„Ty péro, slyšels to?!“

 

Dva starší kámošové z doby, kdy byl svět snad v trochu lepším pořádku, si občas zavolali, aby se vzájemně ubezpečili, že se jejich názory ani po letech nezměnily a že ty dva roky, tehdy povinné vojenské služby, stály za houby jen proto, že museli chodit na PŠM (politické školení mužstva), být tam aktivní a že sledování Televizních novin bylo povinné. Dnešní stav ale považují za nesrovnatelně tragičtější, nejen kvůli těm desítkám zrušených vojenských útvarů, ale kvůli zrušené
povinné vojenské službě a absence výchovy mladé generace k obraně vlasti.

Dnes Karla vytočila zpráva, že byla ukrajinské armádě darována munice, se kterou přicházel tehdy po dva roky do styku, takže i po těch padesáti letech to bral tak nějak osobně, protože vzpomínky prý nejdou spálit, jak se zpívá v nějaké písničce. Petr, kterému si tak emotivně postěžoval, už tu informaci také zachytil na nějakých www. A právě tam si z textů komentářů uvědomil: Čas smete vše!

Mužská generace 30+, ale také ti 40+ už o něčem takovém, jako je dělostřelecká munice a dělostřelectvo nic nevědí a někteří dokonce vnímají uvedený dar jako symbol solidarity s prý ohroženou Ukrajinou. Jiné zase popuzuje , že jsme si za to nenechali zaplatit a darovali jim to. A ženským je to, jako obyčejně, fuk. (To prostě nevymyslíš!)

Jak to vlastně s tím Karlem a Petrem bylo, když byli na vojně, to mně poslal Karel emailem, snad ta krátká vzpomínka nikoho nepopudí a oživí zážitky těch, kteří to ještě mohli a museli prožít:

„Po absolvování KŘK (krátkodobý řidičský kurz) a rozšíření řidičáku o vlek nad 5,5 tuny, jsem byl převelen k vojenskému útvaru…“ píše Karel. „Tam jsem poznal Petra, který „vyfasoval“ fungl novou Tatru 138, stejně jako já. Byli jsme u dělostřeleckého útvaru (dávno zrušen) a za svými Tatrami jsme táhli vlek v podobě houfnice na čtyřech kolech s plnými gumovými pneumatikami.“

Houfnice byly už v té době technicky překonaný typ, původně německé, na závěru kanónu byly vyraženy orlice s hákovým křížem. Byly to tehdy ale jediné kanóny pro nepřímou střelbu.

„Kam dopadly po výstřelu granáty, jsme ani neviděli, mnohdy ani neslyšeli, neboť dostřel byl kolem 10 km a více, ale to už nevím přesně. Samotný granát ráže 152 mm vážil kolem 45 kg a můj kámoš Petr jich měl uloženo na korbě v šestihranných dřevěných koších celkem 10 tun. Na mou Tatru byly naloženy desítky dřevěných beden, v každé dvě nábojnice – hilzny, v kterých bylo několik pytlíků se střelnou náplní ve formě tyčinek, makarónů a špaget , tak vypadal střelný prach uvnitř pytlíčků.“

Proto se dělostřelcům u 152 říkalo pytlíci. Během ostrých střeleb a odpojení houfnic od aut odjížděli řidiči do postavení vozidel, aby byli po ukončení střeleb rychle k dispozici.

„Někdy nastala situace, že jsme se pouze odpojili a stáli opodál. Tak jsme jednou oba zažili ten okamžik, kdy jsme si mohli jako řidiči zatáhnout za šňůru spouště a na zlomek vteřiny uvidět granát, mizící v dáli. A to byl ten nejsilnější zážitek, na který jsme nezapomněli ani po padesáti letech.“

A k těm darovaným granátům? „Co tam budou, proboha, s tím velkorysým darem dělat?!“

Oba jsou přesvědčeni o tom, že granáty nebudou nikdy použity a nejen ruská generalita se nenechá vlákat do pasti nastražené těmi, kteří tak rádi bojují po celém světě, ale cizíma rukama.

Nejsmutnější na tom je to, že si naše současná mladá generace není vědoma toho, že je něco hóódně špatně, ale vždyť přece nemusí na vojnu…!

4.8 28 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
2. 2. 2022 12:34

Co s tím budou dělat? To je přece jasné! Trhat granátová jablka…

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
2. 2. 2022 13:23

To bylo něco jakoby film „Trhala fialky dynamitem“.

Ono je to spíš jak zpívá Divokej Bill.
Text nahoře – dohe prehrání. Mėl by jim to někdo přeložit do ukrajinštiny.

https://pisnicky-akordy.cz/divokej-bill/armada

orinoko
orinoko
2. 2. 2022 14:09

Jurský granát dnešního dne. Zašel jsem zkusmo u nás kamsi a ejhle – nikdo po mě nic nechtěl. Oběd mi chutnal a mj. jsem si prohlédl i několik zjevných managorů. A výrok jedné z těch oných mě opravdu minometně nadchl:
Nevím, kam jedu, ale mám plán.
A tak přidávám: S plánem třeba až do prd@le.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
2. 2. 2022 15:22

Třeba ten plán vůbec nesouvisel s tím, kam jede, ale s tím koho potká :-)

orinoko
orinoko
2. 2. 2022 14:33

A pak že jen v Jursku se nic neutají. Píší nám ze španělské Janiny. Stránky textu Bidetova hajzlpapíru Rusku:

https://eadaily-com.translate.goog/ru/news/2022/02/02/v-ispanskoy-gazete-poyavilsya-tekst-sekretnogo-otveta-ssha-i-nato-dlya-rossii?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs

orinoko
orinoko
2. 2. 2022 15:53

Nechť promluví kulomet míru. Je třeba vykouřit kalumet.

https://www.mojevideo.sk/video/367bc/ako_vnimaju_hrozbu_vojny_s_ruskom_samotni_ukrajinci.html

koule.jpg
no nazdar
no nazdar
2. 2. 2022 16:54

Byli jsme s pozemním lokátorem SNAR (byly v něm ještě elektronky) v noci poblíž cílové plochy a hlásili úspěšnost střelby. To bylo zvuků : svištění granátu, jeho výbuch a ozvěna výstřelu z kanónu vzdáleného těch 10 km. Také si myslím, že už to snad patří do historie po těch letech..

Gatta
Gatta
2. 2. 2022 18:28

Omluva – místo obrázku o konkrétních aktuálních dotaích pro elektromobilitu pro malé podniky se vložila tahhle nekonečná šifra – prosím smazat.

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
3. 2. 2022 13:55

No, tak aspoň zkráceně napíši co jsem nakousl.. Link ve zaheslovaný a z mailu se mi obsah prěposlat nepopovedlo. Zrovna jsem poslouchal Fialu, jak omezí Covid dodace, takže mě to docela rozehřálo. Tedy zkráceně – dodace na elektromobilitu mavých a středních firem (do 3ooo zaměstnanců) – termín do 15 března. Modelový příklad koupíte elektroauto za 1 000 000,- po dvou krocích přepočtu vám ostatní paňoví poplatníci (dotační serpenízci) vyplatí 270 00,- . Od podobné firmy mi už 2× došla výzva na dotace na nížení uhlíkové stopy budov – nevàhejte – máme nachystáno 180 miliard. A pak že nejsou zdroje …… Číst vice »

Alva
Alva
3. 2. 2022 11:22

Myslím, že na Ukrajině mohou být jen rádi za ten dar.

Taky by je mohlo potkat, že by místo toho dostali obraz Václava Havla. A jestli si vzpomínáte na návrh jeho busty, která nás reprezentuje v americkém kongresu …….!!!
„Orbán se sešel s Putinem a dojednal pro Maďary výhodné ceny zemního plynu. Pekarová se sešla s předsedkyní Evropského parlamentu a předala jí obraz Václava Havla. Kdo z uvedených je pro svoji zemi prospěšnější, je asi každému jasné,“ uvedl poslanec SPD Jaroslav Foldyna.“.

Ale pro předsedkyni EP je snad i ten obraz příliš luxusní dar.

https://www.pokec24.cz/nezarazene/nekdo-je-tu-idot-orban-jednal-s-putinem-pekarova-mela-jine-starosti-ucet-pry-brzy-uvidime/

Gatta
Gatta
Reply to  Alva
5. 2. 2022 13:53

Zajiímavé – napsáno a s odkazem na článek, srovnání činnnosti pana Orbána a paní Pekarové PROŠLO filtrem.

Naprosto totéź sdělení vyjàdrřeno jedním slušným obrázkem mi NEPROŠLO.

Přitom pokud se jedná o individuální sdělnost a tím i účinnost způsobu předání informace , by se dalo diskkutovat.

Irena
3. 2. 2022 11:28

Rumble — Právník Thomas Renz: „Směřujeme k pádu covidové kabaly. Máme data a nezpochybnitelné důkazy a použijeme je u soudů. Vědomě zabíjeli příslušníky armády a americké občany. Dokument Ministerstva obrany ukazuje, že Fauci a další lidé o všem věděli.“

https://rumble.com/vtvuhy-fauci-je-vrah-a-dkazy-mme-k-dispozici.html

A jak je na tom naše armáda? Máme záznamy o zdravotním stavu vojáků po očkování? Ta vojenská zdravotní sestra mluvila o tom, že tolik vedlejších účinků po očkování nikdy neviděla… Kde jsou záznamy? Kde jsou údaje?