V. V. Pjakin: Otázky a odpovědi ze dne 20. 8. 2018

Rok 1968 z globálního pohledu * Pád mostu v Janově * Podivná návštěva Putina v Rakousku *  Donbas a Ukrajina * Rusko jako garant hranic a suverenity evropských zemí * Válka 8-8-8 a její viníci Saakašvili a Medveděv * Jak pevný je postoj Erdogana k USA? * Upouštění inflační bubliny na úkor měn států třetího světa * Je Putin součástí plánů GP?

Překlad a titulky: Irena

Knihy VP SSSR jsou volně ke stažení v CZ/SK překladu na Leva-net. V tištěné podobě je můžete získat na http://ksbpress.cz/.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. Hruška
J. Hruška
30. 8. 2018 7:21

Pjakin mluvil hodinu o pražském jaru. Bylo to poučnější, než si sám myslel. První, co praštilo přes oči, že se k oprávněné nechuti Čechoslováků k cizím vojskům stavěl podobně jako britský plukovník, který nemůže pochopit, proč se těm Zulukafrům nelíbí, že jim Anglie přináší na dělech a bajonetech kulturu a civilizaci.

Irena
30. 8. 2018 10:10

To jako myslíte pane Hruška, jak my ji přinášeli do Jugoslávie, Íráku a stále ještě nosíme do Afghánistánu? Kde se prý bojuje i za Prahu? K tomu Čechoslováci už delší dobu očividně nechuť nemají.

J. Hruška
J. Hruška
30. 8. 2018 11:32

Další věc, která zaslouží povšimnutí je, že P. věří dobové sovětské propagandě, jak by měl věřit evangeliu. Pro připomenutí: V té době propaganda USA vysoce vyhrála nad sovětskou. Jejím hlavním argumentem byla naprostá mírumilovnost. Dokonce i válku ve Vietnamu se jim podařilo prodat jako neuvážený slib místní vládě, ze kterého se nedokážou vyvléknout. Ve skutečnosti jsme jim sami lezli do krku, jak myš hadovi. Jakákoli násilná akce by jim tuto pracnou stavbu rozbila. Tím směšněji zněly sovětské výkřiky o skladech zbraní, tancích a podobně. Samozřejmě, nějak museli vysvětlit vlastním, proč je poslali obsadit mírnou zemi. (Jak jsem řekl, to, čemu… Číst vice »

Irena
30. 8. 2018 12:23

No, když se někomu podaří prodat válku ve Vietnamu jako neuvážený slib, tak to to už uvěří čemukoliv.

Bety
Bety
30. 8. 2018 15:10

Ač jsou na západě v propagandě dobří, válku ve Vietnamu se jim nedařilo prodat ani v USA – masové protesty, pálení povolávacích rozkazů, útěky povolanců do Kanady… Co se týče Pjakina, jeho rozbor se nejvíc týká chování sovětských vojáků a myslím že každý, který není propagandou zaslepený a používá vlastní rozum musí uznat, že z toho mohl být opravdu děsivý masakr, pokud by byla situace obrácená a napochodovalo sem NATO. Vietnam je sice už vzdálený, ale vzpomínám na propagandistický seriál o CIA z počátku devadesátých let- s arogancí sobě vlastní tam řekli, že tam nemohli dovolit demokratické volby, protože bylo… Číst vice »

Bety
Bety
30. 8. 2018 15:24

A ještě pane Hruško- vážně věříte, že si u nás západní rozvědka v tom osmašedesátém ani prstíček neomočila? A vážně věříte, že by jim nějaký opravdu
velký masakr vadil, že by jim nepřišel zatraceně vhod?

Stan
Admin
30. 8. 2018 16:07

Na Pjakinově hodnocení roku 68 je nejhorší to, že vyjadřuje v Rusku obecně uznávané názory. Jednalo se o věrolomné přepadení a okupaci spřátelené země, což demaskovalo SSSR jako imperialistickou mocnost. Pro myšlenku komunismu to byl jeden z posledních hřebíčků do rakve. Škoda, že se Pjakin víc nezabýval globálními následky „vstupu vojsk“ pro „tábor míru a socialismu“ – odklonem západních komunistických stran a vznikem „eurokomunismu“, ztrátou podpory levicových intelektuálů, změnou vnímání Sov. svazu ve světě, obratem ve směrování protikoloniálních hnutí v rozvojových zemích. To, že USA se ve Vietnamu i jinde chovaly hůř než Sověti zde, je sice pravda, ale na… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
30. 8. 2018 16:43

Opravdu veliký masakr, pokud by ho vyvolal Sovětský svaz by se jim samozřejmě hodil.

J. Hruška
J. Hruška
30. 8. 2018 16:45

Opravdu veliký masakr, pokud by ho vyvolal Sovětský svaz by se jim samozřejmě hodil. – k otázce Bety o kousek výš.

Bety
Bety
30. 8. 2018 18:21

Ohledně penzijní reformy v Rusku – Putin se (podle mého názoru, nikomu ho nevnucuji) vyslovil pro za takových podmínek, že podpindosníci lomí rukama a naříkají – už to stačili i vypočítat – že to státní kasu přijde na šílené peníze. Snížil navrhovaný odchod žen do důchodu, zohlednil počet dětí, Dálný východ zůstane beze změn, stejně tak riziková a náročná povolání, zvýší se sociální příspěvky, zaměstnavatelé nesmí odmítnout zaměstnání starším lidem, stejně tak nesmí vyrazit z práce lidi před důchodem, lidé mohou jít do předčasného důchodu… Není to všechno, ale v zásadě jim do toho – opět podle mého názoru –… Číst vice »

hudryper
hudryper
30. 8. 2018 22:38

Stan napsal
Pjakinovy teorie o r. 68 ve mně vyvolávají otázku, zda i ve všem ostatním nebýt vůči němu velmi rezervovaný. A to ještě včera Putin vystoupil na podporu penzijní deformy v Rusku, jsem zvědav jak z toho Valerij Viktorovič vybruslí.

https://aeronet.cz/news/ruska-duchodova-reforma-je-pocatkem-autogenocidy-ruskeho-naroda-pokud-se-nepodari-zvysit-prumerny-vek-doziti-rusu-v-cele-reformy-stoji-mladik-kandidat-ved-bez-zkusenosti-jenze-za-nim-stoji-clovek/

J. Hruška
J. Hruška
31. 8. 2018 5:45

Ještě k pražskému jaru: Je hloupé, že ruská neschopnost zaujmout realistické stanovisko (něco jako „je nám líto, že jsme svým činem proti sobě popudili lidi, kteří nás do té doby měli rádi) zatěžuje vztahy a ztěžuje rozumnou diskusi, přestože už dávno o nic nejde.

Irena
31. 8. 2018 5:57

Tak ono o nic nejde? Proto to v našich merdiích masírují od rána do večera? Oni se potřebovali bránit a my je (naše elity) chtěli zradit a lidem se lhalo, že se jedná o socialismus s lidskou tváří (to jen k tomu, jak prý ta vaše propaganda zvítězila) tenkrát stejně jako v 89 a ono o nic nejde. Oni se namají zač omlouvat, mě tedy ne.

Irena
31. 8. 2018 6:06

Jo a mimochodem pátá kolona v Rusku už se vám za to omluvila. To by vám mohlo stačit, ne? Asi ne, protože jsou lidé, kteří mají tu drzost myslet si o tom své.

Stan
Admin
31. 8. 2018 6:38

Irena napsal Jo a mimochodem pátá kolona v Rusku už se vám za to omluvila. To by vám mohlo stačit, ne? Asi ne, protože jsou lidé, kteří mají tu drzost myslet si o tom své. Putin je pátá kolona? https://zpravy.idnes.cz/putin-v-praze-priznal-ruskou-odpovednost-za-srpen-1968-pd3-/domaci.aspx?c=A060301_185802_zahranicni_miz Pro mě jsou pátá kolona ti, kteří se snaží překroutit dějiny. A to v jakémkoli směru. Brežněv a spol. nebyli lidumilové a normalizační období bylo v porovnání se 60. léty obdobím hospodářské stagnace a myšlenkové sterility. Invaze z roku 68 připravila půdu pro to, co se dělo po Listopadu 89, odhalila skutečné vztahy v „táboře míru a socialismu“, zdiskreditovala socialismus… Číst vice »

zajoch
31. 8. 2018 7:18

Nejsem si jistá, že by invaze pokřivila lidské charaktery. Ty jsou lidem dané a jenom se za určitých okolností určitým způsobem projevují. Zmínila jsem se o tom v souvislosti s 68 pod článkem od Kočetkova. Ale to je samozřejmě jen detail.

Irena
31. 8. 2018 7:43

Stane, ty skutečné vztahy jsme předvedli my sami v tom 68. Ta rusofobie tu plápolala ještě než sem vůbec nějaký tank vjel. Že ruské vedení v té době už nebylo to pravé ořechové, vím také. Ale také vím, že mělo mantinely, ve kterých se muselo pohybovat a ty mantinely jim vytvářejí lidé se svým přesvědčením, a to je omezuje a tím zásahem, ke kterému byli sami nuceni tlakem prostředí v SSSR, protože jinak by nás určitě ještě rádi v naší „demokratizaci“ podpořili, nám zajistili dalších 20 let slušného života, kdy jsme se mimochodem nemuseli podílet na všech těch PRASÁRNÁCH podnikaných… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
31. 8. 2018 15:11

Stan -vytrženo: „Invaze z roku 68 připravila půdu pro to, co se dělo po Listopadu 89, odhalila skutečné vztahy v „táboře míru a socialismu“, zdiskreditovala socialismus a pokřivila lidské charaktery.“ Stane já 68 nezažil, potom ale ano. Že mnohému zlému napomohla protože dosadivši v „čelo“ „polibdíry“ – to ano- ale HŘBET OHNUL ČECH A SLOVÁK PŘED ČECHEM A SLOVÁKEM. Před „invazory“ se pokud vím lidé neskláněli. Ještě v 88 jsme jim před kasárnami zpívali Krylovo „Na Východě rudý kohout roztahuje spáry, a vichřice ta mu čechrá pera plamenná… věřili jsme na pokoru u popravčí káry, nenastává doba Zlatá – bude… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
31. 8. 2018 17:19

Irena napsal jsme měli v čele zrádce stejně jako je tam mají teď na Ukrajině, Československo ´68 nebyla Ukrajina. Komunisté k vítězství ve volbách nepotřebovali Stalinův patronát a byli, tuším, relativně početně silnější , než KSSS. Na rozdíl od Ukrajiny byla tu živá zkušenost s První republikou, Mnichovem a Velkou hospodářskou krizí, kterou nebyl problém propagandisticky využít ve prospěch KSČ. Po invazi ale pozice KSČ slábla a motivace pro nábor nových členů už byla jiná. V roce 1983 (například) nebylo možné prohlásit ,,Já jsem přesvědčený komunista“ někde v konstrukční kanceláři, kde jsem tenkrát pracoval, ačkoliv v roce 1968 se lidé… Číst vice »

Irena
31. 8. 2018 17:36

Zabili v Doněcku Zacharčeka. Ta druhá strana nikdy nehrála fér a nikdy hrát fér nebude. Jak se jednou dostane na koně, třeba i kvůli naivitě lidí, kteří chtěli jen to nejlepší, tak to dopadne jako vždycky a zaplatí za to životem spousta dobrých lidí. Ale proč bychom se kdy na to ohlíželi, hlavní je, co já chci, co já mám a co bych mít mohl kdyby…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
31. 8. 2018 20:09

Irena napsal

Zabili v Doněcku Zacharčeka. Ta druhá strana nikdy nehrála fér a nikdy hrát fér nebude. Jak se jednou dostane na koně, třeba i kvůli naivitě lidí, kteří chtěli jen to nejlepší, tak to dopadne jako vždycky a zaplatí za to životem spousta dobrých lidí. Ale proč bychom se kdy na to ohlíželi, hlavní je, co já chci, co já mám a co bych mít mohl kdyby…

Čest jeho památce!
Byl to statečný člověk!
https://cz.sputniknews.com/svet/201808317991312-doneck-vybuch/
https://www.youtube.com/watch?v=y_9SpbbdggM