Ukrajina: Videopřehled z 27. 3. 2015

13. 3. 2015, Moskva. Zveřejněna 2. zpráva o válečných zločinech ukrajinských vojenských jednotek

Na svete je Druhá správa o vojnových zločinoch ukrajinských vojakov, ktorý vydal Fond výskumu problémov demokracie (riaditeľ – M. S. Grigoriev), ktorá poskytuje údaje o rozsiahlom a systematickom narúšaní Európskej konvencie o ľudských právach predstaviteľmi ukrajinských ozbrojených síl, Národnej gardy a ďalších útvarov Ministerstva vnútorných vecí Ukrajiny, ako aj Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU).

Úryvky ze zprávy najdete zde

***

Místem války Evropa?

Překlad a titulky: Milda1963

***

Březen 2015, Estonsko. Příjezd US Army

***

16. – 20. 3 2015, Donbas. Bloomberg o ukrajinské občanské válce

Takto bych si představoval práci pana Karase, když tam už za naše prachy cestuje:

http://www.bloomberg.com/news/videos/2015-03-18/the-ukraine-conflict-from-inside-a-war-economy

http://www.bloomberg.com/news/videos/2015-03-16/the-ukraine-conflict-from-deep-inside-coal-country

http://www.bloomberg.com/news/videos/2015-03-20/the-ukraine-conflict-on-the-front-lines-of-fighting

Rado Miko

***

Igor (Ihor) alias Beňa

Igor Kolomojskyj je hodnocen jako druhý nebo třetí nejbohatší člověk na Ukrajině. Jeho čisté jmění je odhadováno na 1,3 miliard USD (2015). Má občanství Ukrajiny, Izraele a Kypru, což je porušení ukrajinského zákona. Vlastní televizní kanál 1+1. Financuje řadu vlastních dobrovolnických ozbrojených sil, jako jsou prapory „Bouře“ a “ Dněpr „, což ho stojí údajně až 10 milionů dolarů měsíčně.

Další vedlejší postavy a instituce:
Oleg Ljaško – vůdce Radikální strany.
Oleh Tjahnybok – vůdce nacionalistické strany Svoboda.
Dmytro Jaroš – vůdce vojenské pravicové  nacionalistické organizace Pravý sektor.
Rádio svoboda – Vinohradská 159A, Praha 10
Polostátní akciová ropná společnost „Ukrnafta“ kde má oligarcha Kolomojský 42 % akcií.

Ve čtvrtek byl odstraněn šéf  Ukrnafta Alexander Lazorko. Sergej Lišenko (z Bloku Petra Porošenka) řekl, že Lazorko byl odvolán, protože platil oligarchovi Kolomojskému stovky miliónů za prázdné trubky.

Oligarcha Kolomojský přišel se svými ozbrojenci do kanceláře Ukrnafty, vyhnat nové šéfy a navrátit bývalé šéfy. S oligarchou Kolomojským v kanceláři hlavního účetního Ukrnafty jednal Vitalij Chomutnik (frakce Ekonomický rozvoj, bývalý člen strany Regionů, dnes v bloku Jaceňuka), Viktorie Vojcinska (strana Svépomoc) a Pavel Ryzaněnko.

Sergej Lišenko  telefonoval Avakovovi (ministr vnitra), a ten mu sdělil, že v budově je šéf kyjevské policie a zavěsil. Oligarcha Kolomojskyj řekl, že Igor Kononěnko poslal do Ukrnafty ozbrojence, tzv. Kyjevskou hlídku, na ochranu nového ředitele Mirošnika.

Tento firemní puč umožnila změna zákona o akciových společnostech. Jedná se o změnu hlasovacího kvóra z 60 na 50 % + 1 akcie. Tím byl oligarcha Kolomojský odříznut oligarchou Porošenkem od rozhodování ohledně odměn akcionářů, přerozdělování zisků a výplaty dividend. Zároveň se do Dněpropetrovského regionu přesouvá Národní garda. Údajně je to prevence v rámci odvolání gubernátora kraje Kolomojského z podnětu porušení zákona ohledně dvojího občanství.

Rado Miko

***

24. 3. 2014, Kyjev. Kolomojskyj vyhrožuje, že pošle své prapory na Naftogaz

Poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny za Porošenkův blok Sergej Leščenko zveřejnil záznam telefonátu Kolomojského s šéfem Naftogazu Ukrajiny Kobolevem. V případě, že se neobnoví dodávky plynu do jednoho z jeho podniků, pošle Kolomojskyj své jednotky ze zóny ATO na Naftogaz. Vše proloženo spoustou sprostých slov, jak je pro Kolomojského typické.

***

25. 3. 2015, Kyjev. Kolomojskyj podal demisi, prezident Porošenko ji přijal

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhověl žádosti Ihora Kolomojského o uvolnění z funkce šéfa Dněpropetrovského oblastního úřadu (gubernátora). Příslušný výnos podepsal nejvyšší představitel státu během setkání s Kolomojským.

Prezident prohlásil, že Dněpropetrovsko musí zůstat spolehlivým obranným štítem na východě Ukrajiny. „Musíme zabezpečit mír, stabilitu a blahobyt. Dněpropetrovsko musí zůstat pevností Ukrajiny na východě, bránit mír a klid občanů,“ řekl Petro Porošenko.

Úřadujícím gubernátorem Dněpropetrovské oblasti bude podle prezidenta jmenován Valentin Rezničenko.

Překlad: Stan

***

23. 3. 2015, Oděsa. Útok na oblastní výbor ukrajinské KS

Neznámí vlastenci dnes v noci zaútočili na oblastní výbor Komunistické strany Ukrajiny. Středisto rudých zrůd bylo zasypáno Molotovovými koktejly. Už brzy bude Oděsa zcela očištěna od všech symbolů komunistické nákazy a všichni pomahači ruských teroristiů budou potrestáni.

Boj trvá.

Smrt nepřátelům!

***

24. 3. 2015, Vilnius. Šarij o „prosraném“ vítězství

Ptají se mě: „Co si o tom myslíš?“ Dokonce jsem dával o tom Porošenkově rozhodnutí rozhovor, je tedy jasné, že to nebylo jeho rozhodnutí, spíše bylo přijato kolegiálně, to rozhodnutí o Dnu památky a smíření. První moje myšlenka byla, opravdu, když jsem to slyšel, tak jsem si v duchu pomyslel: „Copak je Porošenko Němec?“ Vždyť snad spíše naopak. Dokonce někteří moji blízcí tvrdí, že to je normální, prý jako v Evropě.

Já souhlasím, ano, jako v Evropě. Ukažte mi alespoň jednu jedinou zemi v Evropě, která by ztratila tolik lidí a tak čistě zvítězila. My přece máme 22. června, to je Den památky. Nač potřebujeme další Den památky? Co je na 22. červnu tak špatného?

Ještě jedna zajímavost. Nedávno jsem byl v Německu a tam jeden kámoš chtěl zavtipkovat a zahajlovat si, tj. zvednout, vyhodit pravou ruku v nacistickém pozdravu. Druhý kámoš, který tam bydlí několik let, řekl: „Ty si zavtipkuješ, ale do vězení tě posadí beze srandy.“ Je to opravdu tak, že tam za hajlování lidi zavírají do vězení. Opravdu! To je realita. Takže to, co na Ukrajině, která zvítězila nad nacismem, dělají dennodenně a dělají to bez jakéhokoliv studu naopak v zemi, kde byl nacismus poražen, zavírají do vězení. To je absurdní, že? Já znám pouze jeden stát, jediný stát na světě, který se již několik let stydí – napřed tak trošku, potom stále více a více se stydí – za své vítězství. Za své vítězství, které stálo ohromné množství krve.

Dlouho jsem žil v Holandsku. 5. května tam bývá svátek – Den osvobození od nacismu. Holanďané vycházejí do ulic a opravdově se radují, zpívají, hodují v ulicích… Víte, kolik v Holandsku zahynulo vojáků v této válce? 38 000. Víte, o kolik jich přišla Ukrajina? Jenom vojáků! Lidí, které povolali. 3 milióny!!! A kolik civilistů? Ty ani nikdo nepočítal.

My se stydíme za vítězství a Američané každý rok točí nové a nové filmy o svých velkolepých vítězstvích ve 2. světové válce. Není to tak dávno, co jsem viděl například film Vztek. Ani vám ho nedoporučuji, není v něm nic zajímavého. Oni točí své hrdinské filmy o tom, jak posádka tanku zabila 100 000 Němců a my se stydíme za své vítězství! Jak velcí debilové musíme být, abychom své velké vítězství takto prosrali? Po sedmdesáti letech!

Překlad: Irena

***

24. 3. 2015, Pěski. Údajné vyvedení těžké techniky

***

25. 3. 2015, Kyjev. Zatýkání při zasedání vlády

Přímo při zasedání vlády a v přímém přenosu ukrajinské televize byl zatčen šéf vládní služby pro krizové situace Sergej Bočkovskij a jeho zástupce Vasilij Stojeckij. Oba jsou obvinění z organizování korupčního řetězu při nákupu paliv a maziv od společnosti Jukoil, Alians a dalších za předražené ceny.

***

25. 3. 2015, Kyjev. Porošenko: Největší nebezpečí pro Ukrajinu je uvnitř, ne vně

Podle prezidenta Porošenka všechny silové složky na Ukrajině zahájily rozsáhlou bezpečnostní operaci. Jejím cílem je zneškodnit „bandity, kteří se zbraní v ruce olupovali a zabíjeli Ukrajince“. Souvisí to s vraždou člena ukrajinské státní bezpečnosti (SBU) ve Volnovaše, které se měla dopouštět organizovaná skupina „cynických banderovců“.

Byla zadržena jedenáctičlenná skupina. Šéf SBU Nalyvajčenko prohlásil, že zástupci Dněpropetrovské regionální správy Korban a Oliynyk, stejně jako poslanec Děnisenko podporovali tuto organizovanou zločineckou skupinu, jejíž členové byli zapojeni do únosů a pašování v oblasti ATO. Poslanec z frakce „Blok Porošenka“ Andrej Děnisenko potvrdil, že jeho asistent Denis Gordějev zavraždil důstojníka SBU ve Volnovaše. Ukrajinská média hlásí, že v Donbasu začala konfrontace mezi SBU a vojáky dobrovolnických praporů, kteří chtějí kontrolovat tranzit zboží přes demarkační linii.

Překlad: Stan

***

25. 3. 2015, Kyjev. Dorazila první dodávka obrněných Hammerů pro ukrajinské ozbrojené síly

Prezident Petro Porošenko uvítal na mezinárodním letišti Boryspil letadlo amerických vzdušných sil s první dodávkou amerických obrněných automobilů.

Automobil HMMWV dodali v souladu s rozhodnutím USA o poskytnutí obranných prostředků Ukrajině. Jedná se o 10 automobilů s posíleným pancéřováním, 8 z nich bude po osazení výzbrojí ukrajinského původu odesláno jednotkám sil rychlého nasazení, zbylé 2 dostanou zvláštní jednotky Ukrajinské bezpečnostní služby (SBU).

Spojené státy plánují dodat celkem 230 automobilů HMMWV, 30 z nich má mít zesílený pancíř. Očekává se, že do konce měsíce přiletí další dvě dodávky po 10 kusech, zbylých 200 automobilů do 45 dnů.

Z diskuse:

„Je to jednoduché, žerou 35 litrů na 100 km, takže je dovezou na Donbas a tam je ti tupci nechají.“

„35 litrů žerou ty městské, tyhle budou mít spotřebu jako tank.“

Překlad: Stan

***

21. 3. 2015, Kyjev. Opilý Porošenko daroval fotbalový míč beznohému veteránovi ATO

***
Lekce ukrajinštiny: Pokraščeňja

Ivan Poběda vás v několika lekcích naučí ukrajinsky mluvit i myslet. Tedy pokud už máte alespoň základy ruštiny.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
27. 3. 2015 19:07

Porošenko-Najväčšie nebezpečenstvo pre Ukrajinu je v jej vnútri a rozhodol sa bojovať proti banditom.
http://cz.sputniknews.com/nazory/20150326/169510.html

Vaska
Vaska
27. 3. 2015 19:51

podle Pjakina to je trochu jinak – https://www.youtube.com/watch?v=RN2k8a70l_8

peter.
27. 3. 2015 20:06

Rozhovor redaktora Vott.ru s obyvateľom Aľčevska.Realistický pohľad na Ukrajinu,Rusko a konflikt medzi nimi.Veľmi odporúčam najmä ruštinárom.
http://colonelcassad.livejournal.com/2112211.html

Béda
27. 3. 2015 20:21

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/sef-praveho-sektoru-jaros-dostal-od-porosenka-pracovni-nabidku/

Jaroš obdržel návrh od prezidenta Porošenka zaujmout pozici na ministerstvu obrany, prohlásil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko.

peter.
27. 3. 2015 20:37

Vaska napsal

podle Pjakina to je trochu jinak–https://www.youtube.com/watch?v=RN2k8a70l_8

Vaska
Toto je aspoň pre mňa najlepšie vystúpenie Pjakina zo všetkých ktoré som videl.Vďaka za odkaz.
Čo sa týka správy zo Sputniknews,tak žiadny rozpor nevidím.Skôr ide o potvrdenie Pjakinových slov o zhromažďovaní žoldákov v Dnepropetrovsku.

aram
aram
27. 3. 2015 21:10

Vaska napsal podle Pjakina to je trochu jinak–https://www.youtube.com/watch?v=RN2k8a70l_8 Připojuji se k hodnocení jako dosud nejlepšího vystoupení Pjakina. Velmi zajímavé. V 16. minutě prakticky potvrzuje, že o období „zmizení“ Putina bylo Rusko skutečně jen krok od napadení od severu. Zvedli celou armádu prakticky na jedno písknutí, jak tam podotýká. V 37. minutě odpovídá na dotaz z ČR, jak vidí pozici vlády ČR v souvislosti s ukrajinskou krizí a budoucnost ČR v rámci EU. „Je třeba si uvědomit, že konkrétnmě Česko a celé Československo je zvláštním subjektem v mezinárodních vztazích. Prostřednictvím Česka teď probíhá ohlašování vztahu a pozice globálního prediktora euroasijského křídla……….“… Číst vice »

peter.
28. 3. 2015 8:01

Tohoto nešťastného hajzlíka sme tu už raz mali ešte v minulom roku.Vtedy chcela vyhnať ľudí z kancelárie ruskej firmy keď sa dobre pamätám.
http://je-to-inak.livejournal.com/10715.html

Bety
Bety
28. 3. 2015 21:45

Tak jsem se podívala na slavný příjezd US armádní kolony do Estonska a bylo přes dvacet minut čiré nudy. Žádné jásající zástupy, ani těch pár čumilů nejásalo, jen očumovali. Se skupinkou vojáků se nechala vyfotit l slovy jedna postarší Estonka.Říkala jsem si – nechám to běžet, třeba se tam bude něco dít. A ono nic. Co myslíte, jsou opravdu ti Estonci tak šťastni, že tam tu US army mají, nebo jsou šťastni jen politici a média?