Vláda na pátý pokus schválila hornické důchody

Horníci by měli chodit do důchodu o pět let dřív než ostatní

Horníci z hlubinných dolů by měli odcházet do starobního důchodu o pět let dřív než ostatní pracovníci. Pro návrh se dnes vyslovila vláda, která o předloze ministerstva práce a sociálních věcí jednala už popáté. Nová pravidla by měla platit od října příštího roku. Horníci podle nich půjdou do řádného důchodu asi v 58 letech.

„Jsem rád, že vláda dnes rozhodla o rozšíření počtu horníků, kteří budou moci odejít o pět let dříve do důchodu. Práce horníků patří k nejnáročnějším profesím a tito lidé se často potýkají se zdravotními následky. Jde o výrazné solidární opatření, jsem přesvědčen, že si to horníci zaslouží,“
uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová přinesla na vládu návrh počítající s předčasnými důchody pro horníky opakovaně. V září se kvůli tomu osobně do Prahy před sídlo vlády vypravili demonstrovat horníci z Karvinska, ale neuspěli. Vláda o jejich předčasných penzích nerozhodla hlavně díky odporu ministra financí Andreje Babiše (ANO), který populisticky spojuje hornické důchody s bývalým majitelem OKD Zdeňkem Bakalou, který by podle něho měl na důchody horníků přispět. Podle novely zákona o důchodovém pojištění by dřívější penze byla určena pro horníky, kteří by za sebou měli mít 3300 směn v dole, pro ty, kteří pracovali v uranových dolech, by to bylo 2200 směn. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole a u uranu o 219 směn méně.

Podle návrhu Marksové by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech.

„Nezavádíme nic nového, není to žádná česká cesta. Už dnes část horníků má nárok na předčasný odchod. My jen rozšiřujeme jejich počet o ty, kteří nastoupí až do 30. září příštího roku,“ řekla Marksová. „Ve všech evropských zemích, kde hornictví fungovalo, nebo funguje, takové systémy existují,“ dodala.

„My počítáme s tím, že takové maximální číslo je asi 3500,“ komentovala ministryně počet horníků, kterých se opatření může týkat. Při hlasování ve Sněmovně doufá Marksová i v podporu nevládních stran, pokud hnutí ANO pro návrh nebude. Při dnešním hlasování se jeho ministři zdrželi.

O tom, že si hlubinní horníci předčasné důchody zaslouží, je přesvědčen i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). „Není to rozhodnutí o českých miliardářích, ale o lidech, bez kterých by republika neměla dost tepla ani elektřiny a kteří se kvůli pracovnímu prostředí hluboko pod zemí dožívají kratšího věku než zbytek populace,“ uvedl v prohlášení.

„Je to první krok. Čekají nás ještě další jednání. Jsme rádi, že to vůbec dopadlo. Jsme přesvědčeni o tom, že předčasné důchody by měly ve Sněmovně projít. Připravíme ještě materiály pro poslance a pro kluby, aby to bylo jednoduché a poslanci se na to mohli podívat. Je ostudou minulých vlád, že nechali hlubinné horníky tak dlouho čekat na spravedlivé důchody. V tom jsme byli raritou Evropy, kde se o své horníky dokáží postarat. I ministrovi Babišovi jsme se snažili vysvětlit, že pro státní pokladnu je úspornější umožnit horníkům předčasný odchod do důchodu, než aby brali podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky.“ řekl E-sondám předseda Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

Podle předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromíra Pytlíka je rozhodnutí vlády jediným možným a logickým řešením. „Poskytli jsme členům vlády i poslancům podrobné údaje o tom, jak jsou ošetřené hornické důchody v celé Evropě. Takže v kontextu Evropské unie není dnešní rozhodnutí vlády ničím mimořádným nebo dokonce nadstandardním. Vláda důchody konečně schválila, teď nás čeká, řekněme, půlroční skoro boj o to, aby to prošlo parlamentními výbory a Sněmovnou,“ říká předseda J. Pytlík.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
11. 11. 2015 16:56

Vázal bych ten důchod na počet směn pod povrchem, nikoli na věk. Ale jinak naprostý souhlas, je to práce, která evidentně ničí zdraví více, než jiné, o riziku ani nemluvě. Podle mého by nikdo neměl fárat do dolu už po padesátce.

lubajs
lubajs
11. 11. 2015 19:44

Všude ve státech Evropy, kde se těží uhlí odcházejí horníci do důchodu nejpozději v 55 letech. Jen u nás se po hornících chtělo aby odcházeli do důchodu jako každý jiný zaměstnanec nebo úředník a byli jsme za to i v EU hodně kritizováni. Naši vládní představitelé, minulí i ti současní měli k dispozici několik studií o dopadu práce v podzemí uhelných dolů na zdraví horníků z několika okolních zemí, ze kterých vyplývalo, že víc jak polovina horníků umírá ještě před dosažením šedesátky, ale vůbec to nebraly dlouhé roky v potaz. Např. v Polsku mají horníci nárok na rentu ve výši… Číst vice »

fajt
11. 11. 2015 20:20

lubajs napsal Všude ve státech Evropy, kde se těží uhlí odcházejí horníci do důchodu nejpozději v 55 letech. Jen u nás se po hornících chtělo aby odcházeli do důchodu jako každý jiný zaměstnanec nebo úředník a byli jsme za to i v EU hodně kritizováni. Naši vládní představitelé, minulí i ti současní měli k dispozici několik studií o dopadu práce v podzemí uhelných dolů na zdraví horníků z několika okolních zemí, ze kterých vyplývalo, že víc jak polovina horníků umírá ještě před dosažením šedesátky, ale vůbec to nebraly dlouhé roky v potaz.Např. v Polsku mají horníci nárok na rentu ve… Číst vice »

idiotronic
11. 11. 2015 21:31

Nevzpomíná si někdo, kterak to fungovalo v 80. létech XX. století?

Stenly
Stenly
11. 11. 2015 21:55

V 80 byl odchod v55 letech, v cca 95 podle odpracovaných směn a naplněné prašné expozice
od 50 let později snad,to si nejsem jist asi od 99 do 05 znovu 55let, samozřejmě s příslušným počtem důlních směn a pak už to bylo,jako všichni ostatní.

K. J.
K. J.
11. 11. 2015 22:02

Šel starý Magdon z Ostravy domů, v bartovské harendě večer se stavil, s rozbitou lebkou do příkopy pad. Plakala Maryčka Magdonova. Vůz plný uhlí se v koleji zvrátil. Pod vozem zhasla Magdonova vdova. Na Starých Hamrech pět vzlykalo sirot, nejstarší Maryčka Magdonova. Kdo se jich ujme a kdo jim dá chleba? Budeš jim otcem a budeš jim matkou? Myslíš, kdo doly má, má srdce taky tak jak ty, Maryčko Magdonova? Bez konce jsou lesy markýze Gera. Otcové když v jeho robili dolech, smí si vzít sirotek do klínu drva, co pravíš, Maryčko Magdonova? Maryčko, mrzne a není co jísti… Na… Číst vice »

racek
racek
11. 11. 2015 22:05

Fajn. Nicméně, nedovedu si představit kopáče či zedníka v plném nasazení jejich 67 či více let nebo 70 ti letého pokrývače čiperně poskakujícího po střechách. I když výjimky jistě jsou, asi tři… Víte, těch 60 až 63 let je tak asi správný věk odchodu. Fyzicky jde už člověk dolů a duševně začíná také pomalu upadat(někdo i dříve, někdo později…) Ovšem doktorům v nemocnicích se shoduje odchod do důchodu s průměrným dožitím… Jo, asi to všichni znáte. Stařičtí primáři jsou už ve velké většině pacientům stejně nebezpeční jak jejich nemoc. Zato hodně žvaní v televizi a novinách. Jo, ale teď ještě… Číst vice »

Stenly
Stenly
11. 11. 2015 22:37

Ruka rychlejší než mozek,omlouvám se a doplňuji, bylo to tak,že pokud jste do roku 97 či snad 99,ty roky berte orientačně, naplnili určený počet směn mohli jste odejít později v 55 letech.Můj příklad: Já jsem odcházel z podniku po velkém propouštění v 1999. Do důchodu
jsem odcházel 2012 v 55 letech. Bylo tam víc proměných,záleželo i na jakém pracovišti jste pracovali,porub,čelba nebo obslužné práce,prašnost atd.atd. Víc a hlavně přesnějí by napsal
odborník ze správy důchodového zabezpečení a prašný technik,který vypisoval podklady

Sasin
Sasin
11. 11. 2015 22:51

Po 20 letech práce má nárok každý jít do důchodu. Že to není placené ani výhodné je vina mocipánů, šmejdů, zlodějů a patentových ouřadů včetně harpagondechajů a všech, kteří se vezou celý život na káře bez reálného zaplacení. Že horníci slyší na úpěnlivá dogmata ideologické církve mě nemůže vůbec ničím překvapit. Gdyž měli lidi 3 tácy brúto, měli oni 15 táců a to je ta správná rozdělovací logika, která by tady nigdy nevznikla, gdyby lidi měli podíl na neprodejné půdě a rozpočtu, do kterého by posílali okolkované „vlastní“ sečitatelné a vymahatelné požadavky. Ale vykládej to volům, co pudou v pátek… Číst vice »

Stenly
Stenly
11. 11. 2015 22:57

racek napsal Fajn. Nicméně, nedovedu si představit kopáče či zedníka v plném nasazení jejich 67 či více let nebo 70 ti letého pokrývače čiperně poskakujícího po střechách. I když výjimky jistě jsou, asi tři… Víte, těch 60 až 63 let je tak asi správný věk odchodu. Fyzicky jde už člověk dolů a duševně začíná také pomalu upadat(někdo i dříve, někdo později…) Ovšem doktorům v nemocnicích se shoduje odchod do důchodu s průměrným dožitím… Jo, asi to všichni znáte. Stařičtí primáři jsou už ve velké většině pacientům stejně nebezpeční jak jejich nemoc. Zato hodně žvaní v televizi a novinách. Jo, ale… Číst vice »

Sasin
Sasin
11. 11. 2015 23:56

Přídopotek
A gdyby harpagondechajci otevřeli spalovny nepohodlných mrtvol, najdou se dycky poctiví a kvalifikovaní „pracovníci“, kteří budou ocenění klidně stonásobně výše od spalovaných, kteří si už nemohou stěžovat ani na špatné a nelidské spalovací podmínky. A gdyby náhodou si něgdo otevřel hobo, dostane jen tu stejnou hloupou odpověď, že oni dělali jen svoji práci. A tím se nevolníci navěky svobodně zacyklí v prosbách u vrchnosti za vyšší platy, za lepší ošetření za příplatky a den dovolené navíc. Muheeeeee

fajt
12. 11. 2015 8:27

Stan napsal Ty časy metálů pro stachanovce nenávratně skončily. Člověk, který není v šoubyznysu, nemá ruce od krve z několika zahraničních misí, nebo nemá alespoň tři tituly před a za jménem, nemá dnes na metál šanci. Já byl v černouhelném dole jednou asi hodinu a už by mě tam nikdo nedostal ani za okamžitou doživotní rentu ve výši průměrného platu. njn, dnes lidi práce nemá nikdo rád, myslel jsem, že Miloš by přeci jenom mohl přihlédnout ke svým zkušennostem z prognostického ústavu, kde už tehdy měli jasno, kdo skutečně vybudoval republiku, kterou zdejší pátá kolona rozervala a pak přes pětadvacet… Číst vice »

orinoko
12. 11. 2015 15:48

Pro me osobne je to jasne: Hornici v hlubinnych dolech do duchodu nejpozdeji v 55ti letech. Ale spise drive. Neco hodne malo o tom vim. Jistou dobu jsem fungoval jako osvetlovac u Kratkeho filmu Praha. Natacelo se leccos… hrdinove socialisticke prace, pracovni prostredi nekterych profesi, krajsky TV tydenik, teplo naseho domova … atd., atp. Vzpominam , jak na Sokolovsku chtel rejza, abychom kameraman a ja tocili dilo zepredu, tj. v mistech bez bezpecnostni prvku vzper a podobne. Kameraman nakoukl a povida – tam me nikdo nedostane. Nakonec jsme tam vlezli 3. Hornik-havir , kameraMAN a ja. Najednou se ozval vykrik… Číst vice »

hudryper
hudryper
13. 11. 2015 0:51

idiotronic napsal Nevzpomíná si někdo, kterak to fungovalo v 80. létech XX. století? Já si vzpomínám,jak to fungovalo na konci 50.let. Horníci,policajti a vojáci z povolání odcházeli do penze v 55 létech.myslím,že se na tom o 20 let později nic nezměnilo.Jako 19ti letý jsem fáral na šachtě Petr Bezruč v Michálkovicích. Bohužel v partě jednoho psychopata ,Kopka se jmenoval,který nás neustále nutil udělat rekord. Když už to vypadalo,že ten rekord bude,pár dní před koncem měsíce se bratr toho Kopky,který dělal směnového parťáka,ožral i s celou směnou a zase jsme brali normální výplatu… Po 8 měsících takové nesmyslné dřiny a trvalého… Číst vice »

Sio
Sio
13. 11. 2015 22:12

Taková práce si zaslouží nejen dobře zaplatit, dřívější odchod do důchodu, ale také kratší pracovní dobu. Moc tomu, pravda, nerozumím, ale věřím, že je to drsné.