Velké šelmy a lidé mohou žít v Evropě vedle sebe

Tisková zpráva Hnutí DUHA

VELKÉ ŠELMY A LIDÉ MOHOU ŽÍT V EVROPĚ VEDLE SEBE, ŘÍKÁ STUDIE ZVEŘEJNĚNÁ V PRESTIŽNÍM ČASOPISU SCIENCE

NA NOVÉM VÝZKUMU SE PODÍLELI I EXPERTI Z HNUTÍ DUHA

sobota 20. prosince 2014

Nová studie publikovaná v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů světa – Science – hodnotí aktuální stav populací a perspektivy velkých šelem v Evropě. Rozsáhlý kolektiv 76 autorů z 26 evropských zemí včetně tří českých biologů – Luďka Bufky ze Správy Národního parku Šumava a Miroslava Kutala i Martina Váňi z Hnutí DUHA Olomouc – zjistil, že alespoň jeden druh velké šelmy obývá zhruba třetinu kontinentální Evropy a jejich populace byly v 21. století většinou stabilní nebo mírně rostoucí. Důvodem úspěšné obnovy evropských populací je lepší legislativní ochrana, pozitivní postoje veřejnosti a řada dalších opatření, které usnadňují soužití velkých šelem a lidí [1].

Podle rozsáhlého datového souboru, který ovšem nezahrnuje Rusko, Bělorusko a Ukrajinu, je nejpočetnější evropskou šelmou medvěd hnědý, jehož početnost vědci odhadují na 17 tisíc jedinců. Trvale se vyskytuje ve 23 evropských státech v jedenácti populacích. Druhá nejpočetnější velká šelma je vlk obecný. Jeho početnost je je odhadována na 11 tisíc zvířat a obývá 28 zemí v deseti různých populacích. Asi devět tisíc rysů trvale žije v jedenácti populacích na území 23 zemí. Nejméně početnou velkou šelmou je rosomák, jehož výskyt je limitován na území skandinávských zemí, kde žije ve dvou populacích 1 250 zvířat.

Současný stav se výrazně liší od období před sto lety, kdy byly velké šelmy vyhubeny ve většině evropských zemí a přežívaly jen reliktní populace. V současné době vlci, rysi a medvědi většinou trvale nežijí v odlehlých oblastech nedotčené divočiny, ze které v Evropě zůstaly jen malé fragmenty, ale v krajině, kde dominuje lidská činnost. Je to velký rozdíl proti většině jiných částí světa, kde jsou velké šelmy chráněny ve velkých národních parcích odděleně od lidí. Pokud by takový model byl uplatněn v Evropě, velké šelmy by neměly šanci, protože se zde nenachází dostatek rozlehlých oblastí divočiny.

„Je to úspěšný příběh. Jeho základem je dobrá legislativa, politická stabilita, silné instituce převážně kladné veřejné mínění“, říká Guillaume Chapron, biolog Švédské zemědělské univerzity. Důležitým milníkem úspěšného návratu velkých predátorů bylo ekologické hnutí v sedmdesátých a osmdesátých letech, jehož tlak vyústil v podpis takzvané Bernské konvence a následně evropských směrnic na ochranu přírody. Ty daly velkým šelmám šanci k návratu do širšího evropského prostoru.

Přestože názor evropské veřejnosti vůči velkým šelmám je pozitivnější než na začátku dvacátého století, konflikty, které způsobily jejich historický pokles, stále přetrvávají. Jedná se například o střet s chovateli hospodářských zvířat. Také nadměrný lov a především pytláctví způsobuje, že některé malé a izolované populace velkých šelem se nacházejí v kritickém stavu. Do budoucna je tak největší výzvou práce v oblastech, v nichž byli velcí predátoři vyhubeni před desítkami či stovkami let a kde lidé už nejsou zvyklí sdílet s nimi krajinu.

Většímu rozšíření velkých šelem v ČR brání právě ilegální lov. Pytláci nejen brání dalšímu rozšížení rysů z Beskyd a Šumavy, ale stále ohrožují tamější populace. Ačkoliv například vlci se již mnohokrát objevili na Šumavě, migrující jedince vždy někdo zastřelil dříve, než mohla vzniknout smečka.

Preventivní opatření, jako jsou elektrické ohradníky nebo pastevečtí psi, může usnadnit soužití lidí a velkých šelem. Také je nutné vést pozitivní dialog v regionu a spolupracovat mezi různými obory i napříč státy, které populace velkých šelem sdílejí. Je nutné řešit problémy na úrovni a předejít tak případným negativním reakcím proti legislativě na ochranu přírody.

Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem Hnutí DUHA a jeden ze spoluautorů studie, řekl:
„V Evropě momentálně žije dvakrát víc vlků než v USA (s výjimkou Aljašky), a to navzdory tomu, že má proti Spojeným státům poloviční velikost a je více než dvakrát hustěji osídlená. Zkušenosti ukázaly neuvěřitelnou přizpůsobivost velkých šelem a možnost jejich ochrany i v moderní evropské krajině, kde dominují lidské aktivity.“

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Výsledky studie nám udělaly obrovskou radost hned dvakrát. Potvrzuje, že, velké šelmy mohou žít s člověkem i v kulturní krajině Evropy. V České republice tomu ovšem bohužel brání pytláci. A zadruhé proto, že spoluautory článku zveřejněného v jednom ze dvou nejprestižnějších vědeckých časopisů na světě jsou hned dva naši odborníci – Miroslav Kutal a Martin Váňa a také expert na rysy ze Správy NP Šumava Luděk Bufka. Prezentovat své výsledky v časopisu Science se dosud podařilo jen malému počtu českých vědců.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
22. 12. 2014 17:27

Sio
Začína to byť vážne.Už idú.Medvede,vlci aj rysy.

Sio
Sio
22. 12. 2014 17:41

peter. napsal

Sio
Začína to byť vážne.Už idú.Medvede,vlci aj rysy.

Začínám mít rád pytláky. Nevíte, kde se dají sehnat medvědí tlapy? Četl jsem, že je to pochoutka. Kočky a psy (taky vlky) nežeru. Ale taková vestička z kůže rysa nebo přehoz z vlka, co by to stálo?

peter.
22. 12. 2014 18:20

Sio napsal Začínám mít rád pytláky. Nevíte, kde se dají sehnat medvědí tlapy? Četl jsem, že je to pochoutka. Kočky a psy (taky vlky) nežeru. Ale taková vestička z kůže rysa nebo přehoz z vlka, co by to stálo? Medvedie mäso by som vám nedoporučoval,lebo medvede často trpia trichinelózou.(svalovec).Viem to,lebo som za svojho času venoval problematike výskytu tejto parazitózy v jednej zberni zveriny pod Tatrami a kým u diviaka za tri roky nebol zistený pozitívny prípad(netýka sa to starých zvierat)tak u medveďa výskyt trichinelly zaznamenaný bol. Tak nieže sa vydáte na Slovensko loviť medvede.Počkajte radšej kým neprídu same k vám.Počul… Číst vice »

fajt
23. 12. 2014 7:03

Ochránci přírody,největší nebezpečí pro přírodu. ..)

Sio
Sio
23. 12. 2014 8:26

peter. napsal
Medvedie mäso by som vám nedoporučoval,lebo medvede často trpia trichinelózou.(svalovec).Viem to,lebo som za svojho času venoval problematike výskytu tejto parazitózy v jednej zberni zveriny pod Tatrami a kým u diviaka za tri roky nebol zistený pozitívny prípad(netýka sa to starých zvierat)tak u medveďa výskyt trichinelly zaznamenaný bol.
Tak nieže sa vydáte na Slovensko loviť medvede.Počkajte radšej kým neprídu same k vám.Počul som,že už si balia kufre.Presne ako tí Ukroši.

A co Ukroši? Ti asi parazity nemají, když furt chlastají.

J. Hruška
J. Hruška
23. 12. 2014 8:47

Nejlepší by bylo vzít ty lidi, kteří si to vymysleli, případně s tím souhlasí do ZOO a tam je zavřít do klece s velkými šelmami.

peter.
23. 12. 2014 9:11

Sio napsal
A co Ukroši? Ti asi parazity nemají, když furt chlastají.

Nehovorte,že vám neostalo pre nich trochu tej fajnovej rummetanolovičky čo u vás vyrábate.

peter.
23. 12. 2014 9:54

J. Hruška napsal

Nejlepší by bylo vzít ty lidi, kteří si to vymysleli, případně s tím souhlasí do ZOO a tam je zavřít do klece s velkými šelmami.

Jasné! A Čechy vybetónovať,polia a lúky zastavať fotovoltaikou,stromy vyrúbať a nahradiť umelými ,najlepšie dovezenými z Poľska,čím odpadnú problémy s kliešťami,potoky a rieky nechať tiecť v betónových korytách aby sa eliminovali následky povodní a vtáky a nepríjemný hmyz včítane motýľov a včiel potom zmiznú z Čiech a Moravy aj same.
A kto zatúži po prírode,toho radi uvítame na Slovensku,posilní to naše príjmy z turistického ruchu a všetci budeme spokojní.

Sio
Sio
23. 12. 2014 11:01

peter. napsal
Nehovorte,že vám neostalo pre nich trochu tej fajnovej rummetanolovičky čo u vás vyrábate.

Kapaliny do ostřikovačů je stále dostatek. Vypadají jako blue curacao.

Sio
Sio
23. 12. 2014 11:03

Stan napsal

Podle úrovně příspěvku to vypadá, že Vy už v nějaké kleci zavřený jste.

Možná to není v tématu, ale mám pocit, že v kleci jsme zavření všichni. Jen ty mříže jsou neviditelné. Ale o to pevnější.

Aleš
Aleš
23. 12. 2014 18:46

Kryptomajdanistům už nestačí červené karty, už nás chtějí zavírat do klecí. Co bude příště?

J. Hruška
J. Hruška
24. 12. 2014 14:04

Stan napsal Podle úrovně příspěvku to vypadá, že Vy už v nějaké kleci zavřený jste. To bylo na mně. Podle úrovně nadávek, které to spustilo vidím, že jsem se trefil. Jinak máte pravdu. Cítím se v kleci – s šílenci, kteří nevědí, co ve skutečnosti prosazují. Víte, to uctívání smrti a zabíjení, které vede k uctívání a protežování šelem je satanizmem daleko víc, než nechutné obřady, prováděné t. zv. satanisty. To, co dělají dneska USA na mezinárodním poli – obsadit a vyžrat celý svět, než samy zajdou je přesně to, co dělají šelmy v přírodě. Jedny schvalujete, druhé odmítáte. J.… Číst vice »

peter.
25. 12. 2014 9:06

J. Hruška napsal
Podle úrovně nadávek, které to spustilo vidím, že jsem se trefil.

“ Chytil som motýľa – uhynul mi.Odtrhol som kvietok – Zvädol mi.
Vtedy som pochopil,že prírody sa nemám dotýkať rukami,ale iba srdcom.“
G.B.SHAW

Martin (už bez taky m)
25. 12. 2014 12:35

pro J.Hruška: kam na podobné voloviny chodíte? Že by přepjatý katolicismus? V dobách „předkřesťanských“ (nic proti mírným, nefanatickým křesťanům) byly národy Evropy sice chápány jako „pohanské“, ale žily nejen v harmoničtějším vztahu s přírodou i velkými šelmami, ale také čistotněji. Viz středověké „morové rány“.- částečně též díky upalování „čarodějných“ koček. Proč u většiny přírodních národů jsou velké šelmy uctívány?! A to podotýkám nejen z pohledu duchovní roviny, ale zejména pro úctu a obdiv k síle, obratnosti, šikovnosti… Šelmy nemají s politikou lidí, a vůbec již vedení USA nic společného. Vlk se stal „symbolem“ zla až za Křesťanství -to STRACH potřebujete!… Číst vice »

Aleš
Aleš
25. 12. 2014 13:01

peter: Mají eskalátory srdce?
A následující otázka by mohla znít. Na co pak mají hlavu a mozek?
Není moc velkého rozdílu mezi těmi, co dávají červené karty demokraticky zvolenému prezidentovi a těmi, jež je dávají bez rozmyslu šelmám, přírodě a jejich ochráncům.