Čtyři paradoxy a logika historických procesů

  1. Není to paradox, když ti, kteří v padesátých letech minulého století prováděli nespravedlivé čistky (nejen) na vysokých školách, se pak stali v letech šedesátých těmi neprogresivnějšími kritiky prezidenta Novotného a reformátory, usilujícími už v Akčním programu a v následných 2000 slovech o postupnou a nenápadnou obnovu kapitalismu?
  2. Je to jenom paradox, anebo už typická logika, když mnozí ze „soudruhů“ v ústředních orgánech a v médiích, kteří v šedesátém osmém kariérně neuspěli s tzv. reformou socialismu, v níž prý jen usilovali o jeho „lidskou tvář“, pak nikdy neemigrovali na východ, ale vždy jen na jih či západ od Budějic, aby pak byli s otevřenou náručí přijati právě tím kapitalistickým Západem, který do té doby měli v náplni své mediální práce jen ku kritice a k nenávisti?
  3. Není to také paradox, že ti, kteří se začátkem let devadesátých pak vrátili ze Západu, aby tu zavedli demokracii, že se spojili s do té doby aktivními normalizačními komunisty a společně s nimi a s tzv. disidenty z jejich řad pak začali masivně obsazovat politické funkce, přičemž privatizačním „bankovním socialismem“ rozkrádali národní majetek vytvořený poctivci, kteří v ČR zůstali a celou tu dobu budovali stát?
  4. A není to paradox už přímo úsměvný, když dnešním pamětníkům chtějí rok 1968 výchovně vysvětlovat čtyřicetiletí historikové nebo bývalí novotnovští či husákovští kariérní komunisté a modrokošilatí svazáci, kteří po plyšovém převratu – už bez srpu a kladiva, ale zato nově a kamarádsky – spolu s bývalými redaktory Svobodné Evropy vesele privatizovali a tzv. restituovali po léta budovaný a udržovaný národní majetek lidu?

A co tomu říká normální selský rozum? Jak on vidí ty většinové polito-logické procesy v nedemokratických i tzv. demokratických mocenských režimech dějin? Inu, vidí tam jenom to, co logika chování všech politických aktivistů vždy a stále stejně tvrdě ukazuje:

  • Jak pro prospěcháře, kariéristy, sociopaty a další deprivanty je každý politický režim vždy jen příležitostí k realizaci vlastních čistě soukromých a kariérně obchodních projektů.
  • Jak pro mnoho z nich vůbec není důležitá sociální idea a poctivost svědomí, zodpovědnost za činy, vztahy vůči ostatním a smysl pro spravedlnost, ale jen vlastní soukromý účet, majetkový prospěch, úrokový zisk a kariérní růst.
  • Že jsou-li vnitrostátní držitelé mocenského vlivu občas v mediálně argumentační tísni, tak si nejen pro lid obecný vymyslí ještě další legendy a lži, ale i chladně zaktivizují své kamarády v donucovacích složkách policie a justice státu jenom proto, aby jim pomohli zničit politické protivníky.

No a jak to samé probíhá ještě o level výš – na úrovni mezinárodní? Inu, asi tak:

Protože politikové velmocí nikdy nepodepisují mezinárodní smlouvy kvůli potřebám svých spojenců, ale vždy jen kvůli svým národním a systémovým zájmům, nelze se pak divit, když potom někdy jen pro tyto zájmy rovnou zaktivizují i celé státní armády, včetně symbolických misí vojenské „soli da rity“ svých politických vazalů – tzv. smluvních spojenců.

Takže, není proto dnes už přímo úsměvné, vykládat o Okamurovi, že jeho hnutí SPD je jen typicky politický byznys-projekt, když všechny politické partaje, pokud uspějí ve volbách dnešní podoby, se pak automaticky začnou živit politikou, protože (podle svého vlastního zákona!) dostávají od daňových poplatníků mimořádné i pravidelné tučné odměny za hlasy a mandáty? A není rovněž úsměvné, že když pak začnou držet ve svých rukách moc, tak si ještě navíc v parlamentu odhlasují další nadlepšení vlastních poslaneckých, senátorských a úřednických platů opět z kasy toho – prý tak podle pana Macha zbytečného – státu?

Čím jiným zejména – jsou tudíž aktivity politiků VŠECH partají v tomto zastupitelsky demokratickém státě, než jen jejich soukromými tržně obchodními projekty? Čím jiným je pro systém kapitalismu tak typická korupce, než-li tím, že i úplatky a vyděračské spekulace jsou jen jedněmi z mnoha forem tržního chování?

A tak si nyní na paškál vezměme ještě i tu poslední perlu dnešní politicko-výchovné ne-logiky médií v konotaci s kulatým výročím srpna 1968 a představme si například, že by tu dnes nějaká vlivná skupina propagandistů a mocná skupina politiků začala usilovat o změnu soudobého českého kapitalismu na nějaký nový český socialismus „s lidskou tváří“: Co by asi udělali politici a generálové vojenského paktu NATO? Inu, neudělali by o nic míň, než že by sem do Česka rovněž zcela logicky poslali své vojáky a tanky právě a stejně tak, jak to v srpnu 1968 nejen symbolicky učinili spolu s Brežněvem i jeho satelitní podřízení Ulbricht, Gomulka, Živkov a Kadár.

Je proto po nedávných spanilých jízdách US vojsk přes ČR do Pobaltí tedy ještě nutné někomu víc a polopatě vykládat, že by snad sebezáchovná systémová logika chování velmocí NATO byla dnes jiná, než činy politbyra 1968 v Moskvě a že ty tanky ze Západu by tady určitě také byly, zejména pokud by analogicky s rokem 68 dnes např. Východ – Rusko a Čína – k tomu řekli, že jich se to „reformování“ Česka na socialismus už přece netýká?

Anebo si snad někdo doopravdy myslí, že by ti dnešní politici na Západě té zpětné obrodě českého kapitalismu na „lidsko-tvářní“ socík nějak speciálně věřili a nadšeně takové změně fandili?

Takže prosím: Vraťme se na Zem a nelétejme v chimérách představ lživých spindoktorů, propagandistů a fanatiků neoliberálních eurohodnot kapitalismu dneška. Stejně tak, jako to bylo v roce 1968, tak i dnes je politika prostě jenom denní praktickou a zcela pragmatickou realitou. Pravda, pro církevníky a nedávné privatizátory je to realita blahobytně měkoučká a plná příjemného luxusu. Pro nás ostatní však jenom realita normální a pro některé dokonce i skutečnost exekučně a bezdomovecky pěkně tvrdá.

Ostatně, je to jako vždycky v politice. Všichni podle klasika prý chtějí jen to nejlepší, přičemž kulisy se sice mění, ale dějiny se opakují a ne že ne. Jen ty vlajky na stožárech mají občas jinou barvu hvězd a pruhů, křížů nebo půlměsíců.

No a zdá se dnes už velmi reálně, že u toho půlměsíce coby symbolu posledního – a historicky možná už docela brzy – to všechno ještě jednoho dne nejen naši vnuci s překvapením pochopí. Pokud s tím ovšem rychle nic neudělají.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
30. 8. 2018 3:52

Myslím, že v Řecku se nedávno zformovala Syriza, aby se pokusila o změnu kursu, ale zjistila, že bez souhlasu v metropoli (kde to je?) se nic měnit nebude. Jak jsme na tom ve srovnání s Řeckem? Možná neprávem vidím podobné rysy.

Gatta
Gatta
30. 8. 2018 9:48

K napasanému není moc co dodat. Snad jen dvě poznámky: – Schválně jsem se podíval, co o „paradoxu“ píše Wiki – https://cs.wikipedia.org/wiki/Paradox A je to tam – „Nesmyslnost paradoxu je pouze zdánlivá. “ Tedy pokud narazíme na paradox, tak to znamená, že věci a události se řídí, či řídily, jinými pravidly a zákony, než si myslíme. Protože vše se děje „protože“ – tedy z nějakých důvodů, „aby se to stalo“, které jsou i v tom paradoxním případě silnější, než důvody „aby se to nestalo“. Výsledek je totiž vždy reálný a pravdivý – jen si ho musíme umět správně analyzovat …… Číst vice »

Irena
30. 8. 2018 10:50

Tak trochu mi z toho článku vychází rovnítko mezi socialismem a kapitalismem. S tím mám poněkud problém, protože já socialismus (i v té podobě, v jaké jsme ho tu měli) považuji za něco pro život lidí lepšího. A mezi tím bránit něco lepšího, nebo jen chtít vrátit kapitalismus, kde si s lidmi dělají doslova, co chtějí, neboť jsou neustále na pokraji svých existenčních možností a v tomto stavu jsou programově udržováni. Je zde opomíjeno, jaký vliv měl Stalinův rozvoj socialismu v Rusku na kapitalismus. Napřed se ho pokusili zničit na šesté, válečné prioritě, to se jim nepodařilo, tak zatlačili na… Číst vice »

LiL
LiL
30. 8. 2018 11:46

Je třeba si konečně zvyknout na fakt,že jsou určité společenské pochody na které jako jedinci ,prostě vliv nemáme. Jako národ jsme tak malý významem,že není v silách abychom ovlivňovaly světový politický vývoj a systém. Jediné co můžeme, tak včas odhadnout kudy fouká a doufat,že je to ta strana správného vývoje. Hrdinové národa, jsou rekové z čítanek a příkladem táhnou do chvíle dokud nezačne téci do bot a pak přichází politik,který hledá to nejmenší zlo a východ z bláta do louže,což je mu vyčítáno těmi co čekali jaro. Ale fakt je,že bychom měli být rádi za tu možnost žít v této… Číst vice »

Gatta
Gatta
30. 8. 2018 12:41

Na téma období 68. let vznikl kdysi normalizační film „Bouřlivé víno“ – možná by nebylo špatné, kdyby ho ČT někdy pustila – pochopitelně jako odstrašující příklad – no, možná by si to lidé ale dnes už přebrali všelijak …
https://www.csfd.cz/film/9404-bourlive-vino/prehled/

Ve fotogalerii je zajímavá sestava rockové kapely :-)
„Jiří Hrzán, Vítězslav Jandák, Jan Kraus, Jan Kuželka, František Ringo Čech“

orinoko
30. 8. 2018 13:52

Při čtení se mi vybavila německá teorie etáží.
Doctu, vrátím se k tomu.

orinoko
30. 8. 2018 14:03

Tohle je vždycky problém, nemám tužku, abych si dělal poznámky , a nejsem génius , abych pět věci zapamatoval jako základ odpovědi , a ještě k tomu strávil diskusní pole.
Takže! Naprosto základní téma , které me napadá v teto souvislosti , je budhismus. Údajně jediné nabozenstvi, kvůli kterému se nevedla válka. Podle nekterych to není nabozenstvi, nýbrž filozofie.
Pokud me paměť nepali, tak základem veškerých problemu je člověk. A jeho nekonečné puzeni po nekonečné míře pozemských statku, nez které sam dokáže vytvářet.

orinoko
30. 8. 2018 14:13

Zasranej tablet… Ma byt paměť nesali!!
A jsme u toho. Zasranej tablet chce pomoci , ale predikuje hovadiny, protože ho vymyslel CLOVEK. Všechno, co homo sapiens zplodil je hovadina.
Ovšem ta nás vydělila z říše predátorů, kteří neznaji morálku, soucit a běžný život na dvou nohách.
V hlavě debila zvaneho clovek se zrodil jak kapik, tak socik. Kapik napravoval pokrivenost feudalismu, socik zkurvenost kapitalismu.

orinoko
30. 8. 2018 14:24

Jenže všechno , co těmi systémy prorůstá, je zkurveny člověk. Zůstává porad stejný.
Nejraději ovládat. Všechno a všechny. Celými dejinami člověka prorůstá kontinuálně jeden pud: parazitovat!!!
A nejvíce se to daří tzv. vychcijonum.
Změny systému, revoluce, evoluce, rezoluce,poluce … je vůbec netrapi.
A jsem u teorie etáží.
Je třeba se vyhrabat o level výš a nekoukat kolem sebe. A když pada jedna příležitost, tak je třeba evidovat ty další, a rychle se do nich zapojit.
Prostě … Byt porad ve hře. A zasunovat přitom do vlastni kapsy.

Gatta
Gatta
30. 8. 2018 14:31

Jo, budhismus se zdá být prima – ale nesmí se to brát moc doopravdy – jen tak rekreačně – a rekreačně se vlastně dá v pohodě provozovat i to křesťanství … Četl jsem nějaké základy a principy budhismu – ne obecné morální kecy, ale o tom hledání svého guru, který ON jediný může objasnit … a o tom že každou mantru je třeba opakovat tak 10.000 x týdně aby byla účinná … … … docela jsem ztratil iluze. Je to zase jen takové spiknutí psychologů jak udtržet stádo v nevědomé odevzdanosti. Což pochopitelně může být podle okolností přínosné … nebo… Číst vice »

orinoko
30. 8. 2018 14:37

Cely problém sveta nastal, když se opice postavila na zadní a začala chodit po dvou.
A další v momentu, kdy k ovládání druhých stvorila Boha.
To koním a surikatam opravdu chybělo.

Gatta
Gatta
30. 8. 2018 14:37

“ … revoluce, evoluce, rezoluce,poluce …“ to mi připomnělo:
https://www.youtube.com/watch?v=yU0tahJ4f7k

To není pud parazitismu – to je prostě ŽIVOT – ten Darwinovský, jak o něm psal Jack London … Život divokého růstu a množení boha Dionýse – život který vleze všude kde má možnost přežít a rozmnožitce – někdy vypadá jako krásná orchidej – jindy jako plíseň na nohách – no a někdy jako člověk.

orinoko
30. 8. 2018 14:43

Gatta, mantry znám.
Kazda praxe každého nabozenstvi je jenom návodem pro ovce bez špetky pochybnosti.
Hybnou silou sveta jsou pochybnosti male opičky.
Podstatou nejsou rituály.
Jde Big Beng.
Tak třeba … Tohle léto bylo jako zvon.
Pro me. Pro jiného peklo.

Gatta
Gatta
30. 8. 2018 15:08

Hele orinoko, nevím jestli ti ta patlací tabulka aspoň trochu hraje – ale ty to znáš oboje určitě zpaměti – takže dvě o lidech – jednu starší a jednu novější.

https://www.youtube.com/watch?v=B4CRkpBGQzU
https://www.youtube.com/watch?v=L3wKzyIN1yk

* Dnes končím.