Veřejná konzultace ERÚ k novým tarifům je nefér

Tisková zpráva Hnutí DUHA

HNUTÍ DUHA SPUSTILO NOVÝ WEB PRO VÝHRADY K NIM

pondělí 25. ledna 2015

Jednoduchou webovou aplikaci pro výhrady vůči novým elektrickým tarifům dnes spustilo Hnutí DUHA. Z adresy www.neplytvameelektrinou.cz mohou lidé napsat předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové, že nejsou spokojeni s návrhem nových elektrických tarifů. Ekologická organizace se totiž domnívá, že vyhlášený půlroční veřejný konzultační proces je jen trik pro veřejnost namísto dobré vůle změnit ještě tarify. změnit. První lidé již na web píší.

Celý “konzultační proces” vnímá ekologická organizace jako alibistický postup. ERÚ i distribuční společnosti totiž mají přesné informace o velikosti jističů i spotřeby každého z asi šesti miliónů zákazníků . A dokážou tak naprosto přesně určit, který typ domácností a dokonce které konkrétní domácnosti budou novými tarify poškozeny a které na nich vydělají. Pokud by ERÚ chtěl, mohl by do potenciálně ohrožených domácností vyslat rovnou projektanty a elektrikáře. Hnutí DUHA se proto domnívá, že vypsaný konzultační proces je zcela neférový.

Paní M.K. napsala:
„Bydlím v domě, jsem důchodkyně a žiju již sama, topím plynem a mám spotřebu elektřiny kolem 1000 kW/rok. Mám jistič 3×25 A. Bylo mi řečeno, ať si zavolám elektrikáře, který mi řekne, jaký jistič mi stačí. Ale naše vesnice je v povodňovém pásmu a Labe nás již 2 x zaplavilo. Co udělají všichni, když vyklidí bahno? Na obecním úřadě si zapůjčí 2 až 3 vysoušeče na dům a ty pak běží nonstop několik měsíců.“

Pan K.B. napsal:
„Musím říci, že jsem trochu zklamám, že jste pana Chvojku nechal utéci z „lopaty“. Kalkulátor, který obhajoval, je totiž paskvil. Roční odběr VT a NT musí zadavatel vyplnit v kWh. Cenu ovšem musí vyplnit v Kč za MWh. Proč v jednom formuláři různé jednotky? Připusťme, že pokud bude zadavatel pozorný, všimne si toho. Daleko neodpustitelnější je  kolonka za odběrné místo. Protože jsem to ve svém vyúčtování nenašel, zavolal jsem na svého distributora. Tento termín neznali a pouze odhadovali co by to asi mohlo být. Následně jsem s kolegou zavolali na další tři náhodně vybrané distributory a výsledek byl stejný, Ale to není vrchol. Přesvědčivou odpověď jsme neobdrželi ani na ERÚ.“

Dotaz paní R.D., který již adresovala na Energetický regulační úřad, zní:
„Jak jste dospěli k tomu, že aby člověk měl „nárok“ na dvoutarifový systém v NTS, bude třeba, aby podíl kWh odebraných v nízkém tarifu byl z celkového počtu kWh více než 91%. Tzn. ve vysokém tarifu je třeba odebrat maximálně 9% kWh. Jak jsem včera psala svůj dotaz, vzhledem k této podmínce bych musela za rok odebrat o 2250 kWh v NT více, abych nezaplatila za elektřinu více než dnes a naopak abych ušetřila.“

Pan R.Z. se na adresu ERÚ rozhořčil:
„V bytovém domě, ve kterém nemám jinou možnost kvůli přípravě pokrmů, mám instalovaný jistič 3x25A (leda, že bych si uprostřed kuchyně rozdělal táborák; při instalaci el.varné desky musím mít 3x25A). Tak mi ve vašem kalkulátoru neraďte, že mám přejít na nižší – je to nemožné!!! A abych díky Vaší změně platil o 100% vyšší výdaje na elektřinu je naprosto směšné. V bytě bydlím celý rok a elektřinu na vaření využívám min. 3x týdně – naprosto nesmyslný údaj v kalkulačce tvrdí, že jistič využívám jen 40 hodin ročně!!! (Život nejsou jen čísla, je potřeba používat i rozum). Ale možná je dobré si pořídit klimatizaci, sušičku a další energeticky náročné přístroje – vždyť to jasně z Vaší „reformy“ vyplývá. A nejvíce ohrožená skupina obyvatel, senioři, budou stěží zasílat reakce na Váš e-mail.“

Návrh nových tarifů kritizovala ekologická organizace již minulý týden. Z analýzy [1], na které s Hnutím DUHA spolupracovali externí experti, elektrikáři a revizní technici z praxe vychází, že:

•    Nové tarify trestají všechny, kdo šetří elektřinou – ať už proto, že to považují za správné a ekologické nebo proto, že chtějí prostě ušetřit za účty, či si vyrábějí svou levnější a čistou elektřinu v malých a nedotovaných fotovoltaických panelech na střeše.
•    Na změnu doplatí domácnosti s nízkou spotřebou, typicky matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku a chalupáři. Pokud nové tarify ERÚ schválí, tyto skupiny si skoro jistě od příštího roku za elektřinu připlatí několik tisíc korun, prokazují první případy domácností, které se na Hnutí DUHA obrátily. Na změně naopak vydělají velké průmyslové podniky a domácnosti s nadprůměrnou spotřebou. Vydělá i velká energetická trojka – ČEZ, E.On a PRE: návrh tarifů totiž motivuje ke zvýšení spotřeby a zašlapává malé decentralizované zdroje, které trojce začínají konkurovat ve výrobě elektřiny.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Jsme přesvědčeni, že pro to, aby připravil opravdu spravedlivé tarify, nepotřebuje ERÚ slyšet od náhodných a počítačově zdatných penzistů, studentů a matek samoživitelek, kde je problém. ERÚ má perfektní přehled o parametrech spotřeby všech šesti miliónů zákazníků a dokáže tak velmi přesně říci, kdo bude poškozen, a ještě mu poslat dopis až domů. Nám, kteří taková data nemáme, taková jednodušší analýza trvala několik dní a potřebovali jsme k tomu jen dva elektrikáře z praxe a tři excelové soubory. Zdání veřejné konzultace je podle mě falešná maska populistické ochránkyně lidu před zlými energetickými společnostmi.“

„Nebo snad očekává paní předsedkyně, že si sedmdesátiletý pan Vávra vezme své roční vyúčtování elektřiny, na webu ERÚ postupně zadá do formuláře, kolik platí měsíčně za odběrné místo, kolik ampérů má jeho jistič a kolik kilowatthodin spotřebovává v nízkém a kolik ve vysokém tarifu? A že až zjistí, že nové tarify jsou pro něho drahé, tak otevře další okno a odešle své připomínky na ERÚ? To doufám ne. Daleko víc mi celý tento cirkus zavání populistickým krokem, jehož snahou je vyvolat dojem, že lidé ještě mohou zásadně změnit podobu tarifů a že paní předsedkyně Alena Vitásková je tu proto, aby je ochránila“.

„Hned první den po spuštění nové webové aplikace pro zasílání připomínek ERÚ k novým tarifům nám poslala rozhořčené maily řada spotřebitelů. Některé z nich jsou se svolením pisatelů uvedeny pro ilustraci v tiskové zprávě.“

Poznámky:

[1] http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2016/01/nove_tarify.pdf

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
tožtak
tožtak
25. 1. 2016 18:24

Podle stejné logiky jističů požaduji placení vodného dle průměru trubky na vodoměru.
Děkuji.

Drak
Drak
25. 1. 2016 22:11

Nechají nás zaplatit posílení energetické soustavy, po tom, co jsme nuceni platit podporu solární a jiné tzv. čisté energie, které mohou svou nárazovostí blackoutovat přenosové soustavy. Problém je to hlavně německý, kdy potřebují přenášet energii ze severu, kde jim vyrábí větrníky na jih, ale zaplatí to Češi, protože si nedokáží srovnat své politiky, pokud možno klackem, své poslance, pokud možno klackem a dovolují jim v rozporu s poslaneckými sliby, přijímat zákony, které podporují korporace, firmy a podniky za peníze občanů ČR, kteří jsou tímto odíráni dvakrát. Jsou to zločinci a občané mlčí.

jogín
jogín
26. 1. 2016 0:04

Výročí
Před pár týdny proběhlo významné výročí. Al Gore, viceprezident USA, prohlásil: “Pouze deset let zbývá před záchranou planety kvůli globálnímu oteplení”. Výsledek se dostavil. Al Gore zbohatl. A uskutečnil se i název jeho filmu “Nepohodlná pravda “. I já cítím ruku trhu ve své kapse. Díky zeleným, českému parlamentu, socdem poslankyni a solárním baronůn.

Vlastimil
Vlastimil
26. 1. 2016 7:31

Pro Stana: „Pršné“ neplatí jen podniky, ale i fyzické osoby, za použití dešťové kanalizace. Bez ohledu na fakt, že třeba polovinu vody se střechy likvidují na své zahradě. Ovšem platí za plochu celé střechy. Třeba ve městě Štětí, například. Pokud někdo v této souvislosti tvrdí, že jsme zlodějským státem, jsem ochoten tomu věřit. A začíná to jako obykle shora. Jako s tím dešťem.

fajt
fajt
26. 1. 2016 10:29

daňový systém k okrádání vlastního ovčanstva je v české kolonii nastaven docela brutálně, už se tady taky uvažuje, že ovčan bude platit DPH jako každá větší firma ( ale ty největší jsou z tohoto stavu vyřazeny různými vládními výjimkami a nebo jsou v režimu podnikatelské pobídky pro zahraničního investora, tedy zero daní ) a to za všechno zboží a služby, které si koupí, ale i vykoná pro trh ( to taky znamená, že tř. i jeho případný drobný prodej zeleniny a ovoce bude podléhat této dani z luxusu ), už zbývá jenom zavést celoplošnou respirační daň ( lokální, tedy lázeňská… Číst vice »

Béda
30. 1. 2016 13:14

Podle tohoto článku http://pravyprostor.cz/elektrina-a-jistice-dalsi-vladni-masivni-podvod-na-domacnostech/#comment-140426 to vypadá tak, že občané ČR mají zaplatit ve svých úhradách „za jističe“ ve skutečnosti platby zvýšené náklady které by musely hradit státy Německo (postupně odstavuje jaderky a nahrazuje je nestálými zdroji) a Rakousko za tranzit své elektřiny (navzájem si vykrývají výpadky v síti z Německa z fotovoltaiky a větrnek do Rakous a z Rakous z vodních elektráren do Německa tranzitem předimenzovanou (od komunistů o 100%) přenosovou českou soustavou. Na základě nařízení Brusele prý má být tento tranzit bezplatný!!! Je to velice zajímavé, vzhledem k faktu, že jinak si Německo (Rugrgas) a Rakousko (Kapsch) – jejich… Číst vice »

Honza999
Honza999
31. 1. 2016 8:58

Až to bude platit, tak by to chtělo, aby se dostatečné množství lidí na nějakém území dohodlo a v určitý přesný čas zapnulo vše, co jejich jističe unesou. Pochopitelně by to mělo za následek black out. A měli by tak činit opakovaně. Black outy jsou sice nepříjemná věc, ale je to jediná cesta jak na distributory a provozovatele přenosoé sítě zatlačit. Ihned po tom by ti lidé měli podat hromadnou žalobu na distributory a provozovatele přenosové soustavy pro podvodné jednání, že jim prodávají a nechávají si od nich platit za přenosovou kapacitu, kterou NEMAJÍ k dispozici!!!! Že jim je tedy… Číst vice »