Svět ruskýma očima 573

Rusko a Čína stále více odstupují od dolaru

Podle materiálů Nikkei Asian Review

9. srpna 2020

Nikkei Asian Review píše: Podíl dolaru v obchodních operacích mezi Ruskem a Čínou je poprvé v historii pod padesáti procenty. Podíl eura se zvýšil na 30 % a rublu a jüanu na rekordních 24 %. Může to vést ke zřízení „finanční aliance“ mezi Moskvou a Pekingem.

Obě země pokračují v kursu dedolarizace a někteří odborníci mají zato, že to může vést až k uvedené finanční alianci. V prvním čtvrtletí 2020 byl podíl dolarů v obchodních operacích 46 %. Za poslední roky Rusko a Čína silně snížily placení dolary ve vzájemném obchodu.

Podle ředitele Institutu Dálného východu Ruské akademie věd Maslova se dedolarizace praktikovaná Moskvou a Pekingem blíží k „hodině pravdy“ s možným nastavením faktické aliance. Řekl: „Spolupráce mezi Ruskem a Čínou ve finanční sféře mi říká, že jsou blízko k vytvoření nové aliance jednoho s druhým. Někteří čekali, že dojde k vojenské či obchodní alianci, ale nyní se vytváří spíše v bankovním a finančním směru. Může to zaručit nezávislost obou zemí.“

Rusko přistoupilo k dedolarizaci po zahájení amerických sankcí proti Moskvě za připojení Krymu a Čína po zahájení obchodní války s USA.

„Každá elektronická transakce ve světě s účastí dolaru musí  být v určitém okamžiku zúčtována v americké bance,“ upozorňuje hlavní ekonom ING pro Rusko Dolgin. Vláda USA potom může bance nařídit tu kterou transakci zmrazit.

Čínský stát a jeho největší hospodářské organizace začaly pociťovat, že by se mohly dostat do stejné situace, v jaké je Rusko. Být cílem sankcí a být odříznuti od systému SWIFT, uvádí pracovník Centra ruských studií na Východočínské pedagogické univerzitě.

V roce 2014 uzavřely Rusko a Čína tříletou swapovou dohodu na 150 miliard dolarů, což jim umožnilo přístup k národní měně druhé strany, bez nutnosti kupovat ji na otevřeném trhu. V roce 2017 byla dohoda prodloužena na další tři roky. Obě země také vypracovaly alternativní platební mechanismy pro zúčtování v rublech a jüanech.

Rusko v posledních letech silně snížilo podíly dolarů ve svých rezervách a začalo rychle zvyšovat podíl jüanů. V roce 2018 snížilo podíl dolarů v rezervách na polovinu a podíl jüanu zvýšilo z pěti na patnáct procent. Tím Rusko vlastnilo čtvrtinu všech jüanů z rezerv světových centrálních bank.

Kreml letos povolil Fondu národního blahobytu investovat do jüanu a státního dluhu Číny. Podle ekonoma Harvardské univerzity je síla dolaru založena na jeho třech přednostech: Jeho omezené inflaci a stabilní kupní síle, velké ekonomice USA a hloubce, likviditě a otevřenosti finančních trhů USA.

Až dosud se žádné měně nepovedlo hodit dolaru výzvu ve všech třech bodech. Dnes dolaru nic nehrozí, ale rostoucí dluh USA a nadmíru agresívní sankční politika Washingtonu může časem podlomit rezervní postavení této měny.

Převzato z Profinance.ru

***

Amerika v očekávání dokonalé bouře

Vladimir Prochvatilov

17. srpna 2020

Jestliže Trump neukončí veřejné výzvy k vojenskému převratu, skončila jeho politická kariéra

Dva američtí vojenští vysloužilci, podplukovníci Nagle a Inling, se dopisem obrátili na předsedu Spojeného výboru náčelníků štábů vojenských sil USA  generála Milliho. Vyzývají jej k provedení vojenského převratu. Domnívají se, že Trump prohraje prezidentské volby, ale odmítne opustit Bílý dům. Jsou přesvědčeni, že v případě své porážky se bude obávat trestního stíhání a nyní prý již shromažďuje soukromou armádu. Pokud odmítne po skončení svého funkčního období odejít z Bílého domu, musejí jej násilně odstranit ozbrojené síly a příkaz k tomu musí dát Milli.

Veřejná výzva k vojenskému převratu je zločin vůči státu mimořádné závažnosti. Avšak v Americe není takový dopis považován za něco neobvyklého.

Tiskový mluvčí Pentagonu Hoffman možnost vojenského zásahu v povolebním konfliktu odmítl a odvolal se na to, že Američané „mají ústavu … na kterou všichni vojáci přísahali“. Jenže to, že mluvčí musel odmítnout názor dvou vysloužilců a Defense One spustil diskusi k výzvě na vojenský převrat, hovoří o hloubce rozkolu ve společnosti.

Povědomí, že Trump odmítne uznat výsledky listopadových voleb, pokud zvítězí Biden, se v USA šíří skoro rok. Vojenský analytik časopisu State Kaplan píše: „Trump se možná bude chtít uchytit v Oválné pracovně, ale nepůjde mu to. … Ve 12 hodin 20. ledna 2021, i kdyby se rozhodl zůstat, tak od něho všichni, krom nevelké skupiny z ochranky odejdou, změní se kódy pro spuštění jaderných zbraní, jeho tajemníci z kabinetu ministrů a velvyslanci ztratí veškerou moc a odvrátí se od něho celý americký vojenský establishment, aby přivítali Bidena. … Tajná služba pana Trumpa vyprovodí z kanceláře. Pokud skupina šerifů a domobranců zablokuje dveře a obklíčí Bílý dům, krátce řečeno, bude-li potřeba si pomocí tanků proklestit Pensylvánskou třídu pro nastolení pořádku, dá takový příkaz řádně zvolený prezident Biden, přísahající jako nejvyšší velitel.“

Reálné skutečně je, že Trump (ale ani Biden) neuznají výsledky voleb. V červnu řekl Trump novinářům, že v případě prohry klidně opustí Bílý dům a bude se věnovat jiné činnosti, ale potom v červenci mluvil jinak. Na otázku Fox News, zda přijme výsledky voleb, řekl: „Nejsem smířený poraženec. Nemám prohry rád.“ A dále prohlásil, že se po volbách bude muset rozhlédnout.

Těmito řečmi přiostřuje situaci. Říká, že nebude-li korespondenční hlasování změněno soudem, dojde k nejzkorumpovanějším volbám v historii Ameriky. Předpokládá, že volby 2020 budou „největší volební katastrofou“, neboť „bude všechno zfalšované“.  Přitom sám „nerad prohrává“.

Podezření, že Trump vytvořil soukromou armádu, mají jeho protivníci doloženo tím, že agenti ministerstva vnitra rozmístění v Portlandu a Seattlu jezdili v autech bez označení.

Plukovníka Wilkersona, bývalého náčelníka štábu Collina Powella „zajímá, co bude“, pokud v den inaugurace 20. ledna 2021 „umístí Trump do ulic své ozbrojené stoupence“, kteří podle něho disponují šedesáti až sedmdesáti procenty ze 300 až 400 milionů kusů zbraní v Americe. Pak asi bude potřeba armáda.

Časopis Politico zorganizoval anketu mezi několika desítkami úředníků, vojenských a vrcholných manažerů hlavních amerických korporací na výčet faktorů schopných vyvolat „dokonalou bouři“ v den voleb. Je to společenská psychóza kolem pandemie; problémy způsobené korespondenčním hlasováním a zásahy zvenku. Prý hlavním destabilizujícím faktorem je sám Trump.

Univerzita Georgetown informuje, že očekává listopadové volby provázené chaotickým právním a politickým prostředím. Vítěz nemusí být znám ve volební noci, protože se budou sčítat ještě korespondenční lístky. Tento moment neurčitosti dává kandidátu možnost zpochybnit legitimitu procesu a zorganizovat útok na výsledek.

Podle průzkumu Voter Study Group si téměř jeden ze čtyř voličů – 22 % demokratů a 21 % republikánů myslí, že „určité násilí“ bude odůvodněné, pokud kandidát, kterého nechtějí, zvítězí. Asi 29 % říká, že bude na místě násilí, pokud Trump nezvítězí, ale odmítne odejít.

Trump na zveřejnění otevřeného dopisu dvou vojáků vyzývajících k vojenskému převratu mlčel. Nereagoval ani generální prokurátor Barr. V Americe se dějí věci, které by až dosud byly nepředstavitelné. Politická tradice země je v troskách. Demokracie v USA s principy nezasahování do politiky je v krizi. Vojenský analytik Kaplan tvrdí, že se země tak nebo onak posouvá ke krachu.

Převzato z Fondsk.ru

***

„Otevřeně oznamují shromažďování prostředků“: Lukašenko o financování protestů v Bělorusku Západem

Roman Šimajev

19. srpna 2020

Na zasedání Rady bezpečnosti dne 19. srpna o tom promluvil prezident Lukašenko. Protestující, kteří vyhrožují pracujícím, přirovnal ke gestapákům a členy opozicí vytvořené koordinační rady srovnal s černosotněnci. Upozornil, že pouliční akce v zemi platí západní země a poradil jim, aby se zabývaly problémy svých států. Ve stejné době vyzvala opoziční kandidátka na prezidentskou funkci v Bělorusku Tichanovská evropské vůdce, aby výsledky prezidentských voleb z 9. srpna neuznali.

Schůze, které 19. srpna předsedal Lukašenko, se účastnili vedoucí regionů. Ve svém vystoupení upozornil na výhrůžky rodinám vojáků a pracovníků bezpečnostních složek, státním úředníkům, pracovníkům sdělovacích prostředků a členům vlády. Uvedl, že výhrůžky a útoky míří na pracující v továrnách a na vedoucí podniků. Do práce a z práce musejí procházet koridory agresívního davu. Jako u gestapa. Pracujícím lidem vyjádřil vděčnost a žádal je, aby neskláněli hlavy. Slíbil, že s agresory bude udělán pořádek. Připomenul, že západní země platí pouliční akce a nepokoje v republice a nijak se s tím netají. Vyzval západní země, aby se situaci v Bělorusku nepokoušely řešit, ale aby se vynasnažily dát do pořádku vlastní problémy (protesty proti izolaci v Evropě, akce žlutých vest a nepokoje v USA).

Lukašenko řekl přímo: „Poukazuji na to, že mají dost svých problémů. Není potřeba, aby ukazovali na Bělorusko, aby tak odvedli pozornost od problémů, které mají ve Francii, v USA, v Německu, atd. … Zdá se mi, že tito pánové mají v oku kládu, ale nevidí ji. Bůh s nimi.“

Varoval ty, kteří mávají ze zahraničí šavlemi proti současné běloruské vládě. Tvrdí, že všechny útoky na svrchovanost země budou „potlačeny zásadním způsobem“. Řekl: „Ještě jednou zdůrazňuji: jestli si někdo myslí, že se zde vláda ohnula a zakymácela se, mýlí se. Chci říci, že vláda se má o koho opřít. Proto se nebudeme třást. Půjdeme svou cestou, takovou, jaká je správná.“

Dne 14. srpna se ministři zahraničí EU dohodli na uvalení sankcí proti těm, kteří odpovídají za násilí na pokojných demonstrantech a za „falšování voleb“ v Bělorusku. Řada západních zemí výsledky voleb odmítá uznat. Rakouský kancléř Kurz prohlásil: „Jsou potřeba nové volby, které budou svobodné a spravedlivé.“

V předvečer RB OSN posoudila z iniciativy USA a Estonska situaci v Bělorusku a její vliv na zachování pokoje a bezpečnosti v Evropě. Estonský ministr zahraničí se vyslovil pro to, aby zvláštní zástupce organizace pravidelně podával hlášení o událostech v Bělorusku. Zástupce představitele RF při OSN upozornil, že to, co se děje v Bělorusku, je vnitřní věcí státu a nesmí být předmětem posuzování RB OSN. Na svém Twitteru napsal: „Upozornili jsme na dvojí standardy západních kolegů, kteří v RB nevyzdvihují složité otázky spojené s obdobím po volbách a s případy použití síly policií v jejich státech a v jiných zemích.“

Výzva Tichanovské

Ve středu ráno se bývalá kandidátka na prezidentku Běloruska Světlana Tichanovská obrátila na vůdce evropských zemí. Uvedla, že volby 9. srpna v Bělorusku „nebyly poctivé a dostatečně průhledné“ a výsledky byly zfalšované. Podle ní lidé, kteří vyšli demonstrovat ve všech městech Běloruska, byli tvrdě zbiti, zbaveni svobody a vystaveni mučení režimem, který se křečovitě drží moci. Jsou prý stovky raněných a nejméně dva mrtví

V den, kdy ústřední volební komise v Bělorusku oznámila výsledky prezidentských voleb, informovala Tichanovská o vytvoření koordinační rady „pro zajištění předání moci“ v zemi. Během tří dnů bylo představeno několik desítek jmen členů rady, mezi nimi byla i její spolubojovnice Marija Kolesniková, nositelka Nobelovy ceny za literaturu a aktivistka za lidská práva Světlana Aleksejevičová, předseda lidskoprávního centra Vjasna Ales Bieljacki a dětský lékař Andrej Vitaško.

Bývalý uchazeč o funkci prezidenta Běloruska Valerij Cepkalo, který měl na krku trestní stíhání pro podezření z úplatkářství, řekl, že mu členství v radě nenavrhli. Označil Tichanovskou za „jedinou legitimní hlavu státu v této době“. Řekl, že je přechodnou prezidentkou. Během pěti až šesti měsíců budou podle ústavy nové volby.

Kolesniková se vyjádřila v rozhovoru pro RBK (RosBizněsKonsalting – soukromá informační agentura se sídlem v Moskvě), že Lukašenka klame jeho vlastní okolí. K vytvoření koordinační rady řekl, že opozice plánuje odstoupit od dohod týkajících se Ruska a zakázat ruštinu. Kolesniková vysvětlila, že odhad, proč tak mluví, je nejspíš to, že je oklamán a dostává nevěrohodné informace. Za prvé nejmenoval koordinační radu, což znamená, že neví, co tato instituce obnáší. Za druhé mluvil o programu, ale žádný program neexistuje, nejsme politický orgán.

Jenže Lukašenko při zasedání bezpečnostní rady označil za nezákonné vytváření těch nebo jiných alternativních orgánů vlády za nezákonné. Takové činy se podle něho v Bělorusku trestají podle běloruských zákonů. Uvedl: „Již jsem o tom mluvil: Byli zorganizováni takzvaní černosotněnci k přebírání vlády. Tak zvaný štáb opozice. Je udivující, že tam již nastoupili do řady a přidělují úřady. Chci vám, vážení černosotněnci, říci: V zemi není tolik úřadů, kolik vás stojí v řadě. Máme košťata a lopaty. Zajistíme je.“

Převzato z RT.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
24. 8. 2020 19:28

K té „naivní“ Tichanovské skrze AK odkaz níže,
myslím že další je už pak zcela jasné:
Тихановская и Бернар Анри Леви
https://colonelcassad.livejournal.com/6108819.html

no one
no one
24. 8. 2020 19:38

Německo válí. https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3168699-navalnyj-byl-otraven-uvedli-po-rozborech-nemecti-lekari
Musím se smát, Navalnyj má buď tuhý kořínek anebo jsou ruské tajné služby takoví čučkaři, aby vše provedli tak, že se otrava nepovede a zákonitě se ukázalo na Putina.

Patrik
Patrik
Reply to  no one
24. 8. 2020 20:30

Že válí i Čína, k tomu mi právě přišel odkaz od přítele na mailu: „Bielorusko si vybralo Čínu ako alternatívu k Rusku. Čína tlačí Bielorusko do EÚ“, cituji: „Pozadie aktuálnych udalostí v Bielorusku, sa ukazuje úplne iné, ako sú naratívy lokálnych analytikov, ktorých politický obzor sa končí pri Majdane. Analýzu o tenziách medzi Čínou a Ruskom v postsovietskom priestore priniesol už PRED POL ROKOM AsianReview. V nej sa píše že konflikt na Ukrajine vyústil do zvláštneho geopolitického zápasu v Bielorusku „Keď Bielorusko zobralo 500 miliónovú pôžičku z Čínskej rozvojovej banky, bol to odkaz Rusku. Moskva predtým prisľúbila Bielorusku 600 miliónovú… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
25. 8. 2020 5:17

„Sny Číny (globalistů) o Bělorusku v EU dostávají na frak – Lukašenko jako zběsilý netelefonuje do Číny, ale Putinovi. A Číně (a globalistům) nezbývá, než na to čumět…“ – to chce doplnění K tomu si nejprve opět připomeňme projekt „Východní partnerství“ – je to „Projekt iniciovaný EVROPSKOU UNIÍ v rámci evropské politiky sousedství. Jeho cílem je těsnější spolupráce Unie se šesti státy východní Evropy a Kavkazu (BĚLORUSKO, UKRAJINA, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán). Projekt partnerství byl přijat na návrh POLSKÉHO ministra zahraničí Radosława Sikorského podporovaného ŠVÉDSKEM v BRUSELU Dne 26. května 2008. Zakládající schůzka vrcholných představitelů 33 zemí – 27 států… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
25. 8. 2020 6:03

Související aktualita: „Vláda schválila deset milionů na pomoc Bělorusům“ https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pomoc-belorusku-vlada-petricek.A200824_164257_domaci_kop https://eurozpravy.cz/domaci/politika/vlada-schvalila-deset-milionu-na-pomoc-belorusum.4def45ea/ Další pomoc poté, co Bělorusku už odešlo 4,5 milionů… https://cz24.news/neuveritelna-drzost-skodlik-nouma-petricek-na-belorusky-majdan-zaslal-40-milionu-rublu-bez-vedomi-ceskych-obcanu/ PS: To je taková obdoba „vzepětí českého národa v 68“, kdy také celý svět fandil Československu… Lukašenka jako vítěze voleb prozatím uznaly jen tři země: Rusko (kvůli svým důvodům), Čína (kvůli svým důvodům) a Venezuela (bez komentáře), ale jinak svět jede na vlně solidarity s Běloruskem, aniž by tušil, o co vlastně jde… Jó, davy jsou vždycky tam, kde je mocní chtějí mít, viz „Na Karlově mostě lidé vytvořili živý řetěz na podporu protestů v Bělorusku. Podívejte se na… Číst vice »

no one
no one
Reply to  Patrik
25. 8. 2020 6:30

Dobrá shoda okolností, tento odkaz https://www.hlavnespravy.sk/asianreview-bielorusko-vybralo-cinu-alternativu-rusku-cina-tlaci-bielorusko-do-eu/2271386# jsem viděl včera na zdi Petra Nováka, kterého jsem tu jednou zmiňoval. A zapadá to formátu Nové hedvábné stezky i Astany.
Teď jen počkat s čím přijde Putin/Rusko ohledně Navalného. Snad už si Lukašenko definitivně uvědomil, že pokud přijde o ochranou ruku Ruska, je s ním konec, a vězení je tou lepší možností.

Patrik
Patrik
Reply to  no one
25. 8. 2020 7:02

@no one Takhle takřka po ránu se to asi moc nehodí, mě se ale přesto vybavilo jedno video Duška, které se mi chce vložit na Petříčka a Lukašenka (a na mnohé, mnohé jiné) a to s důrazem na slova „Oni nemají čas, oni mají poslání, mají úkol…Zatímco ten Jelimán maximálně tak osvobodí princeznu – lidskou duši““ . Parafrázovaně to vidím tak, že ten „Jelimán “ – Rusko, resp. ruská slovanská duše, moc dobře ví, co dělá. A že Lukašenko (a mnozí jiní) by už teď mohl vyprávět o tom, jak na každého jednou dojde – což náš hlupáček Petříček (a… Číst vice »

no one
no one
Reply to  Patrik
25. 8. 2020 20:13

Nevadí, nechal jsem to teď na večer, děkuji moc, ve videu je mnoho pravdy, která se dá aplikovat na všechno kolem nás.
A další taková zprávička, která už je na stole hodně dlouho, tentokrát byla oživena Financial TImes. Věnuje se tomu i Pjakin, nicméně musím počkat na překlad. https://www.ft.com/content/f9b28161-fee7-49a4-8e1c-fb7496b8849c?fbclid=IwAR3cf8igfvw4pJEqTh4whX_hGEynJMl1qQhYY-icQMmorZriy6uqKCKEHcQ
Lichtenštejnsko zahajuje bitvu pro opětové získání zkonfiskovaného územi za druhé světové války.

Najdou se lidi, kteří budou ti „jelimáni“ a osvobodí princeznu a budou hájit české zájmy, anebo všichni zaujmou postoj „mám poslání, mám úkol“?

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
25. 8. 2020 6:21

Oprava k odkazu o běloruské jaderné elektrárně – správně měl být tento
https://www.idnes.cz/technet/technika/dostavba-belorusko-jaderna-elektrarna.A200223_114459_tec_technika_mla

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  no one
26. 8. 2020 8:49

Co mají společného Sergej Skripal, Alexej Navalnyj, Pjotr Verzilov, Vladimir Kara-Murza, Julija Skripal, bulh. pašerák zbraní do UA, SAR a Gruzie Emilijan Gebrev, jeho syn Christo a třetí osoba s iniciálami V.T. (nějaký další manažer bulh. zbrojovky Emco) a místní náckovské trio Hříb-Kolář-Novotný?
Hodně. Ti všichni darebáci byli – jen za poslední 2 roky – „otráveni Kremlem“ a všichni … to přežili :-) Takhle se buduje image nepřítele.

Alexandr Litviněnko takové štěstí neměl, toho si MI-6 pohlídala až do hořkého konce. Heil, Novotný!

Bety
Bety
Reply to  Botičky od Diora
26. 8. 2020 12:53

V jednom diskuzním příspěvku pod článkem Kauza Navalnyj na Nové republice jsem narazila na zajímavý názor. Prý v první reakci Němci nepředloženě uvedli, že v organizmu Navalného byl vyšší obsah cholinesterázy, což je hlavní ferment používaný k odbourávání kokainu z organizmu. No docela by to na toho parchanta sedělo – předávkování závisláka a následné využití jeho
pitomosti k další protiruské kauze.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
24. 8. 2020 20:12

Я.Кедми: Белорусы не настолько глупы, чтобы выбрать президентом инфантильную домохозяйку
http://www.iton.tv/osobaya-papka/14563-yakedmi-belorusi-ne-nastolko-glupi-chtobi-vibrat-prezidentom-infantilnuyu-domohozyaiku.html

Gatta
Gatta
25. 8. 2020 7:12

„Čína a Rusko stále víc odstupují od dolaru“ nějak mi to připomíná nadpisy RP „Lidový odpor vúči … neustále sílí“.
Ale nikdy nezesílil tak dostatečně, aby něco změnil. A nakonec to vše dopadlo úplně naopak.

Dedolarizace je źádoucí a krok by to byl opravdu zásadní, ale EURO jako dolarový derivát není řešení a rubl i juan jsou měny dosti nejisté, stejně jako jejich spojenectví.
Nakonec to píše i autor článku v závěru – není zatím světová náhrada, která by dolar převálcovala. Ale co není dnes může být zítra. Nebo po amerických volbách.

Patrik
Patrik
Reply to  Gatta
25. 8. 2020 7:26

Prozatím existuje jen jediná země, kde už byl dolar nahrazen juanem
https://aeronet.cz/news/a-vitezem-voleb-v-zimbabwe-se-stava-cina-a-globaliste-obilnice-afriky-ktera-jako-prvni-provedla-genocidu-bileho-cloveka-jako-prvni-porazila-dolar-ve-prospech-juanu-likvidace-izraele-je-cestou/

A – světe div se – ono to má velikou souvislost právě s Běloruskem, a tedy s Lukašenkem a s Astanou
https://sputnik.by/columnists/20160418/1021842421.html

V neposlední řadě – má to souvislost i s českou účastí v Mali, protože Čína a EU musí být jednotné
https://www.lidovky.cz/domov/metnar-odmitl-stazeni-ceskych-vojaku-z-mise-v-mali-narusilo-by-jednotny-pristup-eu.A200824_170435_ln_domov_ele

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
25. 8. 2020 9:15

Tak tak, něco podobného se psalo o míru. Mír v rukou žen mohutní a sílí podobně jako pánské přirození.
Ovšem nesmí se to přehnat, že.
Existence doláče v současné podobně je údajně věcí důvěry, že totiž USA budou schopny dostát svým finančním podvazkům. Rotačky sice můžou spouštět každou chvíli, ale až někdo řekne , co s tím? , a zapálí si ruličkou doláče trabuko na mejdanu Warrena Buffeta, tak to začne být vážné.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
25. 8. 2020 9:46

Podle mne je „důvěra v dolar“ založena na kalkulu, že díky jegho objemu a světovému zozšíření tak v případě prů*eru v tom pojedou všichni společně.
A jak zpívá CK Vocal: “ … smějem se, jen když v tom nelítame sami …“
https://www.youtube.com/watch?v=upiKaNxSPyI

Botičky od Diora
Botičky od Diora
25. 8. 2020 11:29

Trump teď sice tlačí do 1. linie své momentální vazaly a vypovídáním jaderných smluv naznačuje, že má v záloze již zbraně účinnější, ale faktem je, že evidentně válčit nechce, protože jeho státu k tomu chybí zdroje. Doma má výbušnou sociální situaci obrovských dluhů střední třídy, světa toulavých maringotkářů a food-stamps bezdomovců na drogách ve zhrouceném detroitním hospodářství vadných představ o ekonomice spekulací a služeb, které už ani propaganda nedokáže zakrývat. A jedno je charakteristické: Čím bližší je konec Systému laciných zdrojů z neokolonií impéria, tím úsměvnější je rámus propagandy a obřadů sebevědomí finančních spekulantů k řadám věřících v již těžce… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
25. 8. 2020 12:41

Také reseni, jehož důsledky si vůbec neumím predstavit, a možná raději ani nechci. Něco jiného je nula na Islandu , a něco jiného ta svetova. Cenné papíry by mohly být obchodavany jako sběratelsky kuriózní hajzl papír , MMF by si mohl pripocist drsné přistání na Moonu, a zároveň bychom, zjistili kolik zolotych ještě zbylo ve Fort Knoxu, pokud vůbec nejake, byť třeba kocici. Nastal by výměnný kolchoz – já ti dam, a ty mi to za to udelas. K tomu výměru bych jen ještě připsal astronomické dluhy za studium na školách USA, které už teď jsou, tak jak stojí a… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Botičky od Diora
25. 8. 2020 13:55

S touhle myšlenkou jsem si zde už párkrát zahrával – a ona je zde stále a je čím dál tím méně absurdní. Spíš mi připadá, že tahle devalvační konspirace by mohla leccos vysvětlovat. I to Covidové zaražení světové ekonomiky, Totální devalvace dolaru – ochudí všechny jeho držitele a to v jakékoliv formě. Lidi v USA to moc nepostihne a Číňani se můžou jít s US dluhopisy a US akciemi akorát tak vyfotit. Stejně tak všechny země držící dolar jako státní a bankovní rezervní měnu. Rusku by to asi moc neublížilo. Prostě takový totální finanční restart. Pořád lepší, než atomová válka.… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
25. 8. 2020 20:57

PS
A kdo by šel kvůli ztrátám z „Coronavirové devalvace dolaru“ do nějaké války proti USA ?
Nikdo, ani Rusko, ani Čína, protože ztráty z konfliktu by nebylo možno nahradit žádnými zisky a tak by jen zvýßily ztráty z devalvace. Svět by to prostě vzal na vědom a jelo by se dál jako dřív.
Jen slabí a nezasvěcení by přišli o všechno.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
25. 8. 2020 11:36

Přátelské upozornění běloruského ministra obrany :

https://politikus.ru/video/130824-obraschenie-ministra-oborony-k-bkb-nacistam.html

Padesát vteřin, které potěší. Ani zde Západ nevyhraje. Od slova „ani náhodou“ :-)

Bety
Bety
Reply to  Botičky od Diora
26. 8. 2020 18:42

V Bělorusku se ve II. světové Lidice a Ležáky počítaly na stovky! Byl tam silný partyzánský odboj a fašisté i komanda těch
běloruských fašistů to řešili tím, že všechny lidi z vybraných vesnic nahnali do kostela, nebo do největší stodoly a tam je upálili.
Jak to, že to ti dnešní mladí nevědí a chodí pod tím fašistickým hadrem demonstrovat? Asi na těch symbolech a zákazech zmiňovat fašismus o kterých mluvil Pjakin něco bude.

orinoko
orinoko
26. 8. 2020 14:22
orinoko
orinoko
26. 8. 2020 16:55
orinoko
orinoko
27. 8. 2020 6:19

Rallye Hassaka v Sýrii. V akci i ruský vrtulník. Je jen otázka, kdy z toho bude průs@r. Ale hlavně , že TS už dávno předvídala, že Trump se ze Sýrie stáhne.

https://southfront.org/u-s-soldiers-injured-in-standoff-with-russian-forces-in-northeastern-syria-videos/

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
27. 8. 2020 13:02

To opravdu nemá chybu … nějak se nám mění skóre. Mejnstrým připouští to, co tzv. alternativa začíná potlačovat. Asi to tak má být. Prozatím přepólováno na informacích:

„Ruské vojenské vozidlo během hlídky na severovýchodě Sýrie ve středu tvrdě narazilo do amerického minám odolného auta– americké auto je odolný proti minám ale ne proti ruskému vojenskému vozidlu… :-D“

orinoko
orinoko
27. 8. 2020 11:03

Rusko v Sýrii postavilo přes Eufrat pontonový most. Za mostem je určitě předpolí, které je pod kontrolou Damašku. Loupení syrské nafty nebere konce a tak , kdo ví? Vše může souviset i s úmrtím vysokého ruského důstojníka. 300 emi amy teroristů už v těch místech zakdákalo po syrsko-ruských náletech. Ale já nevím, může se o tom ještě psát?
V Sýrii přistálo ruské transportní letadlo. Všechno v jednom časovém sledu.

orinoko
orinoko
27. 8. 2020 12:38

Čekal bych to tady, ale to bych se zase asi načekal …. Někde jsem něco naťuknul , a tady je odpověď: “ … hele, odjinud o jiném, ale… Kolego, chtěl bych doplnit Váš post a sice o informaci, která u nás není všeobecně známá. S touto informací se i na pokles cen ropy budete dívat jinak. Tak tedy o co jde. Jde o pozůstatek řádění amíků v Rusku z devadesátých let, kdy řádili podobně jako dnes na Ukrajině. Tehdy bylo jimi protlačena do metodiky tvorby ruského rozpočtu zajímavá položka. Ruský rozpočet se tvoří odvozeně od ceny ropy. To znamená, že… Číst vice »