemysla Totace. Ale to jsme ještě netusili, oč bezi. Jj, a lidská… Číst vice »

orinoko
orinoko
10. 3. 2020 13:47

Otřesné veci: Ten turecky debil , kterému vlastni palice cumi z vlastní perdeale a perdeal přitom truni na krkovici , tak prohlásil ,že Putinovi v osobním jednání nastínil svůj napad, spravovat syrskou naftu společně po vytlaceni dobytka Daes / já blbec myslel, že Daes už je porazen, neb to nabeton tvrdila ta pruhovaná vlajici patka/ a z výnosů prodeje by se mohla hradit obnova Syrie. A pozvali bychom k tomu Trumpa, pravil ten absolvent české havloidni debility. Rusko zatím nereagovalo. Syrské státní instituce začaly rozebírat zábrany na trase dálnice M4 , Latakie -Allepo, osmansky neandrtalec se chlubí záběry dronu, na… Číst vice »

Irena
10. 3. 2020 14:22

Těreškovová navrhla a Státní duma schválila vynulování prezidentských období přijetím změn v ústavě. Tj. aby Putin mohl opět kandidovat na prezidenta

https://tass.ru/politika/7938643?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop&utm_referrer=https:%2F%2Fyandex.ru%2Fnews

Botičky od Diora
Botičky od Diora
10. 3. 2020 20:34

Irena napsal

Těreškovová navrhla a Státní duma schválila vynulování prezidentských období přijetím změn v ústavě. Tj. aby Putin mohl opět kandidovat na prezidenta

https://tass.ru/politika/7938643?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop&utm_referrer=https:%2F%2Fyandex.ru%2Fnews

Prezident Putin právě schválil novelu k odstranění omezení účasti KAŽDÉHO
:-) občana Ruské federace v prezidentských volbách.
Čili žádná diskriminace, ani pro občana Putina – národ si to přeje – VOX POPULI Západu po kebuli :-)
Slyšíte už to bezmocné ubohé bakalové kvičení?

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
10. 3. 2020 20:58

Ruský Černomořský flot jako modernizující se jednotný funkční systém v přesném a velmi odborném podání vč. pokulhávajících možných protivníků. Foto, výzbroj, podrobný a přesný komentář ke všem typům lodí, raket výzbroje: Андрей Ваджра. Черноморский флот: мифы и реальность 24.01.2020 (№74) https://www.youtube.com/watch?v=yq3t4FS9jh8 Totéž a Baltském moři: Андрей Ваджра: Балтийская зона воспрещения доступа и маневра 15.02.2020. (№ 75) https://www.youtube.com/watch?v=uw5eqmdYjgY Popis strategie a taktik RF ve smyslu vytvoření „zón omezeného dostupu“, popis postupu eliminace úderných sil možných protivníků (NATO). Doklad správně zvolené formy/způsobu vysoce efektivní, účinné a výkonné modernizace loďstev RF se sázkou na menší vysoce mobilní, málo viditelné a „po zuby moderně… Číst vice »

Aleš
Aleš
10. 3. 2020 21:53

orinoko: Mám dobrou školu v práci od autora názvu SSmládeže a neřeknu jim jinak než SSamerické. https://cz.sputniknews.com/nazory/2020031011629227-pomnik-marsala-i-s-koneva-skandalni-pokracovani/ Podpindosníci všech zemí, polibte mi žumpu. Nejen koronavirem je ohroženo fungování státu. Tibetská morová nákaza hyzdí zase fasády úřadů a kryplí zbytky zdravého rozumu úředníků a hypotetické možnosti výskytu cti a morálky. Propolis, Krym, Tripolis, jak se to rýmuje. Skoro jako to je kára, ten to ryje, Řeporyje. A pak řiďte stát jako obec. Stejně jako u nás. Na hranici CHKO tu chtějí stavět obří větrníky. A naše TOP 09 prostituty si koupí za 400 tisíc úplatku. Petříčkovy melody boys and girls možná… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 3. 2020 8:50

Vedoucí americké antidopingové agentury Travis Tigart komentoval dopingový skandál v jezdeckém sportu v zemi. 27 lidí bylo usvědčeno z účasti na rozsáhlém dopingovém programu.
„Bohužel dnes byly potvrzeny naše nejhorší obavy a ti, kteří milují sport a koně, by se měli cítit uraženi.“ Federální státní zástupci obvinili více než dva tucty trenérů dostihových koní, veterináře a další. Bylo zveřejněno rozsáhlé schéma tajného používání dopingu a poškozujících dostihových koní.
Toto obvinění ukazuje, že doping v dostizích je rozšířený, což nejvíce ovlivňuje koně a milovníky sázení.
Těším se na pokračování „Brothers Williams“ :-)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 3. 2020 10:20

Телеканал Звезда:
Военная приемка. Борей-А. Подводные стратеги нового поколения
https://www.youtube.com/watch?v=ULOdy8gSzj4&feature=emb_logo
Kéž toto nikdy nebude muset být bojově použito při odpalu raket…

orinoko
orinoko
11. 3. 2020 11:19

Ten poslední odkaz je víceméně extrakt z různých zdroju, z nichz některé jsem už sem dodal. Ale zdá se , že všude je spousta diskusních prispevku. Ještě jsem do nich nenahledl.
Každému dle libosti.

orinoko
orinoko
12. 3. 2020 10:27

Ledy s rachotem praskaji.
Ale jedna vlastofka jaro nedela, ze?

https://echo24.cz/a/ShyQe/americka-prohra-spojene-staty-se-chystaji-opustit-afghanistan

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
12. 3. 2020 10:51

Pro ty kdo chce pochopit RUSKO
Jako národ nejen Rusů,
jako zemi – „RODINU“…
1812.
Все серии подряд. StarMedia. Документальный Фильм.
https://www.youtube.com/watch?v=S9HkyWedQM8

orinoko
orinoko
12. 3. 2020 18:50

Vypadá to, že se něco jevi. Nějaký émerický army kripl s klasickým émerickým jménem – Jaroslaw Mickey – se vrátil do Polskego či kam z Nemecka , a tu NAsTOj !! … už ma grusinkego. Norsko prohlasilo, že než NATO má raději vlastní bezpecnost, a už se stahlo. V Polsce se nějaká emericka velvy…. Tancuj tancuj, vykrucaj … naparovala před zelenymi mozky všech NATO spojte se. Něco tak uhozeneho se hned tak nevidi. A hlavně to židovské jmeno! To snad dělají pruhované betonaze Polsce naschval. A propos: Do Brazílie se vrátil nějaký liberator dement ze setkání s Trumpem, a už… Číst vice »