To je přece něco úplně jiného!

Pokud si někdo myslel, že po skončení dalšího procesu impeachmentu Donalda Trumpa skončí v USA „hon na čarodějnice“, zahájený po útoku na Kapitol, tak se hluboce mýlí.

Demokratický tisk už půldruhého měsíce s neskrývaným nadšením pokračuje v honu na „Kapitolské bandity“ (jak tituluje účastníky) protrumpovských protestů ve Washingtonu, a využívá k tomu technologie rozpoznávání osob.

Pokračuje kampaň masových udání na potenciální účastníky tohoto útoku.  Případ 18leté aktivistky Helene Duke, která udala policii svoji matku a nejbližší příbuzné, je dobře znám. Teď na ni liberální společnost pořádá sbírku, aby mohla pokračovat ve studiu, protože její matka kvůli udání přišla o práci a nemůže ji už podporovat. Tento případ je ale jen vrcholem ledovce. Kampaň masového donášení na přátele a příbuzné už zachvátila celou zemi.

Co ale ze všeho nejvíc šokuje naše občany, je naprosto normální (neřku-li nadšené) chápání takového jevu značnou částí americké společnosti. Jackson Raffitt, další 18letý výrostek z Texasu, rozdává napravo nalevo interview o tom, jak udal svého otce, který byl kvůli tomuto udání obviněn, že pronikl do Kapitolu se zbraní.

Soudě podle interview se mládenec netrápí vůbec žádnými pochybnostmi o správnosti svého jednání a ze všeho viní Trumpa. V odpovědi na otázky The Times, mládenec prohlásil: Můj táta mně vychoval a poskytl mi v životě tolik možností. Je ale nemocný. Celý politický program je nemocný. To, co udělal, to je nemoc.

Kolik let se teď jeho otec bude „léčit“ za mřížemi, to Jacksona nevzrušuje – udělal to vše přece pro dobro rodiče.

V naší veřejnosti takové zprávy vyvolávají šok. A co si budeme povídat, někteří naši experti se dokonce domnívají, že tak „ostudný“ jev, jakým je masové bonzáctví, je pro Ameriku čímsi novým, příslušejícím výhradně dnešku. Pro USA to ale je jev obvyklý, tradiční, desetiletími pěstovaný, který se stal neoddělitelnou součástí americké identity.

Bylo tam napsáno mnoho prací dokazujících etiku donášení, zvláště, jednalo-li se o udání na své zaměstnavatele. Před několika desetiletími byl společnosti vštěpen zvláštní termín „whistlerblower“ (interní informátor), aby překryl nepříjemná označení jako „donášení“ nebo „bonzáctví“. Připomínám, že už v roce 2002 časopis „Time“ vyhlásil americké donašeče „Osobnostmi roku“. Takže nazývat donašečství pro USA novým jevem znamená nemít vůbec představu o tom, jak to v Americe chodí.

Právě první, co většinu našich lidí šokuje, je normálnost udání na sousedy, na nejlepší přátele, na příbuzné, na kolemjdoucí, kteří se komusi zdají být podezřelí. „Bonzovat“ učí Američany už od útlého dětství. Jestliže u nás služba třídy byla povinna starat se o křídu a umytou tabuli, tak v amerických školách tato „funkce“ zavazuje k udávání svých spolužáků za jejich přestupky. A oni donášejí, protože vědí, že v opačném případě budou udáni oni. Takových případů v podání našich žáků a studentů, kteří se dostali do amerických vzdělávacích zařízení – je spousta.

Nejkomičtější je pozorovat, jak „liberálové“, kteří sami očkovali ruské společnosti nepřízeň k donašečství (zvláště ve 30. letech), se pokouší omlouvat takový jev v USA, které jsou neměnným vzorem, hodným napodobování v očích demokratické společnosti. Uvedu charakteristický názor jednoho z hlavních organizátorů většiny protiruských akcí v USA, Dmitrije Valujeva, (neplést si s šampionem v boxu a nynějším poslancem ruské Státní dumy – pozn.překl.) představitele fondu „Free Russia“, programového ředitele hnutí „Magnitsky Act Iniciative“, koordinátora posledních mítingů na podporu Navalného ve Spojených státech.

Ten bez vytáček vysvětluje nechápavému auditoriu, proč jsou udání v Rusku špatná, zatímco v USA správná: V Americe, jako ve kterékoli demokracii, je zákon společenskou smlouvou, nebo přinejmenším vyjádřením názoru většiny. Odsud pramení chápání nezbytnosti podřízení se zákonu a informování o případech jeho porušení. V Rusku, jako ve kterémkoli autoritářském státě, se zákon spouští shora, což znamená, že je protilidový ze své podstaty. Odsud neustálé pokusy o obejití zákonů, hledání skulin a tahů. Někdy bývá obcházení zákona jedinou možností, jak přežít, nebo realizovat tu či onu činnost. Informování o porušení zákona se stávají protilidovým.

Jak vidíte, z hlediska našeho „liberála“ je vše jednoduché: Amerika je „zářícím městem na kopci“ ale Rusko je „impériem zla“. Proto zákon v Rusku dodržovat nelze, a donášet znamená být „bonzákem“, zatímco v USA je to hrdinský občanský čin. Přitom je toto vysvětlení naprosto běžné v prostředí bývalých Rusů, usazených v USA a považujících lásku k Vlasti za „přežitek minulosti“.

Oni naprosto klidně vysvětlují, proč bylo udání souseda za protisovětský vtip „podlostí“ a „bonzáctvím“, ale v Americe je třeba udávání všemožně vítat, protože to „nemá ono stigma, které bylo v SSSR“. Tam prý, „neexistuje takový antagonismus moci a lidu“. Jistě si vzpomínáme, že Trumpovi stoupenci nejsou lid, ale vnitřní „teroristé“. 

V souladu s tím – udání na ně není žádný problém, ale splněním občanské povinnosti.

V této souvislosti se nelze divit tomu, že naši „liberálové“ v zahraničí se s takovou rozhodností  vrhají do psaní kolektivních udání na ruské veřejné činitele, jež vyzývající k jejich příkladnému potrestání. Právě proto požadují zavedení všelijakých „seznamů Magnitského“ (jako výše zmíněný Valujev), nebo „seznamů Putina“. Nebo si připomeňme onoho Navalného a jeho výzvu k uvalení sankcí na známé Rusy, včetně novinářů. Je to naprosto „v trendu“ americké kultury donašečství.

Udání jsou tedy v USA běžná věc. I když musíme přiznat, že v posledních dvou desetiletích se dostala na naprosto novou úroveň. Kterýkoli Američan dnes zná slogan „If you see something, say something“ (Pokud jsi něco uviděl, tak to něco řekni). Jedna z hlásných trub demokratů „The Washington Post“, nikoli bez hrdosti píše, že se tato fráze stala „národní devizou“ dnešní Ameriky. Slogan, který se objevil v masovém obratu hned po teroristických akcí 11. září 2001, a nyní je oficiálním pro Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA.

Jedním z nejkřiklavějších příkladů této hysterie se stal sloupek v „Los Angeles Times“, napsaný známou televizní a novinářskou kritičkou Virginií Hеffernanovou pod typickým titulkem „Co můžete udělat se sousedem – trumpistou?“. Moderátoři „Fox News“ byli dokonce šokováni: Máme už vítěze v nominaci na „Nejhorší článek roku 2021“. A to je teprve únor“.

Heffernanová ve sloupku veřejně „bonzuje“ na své sousedy, kteří jsou otevřenými přívrženci Trumpa (v Kalifornii, kde článek vyšel, se to už rovná zločinu). Z hlediska americké novinařiny se provinili tím, že …vyčistili od sněhu cestičku vedoucí k jejímu dvorku… Bylo to nazváno aktem „agresivní slušnosti“, protože ve městě, v němž autorka žije, „lidé obvykle nečistí chodníky pro jiné bezplatně“.

Proto, namísto poděkování,  Heffernanová své sousedy srovnává s islámskými teroristy, s „Hizballáhem“ a dokonce se „slušnými nacisty“ a francouzskými kolaboranty z dob 2. světové války. Všimněte si, že když herečka Gina Carano*) srovnala chování demokratů s nacistickým Německem, okamžitě ji vyhnali z profese, ale přirovnávat trumpisty k nacistům se pro demokratický tisk dávno stalo tradicí.

Heffernanová ve svém sloupku ultimativně požadovala na sousedech, aby se za podporu Trumpovi káli a veřejně se trumpismu zřekli. Nejspíš jim poté velkodušně povolí čistit jí chodník jako vykoupení viny. Vždyť ale toto veřejné udání na sousedy nepíše jen tak někdo. Ji tisknou na stránkách solidních amerických novin.

Vzniká dojem, že dnes demokratické noviny a televizní kanály soutěží, kdo najde ve své zemi víc „nepřátel lidu“ a bude požadovat jejich potrestání. Neomezují se ve výrazech a epitetech, a už označují za „hrozbu demokracii“ své kolegy – například Tuckera Carlsona, populárního televizního moderátora „Fox News“. A bez ustání požadují: Zavřít, zakázat, odstranit…!

Ale pamatujte si, že „bonzáctvím“ se to má nazývat jen v Rusku. V Americe jsou „státní moc a společnost jednotni“. Zvlášť když zbavují polovinu této společnosti práva na vlastní názor, a dovolují jí jen čistit cestičky od sněhu. Jistěže po veřejném pokání…

Vladimír Kornilov (1968) – ukrajinský a ruský politolog, historik a novinář. Politický komentátor agentury „Russia Today“, byl ředitelem Centra eurasijských studií v Haagu, spoluautor knihy „Jak se vyhrávají volby v USA Británii a EU“ (2016)

*) Gina Carano (1982) – americká herečka, zápasnice MMA a modelka – účastnila se show „Američtí gladiátoři“

Zdroj: RIA Novosti

Překlad: st.hroch 20210223

5 18 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
25. 2. 2021 6:24

Šílené…

JanDrda
JanDrda
25. 2. 2021 17:51

Paní Ireno, není se čemu divit, vždyť už tam měli McCarthismus: https://cs.wikipedia.org/wiki/Výbor_pro_neamerickou_činnost
Ale jinak souhlas, je to na vyhození obsahu žaludku a dávení. Obé.

idiotronic
Reply to  JanDrda
26. 2. 2021 17:51

Radim Uzel už je po plicní embolii zase v pořádku.(COVID)

Aleš
Aleš
25. 2. 2021 20:09

Já bych ty prozápadní liberály klidně vzal za slovo. Klidně i doslova. Jen bych si po staletích dovolil zase na pár století převrátit znaménko u plusů a mínusů. Ať se pomnějou a ochutnají, jak jim chutná jejich vlastní medicína.
Fialový hnus, valí na nás Klus.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
25. 2. 2021 21:31

„Pokud někdo zničí Rusko, nebudou to ani komunisté ani anarchisté, ale zatracení liberálové.“
F.M. Dostojevskij

Dana
Dana
26. 2. 2021 0:55

Prumerny American bonzovanim sokovan neni, protoze udavaci jsou v radach liberalnich demokratu. Vyrojili se zde novi Pavlikove Morozovove, a vzdy jsou to svazaci za progresivni vychovavani spoluobcanu. V pripade Heleny Duke se jedna o lesbickou aktivistku, co ocividne demonstrovala s BLM. Cerna ovce rodiny a toto je jeji pomsta. Smutne, zvlaste pro matku. Aktivistka Heffernanova nam zase ukazuje, jak jsou liberalni demokrate zapskli a zvlaste je rozzuri, kdyz se republikan chova ohleduplne a slusne. To prece nejde ! Podle jejich sablony jsou republikani rasisti, sovinisti a sobci. Sousedsky cin jim rozbiji mentalni babovicky, protoze se potvrdi , ze konzervativni soused… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  Dana
26. 2. 2021 7:54

Musím s vámi po dlouhé době souhlasit, ti progresivnější z nich jsou již nějakou dobu stejným problémem i u nás, prozatím u nás zpravidla zůstává jen u udavačství a výhrůžek, pomluv, škrtání prémií a zaražení kariérního postupu, nezaměstnatelnost světonázorově odlišných a k fyzickým aktům agrese dochází méně často. Ale stav, kdy se i naši samozvaní jediní správní demokrati odkopou i před těma méně chápajícíma a s přeformátovanými mozky, se blíží. Prolog se stal vlastně už loni, kdy etalon liberální novinařiny z deníku N Petra Procházková neunesla holou pravdu sama o sobě a ruply jí na veřejnosti nervy, když fackovala kolegu,… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  Aleš
26. 2. 2021 8:15

Samozřejmě poslední odstavec jen dokumentuje, to co píše pan Kornilov. Do Ruska nemám možnosti sám jezdit, ale co jsem slyšel, v regionech zatím byla asi korupce veliká, ale myslím, že s ní centrální vláda úspěšně bojuje. A že maskoty boje proti centrální vládě usvědčili z korupce a zpronevěry? To svědčí jen o hlouposti liberálů a jejich PAPOUŠKŮ všude po světě, nikoli nic o systému a jeho představitelích. My, ostatní Evropané, bychom si měli zamést před vlastním prahem, dotační systémy a jánabráchysmus, trafiky, a veškeré obstrukce, které liberálové se svými klíčovými posty jinak smýšlejícím komplikují životy (nejen před 89 měli studenti… Číst vice »

Dana
Dana
Reply to  Aleš
26. 2. 2021 20:15

„…….dotační systémy a jánabráchysmus, trafiky, a veškeré obstrukce, které liberálové se svými klíčovými posty jinak smýšlejícím komplikují životy………….““ Tohle, mam- li byt uprimna, se deje z casti i v USA. Nakonec se tak delo i v socialistickem Ceskoslovensku, jenze obcan o tom tolik nevedel.. Sobeckost, chamtivost a touha po moci je proste casti nasi lidske natury. Uplne to eliminovat neni mozne, pouze to oslabovat.. Progresivne liberalni proud jde celym zapadnim svetem a nelze ho zastavit, je to masova mentalita v prubehu socialni evoluce. Takze fungovani teto pokrokove ideologie se musi ukazat v praxi, jak dalece je ucinna. Dle meho nazoru… Číst vice »

prozaik
prozaik
Reply to  Aleš
27. 2. 2021 5:14

Putin, dokonce i rozčilený Putin, je diplomat. To za prvé. Za druhé je sice vlastenec, ale zároveň i liberál ( není proti kapitalismu ) a má i značně svázané ruce ruskou legislativou ( viz. např. https://m.youtube.com/watch?v=rdtAY8ZK3TM ). Za třetí zatím nikdy nikdo v historii nepřišel na způsob, jak evolučně vyvolat v oligarchii tolik studu a svědomí, aby dobrovolně odevzdala za roky až staletí nakradené majetky, spokojila se s panelákovým bytem a šla poctivě pracovat. Vývoj v ČR jde úplně v protisměru jakékoli logiky nebo etiky ( viz privatizace národního majetku v devadesátkách, církevní „restituce“ nebo, nejnověji, darování historických objektů potomkům… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  prozaik
2. 3. 2021 0:28

V.V. Putin rozhodně NENÍ LIBERÁL. Větší „etalon“ neliberála zatím nikde nevidím. Nemá svázány ruce „ruskou“ legislativou – tu tam na počátku devadesátek zavedli oligarcho-liberální dobytkové pod diktátem US mafií… V.V. Putin sám i s „komandou“ (Šojgu, Lavrov, a další…) udělali ohromně mnoho pro její změnu k lepšímu, jak pro její FUNKČNOST i zlepšení funkcí státu, tak pro její- jak paradoxní (!!) – skutečnou demokratizaci- a sice opravdovou. Viz např. změny Ústavy a v podstatě posílení parlamentních a vládních struktur- ovšem podmíněné prací pro lidi. Putin jde s lidmi a myslí na lidi. Nejen „Přímá linka“ a pod. o tom vypovídá,… Číst vice »

Last edited 2 let před by Martin (už bez taky m)
Gatta
Gatta
27. 2. 2021 9:06

Vláda lidí typu „Heffernanová“ s podporou cizokrajných i místních přijímaců sociálních dávek … to nemůzě dlouho vydržet.
Prostě se tam mnoho lidí má stále moc dobře – vzhledem k nutnému vynaloženému úsilí na svoji budoucnost. A tak si myslí, že to tak bude napořád.A tak vymýšlí …

No, postavit agresivně proti sobě polovinu obyvatelstva (tu odpovědnější a pracovitější) , to chce opravdu notnou dávku šílenství. To liberálové poněkud neodhadli.

Tedy jen tak dál – čím hůř, tím dřív něco praskne …

fajt
fajt
27. 2. 2021 13:44

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/rektor-uk-zima-zazil-jsem-covid-na-vlastni-kuzi-chripecka-to-opravdu-neni-40352273?fbclid=IwAR1DhEyhdYBPJyYxbBW0n6tjWm574QDUzDN_As6p63SDKlQ658nwAaWX3ZY#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=sYKe7ojKPBw-202102270803&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz vyznavač hromadného promořování, odmítač roušek a nouzového stavu, málem na covid padl, dnes už mluví úplně jinak – beru ho i tak s rezervou, protože od jedince, který před 89, do tehdy nejsilnější partaje kariérně vstoupil už před maturitou, můžete klidně očekávat další veletoč a popření tvrzeného. ..)

PPK
PPK
Reply to  fajt
27. 2. 2021 14:33

To, že lidé nyní občas někde onemocní je logické, jestliže víme, že koronavirus existuje a že byl dokonce v usa a gb patentován. No a že koronavirus zde ke všem živých tvorům „přichází ze vzduchu“, to – opět zcela logicky – dokazují i nákazy zvířat v ZOO, jinak krom stále stejných ošetřovatelů s rouškami – pro návštěvníky uzavřených. Postačí jen trochu logicky myslet a dávat si fakta do souvislostí.

fajt
fajt
Reply to  PPK
27. 2. 2021 18:42

tohle nerozporuju, jenom ukazuji na jisté bezcharakterní postoje jistých ( vlivných) lidí, kteří se zaprodali peklu. ..)

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
27. 2. 2021 15:32

Já jsem zažil na vlastní kůži zápal plic, srocení blbů, viděl trávu růst na hlavě Pitharta Oltáře … kamaráda převlečného za sv@ni, emerický patok vydávající se za pivo … no a konečně dechberoucí panorama corony. – Tady je jádro pudla. Všechno je oficiálně tak dechberoucí, že ventilačka Vény Ventilátora přestává stíhat. Covid páně rektora je dechberoucí. Chybí ještě něco?

fajt
fajt
Reply to  orinoko
27. 2. 2021 18:48

a už si četl ( nebo viděl) Radima Uzla, který k národu zase promlouvá svým sexuálně paternalistickým vemlouvavým, rádoby osvětovým libidem?

coronu neřeším, už jsem ti napsal, že tady na to není platforma, a švejkovaní na morovém rovu mě nebaví. ..)