USA, náš stoprocentní vzor

S nadšením jsme vyslechli hlasatele zářných US-zítřků. Nyní vám tuto růžovou budoucnost názorně předvedeme. Všechna data jsou vzata z archivu miliardářské US-nadace Peter G. Peterson Foundation.

Jak víte, náš web rád ukazuje grafy, a pak nechá čtenáře přemýšlet po svém. Vyslechli jsme hlasatele zářných US-zítřků a rozhodli jsme že, vám tuto růžovou budoucnost názorně předvedeme. Všechny data jsou vzata z archivu miliardářské US-nadace zvané Peter G. Peterson Foundation . Balík grafů za rok 2015 najdete v pdf zde . Vybrali jsme pro vás hlavní perly a jejich celkový přehled najdete zde .

1. Zbrojení

USA utrácí na zbraně víc, než 8 ostatních největších zemí světa dohromady. Čisté náklady na zbrojení pohlcují neuvěřitelných 20 % všech federálních výdajů. To je tolik jako všechny sociální výdaje, nebo spojené výdaje na sociální a nemocenské pojištění (Medicare a Medicaid).

Hlavní herec obrany Stropnický se má na co těšit, a my také. Nejspíš ve zbrojení „po emericku“ doženeme Rusko. Další graf ukazuje poměr celkových výdajů na obranu, špionáž, odposlechy, výzkum atd. vzhledem k jiným položkám federálního rozpočtu.

Ten Pax Americana něco stojí, jak vidíte z celkového koláče. Tady máme co dohánět. Pořád ještě dáváme peníze na školství nebo na zdravotnictví, nebo dokonce na kulturu, to je hrozné…

2. Technologické zaostávání

Starší článek ukázal že třetí největší vývoz Kalifornie je průmyslový šrot (USA splácí dluh Číně potravinami a šrotem ). Technologické zaostávání USA ukazuje tento graf.

Od roku 2002 přestaly USA být čistým vývozcem high-tech strojírenských výrobků. Tento US-deficit jsme už dohnali, viz růst německých lisoven plastů v Česku a skladů Amazonu.

3. Zaostávání v patentech

Podle World Intellectual Property Organization (WIPO) stoupl počet patentů Číny o 35 % jen v letech 2010-2011. USA je dávno vzadu, stejně jako Česko.

K tomu si přečtěte naši studii Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem . A tyto zaostalé země spojí korporace přes otrocké smlouvy typu TTIP do jednoho vyděšeného a ohroženého bloku proti zbytku světa zemí v BRICS, navíc pod taktovkou USA jako vojenské velmoci. Viz heslo „transatlantická smlouva“. Máme se na co těšit v příštích 10ti letech, než skončíme u high-tech klacků…

4. Děláme národ žebráků

Článků k rostoucí chudobě v USA jsme napsali již spoustu, klikněte si na heslo „minimální mzda“ a „korporátní fašismus“. Podívejte se na věkové skupiny ohrožené vývojem po roce 2006.

Jejich situace se již bude jen zhoršovat, protože vypadnou z trhu práce a přejdou do chudoby. USA náš vzor, toto plníme na jedničku. Včetně všech více či méně úspěšných pokusů o vykradení veřejno-právních institucí, jako zdravotní a důchodové zabezpečení. Viz heslo „sněmovní Mordor“ či „Miroslav Kalousek“ nebo „Vladimír Dlouhý“, nebo obecně „Goldman Sachs“.

5. Jak bohatneme, tedy jak kdo

V distribuci bohatství směrem k horní smetánce se nám i USA daří skvěle. O rozdělení bohatství jsme psali několik studií. Viz heslo „jedno procento“ a „Thomas Piketty“.

Podobné grafy jsme komentovali několikrát, viz předešlé studie. Zbytek tohoto smutného příběhu se skrývá v heslech „korporátní fašismus“, „válka čtvrtého druhu“ a „dirty wars“.

6. Američanům už jejich země nepatří

Podívejte se na podíl státního dluhu USA vlastněný cizími investory. Takže zbývá řečnická otázka: Komu patří Amerika?

To jsme za Kalouska a spol také zvládli, socani pilně pomohli. Češi se učí rychle, neoliberální abecedu kradení ze státního zvládli pod tatíčkem Klausem na jedničku. Američané nás také patřičně pochválili a převzali nakradené bohatství do svých bank a do daňových rájů. Viz heslo „offshore-leaks“.

7. Jak to skončí…

No comment k poslednímu grafu. Jde o historický přehled zadlužení USA vzhledem k HDP.

Viz hesla typu „ekonomika dluhu“ „bail-in“, „záporný úrok“, „FED“ nebo „ECB“ „mario draghi“ a podobně. Kdo už sedíte v tomto letadle, tak se připoutejte, asi to půjde do vrtule. Zbytek rozumných si mediálně vyřvávané letenky na tento typ zážitkového letu asi kupovat nebude.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
14. 4. 2015 16:04
leho
leho
14. 4. 2015 18:02

peter. napsal

Lehova inšpirácia :
http://www.hlavnespravy.sk/byvali-zoldnieri-blackwater-uz-poznaju-svoj-trest-za-masaker-v-iraku/598711
Nevyzerajú na vrahov detí.Však?

Nikoliv, o žádnou inspiraci se nejedná. Zpráva je generovaná ruským zpravodajským centrem Russia Today, takže kdoví kdo je na těch fotkách. Zrovna tak celý článek, pravděpodobně vygenerovaný oddělením FSB pro „aktivní opatření“.

orinoko
14. 4. 2015 18:12

Zatimco soudruh leho je generovan neskutecnou prichylnosti ke komunistickemu serveru.

peter.
14. 4. 2015 18:14
LiL
LiL
14. 4. 2015 21:01

Je zvláštní jak je vše vygenerované. Vždy je třeba,položit si otázku komu to slouží. Proč si někdo dá tu práci ovlivňovat veřejné mínění,když stejně většina vojenských operací probíhá tajně a stejné je to s přípravou na ně. Vše co je dáno jako informace veřejná, slouží pouze k navození potřebné nálady-či stavu společnosti,který vede k odpoutání pozornosti. V okamžiku jak je kost hozena a psi se perou,je prostor volný.

Dana
Dana
14. 4. 2015 21:43

Jak to vse skonci s imperialistickymi USA, je predevsim starost samotne Ameriky. . Nerozumim, proc se v ceske kotline musi porad po nekom opicit. . Brat si Spojene Staty za vzor opravdu nemuzete, pac vsechno obyvatelstvo CR je v USA jen jedno velke mesto. Take vetsina Cechu vubec neni flexibilni, neduveruje rozvoji a preferuje smradek, ale teploucko. Proste na to, aby si delalo Cesko vzor z Ameriky, – konstatuji, ze na to proste mnoho Cechu nema. Cest vyjimkam. Neustale narikani, zalobnickovani, co dela druhy spatne, cela ta negativni mentalita srazi tvurci sily a proto po 25 letech je pokrok velice… Číst vice »

Sio
Sio
14. 4. 2015 22:13

orinoko napsal

Zatimco soudruh leho je generovanneskutecnou prichylnosti ke komunistickemu serveru.

Pravda, bez OM by možná leho ani neexistoval.

mirror
mirror
14. 4. 2015 22:29

leho napsal
Zpráva je generovaná ruským zpravodajským centrem Russia Today, takže kdoví kdo je na těch fotkách.

leho, prozraď, jaká je tvoje služení hodnost, zařazení a jméno tvého náčelníka. Kolik z našich daní dostávaš jako honorář za podvratnou činnost a nabádání k válce.

Sio
Sio
14. 4. 2015 22:29

: Kolik že je to americký státní dluh? 18 biliónů dolarů? 56000 na osobu? fíha! To máme při současném kurzu … cca 1 400 000 Kč? Hezké … to bychom v Čechách uměli taky ledacos, půjčit si tolik peněz.
http://www.usdebtclock.org/
Ou, co to vidím … skoro 17 dalších biliónů, co si napůjčovali Amíci jako soukromníci. 52000 dol. na osobu…. 13,5 biliónů v hypotékách … no, to je fakt výzva, splatit to. 17 mil. nezaměstnaných … hmmm… 46 mil. lidí bere poukázky na jídlo, z 320 mil. …. tj, každý 7 amík si nevydělá na jídlo?

Sio
Sio
14. 4. 2015 22:38

A to ještě nechápu, co to znamená US Total Debt – 61,5 biliónů (ne miliard) dolarů …
nebo … Currency and credit derivates …. 689 biliónů … sakra to je peněz … v kapitole „Money creation“ … je za ně vůbec co koupit? Total national assets (národní majetek) je 115 biliónů. Za ty prachy by se celá US dala koupit 6x ?

Admirál
Admirál
15. 4. 2015 5:04

Sio napsal

A to ještě nechápu, co to znamená US Total Debt – 61,5 biliónů (ne miliard) dolarů …
nebo … Currency and credit derivates …. 689 biliónů … sakra to je peněz … v kapitole „Money creation“ … je za ně vůbec co koupit? Total national assets (národní majetek) je 115 biliónů. Za ty prachy by se celá US dala koupit 6x ?

„To se nám to hoduje, když nám lidi pučujou.“

To by se dalo říci výstižně s klasikem.

peter.
15. 4. 2015 5:48

peter. napsal
http://www.washingtonpost.com/local/crime/four-blackwater-guards-sentenced-in-iraq-shootings-of-31-unarmed-civilians/2015/04/13/55b777e0-dee4-11e4-be40-566e2653afe5_story.html?hpid=z3
Vy ste naozaj…..

Pod článkom je viac ako tisíc komentárov.Pretrápil som sa cez nejakých 30 a musím uznať,že väčšina je odsudzujúcich a zameraných proti politike USA .
Leho!Vy ste príkladom pravdivosti príslovia „Poturčenec horší od Turka“.Rob niečo so sebou job tvoju mať!

fajt
15. 4. 2015 6:02

mi tak jenom přišlo na mysl, jestli leho s danou o jejich zupa emerice už píšou z Práglu z obamovic trotllího hnízda. :-)

zedd
zedd
15. 4. 2015 6:23

Sio, těch oficiálních 17 milionů je silně podhodnocený údaj daný ještě o něco kriploidnější metodikou než se užívá v EU. Větší vypovídací hodnotu má podíl pracujících na sumě práceschopných (lidé v produktivním věku minus invalidé) a tam se dostáváme k daleko realističtějším 30% nezaměstnaných. Podle Dany a leha ten rozdíl 23% mezi oficiální a reálnou mírou nezaměstnanosti nejspíš tvoří zajištění rentiéři a manželky v domácnosti – tak přece vypadá americký sen. Když se ale člověk podívá na fotky současného Detroitu, začne trochu pochybovat.

zedd
zedd
15. 4. 2015 6:38

Dano, k té závisti. Krom přírody občanům USA nezávidím vůbec nic. Taky po Spojených státech VǓBEC NIC NECHCI. A v tom je právě ten problém, protože vlády spojených států mají utkvělou představu, že zbytek světa netouží pa ničem jiném, než je emerický způsob života – aspoň tolik oficiální propaganda. Samozřejmě je to blbost a to, o co skutečně jde, je expanze moci korporací a rodinných klanů, které již desetiletí ovládají US politiku, ekonomiku i média. Příkladem zde může být v utajení projednávaná smlouva TTIP: Odmítá ji většina obyvatel EU ke kterým se zpráva o jejím projednávání vůbec dostala přes filtr… Číst vice »

Admirál
Admirál
15. 4. 2015 9:59

zedd napsal

Sio, těch oficiálních 17 milionů je silně podhodnocený údaj daný ještě o něco kriploidnější metodikou než se užívá v EU. Větší vypovídací hodnotu má podíl pracujících na sumě práceschopných (lidé v produktivním věku minus invalidé) a tam se dostáváme k daleko realističtějším 30% nezaměstnaných. Podle Dany a leha ten rozdíl 23% mezi oficiální a reálnou mírou nezaměstnanosti nejspíš tvoří zajištění rentiéři a manželky v domácnosti – tak přece vypadá americký sen. Když se ale člověk podívá na fotky současného Detroitu, začne trochu pochybovat.

Co se Detroidu týče, radost můžou mít zelení.

Krásný příklad návratu lidské aglomerace přírodě:)

zedd
zedd
15. 4. 2015 14:24

Admirále, tak trochu se za zeleného považuju, ale nijakou radost z toho nemám. Pominu-li neštěstí lidí, není v tomto případě žádným štěstím ani ono „nechat být“. Předpokládám, že tam teď probíhá živelná recyklace, která dle mých zkušeností vypadá tak, že se vytrhají kabely a izolace se nechá vypálit v nějakém spíš čmoudícím než hořícím ohništi. Ani se neptejte, co při tomhle amatérském spalování izolace vzniká za svinstva.
No a průmyslové provozy s desetiletími utajovaných průšvihů jsou kapitola sama pro sebe. Kapitalista vykořistnil, bordel po sobě nechal.

zedd
zedd
15. 4. 2015 14:32

Mimochodem všem neznalým doporučuji Carpenterův film: „They Live“: http://www.imdb.com/title/tt0096256/
Není to zrovna převrat v kinematografii, ale velmi výstižná kritika US společnosti. Dnes daleko lépe srozumitelný, než před 26 lety, kdy vzniknul.

Martas300
Martas300
15. 4. 2015 16:44

to zedd: „Co jsem měl možnost bavit se s občany USA, taky ji ve velké většině odmítají. “

Co ja mel moznost se bavit s nekterymi obcany USA,tak ve velke vetsine ani nevedeli co to TTIP a NAFTA je.Atakovych je ve Statech vetsina.

Dana
Dana
15. 4. 2015 18:28

Sio, jiste, statni americky dluh je vysoky, mne se take nelibi, a prave zde se lisi postup politickyxh stran. Jak se vexi maji, Amerika sve dluhy vzorne splaci, vraci slibene dividenty, protoze projekce pujcek na investice se vykazuje profitem.. A za profitem jde cela investicni motivace. V tomto usporadani se strida, velice zhruba – konjunktura s krisi. Ted zazivame konjunkturu. Gross National Product in the United States increased to 16454.70 USD Billion in the fourth quarter of 2014 from 16399.30 USD Billion in the third quarter of 2014. A to vse pri velmi male nezamestnanosti okolo SESTI procent. Toto se… Číst vice »

orinoko
15. 4. 2015 19:04

30 melounu emerickych ovarovych oblude je na zradelnich listkach a tomu se rika konjuktura. Az jich bude 29 melounu 868 tisic, tak to bude krize. Neni nad emericky manual.

Sio
Sio
15. 4. 2015 20:57

„Gross National Product in the United States increased to 16454.70 USD Billion in the fourth quarter of 2014 from 16399.30 USD Billion in the third quarter of 2014.“ Hmm. Pokusím se to přeložit: „HDP ve Spojených Státech se ve 4. čtvrtletí 2014 zvýšil na 16454.70 miliard USD z 16399.30 miliard USD v 3. čtvrtletí 2014.“ Tak já nevím, není to totální hovadina? Jediné vysvětlení, které mě napadá, že to bylo počítáno od 3. čtvrtletí 2013 do 3. čtvrtletí 2014 a srovnáno s podobným výpočtem za 4/13 – 4/14. Jedná se sice o přírůstek za čtvrtletí, ale jak známo, každé čtvrtletí… Číst vice »

Sio
Sio
15. 4. 2015 21:03

Mimochodem, nominální růst v dolarech neupravený o inflaci je taky zkreslující. Dnešní dolar má údajně hodnotu 6 centů z roku 1801
http://www.investicniweb.cz/fx-komodity/komodity/2010/3/9/zlato-tak-dlouhy-graf-jste-jeste-nevideli/
Prý platy nominálně od roku 1970 nevzrostly. Hmm, a dolar měl tehdy kupní sílu zhruba 4x vyšší, než dnes. Nevadí, že se vám za 40 let snížila reálná mzda 4x?