Ukrajina: Videopřehled ze 16. 4. 2015

 

Jak se pozná separatista

Na Ukrajině byl vyhlášen hon na „místní separatisty“ – plakáty a letáky s příslušnou výzvou se objevují podle očitých svědků na různých místech po celé zemi. Agitační materiály vysvětlují, kdo je „místní separatista“, jak mají být odhalováni a kam je „předávat“ v případě zjištění. Tato oznámení se objevují v hotelech Charkova a Oděsy, na ulicích Kyjeva a dalších měst.

Zdroj: Nová republika

***

Pokojní bojovníci: Cesta na Donbas

***

18. 2. 2015, Trnava. Aby místo zbraní zazněly múzy. Sláva Ukrajině! Herojam slava!

***

7. 4. 2015, Toronto. Pianistka ukrajinského původu vyhozena kvůli proruským komentářům

Torontský symfonický orchestr (Toronto Symphony Orchestra) zrušil vystoupení Valentiny Lisicy, pianistky narozené na Ukrajině, kvůli jejím politickým komentářům na sociálních sítích, v nichž vyjadřovala podporu proruským separatistům na východě Ukrajiny.

Šéf orchestu Jeff Melanson v prohlášení sdělil, že „provokativní komentáře Lisicy zastínily její předchozí výkony.“

Zdroj: RFE/RL

Více v češtině: Haló noviny

***

9. 4. 2015, Ivano-frankovsk. Pravý sektor vyváží „odpadky“

Lynčování šéfa oblastního soudu.

***

9. 4. 2015, Kyjev. Ukrajinská TV o bídě v Rusku

Anatolij Šarij popisuje vysílání ukrajinského televizního kanálu, který popisuje hospodářský rozvrat a pokles populace v Rusku. Porovnává ho se situací na Ukrajině a jeho závěr zní takto: „Je to stejné, jako kdyby somálská televize referovala o bídě v Belgii.“

***

9. 4. 2015, Kyjev. Ukrajina za jeden den přepsala svoji roli ve Velké vlastenecké válce

Ukrajinská Věrchovná rada přijala zákon o legálnosti akcí OUN-UPA, kteří byli uznáni za bojovníky za nezávislost země. Současně s tím poslanci zakázali nacistickou symboliku a označili komunistickou ideologii za zločinnou. Za srp a kladivo, stejně tak za symboly nacistického Německa, teď bude možné jít na 10 let do vězení. Týká se to nejen KS Ukrajiny, ale i praporu „Azov“.

Zdroj: Vzgljad

***

11. 4. 2015, Doněck. Doněck čeká na své šampiony

Trávník na stadionu ukrajinských šampionů se stejně jako dříve udržuje, ale tribuny jsou prázdné. Na sedačky usedl prach a vytvořily se na nich pavučiny. Od května minulého roku se zde v šatnách neřešila žádná strategie nových zápasů. Na parkovišti pro VIP hosty se teď vykládá humanitární pomoc. Dopravuje se obyvatelům z blízkého okolí, kteří již po mnoho měsíců žijí ve válečných podmínkách. Pouze před třemi roky se na stadionu Donbas Areny konaly fotbalové zápasy mistrovství Evropy. Dnes tyto záběry vypadají jako z jiné reality. V posledních měsících byl stadión poškozen díky ostřelování, protože se nachází hned vedle bojové zóny. Podle slov Andreje Sanina (ředitel arény) místní aréna občanům připomíná, že se život dříve či později vrátí k normálu.

  • Já si myslím, že je to symbol míru, symbol doby, kdy Doněck žil očekáváním fotbalu, ne války.

Boj probíhá na východě. Šachťor dnes žije, trénuje a hraje na západě, na druhém konci země, stovky kilometrů od Doněcka, který je pod kontrolou přívrženců samozvané Doněcké lidové republiky. Byly časy, kdy fanoušci zcela zaplňovali tribuny tohoto padesátitisícového stadionu v Doněcku. Dnes jim nezbývá, než sledovat zápasy milovaného týmu na internetu. Po dobu 10 let Igor nevynechal prakticky žádný domácí zápas Šachťoru. Za posledních 10 měsíců Šachťor v Doněcku nehrál ani jednou.

  • Chtěl bych zase pocítit tu atmosféru z návštěvy stadionu, kdy se hraje hymna fotbalového klubu Šachťor. Pocítit ty emoce, kdy okolo sedí obyčejní lidé, horníci…

Bohužel se kvůli válce budoucnost klubu ztrácí v mlze. Úspěch doněckého Šachťoru a peněz, které za ním stojí, vypovídají o významu tohoto regionu pro zbytek Ukrajiny. Pokud prorusky naladění přívrženci DLR, kteří kontrolují město, chtějí nezávislost, tak co bude s tím nejúspěšnějším ukrajinským klubem? Přemýšlí o tom brankář Šachťoru Anton Kanibolockij.

  • Všechno nám to dělá velké starosti. Věříme, že se vše vrátí zpět a bude to tak, jak to bylo v našich velkých dobách. Všichni sníme o míru.

Doněcký Šachťor byl jedním z nejznámějších klubů SSSR. Vyhrál mistrovství Ukrajiny pokaždé za posledních pět let. Bohužel kvůli válce teď nikdo neví, co klub čeká v blízké budoucnosti.

Překlad: Irena

Stanův komentář: Typická ukázka současné západní mainstreamové žurnalistiky. Ani slovo o tom, kdo je vlastníkem klubu, kdo a proč ostřeloval stadion. Tak se podívejme, co o tom říká česká Wikipedia: Tento stadion doposud patřil k nejmodernějším v Evropě. Jeho vlastníkem je oligarcha Rinat Achmetov. Dne 24. srpna 2014 byl stadion dělostřeleckou palbou ukrajinské armády dvakrát zasažen a těžce poškozen.[3]

***
Pravyj sektor pederast country

Skladba amerického dobrovolníka s přezdívkou „Texas“, který bojuje v novoruské armádě.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
16. 4. 2015 21:53

Srandovní je, že ta vyhláška o separatistech je v ruštině.

Slobo
Slobo
16. 4. 2015 22:51

ukázka současné SK.. a
mainstreamové žurnalistiky -žumpy.
【ツ
Treba gangu -pokiaľ im Poľsko vstupné víza udelí-
na presun Slovenska vyčleniť trasu mimo hlavných ciest a
a určite im nedovoliť prejazd Bratislavou.

Daniel Balko / politológ a historik
blog sme sk „Nedovoľme Nočným vlkom šíriť ….“

***
РИА „Новости“
22:50, 16.04.
【ツ
Глава.. Чехии.. Заоралек..
http://www.newsfiber.com/p/s/h?v=EQqQrsqNAN7s%3D+PqWPr%2BMFAOw%3D

___________________
Desmo DUC-DUC ,, zijes ??

Sio
Sio
17. 4. 2015 4:39

: To jako jak? Žijeme přece ve svobodné zemi, která dovolí jakýkoli spořádaný průchod, třeba i Prague Pride. Tak proč ne pár motorkářů, kterých se tu prohání mraky? Ne, to nemůže být pravda. Nebo ano?
Leho? Dana? Pojďte napomoc demokracii!

Starý doktor
17. 4. 2015 6:46

Americký server Judicialwatch.org přichází s informací, že Islámský stát vybudoval základnu v Mexiku jen několik kilometrů od hranice s USA, od města El Paso. Server má informace, které pocházejí jednak od nejmenovaných mexických zdrojů, zároveň se opírají o tvrzení důstojníka mexické armády a federálního policejního vyšetřovatele. Základna IS je pouhých osm kilometrů od hranice v oblasti, která se nazývá „Anapra“, což je západně od Ciudad Juárez v mexickém státě Chihuahua. Další buňka se utábořila západně od města Ciudad Juárez v oblasti Puerto Palomas a má se zaměřit na Nové Mexiko, města Columbus a Deming, kde je snadné pronikat do USA,… Číst vice »

Irena
17. 4. 2015 8:20
peter.
17. 4. 2015 9:13

Irena napsal

http://politikus.ru/articles/48170-on-hatu-pokinul-poshel-voevat.html
A oči měl modré, tak modré…

p.Irena:Možno,že raz napíše niekto príbeh aj o slovenských a českých dobrovoľníkoch,ktorí tam na Donbase padli,boli ranení alebo ešte bojujú.Zaslúžili by si to.
Inak,už dávno som si všimol na fotkách a videách,že v radoch opolčencov bojujú väčšinou ľudia vo veku 30 +,mládeže je tam pomenej.Zrejme sa opolčenie od začiatku grupuje zo starších vyslúžilých veteránov rôznych konfliktov(Afganistan,Čečensko).

Slobo
Slobo
17. 4. 2015 9:25

DIK

【ツ sondaż
na pytanie o to, czy polskie władze powinny pozwolić na przejazd motocyklowej grupy Nocne Wilki…
Fakty TVN pl (vraj)
http://motoride.sk/?P=phorum&tema=lentak&tid=69709&ORDER=v

MRide; pred chvilou
Online 13 členov 959 návštevníkov. (vraj)

Sio
Sio
17. 4. 2015 10:54

Načase se porozhlédnout po Ukrajině …
http://liberland.org/cz/main/

Sio
Sio
17. 4. 2015 10:56

peter. napsal

A neušiel mu už náhodou ten vlak?
http://www.hlavnespravy.sk/obama-zakony-svetovej-ekonomiky-musia-pisat-spojene-staty-nie-nejaka-cina/601080

Asi vzteklá reakce na euroasijskou banku …

peter.
17. 4. 2015 12:26

Sio napsal
Načase se porozhlédnout po Ukrajině …
http://liberland.org/cz/main/

v roku 2025 bude na Ukrajine takáto vláda
comment image
Sio :Obávam sa,že vaše očakávania Liberlandu na Ukrajine sú nereálne.Ale je dosť možné,že práve takáto Ukrajina bude pre niekoho oázou slobody.

koloděj
koloděj
17. 4. 2015 12:44

Právě jsem objevil něco, co mnohé z vás určo potěší. Neúnavná Irenka nám poslala link http://politikus.ru/articles/48170-on-hatu-pokinul-poshel-voevat.html na článek, ale s mou ruštinou se dost slov změnilo na šedivé něco, co teprve s dalšími slovy nabíralo kontury, a i to ne vždy. Překlad googlu jsem zavrhl, ale pomocí jeho vyhledávače jsem našel https://www.slovnicek.cz/cesko-rusky-slovnik Překlad mě opravdu překvapil : BEZ KOREKCE —— Má za sebou léta práce v jedné z elitních jednotek speciálních sil, desítky misí v aktivních bodech, záchranu rukojmí, neutralizovat teroristy, Karabachu a první čečenské, zranění a ztráty kamarádi… Již funguje pro vojenské profese a několik let je malý podnik… Číst vice »

PPK
PPK
17. 4. 2015 12:57

Pianistka Valentina Lisica, to je v soudobém hudebním světě takový fenomén, že jí kdekoliv na této planetě určitě nebude činit existenční potíže, uživit se koncertním vystupováním, pokud ji Torontský symfonický orchestr odmítne nadále z politických důvodů angažovat. Už jen ty její nahrávky, které na YouTube zatím jsou, dokazují, že dokonalejší klavíristka v současnosti snad ani neexistuje. Názory a vyhazovačské snahy manažérského nýmanda, jakým je jakýsi pan Melanson z TSO, ty jsou v případě hudebních kvalit Valentiny Lisicy zcela irelevantními.

https://www.youtube.com/watch?v=zucBfXpCA6s

peter.
17. 4. 2015 14:30

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí postavilo NATO pred ultimátum :Buď budete garantovať bezpečnosť,alebo sa obrátime na inú stranu
http://ukraina.ru/news/20150417/1012784016.html
asi majú na mysli toto
comment image

peter.
17. 4. 2015 16:27

No ak je toto pravda,tak je to ďalší bonbónik pre „leha“
http://www.hlavnespravy.sk/americki-vojaci-znasilnila-v-kyjeve-dve-malolete-deti/601203

peter.
17. 4. 2015 17:05

Pre mňa je toto správa dňa.Poliaci už majú Haličanov plné zuby
http://ukraina.ru/news/20150417/1012787358.html