Ukrajina: Videopřehled z 13. 2. 2015

Porošenko: K čemu je „takzvané příměří“

Teď už jsme na 100 % vybaveni a máme všechno, abychom zlikvidovali povstalce. K tomu sloužilo „takzvané příměří“.

***

2. 2. 2015, Děbalcevo. Jsme potrava pro děla, říká velitel ukrajinského praporu

Reportáž švýcarské televize z Děbalcevského kotle. Dva ukrajinské prapory proti sobě střílely. Velitel jednoho z praporů říká: „Do války jdou nevycvičení lidé, špatně technicky vybavení a bez potřebných spojovacích prostředků. Ztratili jsme své přátelé. Jsme potrava do děla.“

***

4. 2. 2015, Moskva. Bývalý ukrajinský premiér vysvětluje, jak to bylo

Bývalý ukrajinský premiér Nikolaj (Mykola) Janovič Azarov vydal svou knihu „Ukrajina na rozcestí“. Při této příležitosti uspořádal tiskovou konferenci pro domácí a zahraniční novináře v tiskovém středisku Komsomolské pravdy.

Azarov velmi fundovaně hovoří o tom, co předcházelo Majdanu, proč odstoupil a proč je nyní v emigraci. Podle něj došlo k destrukci kdysi nejbohatší a nejrozvinutější svazové republiky Sovětského svazu působením vnitřních a vnějších destabilizačních sil. Kdykoli začaly na Ukrajině reformy a hospodářský růst, došlo k revoltě a převratu. Je mu smutno z toho, že došlo k rozvratu hospodářství, ale ještě smutněji z toho, že hynou Ukrajinci na obou válčících stranách.

Bývalý prezident Janukovyč byl podle něj pod velkým tlakem, především ze strany politiků a byrokratů EU. Prvním krokem k převratu bylo odstranění vlády. Rétorika nových úřadů je proukrajinská, ale činy protiukrajinské. Ukrajina se má stát beranidlem proti Rusku. Nová vláda by měla převzít zodpovědnost za ekonomický rozval, místo toho hledá viníky všude kolem sebe, včetně minulé vlády. Nová vláda odmítla již dohodnuté úvěry z Číny a Ruska v řádu miliard dolarů a všechny zdroje vrhla do války, která je jenom způsob, jak ospravedlnit rozkrádání a korupci řádově vyšší než v minulosti.

Ukrajina potřebuje novou ústavu. Země je založená na nenávisti, na tom, že je neRusko, chybí ji jakákoli pozitivní idea. Je nutné přiznat, že Ukrajina je různorodá. Je ji nutné federalizovat, přiznat regionům maximálně možná politická a ekonomická práva, provést skutečně svobodné volby a ukončit pronásledování a zastrašování jinak smýšlejících. Na Ukrajině není vyhlášen válečný stav, přesto se mobilizuje. To zcela narušilo ústavní pořádek v zemi. Dobře známe všechny, kteří jsou teď u moci v důsledku státního převratu. Už jednou vládli a nevzešlo z toho nic dobrého. Teď je z toho občanský konflikt, vraždění. Jak je možné mobilizovat sto tisíc lidí a současně vykopat stovky hrobů? Pro koho a proč? To je státnická moudrost?

Azarov říká, že nechápe postoje EU, která byla partnerem Ukrajiny při vyjednávání asociační smlouvy, ani Spojených států. Není v bytostném zájmu USA rozpoutat konflikt v zemi, jako je Ukrajina. Jsou tu 4 jaderné elektrárny a velké množství dalších technologicky nebezpečných objektů. Zahrávají si s ohněm.

Rusko prý bylo velmi vstřícné a uměřené, chtělo trojstrannou dohodu mezi Ukrajinou, EU a Ruskem v případě, že se Ukrajina rozhodne podepsat asociační dohodu. Zato pan Fülle prohlásil, že pokud asociační dohodu nepodepíše tato vláda, podepíše ji jiná vláda a jiný prezident. Azarov vysvětluje důvody, proč se rozhodli jednat o asociační dohodě a proč nakonec odmítli ji podepsat. Na to, aby se Ukrajina přizpůsobila evropským standardům, potřebovala 160 mld. euro v průběhu deseti let. Evropa odmítla trojstranné rozhovory a eurokomisař Karl de Gucht v přímém rozhovoru řekl, že EU nebude na Ukrajině nic kupovat. Rusko přitom nabízelo výhodnou dohodu, včetně patnáctimiliardového úvěru. Rozhovory s RF byly vždy těžké kvůli plynové otázce, ale byly věcné a v přátelském duchu.

Následují odpovědi na dotazy novinářů.

Nevrátím se, dokud bude na Ukrajině u moci tento režim. Ale pod bodáky se nedá dlouho vydržet a myslím, že tito lidé odtamtud brzy odejdou, řekl Azarov na závěr schůzky s novináři.

(Výtah z obsahu videa: Stan)

***

8. 2. 2015, Berlín. Válku prohrajeme

Ještě jednou bych si chtěl promluvit o tom, co znovu a znovu slyšíme z evropské strany. A to je ta skutečnost, že vojenské řešení ukrajinského konfliktu neexistuje. Neměla by tedy ruská strana říci: „Pane Kuyate, takové řešení existuje.“ Putin je spokojený s tím, jak se teď ta situace vyvíjí a jeho vojenské metody jsou úspěšné. Co ho tedy teď zdržuje před tím, aby ho vojensky vyřešil?

Pokud bychom chtěli být přesní, tak pro Západ neexistuje řešení tohoto konfliktu vojenskou cestou. Tuto válku nemůžeme vyhrát, pokud budeme samozřejmě natolik hloupí, abychom do ní vstupovali. Prohrajeme ji, a bude to velká katastrofa. Z ruského hlediska je ta situace úplně jiná. Pro Rusko samozřejmě existuje vojenské řešení tohoto konfliktu, a je potřeba říci, že Putin je v této věci velmi zdrženlivý. Možná je to pouze dočasné. To nevím a myslím si, že to neví nikdo. Pokud by Rusko doopravdy chtělo, tak by ta válka skončila za 48 hodin. To je třeba zcela jasně říci.

Skončila tím, že ustoupí, nebo útokem směr Kyjev?

Ne, on nepotřebuje útočit na Kyjev. On přece řekl, že pokud si to bude přát, tak bude za dva týdny v Kyjevě. A to je přehnané. Byl by v Kyjevě za 5 až 6 dnů. Konflikt na východě Ukrajiny by skončil za 48 hodin. Pořád znovu a znovu ze všech stran slyšíme, že je tam pravidelná ruská armáda. Ukrajinský prezident to také pořád opakuje. Já nemám žádné takové informace, které by to spolehlivě dokazovaly. Chci vás upozornit na to, že ukrajinský generál před několika dny prohlásil, že nebojují s pravidelnou ruskou armádou. Samozřejmě, že se tam ruští vojáci jako jednotlivci vyskytují, samozřejmě že Rusko tento konflikt podporuje těžkými zbraněmi.

Všichni jsme viděli ty záběry, kde Porošenko na kameru mává ruskými pasy, aby tak dokázal, že tam jsou ruští vojáci.

To jsou pasy jednotlivců, ale ne pasy vojáků z ruských útvarů. My musíme zcela zřetelně odlišovat tu skutečnost, že se toho konfliktu účastní ruští vojáci a není důležité jakou formou, zda jsou tam na dovolené nebo nějak jinak. Kdyby se však toho konfliktu účastnila ruská pravidelná armáda, tak by ten konflikt skončil do 48 hodin. To je potřeba si zcela jasně uvědomovat. To co posloucháme, je propaganda z obou stran.

Překlad: Irena

***

8. 2. 2015, Pěrvomajsk. Fronta na chléb

Občané dobře vědí, kdo je bombarduje.

***

10. 2. 2015, Logvinovo. Uzavření Děbalcevského kotle

Toto video bylo odstraněno z důvodu porušení zásad YouTube týkajících se spamu, podvodů a komerčně klamného obsahu…

Teď se s námi ve vysílání spojí Alexandr Buzaladze, náš speciální korespondent, který je již v Doněcku a před několika minutami se vrátil z přední linie z obce Logvinovo osvobozené od ukrajinské armády. První se tam dostala rota speciálního určení DLR a její velitel s přezdívkou Aľchon. Jediným natáčecím štábem tam byla skupina Alexandra Buzaladzeho.

Hlavní myšlenkou této operace bylo uzavřít cestu pro dodávku zbraní, techniky a proviantu do Děbalcevského kotle. Takže je zcela jasně možné prohlásit, že ta cesta je zablokovaná a Děbalcevo se nachází v kotli.

Právě před patnácti minutami jsme odrazili útok…. Právě se blížíme k té cestě, o kterou se bojovalo. Je zde vidět zničená technika, zničený Ural ukrajinských ozbrojených sil…

Sundali raněnému: Kluci berte neprůstřelnou vestu, někomu může zachránit život.

Zde vidíme proviant, který si sebou vzali specnazovci, což znamená, že se zde již opevnili, tady vidíte techniku a my doufáme, že tuto cestu udrží minimálně do konce předání všech osmi tisíc vojáků z Děbalcevského kotle.

Všechna technika, která stojí spálená na cestě a podél ní, přijížděla od rána ze strany Děbalceva. Chtěli se probít, ale nepovedlo se jim to.

Právě jsme nastoupili do auta, dalším úkolem bude se probojovat do štábu.

Toto je obec, jejíž obsazení znamená, že jsme zcela zablokovali průchod do Debalcevského kotle, ve kterém se nachází hlavní skupina ozbrojených sil Ukrajiny. Dva plukovníci byli zlikvidováni v autě UAZ-69 se symbolickým nápisem Ukrop. U jednoho z těchto důstojníků byl opis z rozkazu, ve kterém byl jmenován prvním zástupcem velitele ATO. (Pozn. překl.: Ty poslední dvě věty nemusí být přeloženy přesně, není mi zcela jasné, zda zemřeli, nebo jenom byli nějak zpacifikováni.)

Překlad: Irena

Stanův komentář: Co myslíte, je reportáž z donbaské frontové linie spam, podvod nebo komerčně klamný obsah?

***

11. 2. 2015, Moskva. V Rusku v současnosti sídlí více než 2,5 milionu Ukrajinců

Více než 2,5 mil. Ukrajinců, včetně asi 1,3 mil. schopných vojenské služby, v současnosti sídlí v Rusku. Oznámil to tajemník ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. „V Rusku se nachází 1 270 000 ukrajinských občanů ve vojenském věku. Někteří z nich se vyhýbají odvodu,“ řekl Patrušev ve středečním rozhovoru pro Rossijskuju Gazetu.

Patrušev řekl, že asi 500 tisíc Ukrajinců již získalo status uprchlíka nebo povolení k dočasnému pobytu v Rusku, a Moskva neplánuje uzavřít hranice pro ty, co stále přicházejí navzdory potížím s jejich umístěním.

Ruský prezident Vladimir Putin k tomu v lednu poznamenal, že mnoho Ukrajinců se vyhýbá mobilizaci útěkem do Ruska, protože nechtějí být posláni do zóny konfliktu jako „potrava pro děla“.

V roce 2015 plánuje Ukrajina tři vlny mobilizace. První, která měla získat 50 tisíc branců, začala 20. ledna a bude trvat 90 dní. Další vlna začne v dubnu.

Zdroj: Sputnik News

Překlad: Stan

***

11. 2. 2015, Doněck. Objeven sklad diverzantů s municí a odstřelovačskými zbraněmi

Zbraně byly českého, německého, amerického a ukrajinského původu.

***

12. 2. 2015, Luhansk. Že by slavnostní ohňostroj na oslavu dalšího minského příměří?

Ve stejné chvíli, kdy jsme poslouchali pohádky o urovnání konfliktu na Donbase a jak hodně potřebujeme mír.

Následky ostřelování raketami Směrč.

***

Bachyt Kompot: Starý Krym

***

Slovník ukrajinštiny: Ljustracija

Ivan Poběda vás v několika lekcích naučí ukrajinsky mluvit, ale hlavně myslet. Pokud tedy máte alespoň základy ruštiny.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
13. 2. 2015 20:41

Keď už Dana až hen z Ameriky špiní Chelemendika,tak sem dávam niečo z jeho kuchyne. Dane na truc :
http://www.chelemendik.sk/Nevyhnutnost_vojenskeho_prevratu_na_Ukrajine__478962310.html

Dana
Dana
13. 2. 2015 22:24

Mame svobodu slova a tak at si klidne chelemele zverejnuje sve halucinace.
Ja se zajimam predevsim o to, co nejak souvisi se Spojenymi Staty.
Z tehoz duvodu se jen okrajove zajimam o valku na Ukrajine, protoze se vrazdi mezi sebou jini, tedy Slovane.. Hrozne. Je to civilisacni ostuda pro celou oblast. Az se bojovni Ukrajinci bratrovrazednou valkou unavi, naprosto zdevastuji svou vlast , tak pak se v ramci NATO bude jiste prvne jednat cestou mirove diplomacie. Obama se bude ridit politikou hlavnich hybatelu Evropske Unie…

fajt
14. 2. 2015 7:33

Lavrov to řekl jasně, Rusko je garantem minského summitu, není vykonávatelem minských dohod. ..)

peter.
14. 2. 2015 7:36

scenár z r.2008.Porovnajte si ho s dneškom :
https://www.youtube.com/watch?v=ne9SfngJjjU#t=64

Béda
14. 2. 2015 12:14

Z britského mainstreamu o náhlé přecitlivělosti „mírového“ nácka, oligarchy, krvežíznivého mafiána (střídavě slibujícího mír, mobilizujícího, slibujícího vítězství, poptávájícího dodávky „mírových“ zbraní, poňoukajícího k válce)- obchodníka se zbraněmi – Porošenka.

Putin chtěl příměří odložit o 10 dnů http://www.blisty.cz/art/76452.html

Béda
14. 2. 2015 12:21

O mírových holubicích Nobelisty míru: „Americká bezpilotní letadla nás děsí ve snu, stěžoval si třináctiletý chlapec, než ho CIA usmrtila“ http://www.blisty.cz/art/76403.html

Béda
14. 2. 2015 12:48

Hezký příklad pokrytectví – nejdřív spunktují a podpoří neústavní násilný fašistický převrat (neplnění dohod a slibů daných Janukovyčovi za jejich asistence jim nevadí ani je nezneklidňuje) a pak se „znepokojují“ a vadí jim násilí. http://www.hlavnespravy.sk/g7-je-znepokojena-vyvojom-na-ukrajine-a-varuje-pred-neplnenim-dohod-z-minska/549881

Co to je za tragikomiky?

peter.
14. 2. 2015 12:57

Leho a Dana.Dvaja“výnimoční ľudia“,včera ešte bezvýznamní Česi,dnes už Američania,ktorí vykupujú svoju nadobudnutú výnimočnosť tým, že špinia svoju pôvodnú vlasť.Leho – vojnový hrdina z Iraku,kde sa podieľal na vyvraždení státisícov Iráčanov,Dana unudená emigrantka tupo požierajúca hamburgery,hot – dogy, zapíja to colou a chvíle čakania na svojho obstarožného manžela ktorý ju živí,si kráti na OM.Obaja tvrdia že sú hrdí Američania.Čo teda z nich robí výnimočných ľudí?Predsa tradícia genocídneho správania sa zberby ktorá sa do Ameriky zliezla z celej Európy.Dnes v tom yankees pokračujú,len sa posilnili o Leha a Danu.A nikdy,ani na chvíľu neprestali s vyvražďovaním ľudí po celom svete.Toto po nich ostáva.Mrtvé… Číst vice »

koloděj
koloděj
14. 2. 2015 12:59

Dana napsal

Mame svobodu slova a tak at si klidne chelemele zverejnuje sve halucinace.
Ja se zajimam predevsim o to,co nejak souvisi seSpojenymi Staty.
Z tehoz duvodu se jen okrajove zajimam o valku na Ukrajine,protoze se vrazdi mezi sebou jini,tedy Slovane.. Hrozne. Je to civilisacni ostuda pro celou oblast. Az se bojovni Ukrajinci bratrovrazednou valkou unavi, naprosto zdevastuji svou vlast , tak pak se v ramci NATO bude jiste prvne jednat cestou mirove diplomacie.Obamasebude ridit politikouhlavnichhybatelu Evropske Unie…

Jen Psaki už umí česky ? …. Svatá prostato !

peter.
14. 2. 2015 16:08

Vatnik -človek ktorý nosí vatovanú bundu,charakteristickú pre sovietskych – ruských vojakov v 2.sv.vojne.
Som vatnik.
http://news-front.info/2015/02/14/ya-vatnik/