Vídeňský lov

Brouzdala jsem tuhle na fake news, abych Českou televizí oficiálně podávaný názor porovnala s dalším případným názorovým odpadem pramenícím z fake news, a uvědomila si tak, co je jediný pravověrný a správný náhled na věc. Marně jsem přitom vyhlížela paní Romancovovou, aby mě s mými pochybnostmi a názorem, pokud by snad byl zmatečný a nesprávný, pomohla. Ta paní však již dávněji zmizela z obrazovek ČT. Asi se tehdy na vysokých postech České televize přišlo na to, že pravdu má jen bůh, nebo co, a paní Romancovovou museli propustit. A tak jsem byla nucena si na tu věc, o které tady s neklidem v srdci píšu, utvořit názor sama bez jakékoli pomoci.

Každopádně – a to bez vlivu čehokoli a kohokoli – jsem na videu z vídeňského náměstí viděla následující výjev. Stará žena v šátku, černě oblečená, možná někde z nedalekého venkova, byla na cestě z obchodu. Ve dvou objemných taškách nesla velký nákup a na ústech měla náhubek, pardon hadr, pardon, abych byla v souladu s výzvami doby korektní, látkovou roušku. Příkladná rakouská občanka, pomyslela jsem si.  Paní, spíš již babička, šla těžce, pohupujíc se na bolavých kyčlích. A pak jsem viděla, jak ji obestoupila policie v počtu nejméně deseti mužů a žen. Chvíli kolem obklíčené ženy stáli a vypadalo to, jako by někde v sobě hledali odvahu k činu, k tomu, co se s ní mělo podle nařízení příslušných úřadů stát. V těch dnech totiž v Rakousku začal platit nový „císařský“ dekret, kterým se rakouským občanům ukládalo, že na veřejnosti smějí nosit už jen respirátory FFP s nějakým číslem.

Policie vytvořila kolem ženy kruh, který se pomalu uzavíral, a tak ji tlačila ke sloupu jakéhosi podloubí. Žena byla sevřená mezi těly policajtů, že ji nebylo skoro vidět, ale co bylo nejstrašnější, no skoro nelidské, byl její řev a skřek. Řvala z kruhu těl, která ji obkličovala, jako lovené zvíře, její duše se vzpírala, až ji přitiskli ke sloupu a tam zastřená policejním těly ještě chvíli divně chroptěla, až docela ztichla. Nemohu najít jiná slova. Byl to lov. Viděla jsem to v přírodopisných filmech, jak smečka nenažraných lvic žene antilopu vstříc její smrti a ona se v konečném boji o život s přesilou marně vzpírá a chroptí…

Nelze si při tom výjevu z Vídně neuvědomit, že v Rakousku se narodily velké duše jako třeba Volfgang Amadeus Mozart nebo Sigmund Freud, ovšem také nedaleko německých hranic v Branau am Inn Adolf Hitler. Další slavný rakouský rodák, nositel Nobelovy ceny za fyziku Erwin Schrödinger, kvantový prorok nepředvídatelnosti, zda kočka v kleci je živá či mrtvá, mě vede k otázce. Co s námi bude? Budeme živí nebo mrtví? A jak budeme živí? Nebo je svět, ve kterém žijeme, a kde se zdá, že skutečnosti, které se v něm odehrávají, již předčily ty nejdivočejší představy, jen přelud, mája, velká hra, v níž platí smutná útěcha, že všechno je pravda a zároveň nic není pravda?

3.1 23 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
malymax
malymax
1. 2. 2021 20:33

Viděl jsem, velmi emotivní video, jen z toho důvodu, že ta paní se bránila jít s policajty stranou a že ze sebe vydávala nelidské zvuky – šílený řev. Uniklo mně, proč se tak vehementně bránila ??? Horliví rakouští policajti ji chtěli pouze identifikovat, protože neměla předepsaný náhubek FFP2 a následně pokutovat. Myslím, že by se Hamáčkovo komando chovalo naprosto stejně. Až se budou FFP2 distribuovat zdarma a bude jich dost, tak to zavedou i u nás. POKUD autorka článku postrádá v ČT zmíněnou osobu, tak věřte, že takové existence se nikde neztratí. Co takhle se podívat do seznamu členů pravdoláskařského… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  malymax
2. 2. 2021 10:23

Také bych řvala, kdyby mne obstoupilo deset lidí, a kdyby bylo zřejmé, že přátelští nejsou.
Uniklo mně: Proč jich na jednu starou ženu nastoupilo DESET?

PPK
PPK
Reply to  malymax
2. 2. 2021 10:49

Ono se lze vehementně bránit, když v každé ruce držíš těžkou tašku, kterou sotva uneseš?

Hudryperman
Hudryperman
2. 2. 2021 11:21

Možná jste si všimli videa na ac24.cz z Vídně,kdy si policisté sundali přílby a šli společně s demonstrujícími demonstranty po ulici. Připadlo mi to jakoby se snažili
o omluvu za absurdní policejní akci,o které píše autorka.

dixi
dixi
Reply to  Hudryperman
4. 2. 2021 20:15

Viděla jsem asi před rokem dokument “ Lov na zajíce “ Taky otřesné, zdokumentované dobovými články, fotografiemi i svědectvím přežitých. Civilisté se pod vlivem propagandy a opojeni mocí chovali bestiálně. Dnes už ani nevíme, co vše se děje, co je účelové, co je pravda.S internetem máme klíče k minulosti o jaké dřív nikdo ani nesnilo. Sněží se mazat, překrucovat, kalit, obracet tu pravdu. Možná by i rádi, abychom se chovali bestiálně. Z hloubi duše věřím, že my “ lidé “ jsme jiní, když dojde k takovým situacim. Že člověka zastraší smrtí, upalováním , jako na Ukrajině, ale už se jim… Číst vice »