Diskuze k článku


 • Martin (už bez taky m) • 3. září 2019

  Vice-p-REZIDENT Pence zapomněl na masakr Poláků Ukrajinci, Majdanek, Treblinku, Osvětim a další „převýchovné tábory“ nacistických bestií, o „bratrství“ banderovců nemluvě… Jako „částečný Polák“ po babičce jsem nejen od ní o mnohém slyšel. Jde ne o projev, ale plivanec do tváře všem Polákům bojujícím a umírajícím v Armii Ludovej, tisícům skutečných odbojářů…
  K záchraně NAPROSTO ZPACKANÉHO Varšavského povstání je třeba říci jen to, že i jej – stejně jako polský lid- použily jisté kruhy k „zvýraznění svých pozic“… Přes všechny např. Churchillovy postoje k „Představitelům Polska“za války nejen Britové věděli, že Polsko představuje „základní kámen“ k rozbití hegemonie SSSR ve Vých. Evropě, a přiživovali tamní občanskou válku jak jen to šlo.
  Dnes dělá Polsko „holku pro všechno“ pro USA neocons- deep state.
  Jako již tisíckrát v polské minulosti neváhají mnohé kruhy pro svůj „zájem“ polský lid obětovat.
  Když jde o ataky na RF je jim vše dobré…
  Naštěstí je i v Polsku namalovaném dnes po Ukroruině jako „Antirusko II“ řada lidí, kteří vědí že s Ruskem je třeba se domluvit a žít v míru.
  „Západ“ Polsko a Poláky už prodal mnohokráte, zato víc jak 2 mil zmrzačených a padlých Rudoarmějců přinesly Polsku svobodu od nacismu a banderostánu…
  „Západ“ jako správný kupčík prodá kohokoliv, kdo když ne i Češi by to po Mnichovu měl vědět lépe…
  A ti co nevědí, ti si to v případě „Západní potřeby“ zopakují.
  Jde jen o to, aby to nemusely „opakovat“ celé národy Polska či Českých zemí…

 • Bety • 3. září 2019

  Kéž by to šlo, aby se jim ty nehorázné lži vzpříčily v krku!!
  A Poláci? No nevím. Doufám, že má Martin pravdu a nejsou všichni tak
  vypatlaní jako jeden z nich, který mé známé řekl, že Češi jsou kur.y, protože
  v září 39 nepřišli Polsku na pomoc! Zdá se mi tedy, že je učí jakési alternativní
  dějiny zcela odtržené od faktů.

 • PPK • 3. září 2019

  Politický režim, který sám je totalitní, vždy nejprve potlačí vzdělávání o pravdě a pak s láskou k vlastní moci pokrytecky překroutí i historii.

 • orinoko • 3. září 2019

  Aha, o nic jsem neprisel. Už delší dobu mám pocit, že když nastane nějake session těchto Tryglodotu , tak je newspeak a ptydepe ve skvělé forme. Tehdy mělo NATO v Praze nějaký dychanek. Tolik verbální zvrhlosti a věcného mlácení prázdné slámy v tak zhustene formě jsem ještě neviděl. A neslysel. Cervena nit blaboleni: SILNY vzkaz posíláme naším nepratelum.
  VERY< VERY< VERY< VERY< VERY< Very …… STROOOONG.
  Člověk se absolutně nic nedozvedel, jen komunista Filip tam byl za otloukanka. Ten jediný ovšem mluvil konkretne.
  Ještě , že jeho britské lordstvo neposlalo Zana prosetrit situaci , kdy lady si ztezuje , že má vlka.
  – Lorde, vlka nevidím ale….

 • Dana • 3. září 2019

  Mne se projev pana Pence libil.
  Klidna analyza historickych udalosti, ve ktere se Pence soustredil na Polsko. To do projevu mel michat vse mozne, nepodstatne ? To by zas byl gulas.
  Polaci jsou ted s USA rovni partneri, jejich vydrz v jednani s Bilym domem prinasi plody. Mozna, ze az se rozpadne NATO a zapadni Evropa bude jeden velky socansky chalifat, tak basta americke vojenske sily bude v Polsku.
  Mike Pence ma jednu velmi dulezitou dimenzi, coz je jeho konzervativni krestanstvi. Pro ceske atheisty je tato skutecnost velka neznama, protoze dusevni mentalitu nechapou. Toto je ale rozhodujici nitka, ktera se tahne napric politickym spektrem. Vzdy se usmeju, kdyz opozice sili po „impeachmentu“ Trumpa, protoze Pence je jeste vice tradicne zalozeny, velmi zbozny. (On by se po impeachmentu stal presidentem) . Ani prevychovavacim taborum homosexualu by nebranil. Z nej by definitivne Demokrati dostavali infarkt.
  Pence broji proti jakekoli forme ideologicke totality, dava rovnitko mezi nacismus a komunismus, nazor, ktery take sdilim.
  Mimochodem, Pence se prateli s ruskymi patriarchy, pac oni take veri v Jezise a vecne spaseni. Sama znam nekolik ruskych pravoslavnych, kteri se s Trumpem a Putinem v otazce viry vicemene shodnou.
  Ja zase souhlasim s tim, ze zmasakrovani cara Mikulase II a jeho rodiny byla priserna vrazda.

 • racek • 3. září 2019

  No, před 10 lety by se asi podobný projev nikdo neodvážil pronést, tedy na této úrovni. Samozřejmě, zapoměl na vraždění židů poláky, na celou Rusko-polskou válku hned po první válce, kdy Polsko obsadilo půl IUkrajiny a chystalo se na Moskvu, na to že Rusové v tom roce 1939 postoupili na tzv. Curzonovu linii, kterou jim přiřkli pravě vítězné velmoci při rozdělování válečné kořisti, na vyvraždění 160 tisíc ruských zajatců, což vedlo bohužel k jisté odvetě (samozřejmě, stejně hnusné) v Katyni, nebo jak skončila jednání o postupu proti Hitlerovi v Moskvě a proč … také jak poláci lezli do zadku Hitlerovi a navrhovali mu společný útok na Rusko či névé a nové spojenecké smlouvy (kupodivu ne mírové, že), také jak se přiživili na Mnichovské dohodě …též o vyhánění a vraždách německého obyvatelstva těsně před útokem Hitlera…
  Asi nebudu pokračovat, je toho mnoho.

 • Gatta • 3. září 2019

  Re Dana
  „Poláci jsou teď s USA rovni partneři “

  Nevím o tom, že by v Polsku bylo jak v Americe … nebo už je USA na tom jako Polsko ???
  Myslel jste to vojensky , ekonomicky, váhou diplomatického hlasu ve světě nebo silou zlotých vůči dolaru ??? 😊

 • Dana • 3. září 2019

  Pane Gatta, muj pohled je vzdycky z pohledu za Velkou louzi a vzdycky takovy, jaky se mi jevi. Nemam patent na pravdu.
  Polaci jsou nyni rovni partneri ke Spojenym Statum.
  Protoze i v dobach socializmu v Polsku zde byla silna nechut k Sovetskemu svazu. Polaci nejsou bez chyby, ovsem neznam Polaka, ktery by se zde nevypracoval a nedosahl slusne existencni urovne. Proste hraji podle americkych pravidel. Po tom, co se v samotnem Polsku zmenil rezim, americti Polaci se sjednotili s demokratickym Polskem a aktivne se zucastnili a jeste zucastnuji procesu na vyvoji Polska. Zviditelnili se ve spravnem svetle. Oproti tomu, Cesi prakticky nemaji zadne vlastenecke podhoubi v Americe, protoze jsou vecne rozhadani, zavidi si a krajanske spolky zde neprosperuji.
  Mnoho Polaku, starsich emigrantu pak investovalo v Polsku. Mnohe sjednocuje ta zminovana krestanska vira, druhe zase profit.
  Tohle bylo zname v Americe, Polaci byli celkem uznavani a proto se posledni vlady zacly vice soustredit na tamejsi konzervativni vladu.
  Jak se veci maji, Polaci se chovaji sebevedome, nemaji komplex menecennosti a klidne prohlasi, ze nebudou kupovat stary vojensky srot, ale maji penize na nejnovejsi zbrane. To v Americe zapusobi.. Poslednich par let vidim casto na televizi, ze uz zase dorazila polska delegace, uz zase Polaci handluji to ci ono.
  Holt diplomaticky vyuzivaji strategicke polohy Polska, coz jsou stejne zajmy i USA, potazmo NATO. V neposledni rade je to bila populace, ktera rozumi hrozbe tretiho sveta a muslimske emigraci. Toto rozepisovat nebudu, pac pano-admino-Stano by me zase blokoval. :-)

 • Gatta • 4. září 2019

  Re
  Rozumím – Poláci jsou více hrdí a drží pospolu – to je chvályhodné.

  Velmoci ale nemají partnery ani spojence, velmoci mají jen zájmy. To věděl už starý Machiaveli.
  No a dokud budou Poláci kupovat od USA zbraně, případně platit pobyt US vojáků (což je Trumpuv volební program), tak opravdu budou dobrými „partnery“

 • Botičky od Diora • 4. září 2019

  Omílaný Katyn má krutou předehru:

  V dopise předsedy rusko-ukrajinské delegace na mírových jednáních s Polskem A. Loffy adresovanému předsedovi polské delegace J. Dombrovskému ze dne 9. ledna 1921 se konstatuje: „Podle zpráv Amerického svazu křesťanské mládeže (oddělení pomoci válečným zajatcům v Polsku, zpráva ze dne 20. října 1920) jsou váleční zajatci umístěni v prostorách absolutně nevyhovujících pro bydlení: Chybí zde jakýkoliv nábytek, jakákoliv vybavení pro spaní, takže se spí na podlaze bez matrací a přikrývek. Skoro všechna okna jsou beze skel, ve zdech jsou díry. Všude jsme pozorovali, že váleční zajatci nemají skoro vůbec žádnou obuv a prádlo, je zde extrémní nedostatek oděvů. Tak například v táborech v Strzałkowě, Tuchole a Dombu si zajatci nemění prádlo po dobu tří měsíců, přičemž většina z nich má jen jedno prádlo, a mnozí jsou bez prádla úplně. V Dombu je většina zajatců bosých, a v táboře u štábu 18. divize nemá většina z nich žádné oblečení“. Milovanou zábavou některých polských kavaléristů („nejlepších v Evropě“) bylo rozestavět zajaté rudoarmějce po celé ploše jezdeckého placu a učit se na nich jak v plném cvalu přetnout v pase člověka svou „bohatýrskou“ paží. Odvážní pánové sekali zajatce „za letu, v obratu“. Placů pro tréninky jezdeckého sekání bylo nepočítaně. Stejně jako táborů smrti. V Pulawy, Dombu, Strzałkowě, Tuchole, Baranovičích… Posádky odvážných kavaleristů byly v každém menším městě. V září 1923 národní komisař pro zahraniční záležitosti RSFSR G.V. Čičerin odeslal protestní nótu, ve které obvinil polské státní orgány z „obrovské viny…v souvislosti s hrozným zacházením s ruskými zajatci“, které mělo za následek, že „ze 130 tisíc ruských zajatců v Polsku jich zemřelo 70 tisíc“.

  Ještě Polśča nezginula! Zatím.

 • Bety • 4. září 2019

  Dana:
  Ja zase souhlasim s tim, ze zmasakrovani cara Mikulase II a jeho rodiny byla priserna vrazda.
  1. V dějinách se podobné případy staly už nesčetněkrát, teď nám to zrovna připomněl pan Kadubec (Faraón a celý jeho dvůr, vyvraždění celých měst -Jozue)
  2. Asi nemám tu správnou „křesťanskou morálku“ a proto nechápu, proč je
  smrt carské rodiny horší, než smrt celé rodiny např. kováře, nebo rolníka, kteří
  na rozdíl od prvně jmenovaného nezatáhli statisíce lidí do vražedné mašinérie
  I. světové války.
  3. Nesedám si na zadek před někým, kdo se narodil do privilegované rodiny,
  je tudíž „pán velkomožný“ a vše je mu dovoleno. Ovšem demokratičtí Američané
  si asi v tomto s Poláky rozumí, privilegia jsou privilegia, že?
  4. A když Poláky privilegovaní Amíci v případě potřeby kopnou do zadku,
  tak to pokorně přijmou, páníček je páníček. Ostatně nebylo by to poprvé.

 • orinoko • 4. září 2019

  Jj, to je zase matros. Soudrzka Dana i soudruh Pence.
  Ta první přehlíží šire lány ostrozrakem pana světa , a ten druhý POPlasnak je neuvěřitelne ztělesnění klasických konzervativních hodnot.
  Poptrebujeme vědět vice?
  Jedna trouba z Jericha a ten druhý trouba umí na trubku jen jeden ton.
  Celek oba dva debily vlastně nezajima. Ukrojili si krajíc a teď ho právě svetu předkládají ke konzumaci.
  Okolnost , že český trollovaci Seznam se émerickým soudruhem Pencem v Polsce snad raději ani nezabývá , je vymluvna.
  Jde totiž o velke kulove. A tak ho musí podpořit nadenik umiSTENY až za velkou louzi.
  A pokud jde o Polaky? Ti tady na OM mají těžký fan klub. A to presto, ze jde o národ s kriminální naturou, kriminální historii, a kriminální budoucnosti.
  V sobotu jsem na silnicích potkávál jen kamiony s polskou poznávací značkou , jejich rychlost svedcila o něčem pod kuzi, a českého dopravního fizla nevidet.
  Takové jsou reálie tohoto sveta.

 • orinoko • 4. září 2019

  Soudruh Pence je opravdu debil. Křesťanský . Sic.

  https://www.rt.com/news/467866-pence-flag-mistake-ireland-visit/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

 • Dana • 4. září 2019

  Bych rekla, ze v Americe nejsou tak zatizeni minulosti jako v Evrope a proto nejsou stare krivdy a lokalni valky mistnich prioritou aktualniho zajmu. V Americe zije urcite vice Polaku ci polskych potomku, nez je celych obyvatel Ceska, takze i to ma vliv. S Polskem se vede flexibilni politika a nic neni tesano do kamene, zvlaste v politice. Napriklad, „Se Sovetskym svazem na vecne casy !“ , tak tomu taky odzvonilo, ze….

  Rusove sami , ne zapad – rehabilitovali a prohlasili zavrazdene cleny carske rodiny za svate mucedniky. Kazdym rokem se vede procesi v Jekaterinburgu na vyroci spachanych vrazd. Desetitisice Rusu se ucastni pietni akce, v kostelich maji ortodoxni ritualy, zkratka, tahle skupina Rusu to silne proziva.
  https://youtu.be/BDIwkl_tbAc
  I tihle lide maji volebni pravo a sam Putin se hrde hlasi k ortodoxnimu krestanstvi. Jake ma on pohnutky nevim, zrejme je ale v Rusku spousta pravovernych a jejich hlas je dulezity.

 • Bety • 5. září 2019

  Svatí mučedníci…
  I v Rusku mají pitomce, těch je ostatně všude dost. Nebo lépe je dost lidí, kteří
  se nenamáhají přemýšlet a ke své škodě nechají jiné, aby jim řekli, co si mají
  myslet.

 • Gatta • 5. září 2019

  Re Bety
  Obecně ano, ale je spousta lidí u kterých je lepší když se nechají vést.
  To je případ od případu.
  Měli jsme v práci jednoho – chytrého a šikovného ale finančně zcela nesveprávného. Až správná žena,která mu z výplaty nechala jen kapesné z něj udělala slušně prosperujícího bez dluhů a exekucí. 😊

 • Bety • 5. září 2019

  Re Gatta
  Co se týče financí je opravdu dost lidí jak říkáte nesvéprávných. Také jsem
  nějaké takové případy poznala.
  Ale uvědomte si, že tu máme systém, který tu nezodpovědnost, nesvéprávnost
  přímo pěstuje, že ji vyvolává pomocí reklam, úvěrů, přesvědčování všemi
  možnými způsoby – žij naplno, dopřej si všechno hned teď…. Podvodníci
  nejsou trestáni. A žádná banka se nemusí bát odpovědnosti, když jejich klienti skončí v exekuci.Čím jsou mladší, tím jsou zranitelnější, protože co se v mládí naučíš…
  A závěr je vždy stejný. Je to jeho, její vina, neměl/a být tak naivní, hloupý/á,
  nezodpovědný/á. Neříkám že všichni takoví jsou zmanipulovaní, ale řekla bych,
  že rozhodně většina.

 • Dana • 5. září 2019

  Bety • 5. září 2019
  „Svatí mučedníci…
  I v Rusku mají pitomce, těch je ostatně všude dost. Nebo lépe je dost lidí, kteří
  se nenamáhají přemýšlet a ke své škodě nechají jiné, aby jim řekli, co si mají
  myslet.“…….

  Jaci pitomci ? To prece zalezi jen na Rusech, aby si sami urcovali jejich ritualy, nemyslite ?
  Faktem zustava, ze po brutalni komunisticke prevychove, ktera trvala generace, tedy celych 70 roku, se opet navratilo nabozenstvi a pravoslavna cirkev. Tak maji holt blahoslavene mucedniky a tradicni ceremonie. Vzdyt tim nikomu neskodi a neni treba je nenavistne urazet. Protestanti v Americe tyhle obrady nemaji a prece jine krestanske zvyky respektuji.
  Ostatne, Vladimir Vladimirovic Putin nikdy nevynecha vanocni svatecni msi – ze by on byl taky zabednenec ?
  https://youtu.be/HH_8gUZPRwQ
  :-)

 • Gatta • 5. září 2019

  Re Bety
  Vše jak píšete, jen ještě jak v 90. letech do nás husrili jak jsme zaostalí, že nejsme tak zadlužení jako na západě. Co vím tak i tam to byla záležitost spíše mladých.

  Před nějakou dobou se mi dostala do rukou knížka „Zázračný úklid“ od Japonky Marie Kondo – Doporučuji.
  Není o mytí oken, ale o vyhazování věcí.
  Zprvu jsem se zděsil nad konzumní rozeżranostī Japoncū, ale po projiti hlavou a seznámením se s japonským minimalismem jsem se v duchu omluvil.

  Můj závěr :
  Je vám líto něco vyhodit ?
  A neni to opotebenē nbo úplně zastaralé ? Neměli jste si to kupovat, protože jste to nepotřebovali. A pokud véc splnila funkčně či časově svůj účel – tak doma jen schovávte krámy.
  Jistě „Jiný kraj – jiný mrav“ a samozřejmě nelze aplikovat na Somálsko.
  Přidám slova mého nejoblíbenějšího Američana – Forresta Gumpa: „Člověk má mít jen to co potřebuje – ostatní je jenom k chlubení „.
  To nenamenå,žít chudě nebo v miniaturním japonském bytě na rohožích ale vždy si položit otázku;
  „OPRAVDU TOHLE SKUTEČNĚ POTŘEBUJI ??“

 • Bety • 5. září 2019

  Re Gatta
  Děkuji za zajímavý návrh na čtení, určitě ho využiji. A ano, žít na úvěr to byl tehdy
  hit a vlastně je stále. Já tomu říkám – žít jako otrok.
  A ta spotřeba stoupá i z toho důvodu, že čas, kdy věc plní svůj účel se neustále
  zkracuje, neboť kurvítko neovlivníte, a i to ostatní , třeba obyčejný provázek,
  je prostě šunt.
  Re Dana
  Tak už prosté konstatování, že se skupina lidí chová pitomě je nenávistná urážka?
  Jestliže ta skupina adoruje posledního cara, který ať se na to díváte jak chcete,
  nevládl dobře, jeho poddaní se dožívali průměrného věku do pětatřiceti let,
  zatímco on se staral hlavně o to, aby jeho žena dostávala darem ta proslavená
  Fabergého vajíčka a rozčilovalo ho nejvíc to, když v parku nebylo dost havranů
  které by mohl postřílet… joj, ale byl pomazaný, že? Chtěla bych ty dotyčné vidět,
  když tak stůňou po carských časech, kdyby je někdo do té doby přenesl a nutil
  je tam žít.
  A nevím, co je tak divného na tom, když Putin ctí státní církev, s carem to nic společného nemá, jen si Dan/a chtěl/a do něj kopnout, každá příležitost
  je k tomu dobrá, viďte.

 • Dana • 5. září 2019

  Ne, Bety, nenapsala jste, ze se lidi chovaji pitome, ale, ze vsude jsou pitomci, co neumi za sebe myslet.
  S pravoslavnou cirkvi ma Putin hodne co delat, protoze jako hlava statu je i zodpovedny za verici. Nedavno se v Yekaterinburgu hadali, zda zase dalsi kostel nebo nechat ve stredu mesta park. Putka se do debaty vlozil otazkou : „jsou tihle lide bezbozni ?“ Pak si to uvedomil a navrhl demokraticke reseni hlasovanim o parku ci kostelu.. Vyhral park.
  Ostatne, v Jekaterinburgu uz maji krasny, novy kostel postaveny na miste vrazdy carske rodiny. Oltar je primo nad sklepem byvaleho Ipatiev domu. Kostel byl vybudovany za podpory Putina v roce 2000, cely komplex stal miliony. Kostel ma bizarni nazev neco jako Chram nad krvi, podle prolite krve Romanovcu a jejich sluzebnictva. Holt za to, ze car byl neschopny a daval manzelce Faberge vejce, tak musel byt utracen, ze. A chybelo malo a byl by zachranen novou Ceskoslovenskou legii, ktera mesto za par dni po vrazdach obsadila.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_All_Saints,_Yekaterinburg#The_church
  Jsem presvedcena, ze Rusko se nevrati k carskemu rezimu, ale ani k tomu socialistickemu, myslim, ze Rusko zustane feudalni demokracie. Zrejme jim to tak vyhovuje. Osobne nemam nic proti Putinovi, je to milardar, podnikatel a kapitalista. :-)

 • racek • 5. září 2019

  No, jak jsem někde četl, Pence byl docela úspěšný. Google nebude muset za svoje polské aktivity platit daně, taktéž Facebook a Polsko zamítne Huawei a koupí to od USA, tedy samozřejmě až potom, co se jim ty 5G sítě podaří vyvinout. To za ten projev a pár potřesení rukou stojí, ne? Konec konců, Trumpovi na jaderku a vrtulníky stačilo 20 minut. Prostě, svobodný obchod a rovné podmínky. Takových pár dobře zvolených slocv stojí za to.

 • Dana • 6. září 2019

  V Americe prece mame G5, pane Racek.
  Na zacatku roku v nasem koute Karoliny probehl pruzkum, zda by obyvatele G5 pouzivali. Zrejme velky zajem nebyl, protoze zde v horach ziji lidi trochu jinak, bleskove natahovani filmu ci koncertu je nezajima, mimotoho, signaly jsou tak silne, ze skodi nervove soustave.
  Ale ve vetsich mestech po G5 zrejme touzi, velke telefonni firmy jako T-Mobile nebo Verizon maji nejmene 10 mest, ktere kompletne pokryvaji G5 signalem. Hacek je v tom, ze zakaznik si musi k pouzivani G5 poridit ten nejmodernejsi a nejsilnejsi mobil, Samsung Galaxy S 10 5G, coz je drahy spas. Stoji asi 1,200 dolaru. Presto se najdou nadsenci, co si koupi Samsunga na splatky a pak si musi najit druhe zamestani, na splaceni mobilu. Ale ta rychlost, a globalni pokryti, panove, to jim za to stoji..:-)

 • racek • 6. září 2019

  No, jak jsem říkal, US verse potřebuje poněkud dovyvinout. Asi proto ne vždy jsou USA hrozby akceptovány a pořizuje se systém Huawei. Nic víc v tom není.

 • Martin (už bez taky m) • 7. září 2019

  Nová republika: Společnost je pouze tak svobodná, jako její nejproblémovější politický disident
  http://www.novarepublika.cz/2019/09/spolecnost-je-pouze-tak-svobodna-jako.html

 • Martin (už bez taky m) • 7. září 2019

  ze „Zadního dvorku“ uvadajícího impéria:
  Guatemalu i dnes trápí problém zmizelých z doby občanské války
  http://casopisargument.cz/2019/09/07/guatemalu-i-dnes-trapi-problem-zmizelych-z-doby-obcanske-valky/
  Itálie: Časopis Argument:
  Salvini je pro EU nebezpečnější mimo vládu, než v ní
  http://casopisargument.cz/2019/09/07/salvini-je-pro-eu-nebezpecnejsi-mimo-vladu-nez-v-ni/

 • Viky • 7. září 2019

  Milá Dano, Napsala jste:
  …Mike Pence ma jednu velmi dulezitou dimenzi, coz je jeho konzervativni krestanstvi. Pro ceske atheisty je tato skutecnost velka neznama, protoze dusevni mentalitu nechapou. Toto je ale rozhodujici nitka, ktera se tahne napric politickym spektrem. Vzdy se usmeju, kdyz opozice sili po „impeachmentu“ Trumpa, protoze Pence je jeste vice tradicne zalozeny, velmi zbozny. (On by se po impeachmentu stal presidentem) . Ani prevychovavacim taborum homosexualu by nebranil. Z nej by definitivne Demokrati dostavali infarkt.
  Pence broji proti jakekoli forme ideologicke totality, dava rovnitko mezi nacismus a komunismus, nazor, ktery take sdilim. …
  …….
  Má to ten pan Pence holt v životě těžké. Současně brojit proti jakékoli formě ideologické totality a být tím konzervativním křesťanem.
  (protože Vám nemusí být zřejmé, čím jste mne tentokrát rozesmála, podám Vám hned vysvětlení. Je prosté. Ono to konzervativní křesťanství má jasné znaky formy ideologické totality. Pokud tedy bojuje (či brojí) proti jakékoli formě ideologické totality, musí být vnitřně dosti rozervaný.)
  A pokud dává rovnítko mezi nacismus a komunismus? Inu, dává. Což ještě naštěstí (bohužel) neznamená, že tam patří. Ale kdo by si s tím dělal těžkou hlavu? vypadá to hezky, zní to hezky, tak proč se zabývat takovými detaily, jako je soulad se skutečností?

 • Viky • 7. září 2019

  Bety,
  … Zdá se mi tedy, že je učí jakési alternativní
  dějiny zcela odtržené od faktů. …
  Nevím, co učí. Ani jak. Navíc … krátce řečeno, mohli dostat i dosti komplexní informace – a pamatovat si na základě emotivní selekce pouze část.
  Takže – „svobodovci“, kteří odcházeli přes Polsko v té době do Francie a potažmo do Británie, se dali neprodleně dobrovolně k dispozici polské branné moci. Jejich využití bylo téměř nulové, myslím piloti byli velmi omezeně využiti. Což ovšem není jejich věcí, ale záležitostí organizace obrany. Stejným faktem je, že při obsazování Západní Ukrajiny Rudou Armádou se nacházeli v danné oblasti a k údivu místního polského velení odmítli proti Rudoarmějcům bojovat. Odcházeli do zahraničí bojovat proti nacismu, a ne jako žoldáci. (bez ohledu na antikomunistické postoje mnoha „svobodovců“! )
  Víte Bety, k deformaci a „alternativní“ historii stačí strašně málo. Stačí říci, že Rudá Armáda nepomohla Waršavě. Hmmm, je to fakt. A neumožnili přistání (vlastně mezipřistání) americkým nákladním letounům s pomocí. Taky fakt. Ale jestli byli schopni sověti situaci technicky a logisticky zvládnout se nikdo nezabývá. Protože v daném okamžiku byl prioritním směrem útoku jih – Balkán, a ani tam se mnohého nedostávalo. Ale mám osvobodit Waršavu a zařídit přistávací plochy, palivo a personál pro američany. Ale ani při nejlepší vůli se nedají rychle a dobře měnit logistické toky a priority. Kde to palivo vezmu, jak ho tam ve větším množství dostanu… Prakticky vždy to sebou nese těžké následky a velké ztráty na lidech a materiálu. A o tom, že by nacisté podobný prohřešek využili … Vzít Waršavu „za chodu“ se asi dalo, ale i tak byla linie dál, než dosah logistiky. Nacistický protiútok by měl katastrofální následky. maličkost.

 • Dana • 7. září 2019

  Smat se muzete, smich je zdravy.
  Ovsem vas argumnt je ukazka marxistickeho mysleni, presne podle lajny, ze nabozenstvi je opium lidstva. To se uz hlasa 100 let a stale se to jaksi neprosadilo. Komunisticka a nacisticka ideologie, ktera nesnasi zadne jine nazorove vyjimky se uz v historii nekolikrate pozvedla jen k tomu, aby zase bidne spadla do hlubin chaosu. Podle ovoce je poznate. Krestanstvi probehlo turbulentnim vyvojem, ale uz davno neplati pravidla stredoveku (mimo islam) a proto neexistuje v teto oblasti nejaka ideologicka totalita.. To jako Pence ma takovou moc, ze muze ve jmenu nabozenstvi upalovat carodejnice ? To si snad nemyslite ani vy. Vysoky statni urednik Pence tuto nabozenskou moc nema z jednoho zakladniho principu, coz je, ze:
  Americka ustava zarucuje oddeleni statu od nabozenstvi.
  Americti otcove zakladatele byli deisti, coz neni primo formalni vira, ale je to vira, kteroa urcuje system americke, potazmo bile civilizace. Ustava plati uz od roku 1787. Za tech 200 + roku zadna nabozenska valka ve Spojenych Statech neprobehla, coz se neda rici o Evrope. ( I kdyz se to tam mydlilo uz drive.)
  Take, ideologicka totalita marxismu se vraci v jine podobe, pry progresivnejsi- v podobe socialniho inzenyrstvi, multikulturalismu a genderovych prav, klimatickeho boje, zvlaste v liberalni Evrope. Nova svata je napriklad svedska Greta, v Americe mimo levicove kruhy celkem neznama.
  Nez podlehne americky kontinent davovemu silenstvi socialniho liberalismu, tak Evropa bude uz davno socialisticky Chalifat a la Libye.

 • Dana • 7. září 2019

  Kam se podela hlavni pointa meho prispevku-odpovedi Viky
  ze, AMERICKA USTAVA ZARUCUJE A GARANTUJE ODDELENI STATNI MOCI OD NABOZENSTVI ?

 • racek • 7. září 2019

  No, já si tak nějak na žádnou náboženskou válku v Evropě nepamatuji, natož v nějakém státě. V Číně myslím neproběhla už přes 2000 let. Oni náboženství nepotřebují. No a co se týče občanských válek, ty známe odevšad…
  Dá se ovšem říci, a je to bohužel menšinový názor, že náboženství je i ideologie. Různé ty –ismy, v různé míře. Konec konců, i ta víra v tu „svobodu“, že. Zrovna v USA o ní pomalu přicházíte, sama víte jak a odkud vítr fouká. Trump je epizodka, zase přijdou Obamové a Clintonové, tedy nové Hillary (Clinton sám byl myslím docela úspěšný svého času) No a i u nás za pár let budeme tam, kde komunisti těsně před tím slavným převratem jediné, dokonalé a nařízené pravdolásky. Samozřejmě, šlo zejména o majetkový převrat. Ale ta chvilka iluze byla hezká. Jenom chvilka, bohužel. Už nás vychovávají v naší televizi…

 • Dana • 8. září 2019

  Zalezi na uhlu pohledu, pane Racek.
  Ja bych videla mnoho valek, ktere byly o nabozenstvi. Pravda, Bila hora a tricetileta valka v Evrope se udala pred rokem 1776. (vzniknuti USA. ) Kdyz opominu obcanskou valku ve Spanelsku a nabozensky teror v Irsku, tak v historii vycniva Osmanska rise. Ta napriklad okupovala Armenii, krestansky narod. V prvni svetove valce vyhlasil sultan svatou valku proti vsem krestanum – uz tenkrat- , vyuzil valecne vravy, narodni resistance Armenu a zacal Armeny vyhlazovat. Prece vite o genocide z roku 1915, tehda zahynul skoro jeden milion Armencu.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Armenian_Genocide
  Svoboda se musi neustale hlidat a chranit, po spasiteli obamovi prisel Trump a doufam, ze se to tak bude stridat v unosne hranici. Pokud jsem jeste na svete a po mne at se perou dalsi generace. Jsem lehce optimisticka. Nezapominejte, ze kdo je zde vice ozbrojen jsou tradicni Americane. Liberalni klika nesnasi zbrane a chce je zakazovat. Proto take verejna mista s nalepkami preskrtnuteho revolveru to nejvic odnasi od silenych strelcu.

 • Gatta • 8. září 2019

  Dana
  napsal

  Kam se podela hlavni pointa mehoprispevku-odpovedi Viky
  ze,AMERICKA USTAVA ZARUCUJE A GARANTUJE ODDELENI STATNI MOCI OD NABOZENSTVI ?

  Při sledování inaugurace prezidenta Trumpa mě zarazilo množství a význam přítomných zástupců židovských obcí.

 • Gatta • 8. září 2019

  Když chcete aby se lidi navájem zabíjeli, tak je musíte nejdřív nějak rozdělit.
  Tebe na „lidi“ – to jako my a “ ty druhé “ pro které není ani lidské pojmenování a na které se nevztahují ani žádná mezilidská pravidla .
  Náboženství, jelikož je celé mimo realitu je k tomu ideální prostředek.

 • Martin (už bez taky m) • 8. září 2019

  2019-09-02 – Studio Beta – Marek Obrtel o Domobraně a dalších událostech
  https://www.youtube.com/watch?v=MU8kypCYo-U

 • Bety • 8. září 2019

  Viky, já s vámi úplně souhlasím.
  Část sovětské předsunuté fronty nejblíž k Varšavě byla z obou stran nechráněná,
  zálohy, materiál, doplnění zásob po velké ofenzívě daleko- byla by to pro ně sebevražda, což by nejen nacisté přivítali s povděkem. Každý profesionální voják
  si těchto skutečností musel být vědom. Angličané slíbili pomoc na cizí účet s tím,
  že z minimální angažovanosti vytlučou v každém případě maximální politický kapitál, ať už to dopadne jak chce. Nechali své spojence Poláky ve štychu stejně jak na počátku války – slibovali, nesplnili. Sověti nic neslibovali a přesto Poláci
  viní je. Co k tomu dodat. Našlapovat na stále stejné hrábě je zřejmě polská
  tradice.

 • Bety • 8. září 2019

  Re Dana:
  Chudinka Pence neupaluje čarodějnice, přesto je upalování jeho srdci blízké.
  Co jiného ten jeho projev byl?
  A ten nesmyslně výstřední liberalismus pochází přece ze Západu, tak nám
  ty pomatené hlavičky neházejte na triko.
  Stejně tak jste se pomocí barevných revolucí postarali o migrační krizi a teď
  Evropu krajně pokrytecky litujete.

 • Viky • 8. září 2019

  Milá Dano,
  …Ovsem vas argumnt je ukazka marxistickeho mysleni, presne podle lajny, ze nabozenstvi je opium lidstva. ….
  XXX
  … Ono to konzervativní křesťanství má jasné znaky formy ideologické totality. …

  Ano. A za svými slovy si stojím. A marxistické myšlení? Podle lajny?…
  No, podle sebe soudím tebe? Osobně se podle žádné oficiální myšlenkové „lajny“ neřídím, ani jsem podobnou potřebu nikdy neměl. Pokud mne řadíte k marxistům, nijak mne to neuráží. Jen si nejsem jist, jestli bych se do podobné škatulky vlezl. Asi bych místy přečníval.
  …. a proto neexistuje v teto oblasti nejaka ideologicka totalita.. …. hezké zdůvodnění, nicméně – „konzervativní křesťanství má jasné znaky formy ideologické totality“- platí. To, že ústava (ale mnohem spíše společenské klima) brání plnému rozvinutí některých znaků, vůbec neznamená, že se ztratily.
  A že se za vhodných podmínek projevit nemohou.
  Ona tatéž ústava totiž platila i za otrokářství, i během hubení původního obyvatelstva, i během maccartismu,… takže by zajisté umožnila za příznivých okolností uskutečnit i ideje pana M.Pence. Ani osvícenost demokraticky smýšlejícího Washingtona nijak nepřekážela jeho statusu otrokáře. Stejně jako nepochybuji o zbožnosti osadníků. Nicméně jim jejich hluboké křesťanské cítění nebránilo jedou rukou otevírat dveře čerstvě postavené motlitebny a druhou střílet po té domorodé pakáži. Zčehož pro mne plyne, že ani ústava , ani hluboké náboženské cítění spoustě věcí vůbec nepřekáží.

 • Dana • 8. září 2019

  Gatta napsal

  Při sledování inaugurace prezidenta Trumpa mě zarazilo množství a význam přítomných zástupců židovských obcí.

  Vsichni zastupci zidovskych obci pri presidentske prisaze nejasali,
  bohuzel. Existuje zde zastup americkych progresivne liberalnich Zidu, co milovali Obamu a proto jim prezdivame ‚Obama boys.
  Socialista Bernie Sanders, tohoto casu kandidat na presidenta je vzornou ukazkou.

 • Dana • 8. září 2019

  Viky:
  „Zčehož pro mne plyne, že ani ústava , ani hluboké náboženské cítění spoustě věcí vůbec nepřekáží. “
  Ne, neprekazi. V tomto se shoduji.
  Ovsem americka ustava a zakony stale plati, vymaha se jejich platnost a pokud tomu tak bude, zustaneme svobodni. Spekulovat, co by udelal Pence je mlaceni prazdne slamy, protoze smeru a napadu, jak zmenit spolecnost jsou zde stovky-tisice a navzajem si konkuruji. Nevylucuji, ze kdyby se dostali do vlady krestansti fundamentaliste, tak by nastal prisnejsi rezim. Mne by to nevadilo, ale socialistum, co uctivaji Marxe -Trockeho a maji jinou vizi, tem by to vadilo. Ustava brani mnohym inzenyrum lidskych dusi se realizoat v praxi, protoze by porusovali ustavu. Mame zde nejen pobozne, socany, ale i muslimske obcany, kteri by si prali mit vliv na spolecnost. A to ani nevnimam feminismus, prava mensin a klimaticke fanatiky.

  Americka historie uz je holt takova. S tim nic nenadelame. Tenkrat byla jina doba a zkrze tyto historicke zkusenosti jsou Americane takovi, jaci dnes jsou.
  Jen clenove mensin, co se jeste stale stavi do role obeti, americkou historii znevazuji a odsuzuji. Podlehaji vidine tridniho boje a jejich zbran je rasismus. V posledni dobe jsem ale prijemne prekvapena mnoha aktivnimi cernymi patrioty, co se vynorili za vlady Trumpa. Spousta cernochu a cernosek je totiz financne a spolecensky uspesna, ciliz to jsou hodnotni kapitalisticti obcane. :-)

 • racek • 8. září 2019

  To je stejné jako u nás. President Zeman je stejný sionista jako Trump, ale ze všeho nejvíc ho nenávidí místní židé, kteří jsou též hlasem všech médií, řídí cenzurní orgány a mají i velice silné zastoupení ve sněmovně a zejména v senátu. Holt není žid jako žid, že. Samozřejmě, jsou ti u nás i v USA stejné názorové skupiny. No, ve zdejší velmi právě publikované a velmi odvážné historické exkursi je to myslím vysvětleno. I když nic co by někdo nevěděl.

 • racek • 8. září 2019

  Arménská genocida a třeba vysídlení krymských tatarů má podobné příčiny. Zrada svého státu ve válce a ve chvílích nejtěžších. Ovšem milion mrtvých byla opravdu strašlivá pomsta na spoustě nevinných. No, v té době ovšem probíhalo spousta jiných genocid a vysídlení. O některých se mluví, když se to hodí, třeba o těch tatarech a o arménských obětech už jen někdy. Když věrní spojenci až za hrob Turci jsou třeba trošku míň věrni, jako třeba teď. No a o Anglii Francii Španělsku či více jak milionu konžanů, zabitých v osobní kolonii krále Leopolda se mlčí fest.

 • Viky • 8. září 2019

  Bety,
  víte, i když od oficiálního počátku uplynulo již celých osmdesát let, a někdy se nám zdá, že o průběhu víme málem vše do detailu, je to opravdu jen zdání. (od oficiálního jsem napsal proto, že Mnichov, Anšlus Rakouska, a události března 1939 do této války plnohodnotně patří, i když to byla nekrvavá předehra)
  I Vy sama jste jistě na některé věci narazila v poměrně nedávné době. Že UPA nebyli žádní andílci bylo obecně známo, ale sám průběh a rozsah vraždění zůstával mnohým skryt.
  Zmíním zde tři skutečnosti, které se k Vám pravděpodobně dostanou poprvé. Průběh a výsledky války nezměnily. Zato by Vám mohly ukázat některé věci plastičtěji.
  a tak: Kubánští dobrovolníci se zúčastnili při obraně Leningradu na jednom z nejexponovanějších a nejkrvavějších bojišť obrany města (Něvskij Pjatačok), nebylo jich mnoho, ale o Kubánských dobrovolnících v Leningradě se asi dozvídáte poprvé.

  Věděla jste, že RAF vysadila sovětské agenty v okupované Západní Evropě a na části jejich přípravy před výsadkem se podílely i britské vojenské tajné služby?
  (akce nesplnila očekávání a nedopadla dobře, ale to se spoluprací nijak nesouvisí)

  A nakonec – koncem léta, začátkem podzimu 1941 se piloti britské RAF zúčastnili obrany přístupových cest k Murmansku. Spolu s rozebranými letadly a mechaniky byli dopraveni do Murmanska lodí. Letouny byly složeny na místě, a podíleli se na zastavení nacistického útoku na Murmansk. původ-británie, novozélanďané, kanada, polsko… kromě přímých bojových operací se podíleli na zaučení sovětů na tento typ letadel. při akci zahynuli tři britové I když ne přímo při bojovém střetu. Bylo pro ně vybudováno letiště i další zázemí.
  toto je nejvýznamnější, uhájení Murmanska bylo strategické a situace kritická.
  Nevěděla jste? Většina neví…

 • Gatta • 8. září 2019

  Je naprosto irelevantní kdo z nich koho volil nebo finančně podporoval
  Není mi jasně oficiální odūvodnėnī výjimečnosti této menšiny při procesu inaugurace prezidenta USA ???

  Dana napsal
  Vsichni zastupci zidovskych obci pri presidentske prisaze nejasali,
  bohuzel. Existuje zde zastup americkych progresivne liberalnich Zidu, co milovali Obamu a proto jim prezdivame ‚Obama boys.
  Socialista Bernie Sanders, tohoto casu kandidat na presidenta je vzornou ukazkou.

 • Dana • 8. září 2019

  Gatta • 8. září 2019
  „Je naprosto irelevantní kdo z nich koho volil nebo finančně podporoval…“
  Pro vas pane Gatta irelevantni, pro americke volice, co volili Trumpa, naprosta zasadni a rozhodujici fakt.
  ——
  „Není mi jasně oficiální odūvodnėnī výjimečnosti této menšiny při procesu inaugurace prezidenta USA ???“
  Jaka vyjimecnost proboha ? To jako dostavali od Trumpa nejake specialni odznacky ? Sedeli normalne s ostatnimi. Jak si vzpominam, spise to bylo az neosobni, vzhledem k tomu, ze Trumpova rodina absorbovala zidovskeho zete a dcerino konvertovani k judaismu. (Dceru Ivanku Trump zboznuje. ) Jinak na inauguraci byly pozvany vsechny tri manzelky Trumpa, i s jejich pribuznymi, vyjimecne :-) Stare pani Zelnickove to ze srdce preji.

 • LiL • 9. září 2019

  Jsme svobodní jen do té míry, jak moc věříme tomu, čemu chceme věřit. Je to jak poslední slova starého rabína ,, Všechno je jinak,, Bohužel historie slouží jako nástroj jitřící nízké pudy a jen takový národ je silný, který věří vlastním lidem. Pokud si někdo jezdí za uznáním do světa, je to malost všech. Pokud jde o války,byla na tom česká i polská strana stejně- byli jsme kostí hozenou psům a tu kost neházel nikdo jiný, než ten, kdo si dnes hraje na nejspravedlivějšího. Žádné smlouvy ani dohody nepomohly.

 • Bety • 9. září 2019

  Ano Viky, nevěděla jsem to, a vím, že ani nemůžeme znát všechno.
  Jen mě trochu štve, že jsem se dost věcí dozvěděla poněkud pozdě, mezi jiným
  i o Polácích. To byla samá družba a obsazení Těšínska z toho nějak vypadlo –
  o kámoších se nehezky nemluvilo, ani třeba o tom, že sovětům nepovolili
  průjezd přes své území, takže nám na pomoc vlastně přijít nemohli. Je to sice
  dávno, ale uhlazování věcí na povrchu byla a je chyba. Pak to jednak pod povrchem hnisá a také to usnadňuje manipulování s historií.

 • Botičky od Diora • 9. září 2019

  Martin (už bez taky m) napsal

  Nová republika: Společnost je pouze tak svobodná, jako její nejproblémovější politický disident
  http://www.novarepublika.cz/2019/09/spolecnost-je-pouze-tak-svobodna-jako.html

  Martine, platí i tohle:
  Inteligence stáda odpovídá úrovni jeho největšího pitomce.

 • Irena • 9. září 2019

  Americký ministr obrany Mark Esper prohlásil, že prý by bylo překrásné, kdyby se Rusko mohlo více chovat jako normální stát, který sdílí západní hodnoty, které uznávají USA, Francie a další spojenci NATO.

  https://russian.rt.com/world/news/666784-shoigu-lavrov-rossiya-ssha?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop&utm_referrer=https%3A%2F%2Fyandex.ru%2Fnews

  Odpověď Lavrova: „Pokud tohle prohlásil, tak bych k tomu podotknul, že nás vyzval jednat jako normální stát a ne jako USA, neboť jinak bychom museli například stejně jako USA bombardovat Irák nebo Libyi a hrubě tím porušit mezinárodní právo, museli bychom v našem státním rozpočtu vyčleňovat milióny na vměšování se do záležitostí jiných států, jako to učinil kongres, když nařídil státnímu departmentu USA vynakládat 20 miliónů USD ročně na „prosazování demokracie“ v Rusku, a asi bychom také nejspíše museli podporovat státní převraty – protiústavní a ozbrojené, jako to udělaly USA v případě svých nejbližších spojenců v únoru roku 2014, kdy ukrajinská opozice pod tlakem radikálů, neonacistů roztrhala dohodu, pod kterou stály podpisy států, členů EU“, řekl Lavrov.

  Šojgu: „Je těžké k tomu ještě něco dodat. Snad bych jedině dodal, že asi přece jen zatím zůstaneme nenormální.“

 • Gatta • 9. září 2019

  Dana napsal_a:
  Jaka vyjimecnost proboha ? To jako dostavali od Trumpa nejake specialni odznacky ? Sedeli normalne s ostatnimi. Jak si vzpominam, spise to bylo az neosobni, vzhledem k tomu, ze Trumpova rodina absorbovala zidovskeho zete a dcerino konvertovani k judaismu.(Dceru Ivanku Trump zboznuje. ) Jinak na inauguraci byly pozvany vsechny tri manzelky Trumpa, i s jejich pribuznymi, vyjimecne:-) Starepani Zelnickove to ze srdce preji.

  Re:
  Asi bysme se shodli, že Ivanka i Melania jsou hezký ženský – ostatní je mlha.

  Na celou inauguraci jsem se díval v přímém přenosu a zástupci židoobcí při tom obřadu působili jako sbor světících biskupů.

 • Dana • 9. září 2019

  Gatta:
  „“Na celou inauguraci jsem se díval v přímém přenosu a zástupci židoobcí při tom obřadu působili jako sbor světících biskupů.“
  Aha. Ja jsem se na zastupce zidovskych zastupcu nesoustredila a tak jsem zaregistrovala hejno jinych sveticich biskupu. :-)

 • racek • 9. září 2019

  Viki, k tomu Murmansku. Podle literatury z ruských zdrojů, kterou jsem asi před 10 lety četl (Rudé hvězdy ve válce) kde se hodnotila účast všech letounů nasazených ve II. válce dodala Británie tehdy cca 420 Hurricanů, všechny již použité. Dle svědectví letců nedosahovala max. rychlost víc jak 420 km/hod tedy na úrovni sovětských I 16. Měly také velice špatnou stoupavost, díky opotřebení motorů. Baterie a část přístrojů zamrzaly … Nicméně byly velmi odolné při poškození a dobře vyzbrojené. Skutečně jejich účast byla v té době velice užitečná. Účast britských instruktorů v bojích nebyla zaznamenána, taky to nebyl jejich úkol. Tím rozhodně nechci snižovat pomoc Britů, dali co mohli.
  Ještě k té Varšavě. Podle jedné docela zajímavé knihy byli povstalci ke konci vyzbrojeni docela dobře, bohužel nebylo už moc lidí kteří by bojovali. Takže zásobování od Stalina bylo dostečné. Ale takové povstání nemá naději proti zkušené armádě, když není dohodnuta koordinace s ev. osvoboditelem. Tak skončilo i SNP a nakonec i slavná kapitulace němců v Praze byla vlastně dohodou o odchodu do am. zajetí, vynucená jejich naprostou převahou. Samozřejmě, velení Prahy nemohlo udělat nic jiného. Zemřít na konci války není nic veselého, že.

 • Viky • 10. září 2019

  Racku,
  … Účast britských instruktorů v bojích nebyla zaznamenána, taky to nebyl jejich úkol. …
  Zaučení – zacvičení jistě bylo absolutní prioritou. Ale… Mezi vyloděním a prvním nasazením britských letadel uplynul příliš krátký čas, aby za kniplem seděl sovětský pilot. To, na co jsem dále narazil, byla zmínka, že britské pokusy o likvidaci mostu byly neúspěšné. Že most se podařilo shodit později, na základě nápadu sovětského geologa, bombardovat ne most, nýbrž nestabilní vyvýšený břeh proti proudu. Pokusy o likvidaci mostu bych asi pouhou instruktáží nenazýval. Vzhledem ke stupni utajení během války a následné poválečné nevraživosti, nemuseli (a nemohli) sovětští piloti některé věci vědět a badatelé se jimi zabývat. Zvlášť, když archivní dokumenty o lendlízu a o bojových operacích jsou v úplně jiných regálech.

 • Viky • 10. září 2019

  Bety,
  … Je to sice dávno, ale uhlazování věcí na povrchu byla a je chyba. Pak to jednak pod povrchem hnisá a také to usnadňuje manipulování s historií. …
  Ano. Slovo za slovem ANO. ještě k tomu dodám, že podobné věci mají ve zvyku vylézt na světlo světa v těch nejméně vhodných chvílích. A zkuste nezasvěceným vysvětlit, že tohle se jenom tak trochu zamlčovalo, kdežto tohle je absolutní pitomost.

 • racek • 10. září 2019

  Viki, jistě. Já jsem jen doplnil, co jsem sám našel. Přeškolení na jiný stroj nemuselo však být pro zkušené piloty nijak náročné. Zrovna Jakovlev ve svých vzpomínkách líčí, jak při návštěvě v Německu pilot Suprun sedl do Meserschmitu 109 a ihned začal předvádět prvky vysoké pilotáže. Přece jen tehdy letadla nebyla tak složitá. Přesto si myslím, že by sám Stalin účast v v boji instruktorům nepovolil. Na to byli příliš cenní, nehledě na možné reakce angličanů. No ale, nakonec kdo ví, partyzánština byla letcům všech stran vždy velice blízká, že.