Tři věty Věry Jourové

Dokážete pronést dvě věty a třetí větou ty dvě první popřít? Ne? Věra Jourová to umí.

Jde tedy celkem o tři věty, které místopředsedkyně komise EU a eurokomisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová pronesla, když ve čtvrtek 3. prosince t.r. seznamovala novináře s Akčním plánem EU pro demokracii (Action Democracy Plan), jehož je autorkou. Ty tři zmíněné věty šly samozřejmě jedna za druhou a zněly takto:

  • Nechceme vytvořit žádné ministerstvo pravdy (odkaz na román 1984 George Orwella – pozn. LM.), svoboda slova je stěžejní.
  • Nepodpořím nic, co by ji podkopalo.
  • Na druhou stranu nemůžeme dovolit, aby byla naše společnost manipulována.

Co na to říkáte? První dvě věty jako by zazněly z úst rozhodné zastánkyně demokracie, které je svoboda slova a masarykovská zásada volné diskuze a polemiky i těch nejprotikladnějších názorů a hledisek, které jedině, jak Masaryk pravil, mohou vést ke správným závěrům, tím nejsvětějším vodítkem jak pro její život, tak i pro její politickou práci. Takže v souhrnu: Ty první dvě věty jsou jako by je vyslovila demokratka duší i tělem, které jistě nezní cize ani nejznámější Masarykův výrok o tom, že „bez diskuze není demokracie“ – ALE HLE! Třetí věta vše mění a staví vše předchozí, co z úst eurokomisařky vyšlo, bezohledně a bezskrupolózně na hlavu.: Na druhou stranu nemůžeme dovolit, aby byla naše společnost manipulována.

Cítíte to též tak, jak to cítím já? Tohle je ta pravá tresť jejího projevu, tohle chtěla říct, to měla a má na mysli – a tohle už též neříká žádná demokratka, pod tuhle větu by se bez problému podepsal Goebbels i Hitler, tohle by už opravdová demokratka pronést nemohla. Tady už promluvil kdosi úplně jiný a autentický. A podle toho si vybral i slovník. Manipulována, když se nabízelo slovo téměř totožného významu Ovlivňována. Ale to by pak už nebyla ta správná propaganda, že ano, paní Jourová?

Ale ať už Ovlivňována, nebo Manipulována, položme si otázku, čím vlastně může být společnost nejvíc a nejčastěji manipulována či ovlivněna? Jistě tím, co kolem sebe vidí, ale též, a to ve značné míře, absolutně svobodnou diskuzí v novinách, v televizi, na schůzích, při politických debatách kdekoli, třeba v hospodě, na hřišti, čili vším tím, co Masaryk při tvorbě demokratického člověka a jeho myšlení a života tak horlivě doporučoval a prosazoval. A všechna ta výměna názorů, která myšlení lidí zcela přirozeně ovlivňuje, to je tedy dnes už to špatné?

TO JE TO, CO BYCHOM NEMĚLI DOVOLIT?

Podle eurokomisařky Věry Jourové zřejmě ano.

Nechci ani domýšlet, kam se tímto výrokem míří a jaký je jeho konečný cíl. Ale jedno vím určitě:
Od ministerstva pravdy z románu 1984 to nemá daleko.

A k tomu, že se na internetu bude VYHLEDÁVAT A MAZAT, co těm nahoře nevyhovuje, jak se navrhuje v jiném dokumentu z pera Věry Jourové z března t.r., nazvaném Plán EU na obranu demokracie před hybridními hrozbami, to má už úplně blizoučko. Prý to vypadá na polovinu příštího roku.

 

5 6 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza999
Honza999
Reply to  fajt
13. 12. 2020 11:37

ČT volbami manipulovat nemůže, ta je pouze ovlivňuje (pochopitelně tím správným a „společensky prospěšným“ směrem). Manipulace je když to dělají ti „špatní“

fajt
fajt
8. 12. 2020 13:02

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/proc-zatkli-soudce-sovaka-sliboval-ovlivneni-rathovy-kauzy-tvrdi-policie-132867#dop_ab_variant=0&dop_req_id=apMjlFGStMp-202012081258&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – česká justice hoří od korupce a soudružka Jourová řeší pouze tu pravou evro propagandu – i starý Řím chcípal staletí nepotickými vazbami a na jeho humusu nevzniklo nic dobrého. ..)

Irena
8. 12. 2020 14:43

  https://aftershock.news/?q=node/928045 27. listopadu velký web Worldviewweekend.com publikoval rozhovor s bývalým Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost generálem Michaelem Flynnem a generálporučíkem vojenského letectva USA ve výslužbě Thomasem McInerneym. … – specnaz USA zaútočil na kybernetické ústředí CIA v Německu na Trumpův rozkaz. Útoku se účastnil 305. prapor vojenské rozvědky ministerstva obrany USA. Po útoky byl ředitel Agentury pro kybernetickou bezpečnost a infrastrukturní bezpečnost USA (CISA) Christopher Krebs usvědčen z vlastizrady a Trumpem propuštěn z funkce; – nové usvědčující údaje se serverů (kterých se zmocnili ve Frankfurtu) se objeví v potřebném okamžiku u Nejvyššího soudu USA a nikde jinde; … Teď vše v USA na krátkou dobu utichlo.… Číst vice »

Gatta
Gatta
8. 12. 2020 20:08

A já ten nadpis vidím už pokolikáté a vždy tam čtu: „Tři větry Věry Jourové“.

orinoko
orinoko
9. 12. 2020 18:54

Gatta , skvělý.
Ďourová je údajně vězeň svědomí. Tu si vypiplal občan Babák, ostatně stejně blbý jako ta ďoura.
Kripl Babiš přestal být tzv. menším zlem. Je to hovado plně ovládané různě. Podle lavírování.
Ale, že to lejno bude ovládáno politbyrem privátních blbečků , různě přisátých na cecky Vény Pytla , o tom se nezdálo ano serešovi.
Další konec. Ať už jde konečně do ďoury.