Svět ruskýma očima 683

 

Je možné si vydechnout: Si Ťin-pching zajistí Putinovi podporu na dlouhé roky

Ljubov Stěpušova

24. října 2022

Si Ťin-pching koncentruje moc v kritických pěti letech

Dvacátý sjezd KS Číny, který ukončil svoji činnost, se rozhodl, že dosavadní prezident Si Ťin-pching povede zemi dalších pět let. Od doby Mao Ce-tunga je to poprvé, kdy může být vůdce Číny zvolen do funkce třikrát po sobě. Umožňuje to změna v ústavě přijatá v roce 2018.

Znovu zvolený generální tajemník komunistické strany Číny řekl, že příštích pět let bude mimořádně složitých. Do politbyra strany byli zvoleni jen jeho stoupenci. Přitom ani jeden z nich není podle předem daných příznaků jeho následovníkem. Může to znamenat, že současný čínský vůdce by mohl na příštím celostátním stranickém sjezdu v roce 2027 dostat čtvrtý mandát.

Tchajwan je bezprecedentní výzva

Strana také udělala reorganizaci v nejvyšším vojenském velení. Si zůstal ve funkci předsedy Ústřední vojenské rady – vojenského velení Čínské lidové armády. Jeho zástupcem je vycházející hvězda, generál Che Wej-tung. Ten se může pochlubit širokými zkušenostmi z vojenských operací v Tchajvanském průlivu, byl prý organizátorem vojenských cvičení okolo Tchajwanu – odpovědi  na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Pelosiové na Tchajwanu. Z toho je patrné, že „bezprecedentní složitost příštích pěti let má příčinu v Tchajwanu.

Si Ťin-pching prohlásil, že nevylučuje silové připojení Tchaiwanu, sjednané se „samosprávným ostrovem“, což považuje za neodmyslitelnou součást „čínského snu“ o velkém obrození čínského národa.

Emeritní profesor na Tchajwanské univerzitě Tamkang Čchao Čchun-šan uvedl, že bude-li to nezbytné, bude se Si ucházet i o čtvrtý mandát, aby měl dost času na dosažení tohoto cíle.

Japonský analytik Ičiró Karogi nevylučuje, že čínský vůdce bude „v absolutním režimu“ řídit zemi nejen ve třetím, ale i ve čtvrtém funkčním období. Upozorňuje, že odstranil z politbyra všechny, kteří se angažovali v čínském Komsomolu, takto tvůrci čínsko-amerického „hospodářského zázraku“. Nepotřeboval, aby se mu míchali do dalšího studeného či horkého střetu s USA. Čína si vezme to své a pomůže Rusku.

Vypadá to, že druhou obrovskou výzvou je ambiciózní cíl Si Ťin-pchinga udělat do roku 2049 z Číny vedoucí mocnost, a to nejen v hospodářství, ale i vojensky.

Je jasné, že Peking zná svoji sílu. Vyrovnal se s USA v mnoha ekonomických i průmyslových parametrech, nebo je dokonce předstihuje. Takže čínský vůdce bude podle toho jednat, bude soustřeďovat moc a brát si své.

Západní vůdci mu zatím neblahopřejí ke zvolení generálním tajemníkem ÚV KS Číny. Znamená to, že dělá všechno tak, jak potřebuje Rusko. Prezident Ruska Vladimir Putin má na dlouho spolehlivou podporu čínského vůdce. Čína si zvolila alternativní cestu a Rusko má možnost se s ní družit v různých seskupeních – ŠOS, BRICS a dalších.

Převzato z Pravda.ru

***

Poturčování Střední Asie nabírá obrátky

Arťom Ignaťjev

28. října 2022

Ve druhé polovině října přijali na zasedání v turecké Burse členové Organizace turkických států (OTS) rozhodnutí ustavit v rámci této organizace speciální komisi pro přechod na společnou abecedu a „dosáhnout jazykovou jednotu turkických států“.

Podle turecké agentury Anadolu již vědci členských států OTS předali informace o abecedě i o „historických jazykových procesech“ v jejich zemích. Jedná se o Ázerbájdžán, Kazachstán, Kyrgyzii, Turecko a Uzbekistán.

Ázerbájdžán, Kazachstán, Kyrgyzie a Turecko potvrdily koncem června jednotné školní učebnice „Obecné turkické dějiny, „Obecná turkická literatura“ a „Geografie turkického světa“. Mají za úkol vysvětlit žákům společné historické i kulturní hodnoty již od starověku.

Učebnice Geografie turkického světa se orientuje ve formování celku i obrazu světa s důrazem na jednotlivé turkické země a regiony. V Kyrgyzii začnou vyučovat na školách vedle turkické geografie, historie a literatury též dějiny náboženství.

Vztahy muslimského obyvatelstva postsovětských zemí Střední Asie k Rusku jsou v učebnicích historie předkládány popisem „ruského kolonialismu“ a boje místního obyvatelstva proti němu. Panturkický projekt pod praporem OTS se posouvá i mimo školy.

Turecko chce spojit bývalé sovětské republiky do nového svazku a má v plánu realizaci transkaspické dopravní osy. Erdogan se již setkal s kyrgyzským prezidentem Džaparovem v rámci panturkické olympiády v tureckém městě Iznik na přelomu září a října.

Turci chtějí využít zastavení ruského platebního systému Mir a představit svůj, který budou moci využívat občané postsovětských republik i Ruska na území Turecka namísto systému Mir. Protože tento systém bude turecký, bude mít Turecko přehled o veškerých  transakcích v něm a bude mít úplnou databázi účastníků, včetně jejich osobních údajů.

Turecko vnucuje své vojenské standardy a vzory zbraní republikám Střední Asie. Začátkem tohoto roku vyšlo najevo, že Ázerbájdžán a Turecko budou připravovat účastníky kurzů ve společném programu. Ministr obrany Ázerbájdžánu uvedl, že program přípravy vojenských specialistů na Vyšším vojenském učilišti Gejdara Alijeva byl už dán do souladu s programy na vojenských školách turecké Národní univerzity obrany.

Kyrgyzie začala, jako druhá po Pákistánu, používat turecké bezpilotníky Bayraktar. Skoro současně vyšlo najevo, že Uzbekistán dodává ukrajinské armádě teplé prádlo a že Kazachstán a Turecko podepsaly memorandum o vzájemném porozumění při výrobě satelitů a systémů sledování a spojení. Panturkisté vycházejí z toho, že vojenské spolky dnes neznamenají společné parády, ale jsou to výměny zpravodajských informací.

Postsovětští panturkisté si předcházejí svého velkého tureckého bratra jak propagováním panturkismu na školách, tak zpravodajskými informacemi, jégrovkami pro ukrajinské propagátory „bajraktarů“ a výměnou odpovídajících řídících kádrů. Tokajev jmenoval po lednových událostech v Kazachstánu státním tajemníkem svého chráněnce Tynymbajulyho, rodinného přítele vůdce kazašských Šedých vlků (Bozkurt) Mambetalieva.

A ještě jeden Tokajevův navržený výlupek – ministr informací a sociálního rozvoje Kazachstánu, rusofob a panturkista Umarov, který má zákaz vstupu do RF kvůli boji proti Rusku, Rusům a ruštině.

Astana prohlásila, že neuznává referenda na území bývalé sovětské republiky Ukrajina a jejich připojení k Rusku. Turecko Rusku sdělilo, že od počátku neuznává nezákonnou anexi Krymu a neuznává ani výsledky referend na Ukrajině.

Turecko využívá situaci na Ukrajině a usiluje o realizaci projektu přístupu do Kazachstánu, Uzbekistánu, Kyrgyzie a Turkmenistánu přes Kaspik. K tomu dopomáhají obyvatelé turkického původu v těchto republikách. Jde o ideu vytvořit sdružení států s turkicky mluvícím obyvatelstvem (Velký Turan). Turecko má zájem na realizaci makro regionálního subjektu, kde  pravidla budou určovat a regulovat Turci.

Převzato z Fondsk.ru

***

Hyena Evropy je připravena k dělení ukrajinského pirohu

21. října 2022

Plán na obnovu Rzeczi Pospolitej v hranicích historických zemí viditelně dostal  reálné obrysy ještě před ruskou speciální vojenskou operací na území Ukrajiny. Píše o tom polský časopis Niezalezny Dziennik polityczny a sebejistě předvídá ovládnutí západních oblastí bývalé Ukrajinské SSR Polskem.

Polský autor se domnívá, že rozdělení Ukrajiny je jisté; Rusko si vezme zpět jihovýchodní území dnešní Ukrajiny a zbaví ji přístupu k moři. Severní oblasti vytvoří „novou mimo blokovou a neutrální“ Ukrajinu. Dále autor Marek Galas tvrdí: „Určením své sféry vlivu Rusko přivře oči nad další manipulací se zbytkem území Ukrajiny, to znamená její západní a jižní částí, kde jsou některé regiony historickými částmi jiných států. A ty na to nechtějí zapomínat.“

Takto polský pozorovatel zkrátka Moskvě diktuje politiku odmítnutí obnovy Ruska v jeho historických hranicích.

V Polsku vládnoucí strana Právo a spravedlnost „se připravila na vrácení Východních Kres dříve než jiní“, tvrdí Galas. Už při návštěvě prezidenta Dudy v Kyjevu „začali formulovat podmínky a přijímat historická rozhodnutí, o kterých se brzy dozvíme“.

Autor článku předpokládá, že polská anexe Západního Běloruska není pravděpodobná, ale to otevírá zvláště možnost připojit k Polsku západní oblast Ukrajiny bez rizika střetnutí s ukrajinskými radikálními nacionalisty. Polský časopis věc popisuje takto: „Polsko se tak může vyhnout označení okupanta a místo toho přijmout čestný název zachránce a osvoboditel ukrajinského národa.“

Varšava nemá nic proti tomu, aby odlesk slávy Polska, jakožto „zachránce a osvoboditele ukrajinského národa“ padl i na velkého Ukrajince Zelenského.

Polský autor představuje plán akce. Lehkost, s jakou uvádí své úvahy, vypovídá o tom, že Varšava a Kyjev své plány již dojednaly. „Rusko dostává nazpět svá historická území a je o krok blíže východní hranici EU a NATO. V tu chvíli učiní polská vláda historické rozhodnutí o umístění mírového kontingentu, ve skutečnosti polské armády, na Západní Ukrajinu. Pod jakoukoliv záminkou (nebo podplacením obyvatel, kteří jsou už ze situace unaveni) může PiS zorganizovat referendum o připojení západních území zbytku Ukrajiny k Polsku.“

A co Rusko? Polák píše, že Evropa přestává podporovat ukrajinskou armádu a Ukrajinci budou poraženi. Prozápadní vláda Ukrajiny emigruje. K moci v Kyjevu přijde proruský prezident a „nová Ukrajina“ bude neutrální. Je ještě v paměti, že toto kdysi navrhoval člověk, který nenáviděl Rusko, americký Polák Brzeziński.

Převzato z Fondsk.ru

4.7 13 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
30. 10. 2022 20:24

Dík paní Zajoch za další překlad a jeden tip ke čtení pro volný čas (také i o Číně)
https://www.michalapetr.com/

fajt
31. 10. 2022 7:47

v Číně pochopili, že Rusko je trojským koněm W globalistů a že se mohou spolehnout pouze a jedině na sebe, sjezd KS potvrdil, že kompromisy v rozmělňování vrcholné moci považují za krajně nebezpečné. ..)

Botičky od Diora
Botičky od Diora
31. 10. 2022 15:54

comment image

PPK
PPK
31. 10. 2022 16:08

Tak prý už tu aktrakci na kachlíkárně vyměnili:

Telegram  Contact @lubomirvolnyoficialni_20221031165317.png
Alva
Alva
Reply to  PPK
31. 10. 2022 18:47

Pozdě.
A tak nějak nemastně neslaně to pár politiků rádoby zkritizovalo, ale důsledky žádné nevyvodili.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-politici-kritizuji-vlajku-s-putinem-ve-vaku-na-mrtvoly-40413069#
Jó – kdyby to byl jiný prezident než ruský a jiný pachatrel než člen pětichuchvalce, to by bylo jiné tóčo.

bergpora
bergpora
31. 10. 2022 16:43

Co tomu asi rika Pjakin, podle ktereho si stacilo jen pockat a Turecko by se rozpadlo samo? Ted ho bude mit na zadnim dvorku a nebude to moc dlouho trvat a i nektere narody a narodnosti RF prevezmou turkickou abecedu.

PPK
PPK
Reply to  bergpora
1. 11. 2022 16:32

Pjakin říká to, co je třeba. Např. zde:
Otázka – Odpověď V. V. Pjakina ze dne 24.10.2022_Titulky_CZ.mp4
https://uloz.to/file/GFFyCxST4BNP/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-24-10-2022-titulky-cz-mp4#

a že to v RF není jednoduché, tak zde kritickyy informuje i Valentin Katasonov:
Putin sice jako car kraluje, ale nevládne
Валентин Катасонов: Путин царствует, но не правит
РОЙ ТВ
https://www.youtube.com/watch?v=ZfValUdidVs

jb
jb
Reply to  bergpora
3. 11. 2022 16:50

„“Co tomu asi rika Pjakin …“

Asi furt to stejný, v obecném slova smyslu.
V. V. Pjakin je konzistentní a nemá důvod měnit názor co 14 dní nebo podle někoho jiného nebo novinek v akcích a reakcích…bere to dlouhodoběji – ve směřování procesu.

Však počkejme, třeba se i dočkáme = možná se dočkáme i my:
až Erdogan, fašista s knírkem, spadne mezi dvě židle na kterých sedí a nabodne se na vlastní nůž, který chce Putinovi (Rusku) vrazit do zad.

Záměry Recepa lze celkem lehce vypozorovat, vyčíst, vysledovat, odhadnout.

Last edited 1 rok před by jb
jb
jb
Reply to  jb
3. 11. 2022 22:31

„Záměry Recepa lze celkem lehce vypozorovat, vyčíst, vysledovat, odhadnout“ A doplňme, že Putin není blbej © (paní P.), že jo!? Takže: Vladimir Putin měl telefonický rozhovor s prezidentem Turecké republiky Recepem Tayyipem Erdoganem.  Prezident Ruska připomněl neplnění druhé části balíčků dohod – odblokování exportu ruských zemědělských produktů a hnojiv na světové trhy. Kromě toho byla znovu upozorněno na skutečnost, že během tří měsíců existence těchto dohod nebyl splněn úkol prioritně zajistit dodávky potravin do nejpotřebnějších zemí. V tomto ohledu byla potvrzena připravenost Ruska bezplatně dodávat do Afriky významné objemy obilí a hnojiv. http://kremlin.ru/events/president/news/69736#sel=3:1:BCf,3:61:laZ Nyní se iiž dva fašisté, Recep… Číst vice »

Last edited 1 rok před by jb
jb
jb
Reply to  jb
4. 11. 2022 22:20

„významné objemy obilí“

MOSKVA, 2. listopadu. /TASS/. Rusko dosáhlo nového rekordu ve sklizni obilí, k dnešnímu dni bylo sklizeno 150 milionů tun. Uvedl to ruský premiér Michail Mišustin na středečním zasedání vlády.

Vedoucí kabinetu ministrů upozornil na skutečnost, že sklizeň nyní končí téměř ve všech regionech země: https://tass.ru/ekonomika/16228019
. . .

Sklizeň hraje do karet Ruska.

jb
jb
Reply to  bergpora
7. 11. 2022 21:37

„“Co tomu asi rika Pjakin …“

Tak tady vám, bergporo, dnes Pjakin napřímo odpovídá, k tomu Turecku – aktuálně:

https://youtu.be/z3E_3Xekbqk?t=1891
v čase od 00:31:31

+

ještě k obilí – obilnému koridoru, k Putiovi, atd.

Last edited 1 rok před by jb
fajt
1. 11. 2022 7:43

z Ruska za cca tři měsíce odešlo ( uteklo) přes milion Rusů ( i Kremlem záměrně špatně organizovaná a vedená mobilizace k tomu významně přispěla), samozřejmě západní větev globálních zmetků s touto válečnou diasporou už pracuje a nadále ji bude intenzivně zneužívat – pokud jde o tvořící se stínovky, tak mezi nejperspektivnější patří Ramzanova, tuhle war chazaři jen tak neovládnou. ..)

Alva
Alva
Reply to  fajt
1. 11. 2022 9:05

To je zpráva veskrze pozitivní – „samočisticí efekt“. Než škodit skrytě, ať jdou a tzv. se odkopou.

fajt
Reply to  Alva
1. 11. 2022 9:31

Rusové znechuceně ( v obavách ) odcházejí, pátá kolona americké větve v Rusku posiluje – vynikající čistící efekt, samozřejmě pro globální chazary. ..)

jinak tohle je majstrštyk globálních hovad v přímém přenosu, Rusko je fakticky rozebíráno, ničeno a přitom masám je to šikovně prezentováno jako elementární systémová neschopnost samotných ruských elit v Kremlu ( tahle infiltrovaná frakce záškodníků může být poslední lži vládou velkého Ruska). ..

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  fajt
1. 11. 2022 14:35

Lžeš, polská hyeno.

comment image

 Úmyslně a hloupě lžeš.

fajt
Reply to  Botičky od Diora
2. 11. 2022 6:22

už tě vidět tvůj cvokař, lojzo ? :)

nech si raději zvednout svou pravidelnou dávku sedativ, v tuto chvíli ti nekontrolovaně prdly svěrače – kdyby to nepomohlo, pak doporučuju odchod rovnou na frontu – a prozradím ti sladké tajemství, bude úplně jedno, za kterou stranu v kolomajzně nastoupíš, stejně tam nakonec budeš jenom plnit potřebnou nwo kvótu užitečných mrtvol. ..)

jb
jb
2. 11. 2022 10:40

Sergej Lavrov se zúčastnil projektu „Slovo klasika“ na „Prvním kanálu“.

Báseň A. S. Puškina – „Pomlouvačům Ruska“
recituje S. V. Lavrov:

https://t.me/MID_Russia/23838

О чем шумите вы, народные витии?
Зачем анафемой грозите вы России?
Что возмутило вас? волнения Литвы?
Оставьте: это спор славян между собою,
Домашний, старый спор, уж взвешенный судьбою,
Вопрос, которого не разрешите вы…

. . .

Co to plácáte, lidová výřečnost?
Proč vyhrožujete Rusku anathémou?
Co vás naštvalo? nepokoje Litvy?
Odejděte: toto je spor mezi sebou,
Domácí, starý spor, již ztížený osudem,
Otázka, kterou nerozřešíte vy…

Last edited 1 rok před by jb
jb
jb
4. 11. 2022 23:28

МИД России
dnes v 0:00

Třetí výbor Valného shromáždění OSN přijal ruský návrh rezoluce „Boj proti glorifikaci nacismu, neonacismu a dalších praktik, které přispívají k eskalaci současných forem rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a související nesnášenlivosti“.

Pro dokument hlasovalo 105 států, 52 zemí bylo proti, 15 se zdrželo hlasování.

Seznam fašistických zemí je označen červeně:
https://vk.com/mid?w=wall-70034991_612668
. . .

ČR se červená – podporuje nacismus.

Last edited 1 rok před by jb