Vnitřní nepřítel

Pavel Letko

Nejjednodušší a nejspolehlivější proměnu světa nezařídí nově zvolený prezident, parlament či nejnovější bojové vozidlo pěchoty, ale proměna vlastního nitra.


Bída a velikost. Vzestup a pád. Vášeň a nenávist. To jsou dějiny člověka, národa i celého lidstva.

Rusové jsou v tom s námi a my s nimi. Dělení na kulturní západ a barbarský východ je jen iluzí histriónů v prostoru bez hranic, v prostoru lidské duše zápasící o nalezení království pokoje, v němž vládne láska. Láska vanoucí jako vítr a padající jako déšť, láska zaplavující lidské nitro. Najde-li kdo takovou drahocennou perlu ve svém srdci, nedá se spoutat zlobou, závistí a záští, strachem a svárem, neboť bezpečně ví, že ty pominou. Ano, pominou. Stačí se jich zříci. Přestat pěstovat nenávist a strach.

Náš boj

I když to zní jednoduše, tak lehké to není. Denně jsme zaplavováni nesmyslnými zprávami po internetu, z nichž zlomek shromažďují ZDE v databázi tzv. hoaxů, čili poplašných zpráv. A dobří lidé si je přeposílají a nevědomky šíří zlo ve jménu dobra. Další strašení zní z televize. Kolikrát jsme již prakticky vymírali na různé nemoci od šílených krav po prasečí či ptačí chřipky? Utečeme-li virům, dostihne nás terorista a nakonec dorazí Kim Čon-ung či jiný Think Tank-kuňk. Už dobyli Tibet a 38. rovnoběžku, teď dobijí nás, bodré Čechy.

V Nizozemsku straší Putinem a ministr zahraničí pro svůj podíl na strašení lidí odstupuje. Více ZDE.

Televize BBC věnovala zneužití strachu k politické manipulaci i seriál, jehož název zní právem tak trochu hororově „The Power of Nightmares: Rise of the Politics of Fear“ a intelektuálové vedou debaty o “mocnostech operujících jako mafiáni”:

My píšeme články o válkách ZDE a ZDE

Komu slouží vojenský rozpočet?

K výše uvedenému lze dodat, že žádná fakta nenasvědčují invazi Číňanů, Korejců (těch severních pochopitelně, jižní by to jistě ani nenapadlo) či Rusů do České republiky. Zvýšení nebo snížení vojenského rozpočtu na tom nic změnit nemůže. Ostatně rozpočet slouží především zainteresovaným osobám, těm, kteří tento rozpočet konzumují. V případě vojenského rozpočtu tedy vojákům a výrobcům zbraní.

Mnohem důležitější boj se pro každého z nás ostatně nikdy nevedl na bojištích válek pro císaře, prezidenty či parlamenty, skutečný boj se odehrává, jak už bylo řečeno, v lidské duši a nikoliv na hranicích nakreslených nějakými potentáty. Jak řekl ve známém výroku T. G. Masaryk:

Ježíš, ne Caesar, toť smysl našich dějin a demokracie.

Proč se tedy vůbec zabývat celospolečenskými tématy? Odráží se v nich to, jací jsme. Jsou to kulisy v naší hře, a tak i ty kulisy mají svou důležitost. Proto bych doporučil všem, kdož se bojí Ruska či Číny, zamilujte se do nich. Ono křesťanské „milujte své nepřátele“ má svůj hluboký spirituální i psychologický smysl. A navíc je to často mnohem lehčí, než se původně zdálo. Jaká úžasná bohatá a dlouhá historie i podivuhodná současnost Číny! Mrkněte třeba na tento GEN architektky Evy Le Peutrec rozené Hendrychové z Hořic stavějící v Číně mrakodrapy a rodinná sídla rodiny Lamborghini ZDE.

Stejně tak můžete objevit úžasné Rusko i Ameriku. Nenávidíte-li Izrael, nezapomeňte, že knihu knih, Bibli, sepsali téměř výhradně Židé. Pohrdáte-li Palestinci, přečtěte si knihu Nebudu nenávidět nebo odjeďte do Palestiny a zkuste měsíc žít jako Palestinec. Bojíte-li se zklamání, vězte, že nemáte co ztratit, jen své okovy, strach, nenávist a frustraci. Pouta omezující naší svobodu nejsou jen ekonomická a vnější, mnohem horší otrokář se skrývá uvnitř nás. Právem ho nenávidíme v těch druhých, ale k naší škodě často nevidíme v sobě. O iluzi vnímání tohoto světa hovoří i PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D. z Ústavu psychologie a psychosomatiky ZDE.

Nejjednodušší a nejspolehlivější proměnu světa nezařídí nově zvolený prezident, parlament či nejnovější bojové vozidlo pěchoty, ale proměna vlastního nitra. Hluboce pravdivé je ono „chceš-li změnit svět, změň nejprve sebe“. Až totiž změníš sebe, sejmeš brýle mámení, poznáš svou skutečnou svobodu a uvidíš svět jinak. Pak bude šťastnější nejen svět, ale i ty.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
21. 2. 2018 12:45

Vnútorný nepriateľ?
Medvedevova vláda naďalej trvá z ideologických dôvodov(!!!)na predaji všetkého štátneho majetku.Napriek prebytkom príjmov z ropy a plynu,problém privatizácie mnohých likvidných aktív neustupuje do úzadia.Zdá sa,že chuť k jedlu prichádza s jedlom a okrem už aj tak veľmi veľkého privatizačného programu chystá ministerstvo hospodárskeho rozvoja RF ponúknuť na predaj v privatizácii grandióznu časť štátneho majetku v hodnote 1 bilión rubľov.
A to prosím z „ideologických dôvodov“!
https://cont.ws/@arhimedros/860012

Aleš
Aleš
21. 2. 2018 12:48

http://e-republika.cz/article3985-Odchovanci-zazařili-po-volbě-Zemana-XX S osobitým humorem, hluboké a široké zároveň, dle mého gusta. Až se mi chce radostí veršovat, když dnes v průběhu vítězného února jsme poslali Yankee´s murders go home! Chodí kolem dokola, Hamáček a Zimola, řídí naše lidské zdroje, jak ulítlé vosí roje, klidně vsedě klidně vstoje, vedou pohraniční boje, padá pádá kometa, co nevyletí do světa. Chovanci už na to přišli, jak z Dunaje ryby vyšli, došli na břeh, kde jim vyschla ulita, že od lůzy je zase bita elita, Babiš kleští referendum, má klid na práci, a tohle je um, zase slyším doba ta je složitá, tíží ji… Číst vice »

peter.
21. 2. 2018 13:53

Martin (už bez taky m) napsal
znamenají „diktát z šedého pozadí“.
V takovém případě totiž riskujete, že vás dotčení -přinejlepším akorát tak nakopnou do vašeho pozadí…

Martin,dobre!
http://www.meras.cz/2018/02/lid-obcan-suverenita.html

Bety
Bety
21. 2. 2018 15:20

peter. napsal
Ja sa vám na nejaký globálny superštát môžem akurát tak vy…ť!

Souhlas, Peter!

Bety
Bety
21. 2. 2018 16:00

peter. napsal Vnútorný nepriateľ? Tak vidíte Peter, Z toho článku je zřejmé, že jim tam Putin (liberálům a privatizátorům) sedí jak žába na prameni. Není bez důvodu, že Pjakin nenávidí Medveděva a spol. Úsměvné, kdyby to nebylo spíš k pláči je tvrzení jednoho z nich, že nerentabilita a krachy privatizovaných podniků jsou specialitou Ruska, že východní Evropa si s tím poradila!!! U nás zase tvrdí, že tyto rozkrádačky jsou naše specialita, no a Amíci už to nemají na koho hodit, tak ti k tomu účelu mají volný trh, který to prý dá všechno do lajny. Není ovšem vyloučené, že ze… Číst vice »

peter.
21. 2. 2018 16:06

Bety napsal
Vykopat všechny ty Medveděvy do gulagů, to jediné by si zasloužili!!!

Už aby to bolo,kým všetko neukradnú,nesprivatizujú a nerozpredajú tak,ako to urobili tí naši prichmatizéri a lá Viktor Kožený.

peter.
21. 2. 2018 17:02

Bety napsal
Tak vidíte Peter, Z toho článku je zřejmé

Bety!
To čo naozaj vidím je,že ruský štát z ideologických dôvodov(preboha o akú ideológiu tu ide?O socialistickú asi ťažko!) odovzdáva do rúk korporácií štátny majetok ktorého nominálnymi vlastníkmi sú občania RF.Keď už občanom a štátu nebude patriť nič – žiadny štátny majetok,tak potom už bude celkom jedno,kto bude na čele RF.Lebo skutočnú moc budú mať korporácie ktorým sú národné záujmy a vlastenectvo ukradnuté.

Bety
Bety
21. 2. 2018 18:37

Peter, o tom žádná. Jsou to skuteční vnitřní nepřátelé, souhlasím.
Ale myslím si, že Putin zestátnil klíčová odvětví, postavil je na nohy a teď se všichni ti hajzlové snaží mu je zase vyrvat. Rusko by prodali komukoli, jen když jim z toho něco kápne. Musí to být zatraceně těžké být obklopen ve vládě i v parlamentu lidmi, kteří se snaží sabotovat co se jen dá. Měl by mít zákon, který
by nepostihoval jen hospodářskou stránku věci, ale byl by postaven na zradě státu. Už slyším řev všech liberastů, ale to jediné by jim mohlo vzít skutečně vítr z plachet.

peter.
21. 2. 2018 19:11

Bety napsal
Jsou to skuteční vnitřní nepřátelé, souhlasím

Bety:
Najviac ma štve,že sami priznávajú,že privatizujú nie z ekonomických,ale z ideologických dôvodov.Musia sa cítiť sakramentsky silní v kramflekoch,keď to vyhlasujú takto otvorene.
Ale je to problém občanov RF a neostáva nič len dúfať,že si to vyriešia inak ako my po r.1989. Tak aby to nejako prežili a nestali sa otrokmi vo vlastnom štáte ako sme sa nimi stali my.

Bety
Bety
21. 2. 2018 19:59

Peter, taky doufám a držím občanův RF palce. Mám je ráda, ale nejde jen o ně.
Zatím odolávají a já věřím, že odolají.

peter.
22. 2. 2018 7:00

Niekedy je nevyhnutné,aby sa aj diplomat vyjadril celkom nediplomaticky.Tak,ako mu narástol zobák (hovorí sa u nás)
https://www.hlavnespravy.sk/ostra-vymena-nazorov-luxembursky-minister-nazval-orbana-diktatorom-proti-ktoremu-je-treba-zakrocit-reakcia-madarska-hlupak-plateny-sorosom/1321132