Volební kampaň gmail.com

18. ledna, několik dní před prezidentskými volbami, jsem z nepolitické skupiny přátel obdržel mail s protibabišovským pamfletem. Odpověděl jsem protipavlovským obrázkem, který jsem obdržel krátce předtím. Ze skupiny čtyřiceti adresátů se mi sedm mailů vrátilo jako nedoručitelných, neboť This message does not pass authentication checks (SPF and DKIM both 5.7.26 do not pass), můj mail neodpovídá autentifikačním požadavkům.

To se mi za desetiletí čilé mailové komunikace ještě nestalo. Čas od času je nějaký mail nedoručitelný, adresa již neexistuje, je přeplněná apod., ale dosud nikdy nikdo neblokoval doručení mé zprávy a hned v takovém rozsahu. Překontroloval jsem všech sedm chybových hlášení, všechna byla z adres na gmail.com. O pár minut později jsem tedy účastníkům rozeslal další mail, že gmail.com blokuje obrázek Petra Pavla. Všem včetně těch sedmi byl doručen.

Rozdíl v doručitelnosti tedy evidentně nesouvisel s autentifikačními požadavky, ale s obrázkem Petra Pavla. Vložil jsem ho přímo do mailu bez jakéhokoliv komentáře, ne jako přílohu. Nevím, jak dlouho po internetu obíhal, ale gmail.com ho znal, rozpozná ho v mailech podle zobrazeného obsahu a zohledňuje ho ve svých algoritmech, které zprávy svým klientům doručí a které před nimi zatají. Gmail patří americkému koncernu Google. A protože pro něj musí být české volby z obchodního hlediska irelevantní, zjevně vchází vstříc jiným subjektům, pro které irelevantní nejsou. Vyhodnotit obrázek Petra Pavla ovšem musel někdo znalý českého prostředí.

Mail je, podobně jako dopis nebo ústní či telefonický rozhovor, soukromou komunikací mezi dvěma či více osobami. Popsaná cenzura obsahů je obdobou toho, kdyby pošta rozlepovala dopisy a podle obsahu se rozhodovala, zda je doručí. Nebo kdyby telefonní provider poslouchal, o čem se bavíte, a při nevhodných tématech spojení přerušil. Je to ze zákona trestné.

K tomu přistupuje delikátní fakt, že se naše soukromá komunikace týkala volebních preferencí a že gmail.com zjevně nerušil pamflet znevažující Andreje Babiše, ale obrázek znevažující Petra Pavla. To odpovídá manipulaci české volební kampaně zahraničním subjektem ve prospěch jednoho z kandidátů. A uvážíme-li, že Google nabízí nejen mailový server, ale i prakticky monopolní vyhledávací portál a řadu dalších služeb využívaných českými občany, může volební preference skrytě ovlivňovat v nemalém rozsahu. I to je ze zákona trestné.

Ještě stejného dne jsem tedy podal státnímu zástupci příslušné trestní oznámení a Ministerstvu vnitra oznámení o volebních manipulacích. Obě podání včetně inkriminovaného obrázku jsem publikoval v příspěvku na svém blogu www.janyr.eu a svým čtenářům rozeslal oznámení s odkazem, ale zapomněl jsem příspěvek před tím uvolnit. Oznámení došla všem adresátům bez problémů.

Vzápětí se ozvali první, že příspěvek není dostupný. Ihned jsem to napravil a rozeslal oznámení ještě jednou s omluvou. Z dvaceti adres na gmail.com jsem obdržel hlášení o nedoručitelnosti. Postiženým jsem poslal další mail s informací, že jim odkaz na příspěvek nebyl doručen a s odkazem na svůj blog, kde ho naleznou. Všem dvaceti prošel.

Tím se mi v průběhu hodin nahromadilo množství materiálu k analýze. V prvním případě gmail.com rozpoznal inkriminovaný obrázek v obsahu zprávy. Ve druhém musel překontrolovat obsažený odkaz a zjistit, že se obrázek nalézá na cílové adrese.

Vyjádřeno statisticky:

  • Rozeslal jsem celkem 220 mailů adresátům na gmail.com. 90 z nich obsahovalo inkriminovaný obrázek anebo odkaz na příspěvek, kde byl použit.

  • Z mailů s obrázkem nebo odkazem bylo 27 nedoručitelných.

  • Všechny maily bez obrázku a odkazu, včetně na „nedoručitené“ adresy, byly doručeny bez problémů.

Závislost doručení na obsahu je tedy evidentní, ale zároveň gmail.com doručil i většinu mailů s odkazem na příspěvek. Jak se tedy vlastně rozhoduje?

Oznámení čtenářům rozesílám v pěti hromadných mailech. Rozepsal jsem si tedy adresáty a označil nedoručené. Fakticky postihla cenzura pouze jeden z pěti mailů a důsledně odblokovala všech dvacet adres gmail.com. Zjevně tedy probíhá cenzurní kontrola namátkově. Připočítám-li původní mail s obrázkem, ze kterého stejně důsledně odblokovala všechny na gmail.com, byly z celkem šesti mailů cenzurovány pouze dva, tedy třetina. Pokud se vám tedy mail adresátovi na gmail.com vrátí se zdůvodněním, že nevyhovuje autentifikačním požadavkům, pravděpodobně se při opakovaném odeslání cenzuře vyhne.

Pokud čtenář se svými přáteli komunikuje o tématech, která mohou obsahovat kritický politický náboj, mohu mu jen doporučit, aby používal jiný mailový server než gmail.com. Z více než stovky serverů je jediný, u kterého jsem se s tímto chováním setkal.

Přemysl Janýr, Vídeň, únor 2023

5 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
4. 2. 2023 18:57

Nechci Váš článek zpochybňovat, ale chyba nedoručení může být i u adresátů.

Hodně lidí má krom antiviru i další ochrany před spamem, odmítání čísel bez identity … Nové mobily samsung mají také z výroby možnost „inteligentního“ telefonního antispamu ve dvou variantách …a nová Mozilla se v jednom nastavení ptá „Nezobrazovat dezinformační weby“ (ani nevím jak je to nastaveno implicitně po aktualizaci Mozilly).
A to jen občas náhodou na něco narazím…

Točmistr
Točmistr
5. 2. 2023 8:02

Ze zápisníku Járy Cimrmana, ke dni 28.1 2023: Stav dobytka je oproti předchozímu roku nezměněn. Je méně krav ale více volů. Také sviní je letos dost. Prezidentem republiky byl zvolen pan Pavel, Petr. K mému velikému překvapení se poblíž volebního štábu pana Pavla vyskytoval při oznámení výsledků také pan Zdeněk Svěrák. Ten při této příležitosti zavzpomínal na svého současníka, generálmajora americké armády Smedleye Butlera, aby pak přidal k lepšímu citát ze Smedleyho knihy „Válka je kšeft“: Řekl: „Úkolem armády je bohatým brát a chudým dávat. Anebo to bylo bohatým dávat a chudým…no prostě něco v tomhle smyslu !“ Všichni kolem… Číst vice »