Už máte respirátor od 3M? aneb PFAS 3

Paige Bebbee

Společnost 3M získala podle FPDS zakázky na výrobu respirátorů pro společnost FEMA, Federální úřad pro vězení, Americkou lesní službu, Ministerstvo pro záležitosti veteránů a další agentury ve výši nejméně 247 milionů USD.


Decatur Obr.1

Decatur, Alabama, USA

Malé město Decatur byl od šedesátých let výrobním centrem nadnárodní společnosti 3M, která před více než 70 lety vyvinula PFAS a PFOA, nejznámější chemikálie v této kategorii. Kromě toho, že je společnost používala pro své výrobky, prodávala je jako nepromokavé a skvrnám odolné povlaky na papír, textil a koberce, včetně Scotchgard 3M. Sama ji použila je k výrobě hasicí pěny, kterou vyvinula ve spolupráci s americkým námořnictvem. Velice příbuznou sloučeninu PFOA prodala firmě DuPont, která ji použila k výrobě teflonu, hasicích sprejů a umělých trávníků.

Po patnácti letech provozu, tedy kolem roku 1976, společnost zjistila, že se chemikálie, které vyrábí, kumulují v krvi jejích zaměstnanců. V roce 1978 vlastní interní studie potvrdily toxicitu chemických látek u laboratorních zvířat. Vědělo se, že u pracovníků firmy 3M byly úrovně organického fluoru sledované v krvi „úměrné délce času, který strávili zaměstnanci ve výrobních oblastech“. Společnost také věděla, že někteří zaměstnanci měli „mírně zvýšené hladiny jaterních enzymů“. Podle dokumentu z roku 1979 označeného jako „důvěrný“ a který odkazuje na dřívější interní výzkum, uhynuly opice, kterým byl podáván PFAS. Potkani měli změny na játrech při všech úrovních dávky.

Společnost tedy věděla, že chemikálie v krvi zaměstnanců představovaly jejich zdravotní ohrožení. Na konci 90. let byl odhad na ještě bezpečný obsah PFAS v krvi 1,05 ppb (particle per billion). Bohužel se zhruba ve stejnou dobu zjistilo, že průměrné množství chemické látky v krvi populace bylo již na úrovni 29,7 ppb. Společnost 3M po celá desetiletí ukládala odpady chemikálií na skládkách města Decatur, jež bylo vstřícné k průmyslu. Město se navíc nacházelo ve státě s notoricky laxní ochranou životního prostředí. Kromě toho se z čistíren odpadních vod, které zachytávaly celkem podstatnou část kontaminujících látek, rozvážel kal s jedy po polích jako hnojivo.

Alabama Chemička 3M

Továrna 3M

Nové nálezy kontaminovaných oblastí naznačují, že se může jednat o jeden z největších případů v zemi, při němž došlo ke znečištění látkou PFAS. Odhadem je postiženo asi 2 000 hektarů zemědělské půdy. A protože se tyto sloučeniny v podstatě nerozkládají, dostává se PFAS z půdy do toho, co v ní bylo vypěstováno. Analýza zemědělských plodin v roce 2001 odhalila, že jablko z oblasti Decatur obsahovalo 2,35 ppb PFOA. „Vypadá to, že to svinstvo rozvezli všude v oblasti dvou krajů,“ říká Gary Davis, zástupce žalobců v několika případech PFAS. Nejúžasnější je, že vedení 3M vědělo po desetiletí o nebezpečí chemikálií pro zdraví a životy nejen jejich zaměstnanců, ale životního prostředí jako celku. Avšak místo odstranění životu nebezpečných jedů, se presentovalo jako dobročinná společnost přispívající na školství a kulturu.

Testování provedené společností 3M ve stejném roce ukázalo, že jedna ze sloučenin PFAS byla v rybách v řece Tennessee 26 mil po proudu od závodu Decatur. Zkoušky v roce 1980 zjistily, že její říční voda obsahovala sloučeniny PFAS. Ačkoli lidé chytali a jedli ryby z řeky, společnost 3M neučinila veřejné oznámení o přítomnosti těchto chemikálií v rybách ani o jejich toxicitě.

Poluted River Read Water

Tennessee River

Zatímco Agentura na ochranu životního prostředí také věděla o rozvážení kalu a jeho důsledcích, protože 3M Agenturu informovala o kontaminovaných potravinách do sedmi dnů od zveřejnění analýzy z roku 2001, ani agentura, ani 3M nezavedly změny likvidace odpadu nejméně do roku 2008 a neinformovaly veřejnost. A podle sdělení zaměstnance společnosti 3M jménem Jerry společnost nepřestala vypouštět některé ze svých chemikálií do odpadních vod. Jerryův tým v roce 1998 přišel s plánem „zachytit a zlikvidovat jedovatý obsah odpadních vod.“, ale nikdo jeho plán nerealizoval. Místo toho vydali prohlášení:

„Společnost 3M je hrdá na to, že je součástí komunity Decatur téměř 60 let, a společnost si váží své role dobrého souseda a správce životního prostředí. Během posledních 12 měsíců jsme identifikovali oblasti, kde můžeme dělat více a lépe a jsme odhodláni podílet se na našich operacích v blízké budoucnosti.“

Podobné proslovy začínají být opravdu k smíchu. Ono totiž jde o celkový přístup všech velkých společností. Nadělat peníze a utéct. V našem případě je v malém městě „3M významným korporátním občanem,“ říká Barney Lovelace a upozornil na miliony dolarů, které za ta léta 3M poskytla místním organizacím a školám. A tato štědrost pomohla společnosti získat si občany Decaturu na svou stranu. Společnost je také úzce zapojena do obchodní komory, jejíž nově zvolený předseda správní rady je manažerem místního závodu 3M.

Paige Bebbee

Paige Bibbee

Předsedkyně městské rady Paige Bibbee tento přátelsky naladěný pohled však nesdílí. Ví totiž, že od doby, kdy se v místním tisku objevily zprávy o kontaminaci PFAS, začal se kladný postoj občanů k 3M měnit. „Lidé tady dole vždy věřili určitým lidem, kteří říkali, že všechno, co dělá průmysl, je pro nás dobré. V posledních měsících jsou však obyvatelé stále více znepokojeni problémem PFAS,“ řekl její kolega z městské rady Charles Kirby. Čeká je tvrdá práce postavit se jednotné frontě těch, co profitovali z neštěstí jiných.

Firma přitom dál „šlape“. Proslavila se znova skandálem, když v roce 2008 koupila firmu Aero Technologies v za 1,2 miliardy USD a v nově nabyté licenci začala produkovat špunty do uší s vyrobními náklady 85 centů, za které účtovala vládě 7,63 USD. Problém byl i v tom, že zátkové chrániče sluchu byly vadné, takže 3M musela zaplatit pokutu 9 milionů. Ale z právního hlediska byla „očistěna“.

Roušky Od Firmy 3M

Produkty 3M

A to není všechno. Nyní má kontrakt týkající se Covid-19 za 1 miliardu dolarů. Společnost 3M získala podle FPDS zakázky na výrobu respirátorů pro společnost FEMA, Federální úřad pro vězení, Americkou lesní službu, Ministerstvo pro záležitosti veteránů a další agentury ve výši nejméně 247 milionů USD. Kromě toho firma podle zákona o výrobě v době pandemie získala dvě hlavní zakázky na výrobu dalšího milionu masek N95 podle zákona o obranné produkci za 76 milionů, respektive 126 milionů. To, co společnost 3M účtuje vládě USA za masku, není veřejně dostupné a společnost 3M neposkytla vládě ani svou produkční cenu za masku, ani prodejní cenu.

Podle ceníků, které společnost 3M zveřejňuje online pro běžné spotřebitele, nikoli pro vládní smlouvy, jsou k dispozici variace masek N95, které se mohou pohybovat od pouhých 68 centů do 3,40 $ za masku. Masky jsou vyráběny v čínské pobočce firmy 3M, a když někdo píše o zmizení zásilky roušek do Německa, není vyloučeno, že jde o americké roušky vyráběné čínskými dělníky.

Zatímco firma 3M hrabe od FEDu vypůjčené státní peníze a zanechává po sobě v mezinárodním měřítku zkázu a zmar, v městské radě se politická pozice Paige Bibbee, předsedkyně rady města Decatur pomalu ale jistě zhoršuje. Její boj za soudní vymáhání peněz na odstranění ekologické zátěže je sabotován vlivnými osobnostmi nejen na místní úrovni. Jde totiž o miliardy a nelze pochybovat o tom, že nadnárodní společnosti mají své dlouhé prsty všude. Paige Bibbee je jedna z žen v boji za zachování zdravého prostředí pro další generace.

Zdroje:
The Intercept 
ABC News

Související:
Nejen o nemoci Covid-19 aneb PFAS-2
Šaty dělaj člověka
Zase jeden výdobytek aneb Náš zabiják Plyfluoroalkyl


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
7. 9. 2020 16:09

Znamy je fakt, ze kazdy prumysl produkuje vedlejsi latky, ktere jsou skodlive lidskemu organismu. Nejbezpecnejsi by bylo, aby se zrusily veskere technologicke vymozenosti a lidi se vratili do jeskyni. Ale i tam by vznikala kontaminace organizmu, zpusobena ohnicky-vyplody CO2…. Firma M3 v Alabame vyrabi produkty, ktere , pri neustalem a silnem vystaveni skodi telesnym organum, ostatne jako miliony jinych produktu po celem svete. Americka firma M3 neni jen jedinym vyrobcem techto produktu. Statisice tovaren pouzivaji chemicky proces k vyrobe. Ruzne formy plastu jsou nejhorsi znecistovatele prirodniho prostredi. Kdyz nas na Zemekouli bylo mene, nevadilo to tak. Ale pri spotrebe nekolika… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Dana
7. 9. 2020 19:29

Poslušně hlásím, že ten trans-troll „dana“ je hotovej nezmar! Jako nějakej Bouška z Libně. Vosumnáctkrát za večer ho vyhodili vod Exnerů a dycky se jim tam vrátil, že mu došly šusťáky…Takovej byl vytrvalej, že se moh stát ministrem :-))))

Gatta
Gatta
Reply to  Dana
8. 9. 2020 5:13

Dana má celkově pravdu. Společnost 3M se už dlouhodobě zaměřuju na nové progresivní výrobky u nichž se dá dosáhnout maximální zisk, na druhou stranu jsou její výrobky vétšinou nadprůměrně kvalitni. Každá velkovýroba s sebou nese negativa – každá koncentrace ČEHOKOLIV je problém, nebo potenciální problém. U jakékoliv chemie to platí extra.. Ještě jsem toho Kellera úplně nedočetl, ale když.jednu zásadní myšlenku řeknu zkráceně svými slovy; „Ta krásneá 60, léta zbořila všechna stará pravidla a omezení.. Levicovi liberálové osvobodili člověka od všech omezení jeho touhy – no a pravicoví liberálové se při oslabené formě všech regulací vrhli na uspokojování všéch těch… Číst vice »

Dana
Dana
Reply to  Gatta
8. 9. 2020 18:30

Gatta: „Být uvědoměle strídmý = být „socka“.“ No nevim- To si vetsinou mysli rychlokvaseni snobove, co chteji jit s „in“ davem. Byt uvedomele stridmy je kladna vlastnost. Tohle neni nove tema, lidska nenazranost a hnani se za bohatstvim je kritizovano filosofy po cela stoleti. Bohuzel, mame to v DNA. I prastara bible ma citat, „Blahoslaveni chudi duchem, jim patri kralovstvi nebeske“. Ciliz, kdo je ovlivnen duchem, nepodleha vejickam sveta a nasledne zustava chudy-stridmy-skromny dle sve svobodne volby… Socky, na druhe strane nejsou stridme protoze si to tak zvolily, ale jsou k tomu donucene. Nemaji finance ani zdroje na splneni jejich… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Dana
8. 9. 2020 17:51

Přečetla jsem si odkaz, který Dana uvedla. A není to legrační??? Balení ve fast foodech a balení popcornu je silně zdravotně škodlivé. A jakéže to fast foody své šunty tady prodávajíí a kde mají své zázemí?? Odpovězte si sami.

Dana
Dana
Reply to  Bety
9. 9. 2020 16:41

Ano, americke baleni popcornu je nanejvyse skodlive a to jeste musim zminit jinou hruzu, totiz, ze kukurice v kelimku je geneticky upravena kukurice od Monsanta, dalsiho nepritele lidstva !
Tato kombinace geneticke kukurice s chemickym obalem je ta nejzhoubnejsi kombinace, ktera zasahuje predevsim muze. Chemicke latky totiz rozpousteji testosteron v muzskem organizmu a zasazeny pak ztraci virilitu. Ve zkratce, neni schopen erekce. Stane se impotentem az do takove miry, ze mu organ uschne a odpadne.

Dana
Dana
7. 9. 2020 20:29

Pro mne je jedina smerodatna autorita zdejsi hospodsky ci domaci pan, mistr Standa- administrator. Ten mne maze malokdy, proto zde netroluji a respektuji jeho web, neprudim, jako treba ruzne papuce, ze… :-)

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Dana
8. 9. 2020 8:07

Níže podepsaní lékaři bazírují na vrozeném kreténismu amerického trans-trolla „dana“, vyjadřujícího se slovy: Ať žije císař František Josef BIDEN I., kterýžto výrok úplně stačí, aby osvětlil duševní stav vyšetřovaného jako notorického blba.