Vyzobáno z webů za září 2019

*Bylo mnoho řečí o tom, že Trump dělá chybu, když bourá infrastrukturu liberálního světa. On to ale dělá zcela pragmaticky, protože tato infrastruktura proti nynějším hrozbám nefunguje.

*Jeremy Corbyn nechystá nic menšího než revoluci v britské ekonomice. Nejde jen o daně, či vlastnictví, jde i o to, aby každá další vláda měla problém odstranit labouristické kroky, píší FT. Budeme dělat to, co Thatcherová, ale obráceně, zaznívá z Labour. Srdcem celé strategie je jedno slovo: redistribuce. Majetku, příjmů, vlastnictví a moci. Cílem je přesunout moc od kapitálu k práci, od kontroly akcionářů a majitelů bytů k pracujícím, spotřebitelům a nájemníkům. Musíme přepsat pravidla naší ekonomiky. McDonnell sice nechce vyvolávat velké vlnobití již nyní, ale jeho plány berou dech, stěžují si FT. Zahrnují znárodnění železnice, vody, pošty, elektřiny a distribučních společností, vysoké daně pro bohaté, převod 10 % akcií ve velkých firmách ve prospěch zaměstnanců, obrovská reforma práv nájemníků, a obrovské veřejné výdaje pro veřejné investice. Ale to může být jen začátek. Protože vedení Labour promýšlí další radikální kroky jako je čtyřdenní pracovní týden, strop pro výplaty top managerů, konec bonusů pro bankéře v City, nepodmíněný základní příjem a změnu zdanění půdy, aby se postihli velcí a bohatí vlastníci. Podporovatelé v tom konečně vidí spravedlnost – pro ty dole, pro ty nezaměstnané, nemocné, pro ty, kteří mají kontrakty s nulovým počtem hodin. A pak jsou ti, které to budí ze spaní – velcí byznysmeni, majitelé bytů a půdy či investoři. Hovoří často o „noční můře“.

*Ilona Švihlíková: Dnes mají USA podíl na světovém obchodu kolem 10 %, na světovém HDP kolem 15 %, ale americký dolar zcela dominuje – v obchodě, v devizových rezervách, v investičním tocích. Tato silná asymetrie je škodlivá, jak analyzoval Carney. Poškozuje zejména rozvojové a rozvíjející země, které v důsledku změny americké monetární politiky, zaznamenávají odlivy či přílivy dolarů do země, proti kterým jejich centrální banky nemohou nic moc dělat. Není přehnané říci, že americká politika (nejen monetární) destabilizuje celý svět. Síla dolaru spočívá především v tom, že nemá konkurenta.

*Jeden z autorů indické ústavy Ambedkar upozorňoval na to, že princip jeden člověk, jeden hlas sice odpovídá politické rovnosti, ale nechává bez řešení nerovnosti sociální a ekonomické. Tento protiklad měl být řešen, jinak „ti, kteří trpí nerovností, vyhodí do povětří celou strukturu politické demokracie“.

*Bylo by skvělé, kdyby se Rusko mohlo chovat jako normálnější země, která sdílí západní hodnoty, které sdílí USA, Francie a další naši spojenci v NATO. Rusko musí změnit své chování a chovat se v souladu s pravidly a normami, které jsme stanovili. To je nejlepší způsob, jak se pohybovat kupředu, odpověděl ministr obrany Esper na prohlášení francouzského prezidenta Macrona o tom, že odstrkovat Rusko od Evropy je velká chyba.

*Esper uvedl, že by bylo hezké, kdyby se Rusko mohlo chovat jako normální země, která sdílí západní hodnoty se Spojenými státy, Francií a našimi dalšími spojenci NATO. Naléhal na nás, abychom jednali jako normální země, ne jako Spojené státy. Protože jinak bychom museli bombardovat jednou Irák, podruhé Libyi – hrubě porušovat mezinárodní právo, odpověděl Lavrov na tiskové konferenci po jednáních vedoucích ministerstva zahraničí a ministerstva obrany Ruska a Francie ve formátu 2 + 2. Dodal, že pokud bude dodržovat přání Washingtonu – Moskva bude muset vydělit miliony, aby se vměšovala do záležitostí jiných zemí, jako to udělal Kongres. Podle Lavrova by zřejmě také Rusko mělo podpořit neústavní převrat, jak to učinily Spojené státy se svými nejbližšími spojenci v únoru 2014, kdy ukrajinská opozice pod tlakem radikálů, neonacistů, porušila dohodu s podpisem členských států EU.

*Rétorika na téma liberalismu, demokracie a lidských práv je doprovázena prosazováním přístupů založených na nerovnosti, nespravedlnosti a sobectví, víře ve vlastní mimořádnost. Liberalismus ve svém zdravém a nepřekrouceném chápání byl tradičně důležitou součástí světového, včetně ruského, politického myšlení. Mnohočetnost vývojových modelů však neumožňuje říci, že západní koš liberálních hodnot nemá alternativu. A samozřejmě tyto hodnoty nelze nést na bajonetech – bez respektování historie států, jejich kulturního a politického kódu. O tom svědčí statistika smutku a ničení v důsledku liberálního bombardování, sdělil svůj názor ministr Lavrov.

*Kosyrev: Je strašné, co se na Západě děje. Já už bych nechtěl žít v Evropě, ani v Americe. Vždyť se tam začíná rozpadat společnost na dvě velmi nerovné části. Přestáváte se tam k sobě chovat jako lidské bytosti a hledáte zástupné problémy. Až ten rozpad skončí, Západ se úplně změní. Osobně jsem rád, že je Rusko více asijskou zemí.

*V bruselském regionu můžete získat představu o změně studiem účasti na třídách náboženství na základních a středních školách: 15,6 % navštěvuje katolické třídy, 4,3 % protestantské a pravoslavné třídy, 0,2 % navštěvuje judaismus a 51,4 % navštěvuje islámské třídy náboženství (12,8 % navštěvuje sekulární „etické“ třídy). Je nyní jasnější, co se stane v hlavním městě Evropské unie? Neměli bychom být překvapeni, že imigrace je na prvním místě seznamu starostí belgického obyvatelstva.

*Jedno rčení říká „Dělá-li soupeř chybu, netřeba ho rušit“. Chce-li se nepřítel či konkurent Ruska sám ruinovat, není divu, že jej Rusové neruší.

*Soudobou ruskou vojenskou doktrínu vyjádřil prezident Vladimir Putin touto větou: „Už nikdy se nesmí a nebude bojovat na naší půdě.“ Je-li obrana vlasti prvotní, potažmo to znamená, že americké stíhače a bombardéry se můžou promenovat, kde jim libo, jen ne v ruském vzdušném prostoru; americké válečné lodi můžou brázdit vlny na všech mořích a oceánech, jen ne v ruských výsostných vodách. Poslání armády se tak stává mnohem jednodušší a jeho splnění vyžaduje méně peněz nežli ctižádostivé úkoly, které jí ukládali Stalin, Chruščov a Brežněv.

*RAND Corporation: Mezi válkou a mírem není výrazná hranice. USA válčí nejen tradičními prostředky, ale také pomocí diplomacie, informatiky, finančnictví, ekonomiky, technologických konfrontací, průmyslové špionáže a rozdmycháváním konfliktů s podporováním politické opozice.

*Ľuboš Blaha zareagoval na akce konané u příležitosti 80. výročí začátku 2. světové války v Polsku. „Byli tam Němci – správně. To oni začali válku. To oni jsou hlavní viníci. Doufám, že slavnostní program sponzoroval ThyssenKrupp – ti totiž sponzorovali i Hitlera. Byli tam Američané – správně. To jejich korporace dělaly s hitlerovským Německem lukrativní byznys. To oni nechali dva roky Němce plundrovat Evropu. Byli tam Britové – správně. Koho Winston Churchill obdivoval více než Benita Mussoliniho? Kdo vymyslel první koncentrační tábory? Byli tam Francouzi – správně. Kdo pomohl Hitlerovi více než naši velcí západní spojenci, když v Mnichově 38 předali Hitlerovi Československo? A nebyli tam Rusové – správně. Oni nemají s prvním zářím 1939 nic společného. Nezapříčinili válku. Ale vyhráli ji. Tomu se říká kouzlo nechtěného. Poláci tak velmi chtěli provokovat Rusy, až si nakonec zorganizovali schůzi pachatelů a obětí… tam Rusové fakt neměli co dělat. Oni nebyli pachatelé. Ani oběti. Oni byli vítězové.“

*Poláci si vytvořili úplně nový dějepis, slavili pouze s prezidentem země, která je napadla a každého šestého Poláka zavraždila. Země, která „proslavila“ Polsko a jeho do té doby zcela neznámá městečka jako Osvětim, Majdanek, Treblinku, Chelmno… tak, že z jejich jmen jde hrůza ještě dnes. Z vítězných mocností tam nebyl nikdo. Velmi symbolické. Ale nikoliv překvapivé. Oslavili s agresorem svoje napadení! Tak to můžou udělat jenom Poláci.

*Jens Stoltenberg uvedl, že vojenské výdaje členských zemí aliance, s výjimkou Spojených států, vzrostly v roce 2019 o 3,9 %. Celkově výdaje evropské části NATO více než sedminásobně překročily celkové výdaje Ruské federace, která naopak vojenský rozpočet dokonce mírně snížila.

*Lukáš Visingr: Někde jsem zaznamenal výstižný postřeh, že Rusko bez Putina by vypadalo zhruba tak, jak nyní reálně vypadá Ukrajina. Naprostý sociální a ekonomický rozvrat, selhání státu, soupeření oligarchů a různých zájmových skupin o moc, převraty, občanská válka, jedním slovem chaos.

*Indie buduje masové „detenční“ tábory pro odhadem dva miliony lidí, vesměs muslimů, kteří byli v Ásámu oficiálně zbaveni občanství… to v USA pro změnu zvažují „internační“ tábory pro bezdomovce…

*To američtí vojáci jsou v Afghánistánu a nikoli mudžáhidové ve Washingtonu, válku nelze vyřešit jinak, než jednáním, ale pokud Západ chce, budeme bojovat klidně i sto let, vzkázal Taliban „svobodnému světu“ z Moskvy, kam jeho delegace vyrazila krátce poté, co Trump na poslední chvíli zrušil mírovou dohodu.

*Rusko a Čína v Radě bezpečnosti OSN vetovaly rezoluci, která vyzývala k zastavení palby v severosyrském Idlíbu a zakazovala palbu také proti teroristickým skupinám typu Al Kájdy, které jsou za teroristické označeny i na seznamech OSN… ochranu teroristů požadovala rezoluce, kterou předložily Německo, Belgie a Kuvajt… ruskou rezoluci o zastavení palby, která pro změnu palbu na Al Kájdu a další umožňovala, naopak zablokoval Západ… no a tak nějak to u nás chodí…

*Mezitím se zdá, že nad „svým“ Netanjahuem udělal kříž i Trump, když konstatoval, že americkým spojencem není Netanjahu osobně, ale obecně „Izrael“… není bez zajímavosti, že Netanjahua už v den voleb 17. září vynášel do nebes i Putin, ale současně řekl, že pozvání na příští květen a oslavy 75. výročí vítězství ve druhé světové válce platí pro „příští izraelské vedení“… a co je ještě zajímavější, tak to Putin prohlásil v moskevském hotelu Four Seasons na veřejné části zasedání supervýznamné židovské nadace Kerem Ha Yesod, přičemž za dlouhotrvajícího potlesku zdůraznil, že Izrael je „ruskojazyčná země“… Připomínám, že během Velké vlastenecké války zahynuly 3 miliony sovětských židů, což je polovina celkových ztrát židovstva… a pak se odebral na neveřejné rozhovory s lídry světové židovské echtmiliardářské lobby, jimž jednoznačně vévodil Sheldon Adelson, mimo jiné hlavní sponzor „kolegy“ Trumpa… fascinující…

*Donald Trump nemluvil o rovnováze či o míru pro všechny. Mluvil o tom, že nové Velitelství kosmických vojsk „zajistí, že americká dominance v kosmu nebude nikdy zpochybněna a nikdy ohrožena, protože my víme, že nejlepší cesta, jak předejít konfliktu, je připravit se na vítězství“. Tuto militaristickou filosofii pak Pentagon praktikuje nejen při zbrojení v kosmu, ale i na zemi, ve vzduchu, na vodě i v kyberprostoru. Dominance, nadvláda, převaha, rozhodující síla – to je představa o světě, kde vládne Pax Americana.

*Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že jeho země by měla mít jaderné zbraně, jako Izrael, uvedl deník The Times of Israel. Podle něj je nepřijatelné, že Ankara takové zbraně nemá, zatímco jiné země v regionu je mají. „Některé země mají rakety s jadernými hlavicemi – a ne jednu nebo dvě. Ale bylo nám řečeno, že je nemůžeme mít. To nemohu přijmout,“ řekl Erdogan, když hovořil s členy vládnoucí strany pro „Spravedlnost a rozvoj“. „Na světě neexistuje rozvinutá země, která by je (jaderné zbraně) neměla,“ dodal turecký vůdce. „Máme poblíž Izrael, téměř v sousedství. Ostatní země se jich bojí, protože je (jaderné zbraně) mají. Nikdo se jich nemůže dotknout,“ zdůraznil turecký vůdce. Podle zahraničních zdrojů činí arzenál Izraele celkem několik desítek až několik stovek jaderných zbraní. Izraelské úřady tyto údaje veřejně nepotvrzují, ale tyto údaje nevyvracejí, dodržují politiku tzv. jaderné nejistoty, dodal deník The Times of Israel.

*Erdogan: Čtyři miliony uprchlíků u nás našly azyl. Do určité chvíle táhneme toto břemeno, ale omlouvám se, nemůžeme to dělat donekonečna. Pokud nebude vytvořena bezpečnostní zóna a jestli nedostaneme slíbenou pomoc od Západu, budeme muset otevřít své dveře. Ať sami vidí, jaké to je.

*Erdogan avízuje, že by do „bezpečné zóny“, kterou má Turecko vytvořit na severovýchodě Sýrie spolu s USA, mohl „natlakovat“ až tři miliony syrských uprchlíků z Turecka, čímž by se totálně překreslil demografický obraz regionu a Kurdové by z něho prakticky vypadli.

*Ráno 4. listopadu 1956 zahájily sovětské jednotky v rámci operace Vichr za pomoci dělostřelectva a letectva útok na Budapešť. Přes optimistické předpovědi sovětského velení povstalci odolávali více než dva týdny a jen mimořádná opatření, jako deportace stovek zajatců do věznic na Ukrajině, vyhlášení výjimečného stavu, zavedení mimořádných vojenských tribunálů a exemplární popravy povstaleckých vůdců, umožnily Sovětům zemi ovládnout, píše J. Adamec. Tady byla Koněvova síla a velení nezpochybnitelné. V konkrétních číslech vypadalo potlačení povstání v Maďarsku takto: 3000 mrtvých občanů, 15 000 zraněných, 26 000 uvězněných, 228 popravených.

*Když po celé Budapešti „bojovníci za svobodu“ věšeli komunistické funkcionáře a pět z nich výsměšně pověsili přímo před sovětským velvyslanectvím, tak nechápu, jak mohli čekat, že to Sovětský svaz trpně skousne. Fašistické manýry měl ještě v příliš živé paměti.

*Pro srovnání: v době, kdy sovětské tanky rozjezdily maďarské povstání, Velká Británie spolu s Francií napadly Násirův naprosto nekomunistický Egypt.

*Ivo Šebestík: Poprvé to Němci Srbům zavařili bleskurychlým uznáním nezávislosti Slovinska a Chorvatska, čímž vlastně jenom vhodili zapálenou zápalku do balkánského sudu se střelným prachem. Děsivé dílo se zdařilo, všechny národy bývalé Jugoslávie se vrhly proti sobě. A krev tekla ve velkém. V podstatě úplně stejně, jako tomu bylo pod německým dohledem v časech nacistické okupace a za časů loutkové fašistické vlády v Chorvatsku. Dějiny, jež jednou proběhly jako tragédie, se údajně vracejí už jen v podobě frašky. Jugoslávie byla a je výjimkou. Tam po jedné tragédii nastoupila tragédie druhá a případ Kosova byl tragédií třetí.

*I kdyby podepsali úplně všichni, Češi podepsat neměli! Vlastně s odstupem sedmdesáti let tehdejší česká vláda připojila „chybějící“ český podpis pod Mnichovskou dohodu ze září 1938. Uznáním metody okrádání suverénních států o jejich území přihráli fantasticky nekompetentní čeští politikové (jako je tomu, až na nepatrné výjimky, už po třicet let) sudetským Němcům argument, který si tito prozatím tiše schovali do šuplíku, kde si tento ex-post souhlas s lumpárnami počká, až nastane ta „správná chvíle“. Kritizovali jsme fakt, že zástupci Československa nebyli v roce 1938 přizváni do Mnichova a že se rozhodnutí „o nás“ událo „bez nás“. No, nakonec jsme se dočkali. V roce 2008 jsme tedy byli přizváni k jiné hostině, z těla někoho úplně jiného. Měli jsme odmítnout. Ale tak jsme neučinili.

*Mile Budak, jeden z vůdců režimu, vyhlásil: „Jednu část Srbů zničíme, druhou vystěhujeme a ostatní převedeme na katolickou víru a přeměníme na Chorvaty. Tak se jejich stopy rychle ztratí a to, co zůstane, bude jen špatná vzpomínka na ně. Pro Srby, Židy a Cikány bude u nás 3 miliony kulek.“ Přesný počet obětí genocidy Srbů v letech 1941 až 1945 provedené ustašovci není dosud znám. Podle skromného hodnocení bylo vyhubeno 200 tisíc lidí, avšak většina historiků má zato, že počet dosahoval až 800 tisíc. Ze své půdy bylo vyhnáno na 400 tisíc Srbů a čtvrt milionu bylo obráceno na katolictví. Miroslav Filipovič, františkánský mnich, velitel táborů smrti Jasenovac a Stara Gradiška. Říkalo se mu ďábel z Jasenovace. Organizoval masové vraždění žen, starých lidí a dětí. V oblibě měl podřezávání malých dětí a lidi vraždil tak zvaným kladivem na Srby. V roce 1946 byl pověšen. Budak, který sliboval miliony kulek Srbům, Židům a Cikánům, byl lapen v květnu 1945 a popraven. Po rozpadu Jugoslávie je příběh nezávislého Chorvatska dobře znám. Nacističtí zločinci začali být ospravedlňováni a považováni za národní hrdiny. Nyní chorvatská prezidentka oznamuje „největší přínos chorvatského národa v protifašistickém boji.“ To je ještě nehoráznější, než přesvědčování současných kyjevských vládců o přínosu banderovců v boji s Hitlerem. Pokud se bude v Evropě tak rychle přepisovat historie, není vyloučeno, že za hlavního bojovníka s nacismem bude označován sám Hitler.

*Trump řekl, že evropské země by se měly o Ukrajinu starat, protože je „na jejich dvorku“. Americký prezident Donald Trump novinářům řekl, že zablokuje přidělování pomoci Ukrajině, dokud nezačnou přispívat Evropa a další země. „Nedělají to. Pouze Spojené státy. Dáváme velké množství peněz a já se ptám: z jakého důvodu?“ řekl americký vůdce v sídle OSN.

*Podle prezidenta to, co Spojené státy dělaly na Ukrajině, „nemělo smysl a Rusy jen otrávilo“. „Celková pozice prezidenta je, že musíme uznat skutečnost, že Rusové by měli být našimi přáteli a kdo se zajímá o Ukrajince?“ citovaly noviny jeho údajná slova. Trump sám označil tuto zprávu za falešnou a řekl, že „když mluvím po telefonu se zahraničním vůdcem, chápu, že v USA může být mnoho lidí z různých institucí, kteří poslouchají (rozhovor), nemluvě o těch v jiné zemi.“

*Trump: Žádná země by neměla podporovat islámskou touhu po krvi. Jednou z nejzávažnějších bezpečnostních hrozeb, kterým dnes čelí mírumilovné národy, je represivní režim v Íránu. Írán není jen největším státním sponzorem terorismu na světě, ale íránští vůdci podněcují tragické války v Sýrii a Jemenu, zatímco režim plýtvá národním bohatstvím a budoucností fanatickým hledáním jaderných zbraní. Spojené státy nehledají konflikt s žádným jiným národem. Usilujeme o mír, spolupráci a vzájemný prospěch se všemi. Ale nikdy nepřestanu hájit americké zájmy.

*Íránský prezident Róhání ve svém projevu na VS OSN ze sponzorování terorismu recipročně obvinil Spojené státy… „kdekoli se objeví, tam se šíří terorismus“…

*Americký prezident také vytvořil seznam toho, co považuje za čínskou nečestnou obchodní politiku: „Zmocnil se ekonomického modelu, který závisí na obrovských tržních bariérách, těžkých vládních dotacích, manipulacích s měnou, nucených transferech technologií a krádežích duševního vlastnictví, jakož i na obchodních tajemstvích ve velkém měřítku.“

*Pentagon dříve uvedl, že vlastní konstrukce hyperzvukové zbraně bude trvat několik let. Ovšem v Bílém domě obvinili Rusko, že vytvořilo tyto zbraně na základě technologií ukradených Spojeným státům.

*Čína dolaďuje novou dohodu o strategické spolupráci s Íránem, která mimo jiné počítá s investicemi asi 400 miliard dolarů do íránského energetického sektoru i infrastruktury, s čínským předkupním právem na íránskou ropu, s vysláním až pěti tisíc čínských „bezpečnostních příslušníků“, kteří by přímo v Íránu dohlíželi na čínské investice…

*V neposlední řadě ale není Ukrajina schopna vysvětlit rozpor, který předložili v Německu, a to proč v případě Nord Stream 2 hovoří o nebezpečí pro Evropu, zatímco plynovod z Ruska přes její území na Západ očividně Evropu neohrožuje.

*Němci jsou před zbytkem planety velmi progresivní, pečují o přírodu a zároveň doufají, že si nikdo nevšimne toho, že v jejich zemi nic nefunguje, píše Die Welt.

*Matteo Salvini školí socialistického politika Khalida Chaoukiho: „Jestli chcete hájit práva Afričanů, běžte dělat politiku do Afriky! Já jsem placený, abych bránil Italy!“

*Ivo Šebestík: Je smutnou skutečností, že v dějinách lidstva patrně nenajdeme natolik nespravedlivý a diktátorský režim, aby při něm nestála vrstva vzdělaných lidí, jakým se v souvislosti s politikou a životem ve společnosti zpravidla říká intelektuálové. Tyto vzdělané stoupence režimů, jejich praktik a ideologií můžeme dále rozdělit na cynické sběratele hodností, poct, uznání, privilegií, moci a majetku, kteří jsou si sami velice dobře vědomi svého mravního ztroskotání, a na osoby, o kterých je navzdory jejich vzdělání možno soudit v biblickém slova smyslu: „Bože, odpusť jim, neb nevědí, co činí.“

*Tam, kde mají Spojené státy všechno podstatné pod kontrolou (a vojenské základny návdavkem), se ze skutečně nezávislých intelektuálů stávají kontroverzní excentrikové, jaké si „vládcové lidstva“ vlastně „chovají“ pro vlastní obveselení a proto, aby všechno navenek vyhlíželo jako pluralitní svobodná demokracie, tedy jako něco, čím náš společenský systém není už ani trochu.

*Římský historik Tacitus zastával hledisko maximální věrnosti pramenům a faktům. Jiní římští historikové, jako například Titus Livius, dbali více jazyka než pravdivosti. Středověcí analisté pak namnoze sloužili svým pánům docela transparentně, což se dalo uhodnout už z věnování, kterými těmto aristokratům připisovali svá díla, za což samozřejmě očekávali honorář. Dá se říci, že polistopadoví propagandisté jsou mnohem více dědici středověkých kronik než Cornelia Tacita.

*Ivo Šebestík: Krásná Praha, jejíž umělecké tváře dokázaly zaplnit Národní divadlo jak při tryzně za Reinharda Heydricha, tak při pranýřování Charty 77. Město, kde ve volbách roku 1946 strany se socialistickou orientací získaly celkem 83,8 % hlasů, ale také město, které po sametové revoluci zůstává na věčné časy spolehlivou pevností pravice – což při výrazném kulturním a politickém pragocentrismu předznamenává další vývoj celé země. Taková je Praha, matka měst, macecha Českých zemí.

*Režisér Svoboda: Babiš je terčem útoků všech, kteří kradli předtím. A kradli stamiliony, dokonce stamiliardy. A nikdo je nikdy nepostihl. Začal bych „krvavými oleji“, pokračoval tím, jak zmizelo 120 miliard v OKD, kolem 100 miliard se pohybuje Mostecká uhelná. Moderátor přidal, že jemu se nejvíc líbí kauza elektronických zdravotních knížek IZIP. Tam ty peníze úplně normálně ukradli a nezbyla po nich ani propiska, vzpomínal. A to je ten rozdíl od Čapího hnízda. To tam zůstalo, tu dotaci vrátili, a když tam jdete, tak tam vidíte zvířata, můžete se tam ubytovat, a skutečně to existuje. Pan Bakala to ukradl a není tady z toho nic. Ani ty byty, které ukradl s tím. A ukradl je za spolupráce s pozdějším premiérem, pálil Svoboda. Moderátor se pak zamyslel, proč se tedy kvůli těmto kauzám nezaplnila Letenská pláň, ale proti Babišovi ano.

*Petr Štěpánek: Když se druhý nejbohatší člověk v zemi na chvilku převlékne za malého či středního podnikatele, aby na Čapák zinkasoval 50 dotačních mega, není pochyb o tom, že je to hanebné šméčko. Ještě větší šmé ovšem je, když orgánům činným v trestním řízení trvá nekonečné čtyři roky, aby rozhodly, zda ono morální šméčko je, či není také v rozporu se zákonem. Zamořit kvůli oné nekonečnosti politickou atmosféru země na několik let až k nesnesitelnosti, ba dokonce ovlivnit tím několikery volby je totiž zločin úplně největší. A tihle hlemýždí státní zástupci by chtěli být neodvolatelní, nekontrolovatelní a totálně nezávislí, nejspíš i na zákonech. Běs!

*Máme tady ústav, který už dávno měl zdokumentovat, jak mohl dostat zpět od ministra vnitra Rumla občanství člověk (Walderode), který se jej zřeknul v roce 1938.

*Štěpán Kotrba o době po roce 89: „Kolik továren, přehrad, mostů a sídlišť jsme postavili?“

*Fakt, že je v Česku nejméně 40 % lidí, kterým se prostě a jednoduše nežije dobře, je docela závažný.

*V délce pracovní doby leží mezi ČR a vyspělými zeměmi EU zhruba padesátiletá propast, v roce 2017 dosáhla průměrná délka odpracované doby na zaměstnanou osobu hodnoty 1784 hodin a byla tak oproti SRN v ročním vyjádření delší téměř o třetinu. Pracovní doba, kterou odpracuje český zaměstnanec oproti německému zaměstnanci za celý svůj pracovní život, je delší o 11 let.

*Macek: Studenti a senioři zaplatí za jízdenku Brno-Praha od září letošního roku jen 7 Kč. Zbývajících 212 Kč zaplatí ti, kteří nikam nepojedou.

*Stáhněte se do hor, ty se budou bourat až jako poslední…

*Heinrich Heine v jednom svém deníku sice napsal, že i on chce odpustit svým nepřátelům (a že jich měl!). Nicméně, ne dříve, dokud nebudou oběšeni.

*Když měl Mickiewicz přednášku v Paříži, řekl, že český inteligent je sice pracovitý, ale nedovede rozeznat důležitý cíl od nedůležitého. Důležitý cíl by ho přiměl, aby se pral. Když polští cestovatelé projížděli v 19. století přes Čechy, informovali nás o mravním úpadku národa, který nechystá žádné povstání.

*Někdo počmáral sochu W. Churchilla. I sešli se badatelé, aby vandalství nějak čelili. A navrhli vysvětlovací tabulku. Kvůli možným politickým změnám zvolili v textu jen několik Churchillových citátů, ty se snad nezmění. K búrské válce, kde hájil imperiální ukrutnosti v britských koncentračních táborech a válku slovy: „To bylo tehdy, když ještě válka za něco stála. Byl to skvělý pocit pádit na koni po bojišti.“ Ke Kurdům, když se bouřili proti britské nadvládě: „Rozhodně podporuji nasazení bojových plynů proti necivilizovaným kmenům… Vyvolalo by to mezi nimi hrůzu.“ K Indům a Gándhímu (pro kterého navrhoval, aby ho „přivázali za ruce a nohy u brány do Dillí, a pak po něm nechali přejít obřího slona i s novým vicekrálem na hřbetě“): „Nenávidím Indy. Jsou to ohavní lidé s hnusným náboženstvím.“ Tabulka ale nepomohla. Další vandal sochu opakovaně posprejoval a Praze 3 došla trpělivost. Rozhodli se sochu zakrýt plachtou. Zbytečně. Lidé vynalézavě plachtu poškozovali a odnášeli. Navíc se začala bouřit britská ambasáda, která ale sochu převzít do své zahrady nechtěla. A tak moudří z Prahy 3 vymysleli řešení – socha putovala do depozitáře, namalovali kulisy a nová socha, byť dvourozměrná, vévodila opět chvilku náměstí.

*Pavel Cimbal: Technicky vzato, žádná dezinformace neexistuje. Vše je pouze informací. Můžeme se jen bavit, zda pravdivou, nepravdivou, fakticky, sémanticky, zcela, částečně… Ale nálepkovat cokoli, co se nám nelíbí nebo s čím nesouhlasíme, jako dezinformaci, je tuze laciné. Je potřeba přidat argument proč.

*Staroruští revolucionáři říkali, car nám zasolil, i my mu zasolíme!

*Ono, když se třicet let perete o volant, tak kam můžete dojet? Nikam!

*Vidláci nechápající vznešené cíle havlismu-schwarzenbergismu…

*Naše demokracie je příliš demokratická, myslí si bratr Václava Havla Ivan Miloš Havel. Podle jeho názoru by lidé měli procházet „nějakou zkouškou“, aby mohli být připuštěni k volbám.

*Nepolitickou politiku si identifikujeme s Václavem Havlem, jenž samozřejmě není vynálezcem tohoto pojmu ani jeho obsahu, jen ho často používal a představoval si ji jako vládu elit, nikoli jako vládu volených zástupců lidu, připomíná Petr Žantovský.

*Jenomže to by chtělo mnoho přemýšlení, a to předpokládá rozum v mozku sídlící. Evokuje to vtip, že kdyby se v Parlamentu ocitla mozková mrtvice, moc by si nazařádila.

*Pavel Letko: USA provozují nadále nelegální věznici – mučírnu pro neodsouzené na své vojenské základně Guantánamo na Kubě, aby kázaly nestoudně levity Castrově Kubě o lidských právech. Američanům se tedy nedá věřit vůbec nic, a pokud jim někdo věří, je to pravděpodobně proto, že je do nich až po uši zamilovaný.

*Minulé generace měly své čarodějnice, my máme své teroristy.

*Cílem války není padnout za svou vlast, ale donutit ty parchanty na druhý straně, aby padli za svou…

*Kolem Moskvy jsou stovky satelitních sídlišť, v nichž nikdo nebydlí… Potěmkinovy vesnice v reálu…

*„Zeman sere na Zemana,“ nešetřil Schwarzenberg vulgarismy. Pan exministr a poslanec, který hájil a hájí zájmy ČR na mezinárodní úrovni, má opravdu slovní zásobu hodnou českého aristokrata.

*Václav Němec na Aktuálně.cz: Miloš Zeman již brzy odejde tam, kam patří: totiž na smetiště dějin nebo spíše – protože třídíme odpad – do kontejneru s politickými zombie; jeho voliči tu však zůstanou. Proto bychom se měli již nyní především důkladně zamýšlet, co dělat, a začít usilovně něco dělat pro to, aby po příštích prezidentských volbách z nezdravého podhoubí české společnosti zase nevyrašila na Pražském hradě podobná nebo ještě horší jedovatá plodnice.

*Bohumil Sláma: Několik předních českých psychiatrů a neurologů, z klinických psychologů jsem to byl (bohužel) jen já. Dnes mohu s plnou profesionální zodpovědností říci, že vlivem demence se v jeho již rozpadlé osobnosti plně vynořilo zlo, které dříve víceméně dokázal udržet na uzdě. Nemusím uvádět výčet všech jeho projevů, jen tvrdím, že tím, jak nás tlačí do chřtánu Ruska a Číny, je vlastizrádcem, tj. zločincem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
2. 10. 2019 13:20
orinoko
orinoko
2. 10. 2019 13:49

Možná si ještě vzpomenete, že jsem tu před asi třemi týdny napsal, že kdosi významný umrel, ale nenapsal jsem kdo. Tou osobou měl být Karel Gott. Teď se ukaze, nakolik jsem byl důvěryhodné informovan. Celá jeho rodina včetně Karla se chtěla vyhnout mediálnímu cirkusu , který se teď spustil. Právě proto měl být Gottuv skon utajen, než se zařídí vše potřebné tak, aby pozůstalí nebyli vystavení medyjalnimu kurvinci. Pohreb Karla Svobody byl udajne velkým varovanim, co se může a bude dit. Rozloučení s Karlem Gottem nemusí být nutně pohrbem, a místo , kde bude pochován by mělo zůstat utajeno. A… Číst vice »

Bety
Bety
2. 10. 2019 15:32

No mediální cirkus nabírá obrátky. Kdekdo už na jeho konto ukazuje svůj ksicht
v televizi, bulvár si pošmákne.
Byl to moc dobrý zpěvák, ale abych pravdu řekla, mně je tahle posedlost
celebritami cizí.

orinoko
orinoko
2. 10. 2019 16:23

Jednu třetinu pravdy mám potvrzenu. Karel Gott s celou rodinou jezdil sem k nam už tři roky. Asi už tehdy byl zdravotní stav aktuálně nabourany.

orinoko
orinoko
2. 10. 2019 16:32

Tak, a teď si pamatujte, kdo je budoucí Karel Gott této zeme!!
Richard Krajco.
Není takový excelentní zpěvák jako Karel, ale umí skládat a píše neskutečně vynikající texty.
On už dneska je soli této zeme.

orinoko
orinoko
2. 10. 2019 16:56

Zatím se všechno potvrzuje. Od jara 2019 začal závod s casem , pricemz ve hře byly i Karlovy kulaté narozeniny. Češi předvedli excelentní vykon. Pohnuli i nebesy. Neskutečná zpětná brzda na padici cas.

Bety
Bety
3. 10. 2019 11:17

„Profesor Tomáš Halík poslal dnes e-mailem dopis adresovaný sekretariátu pražského arcibiskupa a dalším církevním složkám a širšímu okruhu adresátů. Přinášíme jej v plném znění: Projevit úctu k uměleckému talentu zemřelého je jedna věc, šílený a nevkusný nápad s národním pohřbem v katedrále věc druhá. V tomto pokusu o mýtizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu jde nejenom o projev naprosté devalvace hodnot a morální kýč, nýbrž i o politicky účelovou interpretaci našich moderních dějin a také o další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu. Je to zcela v logice Zemanovy devalvace státních vyznamenání a státních svátků. Je to… Číst vice »

orinoko
orinoko
3. 10. 2019 15:13

Tak to všechno sleduju, a zatím nenachazim nic, co by vyvracelo mnou napsane. Karel Gott myslel snad opravdu na vsechno. Rodina je dle medyjiiii v zahranici, a dobytek trhá , co muze.
Tato situace je naprostý výprask tzv. Kavarne, a podobným obskurním spolkum.
Karel Gott prý naší zemi začal rozdelovat. Vazne? Který kujon v sobě našel takovou veřejnou debilitu?
Já obdobně si myslim, že naopak.
Karel Gott této zemi přináší svoji poslední notu.

Aleš
Aleš
3. 10. 2019 16:16

ori: Konfident Stb Halík Gottovi závidí tak moc, že z Halíka čiší nenávist viditelná až z opačné konce galaxie.

orinoko
orinoko
3. 10. 2019 16:33

Ta mozaika je uzasna.
Ivana Gottova se dcerami je údajně v USA.
Včera jsem na webu narazil na fotky, kterak Ivana G. fotí Karla a Martinu F. Jakoby si oni dělali selficko.
Martina Formanova chodila s Karlem, než se spustila s Milosem. A odešla za ním do Connecticatu.
Kde tak Ivana G. s dětmi může byt, když ty ženské spolu evidentně vychazely? Už s ohledem na skutecnost, že teď jsou obě vdovy.
Zasnu nad tím , co Karel G. všechno dokázal zvladnout.

Gatta
Gatta
3. 10. 2019 18:15

Popravdě jsem Karla nikdy moc neprožíval, ale spíše uznával jeho schopnosti.

Nicméně pár jeho kousků mě dokázalo trvale oslovit a tento vždy spolehlivě dojmout:
https://www.youtube.com/watch?v=dwKJKm3m8oU

Čest jeho památce …

Irena
4. 10. 2019 6:19

Děkuji za výběr.

Dolmen
Dolmen
4. 10. 2019 7:16

Dnes jsem v PL narazil na jeden velice výstižný komentář: „Karel Gott slouží národu i po smrti – pomáhá oddělovat zrno od plev“.

Bety
Bety
4. 10. 2019 12:34

Dolmen:
„>Dnes jsem v PL narazil na jeden velice výstižný komentář: „Karel Gott slouží národu i po smrti – pomáhá oddělovat zrno od plev“.
Také jsem si v té diskuzi početla.“ Našemu knížeti“tam dávají pěkné kapky,
a zaslouženě.

aram
aram
4. 10. 2019 18:13

Karel Gott: Pohřbili mne stokrát
https://www.youtube.com/watch?v=TgIgqJtrn3s
Neznala jsem, ale mohlo by se líbit i těm, kdo ho zase tolik nemuseli a je to takový vzkaz od něho pro nás.