Svět ruskýma očima 643

 

Gazprom, Evropa a nový německý kabinet

Vladimir Kaněvskij

26. prosince 2021

Nová ministryně zahraničí SRN Annalena Baerbocková řekla: „Za pár dní skočily ceny (energií) na 1500 EUR, což není příliš vzdálené říjnovým rekordům a ještě s přihlédnutím k tomu, že meteorologové slibují v Evropě v blízké době velké mrazy.“ Opravdu po několika dnech dosáhla cena zcela nemyslitelných 2150 USD za 1000 kubíků plynu. Pomohla k tomu i zpráva federální agentury Německa pro sítě, že rozhodnutí o certifikaci SP-2 nebude přijato v první polovině roku 2022. Ještě přišla spekulace o tom, že Gazprom prakticky zastavil dodávky plynu do Německa plynovodem Jamal – Evropa a pro leden na tuto trasu rezervoval jen nevelké objemy.

Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku a bezpečnost Borrel opatrně poznamenal, že se leckdo domnívá, že je odmítnutí Ruska „zvýšit objemy exportu do Evropy, nebo zaplnit zásobníky patřící Gazpromu proto, aby tak mohlo tlačit na EU kvůli vydání licence pro SP-2“. Ukrajinský Naftogaz zažaloval Gazprom u Evropské komise, aby docílil, že se dá do prodeje prostřednictvím elektronické platformy velký objem plynu na hranici Ukrajiny s Ruskem.

Je to veskrze politická věc. EK nemá žádné prostředky jakkoliv něco Gazpromu přikázat. Jsou jen pevné kontrakty, které Gazprom plní.

Gazprom dodává do vlastních plynovodů Severní proud a Turecký proud. Přes ukrajinský plynovod dopravuje množství plynu podle smlouvy. Polsko už v roce 2020 odmítlo podepsat tranzitní kontrakt s Gazpromem pro plynovod Jamal – Evropa. Nyní Varšava prodává svůj objem na aukcích, přirozeně, že je Gazprom používá jako doplňkové.

Dodávat další objemy k realizaci na spotech, toť otázka komerční účelnosti. Jaký by měl Gazprom důvod zvyšovat objemy, když by to vedlo ke snížení ceny?

Bylo by možné při skutečně partnerských vztazích činit přátelské kroky i přes krátkodobé ztráty zisků, jenže země EU v posledních letech se vůči Rusku vůbec přátelsky nechovaly. Evropané si začali s revizí pravidel na trhu s plynem, se snížením objemů dlouhodobých kontraktů a nahrazením spotovými a navázání cen v dlouhodobých smlouvách na spot. Nyní sklízejí to, co zaseli.

Přitom byl trh s plynem v Evropě změněn v zájmu USA a na ně nikdo v Evropě nehartusí. Americký zkapalněný plyn je údajně přesměrován na dražší asijský trh. Podle stránek o lodní dopravě se ve skutečnosti jedná jen o dva až tři dopravníky metanu. Jde o to, že asijští odběratelé dávají přednost dlouhodobým kontraktům na dodávky plynu s vazbou na ropu. Asie se tak zajistila proti tomu, s čím se letos setkala Evropa – odpojení LNG ze spotového trhu, vyvolávání deficitu a růstu cen.

Je potřeba uvést, že změny na evropském trhu s plynem vyvolaly země (Polsko i další) a bruselští úředníci orientovaní na Washington. Za frázemi o konkurenci se skrývalo lobbování zaoceánských dodavatelů plynu. Ti si dnes mohou vybírat nejvýhodnější kupce a EU ostrouhala.

Baerbocková patří k euroatlantistům. Její mudrování dalo impuls nynějšímu běhu energetické krize v Evropě. Už v prvních dnech ve funkci vyvolala rozruch. Německé vydání T-Online píše: „Zahřívací fáze končí. Baerbocková je ministryní zahraničí sotva týden, ale už stačila objet Evropu. Nabitý program a téměř žádný oddych. Je to jako test auta na rozběhnutí se z nuly na stovku.“

A hned se ukázaly rozdíly mezi členy nové německé vlády. Kancléř Scholz musel prohlášení Baerbockové popřít s tím, že certifikace operátora SP-2 je otázka administrativní a právní povahy a nemá žádný vztah k politice.

Jenže rozpory nebyly jen v otázce plynovodu. Scholz se postavil za výzvu Macrona, aby se nepolitizovaly olympijské hry v Pekingu. Baerbocková podtrhla, že by se představitelé německé vlády „měli od OH v Pekingu držet dále“. Šéf parlamentní skupiny SPD Müttenich prohlásil (k hněvu Zelených), že zahraniční politiku bude řídit kancléř.

Rozpory v koalici se ukázaly rychle. Nyní se je podařilo přitlumit. Baerbocková ubezpečila, že ona i Scholz mají k SP-2 společný postoj, ačkoliv dříve to tak nebylo. Řekla: „Jak kancléř, tak i já jsme jasně oznámili, že proces certifikace musí být založen na evropských zákonech.“

Za důkaz určité „korekce“ je možno považovat její slova: „Ač je nyní situace na hranicích Ruska a Ukrajiny kritická, je Rusko částí evropského domu. Evropu tvoří nejen EU, ale i Rada Evropy, v níž je 47 zemí včetně Ruska. Proto musíme udělat všechno možné, abychom předešli novému ozbrojenému konfliktu. Neobviňovat, nenapadat jinou zemi zvýšenými hlasy, ale popsat svět takový, jaký je, a jednat podle toho.“

Aktivizace „atlantické“ frakce uvnitř SPD vzbuzuje pozornost. Tuto skupinu představuje šéf výboru pro zahraniční politiku Bundestagu Roth, který SPD zastupuje. Nazval ruský plynovod projektem, v němž „hrají roli politické motivy a faktory“. V podstatě tak nesouhlasil s kancléřem.

Pro všechny Němce je energetická krize citlivá, zatím jen na úrovni cen plynu a elektřiny. Je pro nový kabinet prvním testem stability, schopnosti provádět politiku v zájmu Německa, a ne „zaměřenou na hodnoty“, jak stojí v koaliční dohodě, na čemž trvali Zelení).

Převzato z Fondsk.ru

***

USA, Rusko a Čína začnou velkou hru v roce 2022

Alexandr Štorm

24. prosince 2021

Dosud ve světovém pořádku nedošlo k žádným dalším posunům. Nedá se říci, že rok 2022 přinese velké změny, mezinárodní události a setkání vůdců. USA se však snaží situaci přizpůsobit svým zájmům, i když ne moc úspěšně.

Evropské vydání stránek Duma píše, že se USA už v sedmdesátých letech snažily rozmrazit své vztahy s Čínou, aby izolovaly Sovětský svaz. Nyní je na místě Pekingu Moskva, situace je opačná. Spojené státy se vracejí ke stejnému schématu. Chtějí si zachránit světovou hegemonii, ale jak píše pozorovatel Lyčezar Radev, je to neproveditelné.

Spojené státy prakticky ihned reagují na každý vzájemný pohyb Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga. Z toho je vidět, že je upevnění svazku pro USA nepříjemné a že pro sebe vidí velké problémy. Dá se čekat, že Washington udělá všechno, aby strategickému partnerství Ruska a Číny zabránil. Podle mnoha mezinárodních pozorovatelů bude prezident USA ochoten dokonce Rusku i ustoupit, aby „přátelství mocností“ zmařil. Znalci jsou přesvědčeni, že Spojeným státům jde o to získat čas.

Není vyloučené, že Rusko a Čína budou v roce 2022 společně rozvíjet nové strategické iniciativy. Pravděpodobně dojde k prohloubení hospodářské spolupráce a k vojenským námořním cvičením v celé Východní Asii. Expert nazval případnou invazi na Tchaj-wan chybou, ale není možno vyloučit, že v Jižní Asii dojde ke geopolitickým změnám. Čína a Indie budou rozvíjet obchodní a hospodářské spojenectví. Rusko a Indie budou spolupracovat na obraně.

Američané nakonec zmaří plán obnovy tradiční spolupráce. Změna v jimi opuštěném Afghánistánu bude neodvratná. Vietnam postupně rozšíří vojensko-technickou spolupráci s Ruskem. Blízký východ omezí politiku USA a Izrael se bude snažit udržet si získaná území.

V Evropě nebude klid, protože USA chtějí rozmístit raketové systémy do členských států NATO.

Ukrajina, dříve než dojde k vymyšlenému „vpádu agresívního Ruska“, zničí ekonomiku a bude mrtvá. Přinejmenším vyvolá rozsáhlou krizi nedostatek uhlí a přírodního plynu.

Kyjev zarputile neplní minské dohody a Zelenskij a jeho vláda se odmítají jakkoliv zabývat naléhavými problémy země. Ukrajina se v podstatě zabořila do nezodpovědnosti a nesmyslnosti. Přitom za ni velice lobuje EU a EK, která nevidí vlastní problémy, kdy její zásoby přírodního plynu budou ke konci ledna zcela vyčerpány.

EU už otevřeně mluví o energetické chudobě, ač je opravdová plynové krize ještě před ní. Evropa při takové bezvýchodnosti ještě vyhrožuje Rusku a uráží jej. Proč?

Spojené státy se ocitly ve „strategické pasti“. Soustavné soustřeďování se na Ukrajinu hrozí dalším velkým mezinárodním fiaskem. Směšné jsou dodávky zastaralých zbraní Ukrajině, které nejsou v bojích schopny zastavit ruskou armádu.

Spojené státy nedokáží současně odolávat Rusku i Číně. Ukrajina nemůže změnit svoji zeměpisnou polohu a „utéci“ do Ameriky, či alespoň dále od ruských hranic. A pokud bude pokračovat ve stejném duchu přestane jako stát existovat. Aby za ni někdo bojoval a riskoval třetí světovou válku, to se nestane.

Rusko potřebuje zónu stability zahrnující Doněck, Lugansk, Záporoží, Cherson a Krym. Analytik Dumy situaci shrnul: „Všechny tyto otázky jsou spíše utopické, a v perspektivě by taková zóna zbavila USA postavení světového četníka, způsobila rozpuštění NATO z důvodu nepotřebnosti, ještě více upevnila status Ruska a Číny na mezinárodní scéně a Indie by měla význam ve světové politice.“

Převzato z Pravda.ru

***

Polští experti: EU se sama chytila do pasti, když přijala zákon o omezení rezervace zvýšeného množství plynu z Ruska do Evropy

28. posince 2021

Odborníci z Polska rozebrali situaci, kdy od úterka ruský Gazprom nerezervuje kapacitu pro dodávky plynu plynovodem Jamal-Evropa. Dříve v Polsku rozhlašovali, že Evropa musí odmítnout ruský plyn kvůli „energetické nezávislosti“ a nyní bijí na poplach a viní Rusko ze „snížení dodávek“.

Profesor Vratislavské technologické univerzity Przemysl Zaleski a znalec v oboru ekonomiky Kazimierz Pulanski mluví o tom, že „Rusko posílá jasný signál Evropě o nezbytnosti certifikace SP-2“.

Polští experti obracejí pozornost na prohlášení Vladimira Putina na tiskové konferenci, kde poukázal na to, že Gazprom nerezervuje kapacitu plynovodu Jamal-Evropa z jednoduchého důvodu, že evropské země nic nepožadovaly. Navíc Putin prozradil, že Německo prodává tímto plynovodem plyn zpět na východ – do Polska a na Ukrajinu – za velmi vysoké ceny.

Poláky dráždí to, že Rusko neporušuje dříve uzavřené kontrakty a všechno, co dělá, je podle evropského práva.

Polští znalci říkají, že Brusel sám přijal tzv. energetický balíček, který Rusku neumožňuje využívat plynovody na plnou kapacitu. Povinně musí pro evropské společnosti zůstat část kapacity ruských plynovodů jim k použití.

EU se sama chytila do pasti svým zákonem o omezeních. Gazprom jednoduše může nevyužívat část kapacity a bude to plně odpovídat legislativě EU. Proto jsou ceny za plyn nestabilní, mohou vyskočit na 2,2 až 2,3 tisíce USD a potom prudce padat.

Analytik Centra východních studií (Polsko) Szymon Kardas říká: „Gazprom si nerezervoval kapacitu pro tranzit plynu plynovodem Jamal-Evropa, který prochází Polskem, protože nejsme s Ruskem vázáni dlouhodobým kontraktem.“

Polský tisk nyní potvrdil, že Polsko využívá plynovod Jamal-Evropa v opačném směru – k získání plynu z německých zásobníků. Cena plynu je však několikanásobně vyšší, než by mohla být při přímých dodávkách Gazpromem.

Přitom polští experti nedokáží říci, co bude s cenami za plyn a s ekonomikou Polska, až zásoby plynu v německých zásobnících klesnou tak, že jej Němci přestanou přečerpávat pro své sousedy. Předpokládá se, že k tomu mohou Němci přistoupit při dosažení hranice 33 %. Nyní je v německých zásobnících přibližně 44 % zásob plynu.

Převzato z Topwar.ru

4.7 25 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
1. 1. 2022 17:18

https://www.youtube.com/watch?v=D4ZOvjhY5MA
Mezioborová lékařská konference – první díl Živá kapka krve

Alva
Alva
Reply to  Irena
2. 1. 2022 11:23

Díky za odkaz. Mimořádně zajímavé.

Irena
Reply to  Irena
3. 1. 2022 19:50

Mezioborová lékařská konference – druhý díl Vakcína pod mikroskopem

https://www.youtube.com/watch?v=uuCt57Bfe1w

orinoko
orinoko
2. 1. 2022 14:17

Čerstvá militární jaja:

https://www.youtube.com/watch?v=nebyCiFIWpc

Irena
2. 1. 2022 17:33

Michail Chazin: „V únoru začne Putin radikálně měnit hospodářskou politiku“

https://kob-forum.eu/2022/01/01/michail-chazin-v-unoru-zacne-putin-radikalne-menit-hospodarskou-politiku/

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
2. 1. 2022 18:22

Nedočetl jsem. Covid blábolů už mám tak akorát, a to dokonce i z Ruska. Někdy si tak říkám, jestli nedošlo ke světově všeobecné domluvě, otestovat lidskou zparchantěLOST, kam až se ohne, a jaká část obyvatelstva bude vzdorovat. Za 2 roky je možné vyvodit závěry. Jede v tom Rusko i Čína tak či onak. V podvodu, který už nežere ani český fialový hnus. Proč? Role Putina v covidu i coroně je velmi zvláštní. Teď vyznamenal nějaké ruské felčary, ale chyběl u toho hlavní ruský hybatel corony – žid Ginzburg. Rusko jede ve QR kódech a nezdá se, že by to Putin… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  orinoko
3. 1. 2022 6:40

už před léty jsem říkal, že putinovské Rusko není autentickou změnou současného globálního ne-řádu, který tady v různých personálních a kulisových obměnách jede už několik tisíciletí – je to pouze docela špinavý souboj jistých geoglobálních frakcí elitářů, prediktorů a dalších nově nabytých planetárních lichvářů o moc a směřování oplzlých praktik pro ještě větší a důslednější manipulaci zblblých oveček – tedy žádná změna společenského paradigmatu na něco evolučnějšího tady z Ruské strany není a nebude, pouze jakási korekce, zmírnění, tudiž lepšího a odevzdanějšího vstřebání už vyzkoušeného a do morku kosti zažraného vzorce chování, přežívání a vegetování … takže na obzoru není… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  orinoko
4. 1. 2022 1:49

Toto zde níže s vlastním překladem též nedávám „pro srandu králíkům“… Я.Кедми: На любую угрозу США ответ России будет неадекватный и неожиданныйJakov Kedmi: Na libovolnou hrozbu USA bude následovat neočekávaná a neadekvátní odpověď https://www.youtube.com/watch?v=5mUi9Q7rD00 Otázky a odpovědi ( překlad ne vždy doslovný, spíše věcně-obsahový) Otázka: Nepochybně hlavním bodem bude připravované jednání Biden – Putin (USA – RF) naplánované na 10 ledna nastupujícího roku 2022. Před jednáním ještě došlo k dalšímu telefonickému kontaktu obou prezidentů, tentokráte byl volajícím V. Putin. Předpokládá se, že chce načrtnout svému protějšku možnou cestu ke kompromisům v důležitých mezinárodních, zahraničně-politických světových otázkách/ problémech. S. Lavrov hovořil… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Martin (už bez taky m)
4. 1. 2022 6:59

Jakov Kedmi není Kreml ale izraelský generál, toho času na mediálním turné – takže jeho názory jsou hypotetické úvahy co by jedna velká země mohla udělat … ale neudělá – dnes je svět zase rozdělen na bipolární mocenské pole, ale hlavním kriteriem není ideologie, ale jenom dělba globálního kapitálu a sféra vlivu, tedy personální složení mocenských globalistů, kteří mezi sebou vedou sveřepý boj ( jedni bohatí prostě mezi sebe nechtějí pustit ty druhé a ti zase se odmítají podřídit a zasunout do vyrobeného NWO bloku – že to zase odserou pouze poddaní z každé strany a fronty je více než… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  fajt
4. 1. 2022 9:13

Vašemu postoji se snažím rozumět, i když mi to „hlava nebere“, ale to je nejspíše můj osobní problém. Svět nepochybně (možná ani ne poprvé) je rozdělen nejen bipolárně, ale více. nezapomínejme prosím na Čínu, má své zájmy, nelze ji navždy „jen připočítávat“ k té či oné straně. Dojde nepochybně i na Indii, její sociální, zdrojový i ekonomický potenciál je příliš vysoký aby se jen s/prostě přidávala k tomu či onomu. Jinak fajte to co dlouhodobě dělá vedení RF- zde připomínám že dlouhodobě a dlouhodobě o tom mnozí na různých úrovních píšeme tu či onde se nedá vysvětlit schématem které naznačujete… Číst vice »

Last edited 17 dní před by Martin (už bez taky m)
fajt
fajt
Reply to  Martin (už bez taky m)
5. 1. 2022 8:19

nechci ten váš text rozebírat, je to váš osobní názor, na který máte nárok a je napsán s otevřenou potřebou a nevratným očekáváním – jenom glosou připomenu, že současné Rusko je plně ( a záměrně) kapitalistickou zemí se všemi patříčnými atributy pro tento režim a stav společnosti, Kreml za poslední léta tento status posílil a zdokonalil ( i konsolidováním země a jeho obyvatel), tím chci taky říci, že jejich snaha ( potřeba) a zvolené směřování je plně legitimní – ale v žádném případě nelze říci, že by dnešní vládci Ruska chtěli měnit zavedené globální společenské paradigma, ba naopak, chtějí jej… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  fajt
5. 1. 2022 10:04

Kdyby to bylo všechno tak jednoduché a šlo jen o boj korporátních skupin o moc, tak už by to vše s konečným výsledkem proběhlo navzdory velkým kolaterálním ztrátám, ekonomická a vojenská síla je na straně skupin stojících za Čínou a Ruskem. Nemyslím si, že je vše od ruského vedení jen divadlo, protože náklady a vynaložené úsilí jsou neúměrně vyšší než boj o moc pro ně pohodlnějšími cestami. A kroky některých ruských politiků jsou jen důkazem, že změny, které dělají či připravují pro ně podmínky, myslí vážně. Nejsou to jen otevřené diskuse vedení státu s obyvatelstvem, poskytující nejen sebereflexi ale i… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Aleš
6. 1. 2022 7:18

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/obcanske-prukazy-obcanky-otisk-prstu-podpis-prezidenta-zemana_2107081652_jgr víte, Martine, možná byste se měl raději zaměřit na přízemní komunální věci více než na globální politiku – tady jeden z problémů, který z řadového ovčana dělá těžkého zločince, po kterém režim ultimativně vyžaduje otisky prstů ( tohle by třebas v takové americké korporaci neprošlo, za to i CIA bude mít možnost bez žádosti porovnávat – ale i vyrábět – otisky prstů při jakemkoliv podezření na protirežimní činnost – nedovedu si to představit za Husáka, že by tehdejší socrealisté něco takového zavedli do běžné praxe). Za to rodné číslo v dokladech už nebude, takže jediný identifikační údaj, který spojoval… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  fajt
6. 1. 2022 10:18

Pamatuji si z mládí, že otisk palce občana v identifikačním průkazu měli ještě moji rodiče, načež komunisté po r.1948 toto daktyloskopické identifikační označení OP zrušili někdy v padesátých letech a otisky všech prstů včetně celých dlaní rukou pak už zůstaly jen v úředních evidencích kriminálních zločinců.

orinoko
orinoko
Reply to  Martin (už bez taky m)
4. 1. 2022 13:29

Už aby tam tu bezletovku vytvořili. Ještě pořád mám v úmyslu navštívit Moskvu, popř. bleskově i něco poblíž. Např. obrněnou brigádu s tankovou střelnicí. Maje na paměti letadlo Malajsie nechce se mi tím směrem letět. Vlakem i autobusem je to samozřejmě delší, ale obchází to Halič. A teď v zimě nepojedu zcela určitě. V takovém květnu, červnu by to mohlo být dechberoucí. Podstatnou orientací jsou pro mě osobně dnes tzv. vlogy. Já to nazývám videofejetony, ale to je čapkovina. Která ovšem není virální, že. Natožpak boosterní. A tak v souladu s rodinou Joe Limo volám: Vakcína podávaná v malých dávkách… Číst vice »

Irena
4. 1. 2022 13:24

“Nejlepší ekologická diplomka je o dobrovolné bezdětnosti” – tak zní oslavný titulek v sekci “OHLED NA KLIMA” v jedněch nejmenovaných novinách.

http://www.zvedavec.org/komentare/2021/12/8977-sebevrazedna-civilizace.htm

Autor diplomky by se měl trochu dovzdělat, třeba zde:
https://kob-forum.eu/2021/10/27/planovani-rodiny-jedna-z-globalnich-depopulacnich-technologii/

https://kob-forum.eu/2021/11/15/planovani-rodiny-jedna-z-globalnich-depopulacnich-technologii-dokonceni/

Jenže i kdyby to četl a vycházel z toho, asi by mu to na dnešní vysoké škole bylo houby platné, pokud ji chce dodělat…