Vyzobáno z webů za březen 2020

*Kniha Naomi Kleinové „Šoková doktrína. Vzestup kalamitního kapitalismu“ vášnivě kritizuje brutální strategii, jež využívá kalamit, katastrof, neštěstí a krizí v privátní prospěch a ke generování soukromého zisku. Brutální proto, že její protagonisté při nedostatku přirozených kataklyzmatických příležitostí úmyslně přispívají k jejich vzniku. Asociace na terorismus jsou zcela na místě, píše Jan Schneider.

*A na obzoru je jeden z nejtemnějších mraků, jímž je privatizace obranných, bezpečnostních a zpravodajských činností státu. Vojáci, zpravodajci a policisté jsou loajální vůči státu. Žoldáci svému zaměstnavateli. Kam to může vést?

*O. Krejčí: Jen je nutné mít kritický odstup založený na odmítnutí liberálních frází o tom, že média jsou svědomím společnosti, ochranou její mravnosti. Média jsou v kapitalistických podmínkách (a) obchodníky s informacemi, (b) často také aktivisty usilujícími o osobité naladění veřejného mínění a ovlivnění činnosti velkých skupin lidí. Samotný obchod s informacemi vyžaduje co největší sledovanost. Ukousnout si na mediálním trhu kus koláče kdysi znamenalo především vysoký náklad novin, dnes vyžaduje hlavně získat inzerenty v televizi, na internetových stránkách či v novinách. Hodí se také koncesionářské poplatky.

*V USA se v současnosti stále víc rozevírá sociální propast. V roce 1950, kdy střední třída zažívala rozkvět, byl průměrný ředitelský plat 30násobkem dělnického. Na počátku 21. století pak již 500násobkem.

*Už roky opakuji, že se nynější systém reformovat nedá, že by bylo jednodušší ho zmuchlat, vyhodit do koše a začít z gruntu nanovo. Možná se nějaké takové situaci blížíme, sdělila Spencerová. Všechny ty omílané „evropské hodnoty“ jsou jen dávno vytunelované pojmy bez obsahu. A mluvil jste o Kurdech. Chování jejich elit a jejich nekonečná důvěra ve spojenectví s USA, které je předhodily už i Turkům, je pro mě nepochopitelné. Tedy pokud „nepromlouvají“ jen balíky peněz pro Kurdy „tam nahoře“, samozřejmě.

*Saúdské náklady na vytěžení jednoho barelu ropy se pohybují pod třemi dolary a prodej se „rentuje“ už při 12 dolarech za barel. Rusku se vyplácí jakýkoli prodej nad 17 dolarů za barel. Americká frackingová těžba, která loni produkovala přes 12 milionů barelů denně, je oproti tomu nákladnější. Podle dostupných údajů se produkční cena jednoho barelu pohybuje v průměru kolem 60 dolarů a jen několik frackingových polí produkuje ropu za 40 dolarů.

*V oficiálních materiálech Severoatlantického paktu najdete tvrzení, že Rusko ohrožuje západní demokracie svým životním stylem. Tedy ne již komunismem, ale nejasně definovanými zvykovými, kulturními nebo etnickými faktory. Připomíná to antisemitismus živený a definovaný instinktem. Tématem této kapitoly nejsou otázky sovětského komunismu, ale v aktuální situaci nemohu opomenout skutečnost, že Stalinovi přísluší jeden přehlížený historický čin – na dobu mnoha generací zdiskreditoval původní myšlenky socialismu, a proto mu patří „zásluha“, že obhájci parlamentního kapitalismu mohou před veřejností kdykoli předestřít hrůzy sovětské éry. Připomínka gulagu, násilné kolektivizace vesnice a politických procesů stačí přetrumfnout proměnu zaostalé agrární země v průmyslovou velmoc. Již dlouho je politicky nekorektní hovořit o tom, že tato země dokázala čelit několikanásobné převaze německých armád a že v době, kdy se ještě nemohla vzpamatovat z děsivých následků války, musela čelit nebezpečí atomového útoku. Také není vítána zmínka, že sovětští odborníci dokázali v krátké době vyrobit atomovou pumu a brzy i její účinnější verzi a že v dobývání vesmíru získali dokonce primát. Buď jak buď, porážka Sovětského svazu ve studené válce je pořád používána jako nadčasově platná karta v souboji kapitalismu s komunismem. Ale dějiny nejdou podle pravítka, víme, že od Spartakova povstání otroků uplynulo několik století, než se podařilo otrocký systém jako hnací sílu starověkého hospodářství nahradit výkonnějším vykořisťováním (svobodných) chudých zemědělců a bezzemků.

*P. Žantovský: O důvodech onoho přepisování dějin asi není třeba dlouze spekulovat. Cílem je už několik desítek let revize výsledků války a anulace Benešových dekretů, rovnajících se de facto předání nejprve majetku, a poté zřejmě i území naší země do rukou potomků „hnědého moru“.

*V Německu z hygienických důvodů zakázali podávání rukou a zavedli původní pozdrav zdviženou pravicí.

*EU hodlá migrantům v táborech v Řecku nabídnout dva tisíce eur na hlavu, aby šli domů a trochu si tam vylepšili životní podmínky… nápad bude platit jen měsíc, protože se bruselští současně obávají, aby do Řecka nepřilákal nové migranty… fascinující…

*Toužíme po nesmrtelnosti, a přitom nevíme, co máme dělat, když v neděli prší.

*Ruský senátor Sergej Cekov uvedl, že Ukrajina se může skutečně sjednotit s poloostrovem, jakmile se stane součástí Ruska.

*Bývalý předseda Evropské komise J-C. Juncker: Hranice států jsou nejhorší politický vynález.

*Zdeněk Zbořil: Zvláštním jevem „ideologické modernizace“ je oblíbená teze, že 2. světovou válku uvedl do pohybu sovětsko-německý pakt symbolizovaný jmény Ribbentrop-Molotov. Je pravda, že tato smlouva o neútočení a spolupráci dala šanci německé politice symbolizované heslem „dnes Evropa, zítra celý svět!“ Nic nám to ale neříká o tom, proč po přepadení Polska vyhlásily Francie, Velká Británie a země Comnonwealthu svou válku jen Velkoněmecké říši a nikoliv dnes kaceřovanému Sovětskému svazu. Do slavného „tažení na Východ“ přece ještě zbývaly skoro celé dva roky. Takže snad by stálo ještě jednou za zamyšlení, kdy 2. světová válka vlastně začala, zda byla pro občany některých zemí skutečně světová, a zda také neskončila pro Vietnam, Indonésii, Myanmar, Čínu, Alžír, někdy jindy, a méně slavně, než se v evropských školách dnes učíme.

*Ivo Šebestík: I když po německém útoku na Polsko se Velká Británie formálně ocitla s Německem ve válečném stavu, pojímala tuto svoji válku po jistý čas velmi platonicky.

*Šel v ČT seriál BBC o šoa. O Auschwitz mi z něho zůstalo v paměti pár čísel. V Osvětimi prošlo službou cca 13 tisíc příslušníků SS a Zbraní SS. Z nich se cca 8 tisíc dožilo konce války. Z nich cca 500 bylo po válce za svou činnost vyšetřováno a 50 PADESÁT!!! odsouzeno. Za MILION zavražděných!!! A nikdo z Němců o Osvětimi a tamním vraždění nic nevěděl! Podobně to samozřejmě bylo i v dalších lágrech. A už vůbec nikdo dnes nepřipomíná, že kromě cca 6 mil. Židů zahynulo z přímé viny Němců cca 27 mil. Slovanů (vždyť to byli jen „untrmenši“, že)! Denacifikace Německa je velký mýtus. Na svých místech zůstala pomalu celá nacistická justice, armádní důstojníci apod. Úměrně tomu odpovídalo také stíhání a trestání válečných zločinců. Neměli důkazy, svědky apod., přičemž svědci zmizeli v plynových komorách, byli zastřeleni, nebo upáleni za živa. Byly označeny zločinecké organizace, avšak sami jejich členové zločinci nebyli, nebyla prokázána konkrétní vina, samotné členství nestačilo. Tak proč by se německý kancléř nepromenádoval po hřbitově s hroby waffen SS, byli to přeci poctiví soukmenovci, dokonce ti nejlepší. Taky přemýšlím, proč se někteří naši politici paktují s Landsmanschaftem. To je jako kdyby v Polsku někdo diskutoval s někým v Německu o Východním Prusku. To téma je pro Poláky, stejně jako pro Němce, tabu. A proč? Protože je Poláci posílají důrazně do patřičných končin. A to za každého režimu. O hranici na Odře a Nise se nediskutuje. Jenom tady se najdou plačky, které lkají o tom, o co všechno jsme se odsunem ochudili. Dobové týdeníky, fotografie a výsledky voleb hovoří jasně, ochudili jsme se v první řadě o nacisty a jejich sympatizanty. Pokud by vyhráli oni, tak s námi žádný poválečný dialog nenavazují. Maximálně před vstupem do plynové komory, nebo v sekyrárně, možná ani to ne. Jenom tady je možné jeden den pokládat věnce na německých popravištích a druhý vystoupit na sjezdu těch, kteří nám ten odsun a ztrátu majetku, nikdy nezapomenou a plácat o drahých krajanech. Krev a půda, jeden ze základů germánské nauky.

*Vitalij Čurkin Mattheewovi Rycroftovi navrhol, aby šla Veľká Británia príkladom a ak chce kritizovať Rusko ohľadne Krymu, tak aby vrátila: Falklandské ostrovy Argentíne, Gibraltar Španielsku, anektovanú oblasť Cypru a britské ostrovy v indickom Oceáne, ktoré Briti držia v rozpore s nariadením OSN, pretože si na ostrove Chagos spravili vojenskú základňu. Vitalij Čurkin upozornil, že až keď Británia splní tieto podmienky, môže niečo doporučovať Rusku a žiadať od Ruska, kterému Krym patřil odedávna.

*Americká koalice vedená USA tvrdí, že bombardování britského letectva způsobilo civilní ztráty v Iráku a Sýrii. Londýn obvinění popřel a prohlásil, že při více než 1 700 náletech v této oblasti zemřel pouze jeden „nebojovník“. Což zní přinejmenším neuvěřitelně.

*Mimochodem, během devíti let války se po celé Sýrii podle OSN narodilo přes 4,8 milionu dětí…

*Oskar Krejčí – Ruský nepřítel. Nejen z mapy je zřejmé, že hlavní část cvičení Defender Europe 2020 se odehraje u hranic Ruska. Vybraný termín manévrů je příznačný: od 20. dubna do 20. května. To znamená, že v době oslav 75. výročí ukončení evropské části 2. světové války budou poblíž hranic Ruska armády NATO harašit zbraněmi. Je zřejmé, že choroba v podobě pohrdání historickou pravdou, která zasáhla mnohé české konšely, řádí v celé Alianci.

*V dubnu až květnu 2020 jsou plánována cvičení „Defender Evropa 2020“ na území řady evropských zemí podél západní hranice Ruska. Americký ministr obrany Mark Esper označil za cíl „Defender Evropa 2020“ snahu vyslat Rusku signál, který ho přinutí změnit „špatné chování“.

*Korona-krize naštěstí znamenala zmenšení, odložení či snad i zrušení vojenského cvičení NATO, které mělo začít v den Hitlerových narozenin a mělo dokázat, jak rychle dokáže NATO provést „Drang nach Osten“, s tím, že by se zastavilo pouze u ruských hranic.

*Nezapomenutelný je ale výrok Ursuly von der Leyenové, dnes předsedkyně Evropské komise. Ta v roce 2015 v rozhovoru pro noviny Bild, ještě v pozici německé ministryně obrany, komentovala západní úsilí o modernizaci vojenského arzenálu slovy: „Je lepší mluvit s Moskvou z pozice síly.“ Nejde jen o nesmyslný obsah onoho výroku, neboť kooperace je lepší pozice pro jednání s Ruskem než výhrůžky. Je tu také problém s tím, že ono citované moudro zaznělo 21. června, tedy v předvečer výročního dne jiného německého pokusu mluvit s Ruskem z pozice síly – 22. června 1941 nacistický Wehrmacht napadl Sovětský svaz. Současná pragmatická generace politiků řeší především otázky své kariéry a díky povětšině chabému vzdělání netuší, jaký je historických kontext jejich jednání, jaké jsou zákonitosti mezinárodní politiky – a jaké mohou být důsledky jejich konání či nekonání.

*Bývalý člen KSČ, který nás bude v čemsi reprezentovat v EU, mluvil o tom, že potřebujeme inovace a nové technologie. Jenže pak se ukázalo, že má, coby bývalý generál, v hlavě zbraně. Nemluví rovnou o válce, takový hlupák přece jenom není. To jen potřebujeme lepší a dokonalejší zbraně, abychom mohli našeho nejbližšího nepřítele odstrašovat až do úplného odstrašení, píše Jiří Jírovec.

*Michail Chazin již v minulosti pro Sputnik předestřel své vidění úrovně ekonomického poklesu v důsledku krize pádu efektivity kapitálu. „Pokles ve Spojených státech amerických očekáváme 55-60 % při nynější úrovni jejich HDP. V západní Evropě očekáváme pád okolo 50 %, světová ekonomika podle našich výpočtů klesne o 30-35 %,“ prohlásil ruský ekonom. Na otázku, kdy přesně vypukne poslední (ostrá) fáze krize, Cházin odpověděl, že je to velmi těžké předvídat, jelikož není možné přesně vědět, kolik má světová ekonomika ochranných mechanismů.

*Americké akcie dál padají, ekonomika se zastavuje, ale banka Goldman Sachs svému šéfovi navyšuje plat na dva miliony ročně, bonus dosáhne 7,6 milionu a opce na akcie 17,85 milionu… umí žít…

*Slavná Draghiho věta, že ECB učiní vše, aby euro zachránila, nehledě na náklady.

*Když stát zestátní banky nebo banky si koupí státy, tož to vyjde nastejno.

*Forbes dodává: „Čeká nás nejhorší desetiletí v US historii, odstartované prasklými dlužními bublinami.“ Jak by ne, když svět je zásluhou centrálních bank zamořen měnou vyrobenou na počítačích a topí se v dluzích, které nikdy nemohou být splaceny! Jak by ne, když na burzách selhává super ruleta zvaná „hedge funds“, v níž se denně točí víc jak jeden bilion dolarů!

*Je třeba mít na paměti, že pro Rusko už dnes sankce nejsou až takovým problémem, jak si tady mnozí stále namlouvají, takže bude hodně záležet i na tom, jestli na nějakém zlepšení vztahů s Evropou – a pokud ano, tak na jakém – bude mít zájem třeba samo Rusko.

*Kapitalismus si už svoje odpracoval. Kapitalismus neodpovídá světu, jenž existuje dnes. Takže se domnívám, že nás čekají velmi zajímavé a tvrdé časy.

*Evropská unie umí dělat jen jednu jedinou věc, a to je rozdělovat peníze, které ale napřed od členských států musí vybrat, říká v rozhovoru pro Parlamentní listy komentátorka Karolína Stonjeková a navrhuje EU přejmenovat na „Přerozdělovací unii“. Přerozdělovací unie, protože tento výraz rozhodně sedí daleko lépe. A je také třeba nazývat tyto prostředky pravým jménem – my od EU nic nedostáváme. Nám se pouze vrací část prostředků, které jsme do EU odvedli.

*Trump nařídil nakoupit ropu do strategických zásob, což nápadně připomíná dotování soukromých podniků ze státních peněz. Jako by Bílý dům přestával věřit, že boj s koronavirem či záchranu strategických podniků zajistí svobodný trh.

*Dluhopisy vydávané všemi členskými státy EU. To by mělo tu výhodu, že každá země bude muset zaplatit stejnou a relativně nízkou úrokovou sazbu. Německý státní dluh má negativní úrokovou míru -0,5 procenta. To znamená, že německý stát na svých dluhopisech přímo vydělává peníze. Naopak Itálie má zaplatit úrok 1,3 procenta. A toto číslo může rychle vyletět nahoru, pokud měnoví spekulanti ucítí krev.

*Americký ministr zahraničí Pompeo důrazně odsoudil rozhodnutí Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) vyšetřovat válečné zločiny spáchané v Afghánistánu… je to prý „vskutku dechberoucí akce politické instituce, která se nikomu nezodpovídá a tváří se jako justiční orgán.“

*Jeden z tvůrců bomby, která loni v Kašmíru zabila na 40 lidí a málem rozpoutala válku mezi Indií a Pákistánem, si chemikálie a ostatní nezbytnosti k výrobě nálože objednal přes Amazon… fascinující…

*Na fotografiích ke zprávě jsou zachycena letadla Tu-143 ruského vojenského námořnictva. Na stránkách základny Lossiemouth na Twitteru bylo upřesněno, že ruská letadla „nevstoupila do vzdušného prostoru Velké Británie,“ ale přiblížila se „k prostoru britských zájmů“.

*V EU stále nepochopili, že Bašár Asad bojuje proti ISIS a al Nusrá. V Bruselu prostě nechápou, co se děje, a jako zaseklé CD pořád jen žvaní o „evropských hodnotách“. Není divu, že EU hraje v celé syrské tragédii jen roli druhého řádu.

*V západní Evropě je už dnes asi 30 milionů muslimů.

*V Indii žije přibližně 172 milionů muslimů, což přestavuje 14,2 % obyvatel. Pro srovnání a nápravu hollywoodského obrazu této země: 0,7 % obyvatel Indie, konkrétně 8,4 milionů, se hlásí k buddhismu. Hinduistů v Indii žije 966 milionů, což představuje 79,8 % obyvatel.

*Podle Maase je Německo připraveno dodatečně vyčlenit 100 milionů eur na humanitární pomoc Idlíbu. Bylo by ale hezké se dozvědět, kolik prostředků dosud Německo vynaložilo na humanitární pomoc syrskému lidu, protože v Sýrii o tom nikdo nic neví.

*Recep Tayyip Erdogan: „Pokud chce Bůh, Evropa bude muslimská.“

*Mimochodem, loni na konci října se Recep Erdogan zúčastnil bohoslužby v istanbulské mešitě Camlica. Po jeho boku stál istanbulský guvernér, starosta megapole, šéf městské policie, lídr místní pobočky vládní strany AKP a všichni společně naslouchali veršům z Koránu „al fath“, což znamená něco jako „vítězství, dobývání“. Pak přistoupil k mikrofonu sám Erdogan: „Bůh nám velí bojovat proti kafir (nevěřícím). Kdo jsme my? Umma (islámská společnost) Muhammedova. A Bůh nám říká, abychom byli slitovní k sobě navzájem. A Bůh nám slíbil vítězství v Sýrii…“ Dav zabouřil nadšením.

*Odhlédněme od syrského Idlíbu, kde chce Západ z různých důvodů dál pomáhat al-Kájdě. Když Erdogan mluvil o „kafir“, čili nevěřících, logicky tím myslel – mimo jiné – i své spojence z NATO. Možná turecký prezident sám o sobě není žádný náboženský fanatik, ale spíše chladný pragmatik, ale v každém případě ví, jak dodat milionům svých stoupenců bojovnou energii a oheň v srdci… Západ, který s krásně znějícími hesly o podpoře demokracie v Sýrii po devět let podporoval džihád, končí tím, že zase podporuje teroristy, tentokrát rovnou z al-Kájdy. Některá fakta by koronavirus překrývat neměl, píše Tereza Spencerová.

*Svitky od Mrtvého moře, které jsou vystaveny v americkém Biblickém muzeu, jsou do jednoho padělky… smůla…

*Ivan Klíma: „To, co nazýváme historií, je jen hromada zlámaných větví, náhodně utržených listů a natolik povadlých květů, z nichž se snažíme obnovit celý sad a mylně věříme, že jsme ucítili vůni všech záhonů.“ Možná je to ještě horší. Z těch náhodně potkaných zlámaných větví, urvaných listů a povadlých květů občas někdo podle svého vkusu něco vybere do kytice, kterou umně uváže a pak prezentuje jako kulturní fetiš. Některé způsoby vazby takových kytic jsou v určité kultuře skoro kanonické, takže mohou posloužit k rozpoznávání kulturních vrstev.

*Chtěl bych, aby smyslem zdravotnictví bylo léčit lidi, nikoli generovat zisk. Není problém postavit soukromé zdravotnictví ze dne na den mimo zákon, zestátnit farmaceutické firmy a překlopit fungování zdravotnického systému do veřejnoprávního režimu tak, abychom si jako lidé byli v nemoci všichni rovni v přístupu k té nejlepší možné péči.

*Za výstavbu Kerčského mostu na Krym získal ruský miliardář Arkadij Rotenberg titul „Hrdina práce“… nesocialistické… fascinující…

*Vzpomeňme pravidlo, že v politice nejde nikdy o to, o čem se hovoří, ale vždy jsou v pozadí velké peníze, nebo velká prasárna, nebo obojí.

*Zkrátka, v Sýrii se zrovna nic neděje. Ale je očividné, že syrská armáda chystá další ofenzívu v Idlíbu proti teroristům, kteří se nevzdávají. I když, některým z nich vcelku rozumím. Třeba ujgurští džihádisté vlastně ve skutečnosti volí mezi cestou do čínských věznic nebo smrtí na bojišti, odkud vede aspoň rychlá cesta mučedníkova do nebe…

*Rasismus v Americe neexistuje, je to jen rafinovaná ruská dezinformační kampaň vedená přes Ghanu a Nigérii… to nevymyslíš…

*Jak se chovají představitelé strany lidově demokratické? „Trochu pomoct, hodně škodit, to se může vždycky hodit.“ A tak se chová i jejich předseda soudruh lidoveček hlópé hanák Jurečka, uvedl další čtenář.

*Být starý se dnes nenosí, jsou to lidé na odpis (kteří navíc představují „problém“ – chtějí po nás nějaký důchod). Nejsou dost „rychlí“, „nechápou“ a často mají „nějaké divné názory“.

*Do Německa dorazil trend z neoliberálního divokého Východu, kde například na začátku 21. století důchodcům zcela otevřeně (v Lotyšsku) vysvětlili, že si slušný důchod nezaslouží, protože žili za komunismu a nic nevybudovali.

*Severní Kypr přijal 175 (prý) syrských uprchlíků, které Kypr nenechal přistát u svých břehů … takže jsou vlastně zase v Turecku…

*Zdeněk Zbořil: A opozice? „Zbývají jen vulgární nadávky nebo poezie Miroslava Kalouska.“

*Jens Stoltenerg na jednání Rady NATO zdůraznil, že organizace i nadále plní svoje úkoly a zajišťuje Evropě bezpečnost například hlídkovými lety ve Středomoří.

*USA obvinily venezuelského prezidenta Madura z „narkobyznysu“ a vypsaly za informace vedoucí k jeho dopadení odměnu 15 milionů dolarů… no takže, prosím vás, to poletíte do Caracasu a tam z hlavního náměstí první doleva a kousek rovně a pak… zapomenutého lídra opozice Guaidóa za „prezidenta“ považují už jen tři procenta Venezuelanů… což je na hranici statistické chyby…

*Mezinárodní měnový fond podmiňuje další půjčky Ukrajině mimo jiné konečným přijetím zákona, který umožní prodej úrodné černozemě cizincům…

*Čína využívá nízkých cen ropy, a tak z Ruska nakupuje rekordní objemy… to Evropa kvůli snížení poptávky nemá zájem ani o silně zlevněnou ropu ze Saúdské Arábie…

*Testy prokázaly, že rychlonabíjecí zařízení zničí baterii elektromobilu Tesla už po pětadvaceti nabitích…

*Rusko i Čína nás, liberální demokracie západního typu, ale skutečně „ohrožují“ – tím, že chtějí na mezinárodní scéně mít stejná práva a privilegia jako my, což my, a zejména USA, nehodláme dopustit. A tak zatím vedeme válku studenou II., hybridní, kybernetickou… Je otázkou času, kdy také tu horkou, protože vůle dohodnout se je minimální, ba žádná.

*Pavel Gavlas se dotazuje, zda potřebujeme skutečně zbrojit? Ale my se nemáme čeho bát. Statečnou armádu bojující kdesi v poušti za Prahu suplují stateční korzáři v čele s kapitánem Hřibem. Sice mají víc tibetských vlajek než roušek, ale v boji proti Číňanům to bude ještě větší element než Žižkova vozová hradba proti křižákům. A propos, 25. března je to rovných 600 let, co to Žižka křižákům nandal u Sudoměře.

*Joe Biden, čím dál víc ztracený ve svém světě, nicméně na Trumpa útočí, že se chová jako prezident… bizarní

*Světová dominance USA dnes už existuje jen v oblasti destruktivní.

*Jacques Attali: Židé v době globalizace už nejsou potřební. Židé už nejsou žádoucí. Už je nepotřebujeme. Hlavní rolí židů po tři tisíce let byla role kočovníků. Když se však s globalizací všichni stanou kočovnými, tito kočovníci již nejsou potřeba!

*Nevím, jak to skončí, ale předpokládám, že až bude alespoň den poté, paláce budou větší a chatrčí bude více.

*Oni si nás chtějí koupit za naše peníze. To nemá chybu.

*Ozval se Havlíček. Dodal, že když byl ministrem financí Miroslav Kalousek, řídil v časech krize státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let.

*Británie, která v zásadě nechává koronavirus volně běžet společností, vytváří speciální úřad, který bude bojovat proti „šíření ruských dezinformací“ týkajících se britského „boje“ proti epidemii…

*Íránský duchovní, který prohlašoval, že virus je Alláhovým trestem Číně za to, jak zachází s muslimy, se sám nakazil… karma je potvora…

*Vědci zřejmě nemohou podrazit své kolegy, kteří se vývojem nových smrtelně nebezpečných virů zabývají a politici nemohou přiznat, že tyto experimenty povolují. Otázkou zůstává, kdo tyto nebezpečné experimenty požaduje a financuje. Měli bychom se ptát, proč jsou nebezpečné viry vyvíjeny. Zda zisk farmaceutických společností, které nabízí vakcíny proti nim, je dostatečným důvodem hazardování s přežitím lidstva. I proto jsou zveřejňovány články typu „Teoriím, že koronavir unikl z laboratoře, chybí důkazy“. Někomu se pandemie koronaviru určitě hodí. Minimálně bude možné za příčinu přicházejícího ekonomického kolapsu označit právě koronavir, nikoliv donebesahající zadlužení.

*Zkušenosti z roku 2015 ukázaly, že hlavní motivací zájemců o přestěhování, je štědrý (zejména německý) sociální stát. Ten ovšem začal narážet na své kapacitní problémy, protože je primárně určen pro Evropany, kteří jej celý produktivní život financují, a příliš velký počet nově příchozích by jej mohl zlikvidovat. Na druhou stranu mnohamilionová migrace ze sousedních kontinentů do Evropy je ekonomickou a politickou prioritou globalistů a vedení EU. Z tohoto úhlu pohledu oběma aktérům musela některá specifika onemocnění COVID-19 připadat jako dar z nebes. Sice se jím nakazí téměř všichni, ale umřou na ně pouze staří a nemocní, kteří nejvíce čerpají z položek na zdravotní a sociální zabezpečení. Zároveň se tím uvolní místa v sociálních zařízeních, takže bude kde ubytovat mladé nové příchozí. Tohle by žádná penzijní či zdravotní reforma nedokázala. Pro dosažení tohoto cíle navíc stačí jen málo – otevřít hranice pro migranty a koronavirus. Cesta k radikálnímu omlazení a přeformátování Evropské unie tak bude otevřena.

*Katolíci celého světa se v noci na dnešek spojili k modlitbám proti koronaviru… tak schválně…

*Bolsonaro také vzdorně oznámil, že tento víkend uspořádá hned dvě recepce: V sobotu recepci na počest svých 65. narozenin a v neděli při příležitosti 42. narozenin své čtvrté manželky. Když ho za to kritizovala jedna novinářka, udělal na ni vulgární gesto. Avšak Bolsonaro řekl hned čtyřikrát, že kolem Covidu-19 vládne zbytečná hysterie. Je to podle něho „fantazie“, „malá krize“, „fake news“. Bolsonaro vyjádřil názor, že tu krizi uměle vyvolala Čína, aby zničila západní ekonomiky.

*Pentagon zavírá do karantény 2 600 svých vojáků v Evropě, protože se jich 35 nakazilo… celkem jich v Evropě má přes 76 tisíc…

*Srbský vůdce nazval prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga „bratrem“ a řekl, že se k němu obrátil o podporu.

*Na základě rozhodnutí Vatikánu budou odpuštěny hříchy všem, kteří se nakazili koronavirem… a taky jejich příbuzným, kteří se o nakažené starají, a také lékařům a také všem, kdo se modlí za jejich uzdravení… fascinující… Tož tak…

*Polsko se prý pokusilo zkomplikovat ruskou pomoc Itálii tím, že pro ruská letadla s lékařskými týmy a zdravotním materiálem uzavřelo svůj vzdušný prostor… nicméně, ničemu tím nezabránilo, naopak, k devíti letadlům už přibylo další…

*Najednou vymřou všichni důchodci… Přiznejme si, že je to pěkný doplněk k penzijní reformě – zbavit se sociálního balastu.

*ISIS: Prosme Boha, ať modlářským národům virus „zatopí“ co nejvíc! Žádáme Boha, aby zvýšil jejich trápení a zachránil věřící před tím vším. Ve skutečnosti je tvrdým trestem těm, kdo se proti němu vzbouří, a milosrdný s těmi, kdo Ho poslouchají a stojí za ním, je napsáno ve výzvě ISIS. Měli by si také pamatovat, že poslušnost vůči Bohu – jeho nejoblíbenější formou je džihád – odvrací Boží mučení a hněv (tj. Provádění džihádu je nejlepší zárukou ochrany před epidemií), vyzývá autor.

*V Indii zakázali vycházení z domovů. Někde jsem četl, že jen v aglomeraci Dillí je asi 300 000 dětí žijících na ulici. No jsem zvědav, jak všichni ti ubožáci v kapitalismu budou podobná opatření plnit.

*Německo také tvrdí, že epidemii „zvládneme jen společně“, a tak nabízí Itálii, že z jejích více než 80 tisíc nakažených, převeze do svých nemocnic „alespoň 47“ pacientů… fascinující…

*Do zástupu těch, kdo chce odškodnění po vládě, se přidaly i britské prostitutky, protože přece také musejí živit rodiny a zákaz „shromažďování“ je likviduje… sakra…

*Pokud lidé mohou natisknout peněz, kolik chtějí, pak už to nejsou tak docela peníze.

*V USA už se objevila hromadná žaloba, která po Číně kvůli koronaviru požaduje 20 bilionů dolarů… Trump mezitím vcelku nečekaně přestal o koronaviru mluvit jako o „čínském viru“…

*Ale na pomoc s pandemií koronaviru do Itálie nepřiletěli vojáci ze zemí NATO, nýbrž zdravotnická jednotka z nepřátelského Ruska. Nepřehání už to ten Putin? A aby toho nebylo málo, do kapitalistické Itálie přiletěli pomáhat také lékaři a zdravotníci z komunistické Kuby. Jak to vyřvával ten Fidel? Nějak takhle, že? Socialismus, nebo smrt! Brusel má přesto jasno. Za trable s pandemií koronaviru může moskevská propaganda, napsal Štěpánek.

*Jsme zachráněni! Evropský parlament aktuálně vyzývá Evropskou komisi, aby 27. květen vyhlásila ‚Evropským dnem optimismu‘. Fakt to není vtip. Koronavirus umírá. Smíchy, uzavřel Štěpánek.

*V roce 1937 napsal Karel Čapek jednu ze svých nejslavnějších her – Bílou nemoc:

Otec: Ale tady píše, že se před tou nemocí nemůže nikdo uchránit… že zachvátí všechny lidi kolem padesátky…

Dcera: Proč? Ale tati! Přece proto, aby se zas jednou udělalo místo mladším, ne? Beztoho nemají kam se vrtnout.

Otec: To je hezké! Tak teda ne že by vás rodiče živili, ne že by se pro vás dřeli, ale překážejí vám, co? A zabírají vám místo, že? A měli by vymřít malomocenstvím, aby pro vás mladé bylo víc místa…. Když se ti tak zamlouvá, že lidé kolem padesátky mají vychcípat – Já teda nevím, jak mám tvému názoru rozumět!

Dcera: Já jsem mluvila obecně, tati. Dnes přece mladý člověk nenajde žádnou existenci – Prostě není na světě tolik míst – Něco se už muselo stát, abychom my mladí mohli konečně žít a zakládat rodiny! …

Syn: No ovšem, tati. Nebýt toho malomocenství, tak já nevím, co by z nás bylo…

Syn: Stejně se člověk ani se zkouškami nikam nedostal. Teď to snad bude lepší.

Otec: Jen co vychcípají lidé kolem padesátky, viď?

Syn: Právě. Jen aby to chtělo ještě nějakou dobu trvat!

Ministr: Mládež je plna nadšení a půjde za vámi do ohně; ale u starších lidí se šíří tíseň a strach.

Maršál: Já víc potřebuju ty mladé.

Ministr: Zajisté, ale ti staří jsou… hospodářsky silnější. Mimoto mají ještě pořád v rukou vedoucí místa a vyšší úřady… V případě války by to mohlo tu a tam zaskřípat.“

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 4. 2020 10:53

Je třeba se bránit té beznadějnosti pro chudé a chudší, tvrzením že bohatí vše schramstnou a jen se rozdělení společnosti dále nesouměřitelně posílí. Jsem toho názoru, že k tomu nemusí dojít a věřím že nedojde z prostého logického důvodu: neoliberální polootrokářský systém je dlouhodoběji nesmysl a není stabilní, jeho základní rysy obsahovala již stávající „spole“-čnost a podle mne jde o jeden z rozhodujících impulsů jejího současného HROUCENÍ. Vzhledem na to, že ta nestabilita (ba domnívám se že doslova ZÁKONITOST zhroucení takového „modelu základů ekonomiky“ je PŘÍMÁ PŘÍČINA současného neutěšeného stavu) by byla trvalá, ale ZEJMÉNA dále NEODHADNUTELNĚ, NEPŘEDVÍDATELNĚ dále napadnutelná… Číst vice »

racek
racek
Reply to  Martin (už bez taky m)
1. 4. 2020 16:08

Kéž byste měl pravdu. Moc bych si to přál. Ale ten proces utužení režimu (nebo zotročení, jak možná trefněji říkáte) už běží na plné pecky a velcí žraloci už loví. A u nich skončí také drtivá většina státní pomoci, pro které se státy opravdu hodně zadluží. Jak to splatí, nevím. Vždyť bude následovat velká světová krize spojená s pády mnoha dříve fungujících odvětví a masovou nezaměstnaností. Jak už vidíme i u nás a i třeba v USA. Já vím, mě se to říká, já tu možná zas tak dlouho nebudu, že.

orinoko
orinoko
1. 4. 2020 13:24

Na webu je bozi dopusteni. Tak napr. modry lobotomicky mozek v diskusi napsal, ze ten emericky trouba z bileho straspytla zavolal Putinovi, ten pry cely podelany srazil paty a honem do USA poslal pomoc LL2020. To uz jsou v chocholouskove. Kdyz nekdo nekam vola dneska, tak obycejne neco potrebuje, takze jedine pravy opak dava smysl. Kacer kdakal bezi o zivot. Nevim, jestli jste zaregistrovali, jak se dneska zdravotne zdravi zapadni politicky knecht. V Germanii udajne zdravotne hajluji, a jini obri ducha pri setkani o sebe tukaji lokty. To muze fakt napadnout jen naprosteho kretena. U izrazida je to bezne. Takovy… Číst vice »

orinoko
orinoko
1. 4. 2020 14:08

Tak uz o tom pise i Ceska armada. A pamatujte jedno: Cim vetsi bude v emerice pruser LL2020, tim vice se budou vytracet informace o emerice z ceskych infoobludarii typu ceska tv kraksna, echo 24, seznam a take vyprasena Nova. Duckduck kdakal uz nemlaska covid z Wu Chanu , uz srazil patky , ale tato obskurni dymovnice ma ve zpravach porad covid z Wu Chanu. A NATO cesky debil zira.

https://www.armadninoviny.cz/americke-letadlove-lodi-uss-theodore-roosevelt.html

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  orinoko
1. 4. 2020 15:11

problémem daleko větším mohou být také ponorky na jaderný pohon a ty vyzbrojené raketami s jadernými hlavicemi. Nejméně 2 má mimochodem i Malá Británie… I těch 9 US křižníků na jaderný pohon, + rozsáhlé zastarávání velkých jednotek US Navy…Námořnictva se promění, a náhradou budou mnohem menší jednotky vybavené šeredně nebezpečnými zbraněmi. Můžeš orinoko hádat, které námořnictvo je nyní vy výstavbě perspektivních menších jednotek ( a tedy i „služebně nahraditelnějších“) mezi prvními… Zajímavá situace bude co se týče „nahrazování“- protože CENA STAVBY velkých jednotek před cca 35 lety a nyní je „VELICE ROZDÍLNÁ…“ Přijde prostě rozsáhle KONEC MASIVÍCH NÁMOŘNICTEV a tedy… Číst vice »

racek
racek
Reply to  Martin (už bez taky m)
1. 4. 2020 16:36

Malé lodi pro Rusko jsou taková z nouze cnost. Rusko ztratilo kapacity a loděnice a i suché doky pro výstavbu velkých lodí a navíc i kapacitu pohonných turbín z Ukrajiny. Sice se snaži zavěst výrobu u Kuzněcova, ale to je na dlouhé lokte. Kinžál má bohužel jen 10 vhodných nosičů, předělaných MIG 31 a celé je to založeno na rekonstrukci starých mezikontinentálních raket, které se již 30 let nevyrábějí. Prostě Rusko není už zdaleka SSSR, ztratilo 40% strojní kapacity a nemůže vše obsáhnout. Na obranu a odstrašení to ovšem rozhodně stačí. Zirkony jsou trochu lepší v počtech, ale ve výkonech… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  racek
1. 4. 2020 21:27

Vy o voze, já o koze, a naopak. Psal jsem o ústupu USN ze slávy a mohutnosti který je neoddiskutovatelný a nutný. Okolnosti jaxi ehm ehm nepřejí plánovačům Pentagonu a zbrojně-průmyslového komplexu… propočty pár let staré se ukazují jako VESKRZE MYLNÉ, ba ILUZORNÍ… RF ale opravdu není SSSR, a nemíní ho ani v bývalé podobě obnovovat- dokonce ani ten „strašlivý uzurpátor“ Putin ne… – vzdor zoufalství Pobaltí – „co že se stane pokud USA či NATO stáhnou své jednotky ve výraznějším počtu…“ kdo bude ty šproty chránit… K těm flotilám jsem tu dával odkazy od odborníků jinde nedávno, nebudu se… Číst vice »

racek
racek
Reply to  Martin (už bez taky m)
1. 4. 2020 23:13

No, člověk někdy vidí jen to co chce. Mě se to občas taky stává, ale tady rozhodně ne.

racek
racek
Reply to  Martin (už bez taky m)
1. 4. 2020 23:48

K tomu bych dodal … ta Čína tu je uvedena kvůli Vašemu tvrzení o neužitečnosti velkých jednotek. Takže Čína jde právě proti tomuto trendu. A to začíná poslední s budováním velkého loďstva. S těmi čínskými ponorkami je to tak, jejich rakety s čínských vod zasáhnou jen východní pobřeží USA. Na další generaci se teprve pracuje. Kdežto ruské, francouzské i USA ponorky mohou klidně odpalovat skoro z přístavů. Dnes se již s křižováním raketových ponorek oceány tolik nepočítá. Je to pro ně příliš nebezpečné.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  racek
2. 4. 2020 2:06

Pane racek, určitě jste měl na mysli že „dosáhnou“ jen na západní pobřeží USA. Myslím ale, že i „dostatečně hluboko dál“. Víte nepochybně, že na „výstřel posledního soudu“ už se jaxi tolik nehledí co to udělá „celkově“ či „potom“ či „kolem“- no a když když trefí třeba i jen jednu kalderu, několik tektonických zlomů… Vždyť kdyby měli vše skutečně fatálně prohrát- a rozhodli se to udělat- kdo jim prosím v něčem podobně šíleném zabrání?? Psal jste prosím o tom, že USA nemají možnost „soustřeďovat“ síly (jako by dnes proboha u těchto jednotek záleželo na nějakém „přečíslení“)… Víte, strategie USA byly… Číst vice »

racek
racek
1. 4. 2020 16:39

Na tohle se vždy moc těším. Je to vtipné a ilustrující.

racek
racek
1. 4. 2020 16:46

Sakra, už jsem jako orinoko… Na Webwch se sakra rychle rozjíždí debata o blahodárných účincích viru, neb vychcípají staří a na mladé víc zbyde… No, řekl bych, že před takovými 30 lety by tuhle nikdo nevyslovil, ani by ho to nenapadlo. Je vidět, že mocné praní mozků naší mládeže nese své ovoce.
Mimochodem, ten Čapek byl opravdu vizionář. Ta Bílá nemoc je už tu, nápady také opisují a RUR? Otázka několika let. Války se automatizují a inteligentní drony jsou k dispozici pro každou domácnost. Stačí dát povel, nebo si dají povel samy…

orinoko
orinoko
1. 4. 2020 17:21

„Muj“ oblibeny insider pravi , ze statni pokladnu USA a FED prevzala skupina Blackrock. Vice podilniku , ale hlavne to ma byt zidovina. Mne ten nazev nic nerikal, ale Blackrock opravdu existuje. A neni to zadne becko. Zbytek ponechavam na mistnich expertech.