Zástupci státu a byznysu se vzájemně pochopili

Reklama


Projevit občanskou odpovědnost v dobách nelehkých pro stát – s takovou prosbou se Vladimir Putin obrátil ke kapitánům ruského byznysu. Na setkání do Kremlu byli pozváni lídři více než čtyřiceti největších korporací. Deoffshorizace aktiv, amnestie kapitálů, devizový trh, tato témata byla předmětem pracovního rozhovoru. Jaké záruky poskytne stát, a jak na to odpoví byznys?

Setkání prezidenta s řídícími pracovníky a majiteli největších společností je na konci roku již tradicí, a v současné ekonomické situaci byl tento rozhovor o to důležitější. Soudě podle ohlasu účastníků tohoto setkání se představitelé státu a byznysu vyslyšeli a jsou připraveni jednat v nelehké situaci společně. V Kremlu bylo více než 40 lidí, od kterých závisí práce mnohatisícových závodů, a to v mnohém znamená i sebevědomí celé ruské ekonomiky. Ališer Usmanov, Petr Aven, Vagit Alekperov, Roman Abramovič, Viktor Vekseľberg i Vladimir Jevtušenkov. To, že je lídr AFK Sistema také pozván na toto setkání, Putin oznámil v průběhu své velké tiskové konference.

Rozhovoru se na rozdíl od let minulých účastnila i hlava Centrální banky Nabiulinová, první vicepremiér Šuvalov a poradce prezidenta v ekonomických otázkách Bělousov. Je pochopitelné proč. „Je jasné, že před námi leží nelehké úkoly. Možná, že budeme muset projít nelehkou etapou našeho rozvoje. Je také jasné, že jsme schopni to ustát a můžeme využít situaci k tomu, abychom vyřešili hlavní úkol, který stojí před naší ekonomikou posledních 15-20 let – je to úkol její diverzifikace. V těchto podmínkách je zcela jasné, že se musí objevit nové díry na trhu, kam bude výhodné vkládat stávající zdroje. Aby je bylo možné investovat, je zapotřebí je mít k dispozici a mít jistotu, že stát bude pomáhat. Setkání takovéhoto druhu jsou posvěceny především tomu, abychom pocítili vzájemnou podporu, aby stát pocítil podporu byznysu a vašich kolektivů“, prohlásil prezident. A ta podpora cítit je.

Několik hodin před začátkem tohoto setkání víceprofilový mezinárodní USM Holding, jehož hlavním akcionářem je Ališer Usmanov, vyhlásil, že převede svá klíčová aktiva společností Metalloinvest a Megafon pod ruskou jurisdikci. To je pro ruskou ekonomiku velice důležité. Společnost Megafon znamená 71 miliónů abonentů. Metalloinvest je absolutním světovým lídrem ve výrobě za horka briketovaného železa a má 60 tisíc zaměstnanců. Větší část rozhovoru prezidenta s byznysmeny byla provedena za zavřenými dveřmi. Noviny Vědomosti bez toho, aby sdělily příjmení, opublikovaly dojmy účastníků ze setkání: „Putin ještě jednou všem osobně sdělil: legalizujte se, přijďte k nám a v klidu tu pracujte, zaručil se nám, že nebude vyvíjen žádný tlak na byznys. Dokonce se dotknul i bolestivého tématu prodeje deviz, když řekl: to je vaše právo provádět takové operace, zakázat vám to nikdo nemůže, ale našemu státu teď není lehko, proto vás prosím projevit občanskou odpovědnost.“ Putin byznysmenům připomenul, že v posledních letech byla všechna rozhodnutí ovlivňující stav ekonomiky přijímána po konzultacích s byznysem. Tak ta práce musí probíhat i v budoucnosti. „Za vámi stojí velké množství lidí a leží na vás ohromná odpovědnost za jejich situaci, za situaci pracovních kolektivů, za jejich život a úroveň jejich výplaty, za řešení mnohých sociálních otázek. A stát vás musí samozřejmě chápat. Máme v úmyslu i nadále, tak jako tomu bylo v posledních letech, pracovat v těsném kontaktu“, zdůraznil prezident. „Jsou tu některé věci, některé inovace, které byly navrhnuty v poselství, například ten známý návrh na amnestii kapitálu. Pokud je to nutné, můžeme pohovořit i o této věci. Vycházel jsem z toho, že provedeme absolutně volnou, nenucenou, pracovní diskusi.“ A tak to i vypadalo, potvrdili byznysmeni i tiskový mluvčí prezidenta, který informoval o tom, že byl veden „normální a absolutně konstruktivní rozhovor.“

„Hlavní signál setkání byl takový: vláda bude chránit byznys a byznys ať pomáhá vládě. Nevypadalo to však jako příkaz nebo strohý návod k postupu, bylo to řečeno v neformálním ovzduší, přátelsky, jako slib ze strany vlády a prosba k byznysmenům. Panovala lidská družná atmosféra. I z psychologického hlediska bylo setkání v takovém formátu velice důležité.“ poznamenaly Vědomosti. Pro ty největší společnosti je stabilita ekonomické situace v Rusku jedním z klíčových parametrů jejich vlastního stabilního fungování. Zájmy státu a byznysu se v tomto absolutně shodují.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 29 komentářů