Venezuela vyhrála demokraci, teď bojuje o ekonomiku

Venezuela 1 Madurova vojenská skupina se rozhodla v zásadní krizi důvěry v systém chávismu, že poslední slovo bude mít lid. A lid to pochopil a své slovo také řekl. Rozvrat země se asi konat nebude, protože Čína i Rusko začaly se silnou ekonomickou pomocí.


O Venezuele se najednou po demokratických volbách přestalo mluvit. V oficiální výrobně zpravodajských lží platí, že o čem se na Západě schválně nemluví, to jistě představuje velmi důležitý fakt. Připomeňme dva důležité články o této zemi.

Oba články celkem věrně ukázaly základní problémy této socialistické země, kterou chce USA vytunelovat a zničit po úspěšně provedené akci s Brazílií. Problémem pro USA ovšem byly říjnové vládní volby, které doopravdy ukončily vládní krizi v zemi. Předcházely jim rozsáhlé vládní konzultace a pečlivá příprava voleb, které byly pod mezinárodním dohledem. Takže výsledky: Madurova Sjednocená socialistická strana Venezuely (PSUV) a její spojenci vyhráli 18 ze 23 provincií.

Vláda začala dialog s opozicí, na kterém zásadně trvala i církev. Takže čtyři noví pravicoví guvernéři z Acción Democratica hned po volbách navštívili prezidenta Maduru a začali dialog. Pravicová koalice (Mesa de Unidad Democratica, MUD) zásadně neuspěla. Západ nemá po vítězství socialismu v této zemi o čem mluvit. Proto je třeba přistoupit k plánu B. Tím je ekonomické ničení země.

Vojáci a ekonomika

Chávismus získal masy, což je pochopitelné, protože chudí na socialismu vydělají vždy, pokud je kombinovaný s tržním hospodářstvím mimo neoliberalsimus. Byl splněn klíčový program výstavby dotovaných bytů, ve všech regionech se zlepšila základní infrastruktura, byly postaveny nové školy, zdravotnická zařízení. Problémem ovšem byl pokles ceny ropy o polovinu a dvojí ekonomika země, která jede na US-dolar a na interní přídělový systém. Vláda se jen o chloupek vyhnula bankrotu, když Rusové odepsali svou dluhovou pohledávku . Toto nebyl jediný případ odpuštění dluhu. Viz náš článek z roku 2014 pod názvem Rusko provádí nový Marshallův plán. Teď se píše rok 2017 a všechny tyto oddlužené země považují Rusko za svého spolehlivého spojence, na rozdíl od tunelujícího Západu. Stejně prohrály USA svůj boj o Kubu, viz článek Rusko a USA bojuje o Kubu. Zkrátka, národní korporátní fašismus má jiné zájmy než globální korporátní fašismus. Ten druhý už neumí myslet dlouhodobě strategicky, protože je iracionálně nenažraný a chamtivý. Proto musí mít všechno a zuří, když to nedostane hned. Pak nastupují barevné revoluce a proxy-války čtvrtého druhu.

S&P Global Ratings pomohly Venezuele naprosto neoliberálně do hrobu, když dluhopisy na rok 2019 stouply o 0,25 bodů a dluhopisy splatné v roce 2024 dokonce o 2,25 bodů, což je celkem 10% přirážka proti původnímu závazku. Je zajímavé, jak by dopadla USA se svým dluhem, kdyby se jí měřilo stejným metrem jako Venezuele. Rusko odložilo splátku 3,15 miliard dolarů na 10 let a Rosněft udělal privátní dohodu o svých šesti miliardách půjčených na obnovu rafinerií a těžby ropy. Podobnou pozici zaujala i Čína jako další velký věřitel a investuje do zdejšího průmyslu. Na to konto Venezuela ihned odpustila 100 miliónů dolarů půjčky Portoriku, které chtějí neoliberální fašističtí trumpetisté vytunelovat mnohem efektivněji než hurikán. Viz náš článek Je Portoriko etnicky čištěno v zájmu superbohatých? V nouzi poznáš přítele. Číňané a Rusové už nemají zájem na další rozbité a vytunelované zemi v Jižní Americe, která navíc vlastní největší zásoby ropy na tomto kontinentě.

Tichá válka v zemi

Maduro potřebuje zásadní pomoc odborníků ve dvou základních věcech – ukončení násilí v zemi, která je jednou z nebezpečnějších na světě a ukončení dolaru jako domácí měny. To první teď může provést s armádou, která dostala díky volbám silný demokratický mandát. V zemi řádí milice placené ze zahraničí a místními war-lords, což jsou hlavně nejbohatší velkostatkáři a podnikatelé. Teror proti civilistům kumuloval před volbami, aby střední třída volila proamerickou politiku. S tím je konec a ceny ropy také nenahrávají střední třídě, vinou propadu zisků z exportu. Takže indiáni žijící z práce vlastních rukou opět vyhráli nad spekulanty.

Bezpečnost se dá zlepšit, protože boj proti internímu terorismu dostal podporu umírněných pravicových guvernérů. Zato je mnohem horší situace v průmyslu a na ni napojené dolarové a přídělové ekonomiky. Mnozí správci podniků bezuzdně kradli a nakradené pochopitelně dali pod kontrolu Američanů do daňových rájů. Takto vydírané venezuelské modré straky začaly podepisovat za státní podniky smlouvy, které se rovnaly destrukci nebo privatizaci. Mnohé tyto smlouvy se podařilo odhalit, včas zastavit a tyto manažery zažalovat. Mnohé smlouvy ale začaly platit, zejména ve státním ropném průmyslu. Stejně tak zdejší novináři doložili případy úmyslného ničení potravin (například kuřat), aby vznikl umělý nedostatek základních potravin. Přídělový systém a zdrcující inflace měly Madurovu vládu položit, což se nestalo.

Venezuela rozhodně nemá vyhráno. Ale úspěšně obhájila demokracii. Madurova vojenská skupina se rozhodla v zásadní krizi důvěry v systém chávismu, že poslední slovo bude mít lid. A lid to pochopil a své slovo také řekl. Rozvrat země se asi konat nebude, protože Čína i Rusko začaly se silnou ekonomickou pomocí. Rusové převzali část terminálů, rafinerií a těžby, což v případě venezuelské ropy bylo zásadně potřeba, kvůli vysokému obsahu síry (4 %). Druhá věc je zastavení zběsilé inflace v zemi, což předpokládá zavedení domácí měny, ukončení dvojkolejné ekonomiky a stabilizaci interního trhu. Tyto úkoly například již dávno vyřešil sousední socialistický Ekvádor, o kterém už raději česká propagandistická média vůbec nemluví.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
3. 12. 2017 19:27

Jisteze venezuelsky lid pochopil. „Madurova vojenska skupina“- statni diktatura , ktera zaplnuje vezeni oponenty, tato oprese se uz o pochopeni lidu postara.. To zname i z ceske historie : Republiku si rozvracet nedame ! :-) Nahodou, Amerika neni dychtiva michat se do upadajiciho a zahnivajiciho socialistickeho statu a platit za nej dluhy. . Doufam, ze od nynejsi americke administrativy nedostanou ani floka. At pro zmenu odpousti miliardy dluhu Rusko a Cina, at komunisticky experiment financuji rusti a cinsti poplatnici. Nechteji Americany, v poradku, tak budou holt otrocit a poslouchat Cinu. Ta uz si klade prisne podminky v ropovem prumyslu –… Číst vice »

fajt
3. 12. 2017 20:12

karel má opět průjem. ..)

Dana
Dana
4. 12. 2017 17:31

Prujem, neprujem, takovy socialismus, jaky vedou ve Venezuele by mel byt odstrasujicim prikladem pro vsechny utopisty. Clanek je propaganda, ackoliv v dnesni informacni dobe si kazdy muze udelat svuj usudek sam a tak je mu jasne, v jake situaci se Venezuela nachazi..Drive bohaty ropny stat, ktery mel nejlepsi predpoklady byt socialisticky, proste naprosto selhal. Nac to okecavat. Cizi mocnosti, nadnarodni korporace si narodni bohatstvi rozdeluji a radovy Venezuelan trpi. Ted dostal Maduro “ brilantni“ napad, jak se zbavit neoficialni meny na cernem trhu, toho nenavideneho dolaru. ( …Uz ani nevim, kolik tisicu venezuelskych bolivaru je za jeden americky dolar.. Mesicni… Číst vice »

orinoko
4. 12. 2017 23:33

SuDRZKA dana … nejodpornejsi verzi kapitalismu jsou Spojené státy americké. Takto USA. Ta tvoje SR.acka stoji na nekonečném řetězci dobyvacneho a korupčního způsobu existence.
Sami o tom natacite velkolepé filmy.
Vy Ami jste banda naprostých vylizancu.
Malo chybělo, a strhli jste most ve Svatém Frantisku, když mel výročí.
Vy si sbijete par prken na úroveň latríny a zapichnete před to americkou vlajku.
Serete se do všech a do všeho a mlaskate, ze vy k tomu mate patent.
A přitom ty jsi stejná americká gutaperča jako Kalamity Jane.
Vy Emerika … vy jste calamita…
Bohužel světová.

Dana
Dana
5. 12. 2017 1:40

Hezke, Orinoko… Ta vasen.. :-)
Ne ne, ted zrovna se Amerika ne.ere do niceho.
Naopak, ma isolacni tendence, president Trump vystoupil ze smluv o lidskych pravech globalnich uprchliku v OSN a necha americkou administrativu urcovat, koho do USA pusti.
US Nejvyssi soud Trumpovi take povolil zakaz vstupu(Travel ban) obcanu z osmi statu, vcetne obcanu Venezuely. Zakaz vstupu muslimu plne schvaluji, jen je mi trochu lito tech zdecimovanych uprchliku z Caracasu, i kdyz asi volili Madura – ti jsou vesmes vdecni a skromni, ne jako nekteri uprchlici co se hrnou do Evropy.

Martin (už bez taky m)
6. 12. 2017 11:03

US deep state by měl dostat za další protiindiánskou válku přes hubu. Venezuela vydrží a bude vzore, stejně jaké dále socialistická Kuba. Šikovné jednání RF a podmíněná- ale podpora Číny nesou své výsledky. Korupce- které v USA bůhví proč říkají „lobbying“ je systém který v politické rovině zcela otrávil USA. Proto nyní i vedení kterému je vymezen jen malý skutečný prostor skutečně „vést a řídit“ jedná jako „otrávené štěně“… Příznaky toho, že „otrava krve“ v USA přechází v systémové postižení orgánů moci jsou evidentní. Velkohubá prohlášení na tom nic nezmění. Přes dováženou korupci zejm. ze sousední „vzorově narkotizační/ skrznaskrz prokorumpované… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
6. 12. 2017 11:13

Správný název pracovníků merdií je INNOSTRANNYJ AGENT… „Příjmově vyrovnaný“ rozpočet USA, této banánové neocons provincie s největším dluhem na planetě, s dočasnými „výhodami“ postavenými toliko na naprosto bezohledném drancování, jejíž „měna“ stojí jen a pouze na surovém, vojensky vynucovaném brutálním vraždění ve světě v zájmu „udržení stability po americku“ (vysaj, napumpuj odpadním jedem svého metabolismu a zahoď s pokřikem že za vše může socialismus)… má tak co vykládat… Útoky na reálný socialismus začaly sílit v situaci kdy komunismus 1% pro 1% vydávaný za „svobodu“ potřebuje další surovinové zdroje a RF se ne a ne položit… „Odpadnímu světu kolem“ je přitom… Číst vice »