Svět ruskýma očima 711

 

V Jihoafrické republice se nově vyostřila ruská otázka

Alexandr Mezjajev

16 května 2023

V průběhu několika týdnů vymývala jihoafrická média mozky obyvatel „zatykačem“ Mezinárodního trestního soudu na ruského prezidenta a dohady o tom, co má Jihoafrická republika v úmyslu udělat s hlavou ruského státu, kterého čekají na nadcházejícím summitu BRICS. Ukázalo se to být málo.

Dne 11. května učinil americký velvyslanec v JAR Brigeti prohlášení, která mělo být mezinárodní senzací: Prodej zbraní Rusku Jihoafrickou republikou v loňském prosinci je podle něho „naprosto nepřijatelný“.

Reakce na vyjádření velvyslance byla prudká. Prezident republiky a generální tajemník vládnoucí strany Africký národní kongres (ANK) Cyril Ramaphosa řekl, že bude vytvořena speciální komise, která vyšetří, nakolik odpovídá tvrzení velvyslance USA skutečnosti, ale fakt takového prohlášení i jeho forma byly označeny za „nediplomatické“. Prezident dobře chápal, že slova jsou o něčem mnohem větším, než o „nediplomatičnosti“. Před několika dny poslal do USA speciálního vyslance, aby byl vzniklý problém projednán, mezi tím i problém vztahů mezi JAR a Ruskem.

Reakce ANC byla nejednoznačná. Rozdílně od předsedy strany a prezidenta vystoupil generální tajemník strany Mbalula s prohlášením, jehož obsahem bylo, že se to vyřeší a že budou potrestáni ti, kteří to spáchali, jestliže se velvyslancovo obvinění ukáže pravdivým. Je to divné prohlášení, když JAR je suverénní zemí a může obchodovat se zeměmi, se kterými chce. Nemusí se zpovídat nikomu, ani hlavnímu obchodníkovi se zbraněmi, jimž jsou USA. Nejprudčeji reagovala strana Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF) a Komunistická strana (SACP). Obě si přejí vyhoštění velvyslance USA ze země. EFF je opoziční stranou, komunisté jsou ve vládnoucí koalici.

Poslední slovo mělo ministerstvo zahraničí JAR, po jehož demarši se musel americký velvyslanec omluvit. Omluva byla, jak je obvyklé, licoměrná. Velvyslanec jen uznal, že překročil hranici přípustného, ale svá tvrzení neodvolal.

Aby bylo jasno. Náhradní měna rand se v posledních letech propadla na historické minimum. Média se vynasnažila předvést tuto záležitost obyvatelstvu co nejsrozumitelněji. Některé TV kanály informují o „nejasných příčinách“ pádu randu, ale TV kanál eNCA informoval, že rand klesl kvůli „vyzbrojování Ruska“.

Hysterie v médiích je přesný ukazatel. Za prvé v zemi neexistují vládní média (1), veškeré informace jsou v opozičních médiích (2). Všechna média prakticky náležejí jednomu sektoru (3), bílému monopolnímu kapitálu (BMK). Je to velký monopolní kapitál nadnárodního charakteru. V zemi tvrdě prosazuje zájmy globálního kapitálu. Země má například již čtyři roky hlubokou energetickou krizi. To vede ekonomiku k nesnázím a obyvatele to poštvává proti vládě. Již před lety tomu bylo možno předejít. Tehdy byla podepsána dohoda s Ruskem o výstavbě jaderné elektrárny. byla však soudem zrušena, prý byla uzavřena bez dodržení postupu. V JAR je diktatura soudů nejdůležitějším nástrojem BMK.

Útok na vládu JAR je jen vydírání. Je veřejné, vypočítané na destabilizaci vlády a veškerých situací ve společnosti.

Americký velvyslanec v zemi v posledních letech provokuje. Vytrvale straší teroristickými činy, což soustavně vyvolává paniku obyvatel.

Protiruská hysterie má poškodit vztahy mezi JAR a Ruskem, ale hlavním cílem je sama JAR. Vztahy s Ruskem mají charakter „úplného strategického partnerství“ (4), svědčí pro to zmaření jaderného projektu.

Politika globálního kapitálu je namířena na deindustrilalizaci. Mediální kampaň za odmítnutí jaderné energetiky a uhlí ve prospěch větrných elektráren jasně ukazuje, odkud vane vítr. Večer téhož dne, kdy propukl skandál s velvyslancem USA, se uskutečnilo telefonické jednání ruského prezidenta s prezidentem JAR Ramaphosou. V oficiální zprávě je uvedeno, že v době jednání byla „zaznamenána důležitost pokračovat v těsné koordinaci Ruska a JAR v souvislosti s přípravou velkých mnohostranných opatření, zejména k nadcházejícímu druhému summitu Rusko – JAR na konci července v Petrohradě a summitu BRICS v srpnu v Johannesburgu, jemuž bude předsedat JAR“.

Telefonické jednání s prezidentem JAR Cyrilem Ramaphosou

Ve zprávě o telefonickém jednání je důležitá informace: „V. V. Putin podpořil myšlenku presidenta JAR o účasti skupiny afrických vůdců při posouzení perspektiv urovnání ukrajinského konfliktu. Putin vyložil principiální hodnocení destruktivní linie kyjevského režimu a jeho ochránců a řekl, že ruská strana nikdy neodmítala diplomatickou cestu.“ Z toho je vidět, že provokace proti Rusku má diskreditovat JAR v roli zprostředkovatele při urovnání krize mezi Ruskem a Ukrajinou.

Cílem provokace amerického velvyslance bylo také narušit summit BRICS v JAR. Jednou z hlavních otázek summitu má být projednání společné měn BRICS. Zde předvádí globální kapitál, jak se může chovat k nejmocnější zemi afrického kontinentu. Slabší země mohou vidět, že s nimi nebude zacházeno nijak vlídně. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí jsou USA nadále ochotny JAR pomáhat s rychlým přechodem na větrné elektrárny. Co to znamená, je jasné.

Vydírání Jižní Afriky Spojenými státy je otevřené. Vyděrači chtějí, aby bylo jasno všem. Obyvatelé JAR stojí před volbou: buď Rusko nebo Západ. Rozchod se Západem by pro JAR měl těžké hospodářské následky.

Provokace amerického velvyslance, globálního kapitálu a Mezinárodního trestního soudu má několik cílů: vydírání jihoafrické vlády, diskreditaci JAR jako možného prostředníka v urovnání ukrajinské krize a zmaření samotného urovnání, poškození vztahů mezi Ruskem a JAR a zmaření summitu BRICS i druhého rusko – afrického summitu.

Poznámky:

(1) Existuje státní TV kanál SABC, ten však nesděluje názor vlády. Jeho „státní“ status znamená jen prostředky ze státního rozpočtu.
(2) Snaha bývalého prezidenta Zumy vytvořit TV kanál a noviny, které by informovaly o stanoviscích vlády, skončila démonizací Zumy a zastavením obou projektů.
(3) Termín „opozice“ zde znamená, že bílý monopolní kapitál ovládá JAR a má velký vliv na vnitřní i zahraniční politiku země.
(4) Tento termín je přítomen ve společné deklaraci RF a JAR od 26. března 2013.

Převzato z Fondsk.ru

***

Gorge Soros: Filantrop nebo zloděj?

Jekatěrina Vinnik

18. května 2023

Před časem se na jednom z falešných účtů v Twitteru objevila informace o smrti Sorose. Odvolávala se na miliardářovu rodinu. Je opravdu mrtvý, kdo to je a proč je Elon Musk přesvědčen, že Soros nenávidí lidi.

Kdo je George Soros?

Je to americký podnikatel, finančník a filantrop. Má bohatý životopis. je mu 92 let. Říká se o něm, že je to „člověk, který přivedl ke krachu Bank of England“ a je považován za iniciátora „barevných“ revolucí. Je jedním z nejštědřejších sponzorů Demokratické strany USA. Založil rodinné společnosti Soros Fund Management s majetkem větším než 28 miliard USD.

Stručný Sorosův životopis

Jeho vlastní jméno je Gyorgy Schwartz. Narodil se 12. srpna 1930 v dobře zajištěné židovské rodině v Maďarsku. Jeho rodina nebyla věřící. Rodině se povedlo přežít v Maďarsku v letech 1944 až 1945 s pomocí padělaných dokladů. Soros se odstěhoval v roce 1947 do Londýna. Studoval filozofii u Karla Poppera, zakladatele kritického racionalismu v Londýnské škole ekonomiky. V roce 1956 odjel do New Yorku, kde v prvních letech pracoval jako analytik evropských akcií. Prosadil se jako schopný finančník, jemuž je možno svěřit peníze.

V roce 1973 zakládá soukromý investiční fond, později nazvaný Quantum Endovement Fund. V roce 1984 zakládá Open Society Foundations, dobročinnou organizaci, která zpočátku pracuje především ve východní Evropě. V roce 1992 zmanipuloval libru a vydělal přes 1 miliardu USD. V roce 2003 vložil miliony dolarů do kampaně proti opětovnému zvolení Bushe. V letech 2008 až 2012 podporoval volební kampaň Obamy.

V roce 2010 daroval 100 milionů dolarů nevládní organizaci Human Rights Watch, která zaznamenává porušování lidských práv v desítkách zemí. V roce 2011 změnil svou nadaci na rodinnou kancelář a investorům vrátil necelou jednu miliardu USD. V roce 2020 podpořil v prezidentských volbách USA kandidaturu Bidena.

Zemřel Soros?

Soros nezemřel. Na Twitteru napsal, že pověsti o jeho infarktu jsou jen fámy. Ujistil: „Jsem živ a zdráv.“

Majetek Sorose k dnešnímu dni

Forbes odhaduje jeho osobní majetek na 8,5 miliard USD. V seznamu miliardářů je na 241. místě.

Proč je vlivný?

Má to dvě příčiny. První je úspěšná finanční činnost. Jako finančník se stal známým v šedesátých a sedmdesátých letech, když pracoval jako finanční makléř. Po založení svého investičního fondu byl populární mezi investory z důvodu jeho častých rizikových rozhodnutí. V roce 1987 předpověděl pád akciového trhu a v roce 1992 vynuloval Bank of England. Tím stlačil hodnotu libry ze dvou na jeden a půl dolaru a za jediný den vydělal jednu miliardu dolarů. Má se za to, že Soros stojí za finanční krizí asijských trhů v roce 1998. Sorosova strategie, to jsou globální a rozsáhlé sázky na výkyvy kurzu měn, komodit a akcií na základě makroekonomické analýzy.

Druhým důvodem Sorosovy slávy je politická aktivita prostřednictvím nadací Open Society Foundations (Otevřená společnost) fungující po celém světě. Cíl jeho nadací byl oznámen jako prosazování demokracie a podpora občanské společnosti. Daleko ne všichni považují Sorose za upřímného filantropa se zájmem o blaho po celém světě.

Sorosovi kritici

  • Evropa. Evropští středo-pravicoví politici viní Sorose z migrační krize v roce 2016. Tvrdí, že jeho financování různých humanitárních infrastruktur otevřely dveře nekontrolovanému přílivu běženců do Evropy.
  • USA. Američtí konzervativci v roce 2018 obvinili Sorose z placení karavan středoamerických migrantů do USA, které vyvolaly napětí na hranici s Mexikem.
  • Turecko. V roce 2018 prezident Erdogan obvinil Sorose z organizování politického napětí v zemi a řekl, že Soros nasazuje specialisty k rozdělování a oslabování národů.
  • Ázerbájdžán. Prezident Ázerbájdžánu Alijev obvinil v roce 2022 Sorosovy stoupence, že mají snahu postavit mládež proti státu.
  • Arménie. V létě 2022 podali arménští právníci žalobu na Sorosovu nadaci kvůli tomu, že její činnost na území Arménie ohrozila státní a veřejnou bezpečnost.
  • Rusko. V roce 2015 označilo Rusko Sorosovu nadaci a nadaci Open Society Institute Assistance Foundation za nežádoucí, protože ohrožují základní ústavní zřízení RF.

Čím se Soros nyní zabývá?

Organizátor barevných revolucí v Gruzii a na Ukrajině, člověk, který platil euromajdan v roce 2014, bojuje již 4 roky proti bývalému prezidentovi USA Trumpovi,

Musk proti Sorosovi

Elon Musk napsal na své sociální síti, že „Soros připomíná Magneta“, zloděje z komixu X-men, který tak jako Soros přežil holocaust a měl hlavní úkol změnit lidi na mutanty. Ministr zahraničí Izraele obvinil Muska z antisemitismu, když napsal, že Soros chce zničit samotnou podstatu civilizace a že nenávidí lidstvo.

Musk se postavil proti Sorosovi poté, když miliardář prodal všechny akcie náležející společnosti Tesla.

Převzato z Vestikavkaza.ru

***

Ideologie USA: Americká verze neonacismu

21. května 2023

Vedoucí výboru Rady Federace pro ústavní právo a budování státu Andrej Klišas si myslí, že ideologie v současných USA je „verze neonacismu“.

Tento senátor okomentoval slova kolegy, zástupce mluvčího Rady federace Kosačeva o absurditě toho, co proběhlo v Hirošimě, kdy šéfové G7 položili věnce obětem atomových zbraní, ale přitom mají ostych a nepoukazují na to, kdo je použil a nebyl za to nijak potrestán. Kosačev ještě podtrhl, že Biden, hlava země, jejímž dílem  jsou Hirošima a Nagasaki, „se nijak nekaje, ale odsuzuje jinou zemi, která se vytrvale snaží, aby planeta tento odporný zločin proti civilistům nezapomněla“. Je to něco podobného, jako kdyby se Němci sešli v Osvětimi k odsouzení Izraele.

Kromě jiného je v prohlášení G7 určeno co, musí udělat nezápadní země. Rusko se má vzdát, Čína musí přinutit Rusko, aby se vzdalo, Írán musí přestat být svrchovanou zemí atd.

Kosačev to ohodnotil: „Čím více se toto pročítá, tím více se zdá, že jimi propagovaný systém není založen na pravidlech, ale že je to výplod bláznů. Hirošima nejlépe připomíná ‘zásluhy‘ Západu před naší civilizací a komu předal nacismus štafetu zločinů proti lidskosti.“

Klišas k tomu uvedl: „Souhlasím se senátorem Kosačevem. Ideologie ‘americké výjimečnosti’, ‘vyvolenost Ameriky’ – lze tomu říkat libovolně – je americkou verzí neonacismu. Je potřeba o tom mluvit přímo.“

Převzato z Eadaily.com

5 12 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
22. 5. 2023 7:40

Zázrakem se v Arťomovské továrně na šumivá vína dochovalo plně funkční vybavení a více než 6 000 000 lahví alkoholu:

comment image

Arťomovsk a Bachmut, stejně jako ten chlast během oslav, jsou už pryč – zůstal jen Wagnerovsk :-)

fajt
22. 5. 2023 9:23

tak G7 v Tokiu rozhodla, že teď se plně soustředí na Čínu, Rusko už prý globalisti ( židovský kryptonazi global kartel ) maj plně pod palcem – taky si myslím, že ukrajinská kolomajzna teď vyšumí úplně stejně do ztracena jako celosvětová agenda covidu, prostě zabíjet se bude dál, ale bez zájmu všech stran a mediálního zaměření. ..)

PPK
PPK
22. 5. 2023 13:33

Jak je vidět, tak nám tu na Západě ideologové křtili marxismus na neomarxismus tak dlouho, až se z toho nakonec vyklubal nacistický fašismus. Inu, ani informační Šídlo sice v pytli neutajíš, ale nic netrvá věčně, ani ta servilní láska k falešné slečně.  Ostatně, na netu se teď dez-informačně šušká, že vodnímu zálesákovi prý jeho skvost ustřelil někdo z vlastního okolí. Takže, teď už jde jen o to, aby se nakonec neukázalo, že to bylo pistolkou s číslem 75. To by bylo nepříjemné a český lipánek by možná musel vysvětlovat, co hloupého tomu Pepovi zase poradil. –  Překladatelce dík za kvalitní… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
22. 5. 2023 22:35

To by byl us.prezident podle mého gusta…

Americký+republikánský+dárce+podporuje+Tuckera+Carlsona+na+prezidenta&form=QBLH&sp=-1&ghc=1&lq=1&pq=americký+republikánský+dárce+podporuje+tuckera+carlsona+na+prezidenta&sc=1-69&qs=n&sk=&cvid=A2692A5CB9194C7BA8D7A0A4B93C5985&ghsh=0&ghacc=0&ghpl=

Botičky od Diora
Botičky od Diora
23. 5. 2023 15:15

Jeskynní rusofobie je drahý špás: polští přepravci si v RF už nevrznou a ani netankují za levno jak byli zvyklí
comment image

Čistá ztráta 8,5 mld. euraků/rok a 20 tis. pracovních míst k tomu.

P.S.  „Duda, I Think, This Is The Beginning Of A Beautiful Friendship.“, Casablanca

https://www.youtube.com/watch?v=DDybg9CNXcM

PPK
PPK
Reply to  Botičky od Diora
25. 5. 2023 12:27

Politikus.info

Госдума запретила польским фурам ездить в Россию 23-05-2023, 15:37 • Опубл.: sakh60 • Просм.: 6989 • Комм.: 30 • События в России – Первоисточник публикации: 

https://politikus.info/v-rossii/151990-gosduma-zapretila-polskim-furam-ezdit-v-rossiyu.html

fajt
25. 5. 2023 5:42

https://politikus.info/video/152024-bolshoe-intervyu-evgeniya-prigozhina.html – Prigožin má pravdu ( poměrně obsáhlý rozhovor),se současnými kremlin chazary je Rusko v pizdě. ..

peter.
Reply to  fajt
25. 5. 2023 20:11

Keby Putin naozaj chcel zaviesť v Rusku poriadok a zabezpečiť celistvosť a zvrchovanosť Ruska,tak Prigožin s Wagnerovcami by mu ochotne poslúžili tak,ako svojho času Maljuta Skuratov s opričníkmi poslúžili Ivanovi IV – Hroznému,alebo Dzeržinskij s ČEKOU Stalinovi. Títo opričníci mali vo svojom znaku psiu hlavu ako symbol vernosti a zmeták ako symbol vymetenia zrady. Lenže….to by Putin musel predovšetkým chcieť(!!) tých zradcov a zapredancov okolo seba vykynožiť ! No ale vzhľadom na to,že si ich do funkcií naťahal sám,tak o tom „Gosudar“ ako sa zdá,ani len neuvažuje!Nech mi nikto nehovorí,že prezident Ruskej Federácie nemôže vykopnúť takého nímanda ako je Peskov!… Číst vice »

Last edited 11 měsíců před by peter.
peter.
Reply to  peter.
25. 5. 2023 20:47

oprava!
alebo Dzeržinskij s ČEKOU Stalinovi.
Správne má byť Berija s NKVD.
Dzeržinskij zomrel v r.1926,takže Stalinovi už veľmi pomáhať nemohol.

Last edited 11 měsíců před by peter.
orinoko
Reply to  peter.
26. 5. 2023 9:48

Není dnešní Mariupol někdejší Ždanov nebo Dzerzinkij? Mám v tom nějaký český hokej. S emerikou 0:3. Zato barevní se vyznamenali.
Ten emericky náčelník náčelníku na podzim končí na vlastní žádost. Ono fungovat pod vyblitky bílého kráteru není jenom tak.
Smát se člověk nesmí mimo dav přivandrovalců, kteří vydávají zvuky systémem sitcom.

orinoko
Reply to  peter.
26. 5. 2023 9:53

Teď jsem u řidiče autobusu slyšel z rádia Kakanie, že v Rusku probíhá občanská válka. Pelz má pravdu: Teď už neprohrává jen Halič, nýbrž celý Zachud. Prohra sama o sobě zobrazuje stupeň mediálního šílenství, které si už neví rády, jak prohru vydávat za vítězství „našich“ zbraní.

peter.
Reply to  peter.
26. 5. 2023 9:54

To sa naozaj nezmôžeš na nič iného ako na tupé mínuskovanie ty „tupelo“ ?

orinoko
Reply to  peter.
26. 5. 2023 10:18

Chtěl jsem to vynulovat, ale zvláštní věc – prý už jsem hlasoval!!! Že o tom nic nevím!
Co tím chci říci, že. Jen to, že vždycky je něco za něco.
Normálně by stačilo tuto technikalii prostě vyhodit na smetiště dějin, ale třeba je to prostě něco za něco. Když fanatický zachudni debil nemá argumenty, tak si mocensky aspoň vynutí možnost dislajku.