Vláda pomůže mladým lidem získat bydlení

Vláda Bohuslava Sobotky připravuje nový program podpory bydlení pro rodiče či samoživitele, jehož administrátorem bude Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Podstatou nového programu je půjčka pro mladé lidi do 36 let s dítětem do 6 let. Žadatelé mohou z programu získat až 600 000 Kč na pořízení vlastního bydlení. Částka, kterou mohou dostat, však nesmí přesáhnout 50 procent celkových nákladů na pořízení bydlení. Půjčka by měla být zúročena cca 2 procenty.

Žádat o dotaci mohou lidé však pouze v případě, že nemají žádnou vlastní nemovitost ani družstevní byt. Za poskytnutou půjčku si mohou koupit byt nebo rodinný domek. Tyto nemovitosti budou po celou dobu splatnosti ve vlastnictví klienta a klient v něm bude mít trvalý pobyt. Další podmínkou je, že nemovitost nesmí být v záplavové oblasti a výstavba RD musí být dokončena do tří let. Žádost o úvěr se bude podávat u Státního fondu životního prostředí (SFRB),

Od Státního fondu rozvoje bydlení je možné si rovněž zažádat o půjčku na rekonstrukci nebo modernizaci bydlení. Program 150 je rovněž určen pro lidi do 36 let, kde je možné čerpat až 150 000 Kč na zateplení, připojení k veřejným sítím, opravu vnitřních rozvodů nebo pořízení solárních panelů ale i kuchyně či koupelny. Úroková sazba i zde činí 2 %, ale na rozdíl od připravovaného programu je platná po celou dobu splatnosti. Ta může dosáhnout maximálně 10 let.

Kromě uvedeného nabízí SFRB další programy, které se týkají revitalizací bytových domů a dotace na výstavbu nájemních bytů, kde jsou však primárními žadateli o podporu právnické osoby. V kategorii fyzických osob jsou nyní ještě v některých krajích aktuální tzv. kotlíkové dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva, jehož podmínky vypisují krajské úřady a maximální výše podpory je stanovena na 150 000 Kč.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
9. 3. 2016 18:24

Takovou půjčku si mohou v klidu strčit za klobouk. Pokud má někdo 600k a chce si vzít hypotéku dalších 600k na koupi bytu za 1,2 mega, tak mu to za podobných podmínek rády poskytnou i banky. Úrok blízký 2 % je už dnes skoro dosažitelný. Rozdíl bude v desetinách %.
Připadá mi to spíše jako úsluha bankám, než těm mladým.

Megafon
Megafon
10. 3. 2016 17:33

To je zase objev po funusu. Za proklínaného s pekelnými mocnostmi spojeného soudruha byly novomanželské, stabilizační a bezúročné půjčky. Např. mladá rodina si chtěla postavit svépomocí RD. Dostala 300.000 Kč, za které se to v 80. letech dalo běžně postavit. Pokud zkolaudovali do 2. let byla jim půlka půjčky odpuštěna a spláceli jen půlku po dobu 20 let bez ůroků. Nic světoborného, že? K tomu pravidelná výplata. Stát měl prostě zájem aby měl přírůstky a občan byl existenčně zajištěn a nepadl na hubu.

racek
racek
10. 3. 2016 21:28

Sio, zkuste si pořídit tu dvouprocentní hypotéku u banky, jako samoživitel či člověk jehož příjem je nižší než takových 30 měsíčně. Budete překvapen. Třeba sankcí za každý den opoždění platby ve výši 30 tisíc. Nebo poplatky za cokoliv a další. No, stačí si třeba zlomit nohu a uvidíte jak s tebou zatočí. No a třeba životní pojisku k tomu vč. vinkulace a pod. Prostě sen. Tedy mokrý.

Sio
Sio
10. 3. 2016 22:46

racek napsal

Sio, zkuste si pořídit tu dvouprocentní hypotéku u banky, jako samoživitel či člověk jehož příjem je nižší než takových 30 měsíčně. Budete překvapen. Třeba sankcí za každý den opoždění platby ve výši 30 tisíc. Nebo poplatky za cokoliv a další. No, stačí si třeba zlomit nohu a uvidíte jak s tebou zatočí. No a třeba životní pojisku k tomu vč. vinkulace a pod. Prostě sen. Tedy mokrý.

Jako samoživitel nebo člověk s nízkým příjmem navíc těžko budete mít našetřeno 600k, abyste si mohl půjčit dalších 600k, ne?

Sio
Sio
10. 3. 2016 22:53

Megafon napsal To je zase objev po funusu. Za proklínaného s pekelnými mocnostmi spojeného soudruha byly novomanželské, stabilizační a bezúročné půjčky. Např. mladá rodina si chtěla postavit svépomocí RD. Dostala 300.000 Kč, za které se to v 80. letech dalo běžně postavit. Pokud zkolaudovali do 2. let byla jim půlka půjčky odpuštěna a spláceli jen půlku po dobu 20 let bez ůroků. Nic světoborného, že? K tomu pravidelná výplata. Stát měl prostě zájem aby měl přírůstky a občan byl existenčně zajištěn a nepadl na hubu. Jo, to bylo na konci 80-tých. Podmínkou bylo, že to bude řadovka. Já stavěl v… Číst vice »

racek
racek
11. 3. 2016 22:33

Sio napsal
Jako samoživitel nebo člověk s nízkým příjmem navíc těžko budete mít našetřeno 600k, abyste si mohl půjčit dalších 600k, ne?

Tohle je konkrétní příklad půjčky na byt cca 300 tisíc které chyběly k celkem 1,5 milionu pořizovací ceny. Prostě tyhle podmínky se dozvíte až při podpisu smlouvy. Do té doby to před vámi banka i zprostředkovatelé úspěšně utajují. No a protože řada lidí si smlouvu nepročte či tomu nerozumí … neštěstí je hotovo. Uvedený případ jsme pak řešili v rámci rodiny, prostě jsme se složili. Ovšem ne každý má to štěstí.

Sio
Sio
11. 3. 2016 23:29

racek napsal Tohle je konkrétní příklad půjčky na byt cca 300 tisíc které chyběly k celkem 1,5 milionu pořizovací ceny. Prostě tyhle podmínky se dozvíte až při podpisu smlouvy. Do té doby to před vámi banka i zprostředkovatelé úspěšně utajují. No a protože řada lidí si smlouvu nepročte či tomu nerozumí … neštěstí je hotovo. Uvedený případ jsme pak řešili v rámci rodiny, prostě jsme se složili. Ovšem ne každý má to štěstí. To máte naprostou pravdu, banky s námi hrají svou hru a chce to zkušenost v jednání s nimi. Jenže kde ji vzít, když člověk bere obvykle hypotéku… Číst vice »

Megafon
Megafon
12. 3. 2016 6:24

Sio • 10. Březen 2016 Tak dobrá, ještě pro upřesnění. 1. Já jezdil u ČSAD jako řidič autobusu za cca 6000 s příplatky a přesčasy 2. Vyřízení půjčky na barák v 86r. trvalo půl roku. 3. Od ČSAD jsem po vojně dostal stabilizační nenávratnou půjčku 80.000 Kčs za upsání se firmě na pět let. 4. Stavěl jsem samostatně stojící dům svépomocí a trvalo to s pomocí kamarádů 1,5r do kolaudace. 5. Měsíční splátky dělaly cca 620 Kčs. 6. Auto ( Škoda 120 ) v té době stálo nějakých 84.000, rohlík 0,50, benzín 12, nájem v paneláku 750 ( nejsem si… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
12. 3. 2016 8:02

Megafon – mohu potvrdit z vlastních zkušeností, jenom o 7 let dřívějších. A to se v některých vybraných oblastech, např. v pohraničí, dávaly ještě nenávratné příspěvky. U nás to bylo 40 táců a to byly v té době velmi slušné peníze…, někde se dávalo i 60k. Jenom ta cena za Š 120 se mi zdá poněkud přehnaná…já ji kupocal v 78. za 57k.

fajt
12. 3. 2016 8:16

Megafon napsal
Megafon

ano, to byly prorůstové podmínky, o kterých se mladým dnes může jenom zdát a které se už nikdy nevrátí – jenom ještě dodám, že pamatuji vnitropodnikovou půjčku na stavbu RD ve výši až 300 tisíc u které se při narození dítěte umázavalo 50 tisíc, při narození 4 potomka se umořila celá … dnes vládní cocoti raději utrácejí biliony na to, aby ničili svou vlastní kačku, k lidu maj vztah jako esesmani k heftlinkům, žijeme v těch nejhorších časech, žijeme v míru, který je horší jaderného konfliktu. ..

fajt
12. 3. 2016 8:25

http://www.novinky.cz/domaci/397421-polovina-deti-je-v-ustavu-proto-ze-rodice-nemaji-na-bydleni.html – dvě stě tisíc bezdomovců, asi dva miliony lidí ohrožených bezdomovectvím, šest mega oveček je na hraně sociální pasti, pouze sto tisíc nelidu si může vyhodit z kopejtka – tohle nemůže přežít současné století, i džihádisté na své kruciátě se chovají ke svým lépe než demokraturníci k lidským zdrojům. ..