Vláda USA: Neomezené záruky pro Fannie a Freddie




Prosinec 24, 2009

NEW YORK — Americká vláda posytla své kreditky hypotéčním gigantům v potížích – společnostem Fannie Mae a Freddie Mac.

Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že uvolní 400 miliardové záruky proto, aby udrželo tyto společnosti nad vodou. Daňoví poplatníci již oběma společnostem vysolili 111 miliard dolarů, a vysoký představitel ministerstva financí řekl, že se neočekává, že by ztráty mohly dosáhnout vládních odhadů z léta tohoto roku ve výši 170 miliard dolarů v průběhu deseti let.

Úředníci ministerstva financí také řekli, že nyní budou používat pružný vzorec, aby zajistili těmto dvěma agenturám, že mohou ručit za miliardy dolarů v hypotéčních zástavních listech, které prodaly investorům. Podle tohoto vzorce by měla finanční podpora růst podle toho, jak vysokou ztrátu každá z těchto firem utrpí v každém čtvrtletí. Podle toho by se potom mohl nastavit vhodný limit na konci roku 2012.

Tím, že ministerstvo udělalo tyhle změny před koncem roku, vyhnulo se potřebě nechat si je schválit od Kongresu, unaveného ze všech těch finančních injekcí.

Zatímco většina analytiků tvrdí, že je nepravděpodobné, že by tyto společnosti využily celých 400 miliard, představitelé ministerstva říkají, že se rozhodli uvolnit limity, aby vyloučili jakoukoli nejistotu mezi investory o připravenosti vlády zasáhnout. Načasování tohoto oznámení na dny, tradičně chudé na zprávy, však vede k zamyšlení.

„Tyto společnosti jsou nyní blízko k tomu, aby použily 400 miliard, jež už měly, tak proč to teď dělají?“ řekl Bert Ely, finanční poradce z Alexandrie ve Virginii. „Je možné, že zveřejní nějaká hrůzyplná čísla za čtvrtý kvartál i za celý rok 2009, a ministerstvo financí tím chce uklidnit trhy.“

Fannie Mae a Freddie Mac udržují potřebnou likviditu v obchodu s hypotékami tím, že skupují od věřitelů půjčky na domy a prodávají je investorům. Dohromady vlastní nebo garantují téměř 31 milionů půjček na domy v hodnotě kolem 5,5 bilonů dolarů, neboli kolem poloviny všech hypoték. Bez vládní pomoci by se tyto společnosti mohly položit, a tím by zbavily miliony lidí možnosti dostat hypotéku.

Největším nebezpečím, kterému čelí oživení na tomto trhu, je rostoucí počet exekucí s tím, jak se zvyšuje nezaměstnanost. Tyto dvě společnosti, jež čelí stále mohutnějším ztrátám z nesplacených hypoték, byly převzaty vládou v září 2008, k čemuž ji oprávnil zákon, přijatý Kongresem v létě roku 2008.

Doposud vláda poskytla 60 miliard dolarů Fannie Mae a 51 miliard dolarů Freddie Mac. Tato pomoc je poskytována výměnou za výhradní akcie, poskytující desetiprocentní dividendu. Bushova vláda se nejprve zaručila za 100 miliard na podporu každé z těchto společností, tato výše se poté zdvojnásobila na 200 miliard pro každou v průběhu Obamovy vlády v únoru 2009.

Redakčně kráceno

Převzato z Huffington Post (v originále jsou navíc podrobnosti o historii obou společností, platech a bonusech bývalých i současných šéfů obou firem)

Na příspěvku se podíleli Alan Zibel, zpravodaj AP z realitního trhu, a Martin Crutsinger, washingtonský ekonomický dopisovatel AP.

Překlad: Stan

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments