Tyčkařky v Dauhá daly světu příklad

Bylo to finále úchvatnější než kterékoli jiné. Šest atletek překonalo na mistrovství světa atletů v katarském Dauhá laťku ve výšce 480 cm a pokračovalo v soutěži. Ale výšku 485 zdolaly už jen Američanka Morrisová, Ruska Sidorovová a Řekyně Stefanidiová. Laťka se zvýšila na 490, na které ztroskotala Řekyně Stefanidiová, a v závodě tedy, jako zástupkyně dvou dnes znepřátelených mocností, pokračovala na výšce 495 cm už jen dvojice – Američanka Morrisova a Ruska Sidorovová.

Stadion v Dauhá napětím nedýchal. První pokusy obou atletek byly neúspěšné, ale pokus Morrisové vypadal nadějněji. A ještě nadějněji vypadal její druhý pokus, zatímco Sidorovová se nad laťku ani nedostala a proletěla hluboko pod ní.

Měla-li tedy jedna z oněch dvou závodnic podle názoru všech, kteří této sportovní bitvě s napětím přihlíželi, naději výšku 495 pokořit, byla to Američanka. Rozběhla se, lehce se dostala nad laťku, ale vrchní polovinou ji shodila.

Poslední pokus závodu patřil tedy Sidorovové. Už jak zavěšená na tyči stoupala do výše odchýlená od středu doskočiště příliš vpravo, nedával Rusce šanci. Ale ještě dřív, než si divák tento hendikep jejího pokusu stačil uvědomit, ovinula se Ruska kolem laťky a zhruba z výšky o metr vyšší, než v jaké bývá okno prvého patra, padala k zemi. A laťka nedotnuta jakoukoli částí jejího těla visela nehybně nad ní.

A teď se stalo to, proč o tomto závodu píši. Dva metry od doskočiště stála totiž v onom okamžiku Američanka Morrisová, připravená Rusce buď k úspěšnému pokusu pogratulovat, nebo ji v případě pokusu neúspěšného utěšit. A teď, sotva se vítězná Ruska po dopadu postavila na nohy, vyskočila k ní Američanka na doskočiště a z úspěchu ještě lehce omámenou Rusku se jala spontánně a s čirou radostí objímat a líbat. Což ovšem netrvalo dlouho, protože deset zbývajících tyčařek nebylo ochotno tomuto ceremoniálu sbratření jen přihlížet, takže se vrhly na objímající se dvojici a výsledkem byl monumentální mezinárodní chumel přátelství i lásky mezi lidmi i národy, jaký jsem na atletických závodech ještě nikdy nespatřil. A jehož umělecké zpodobení bych neváhal pověsit nad hlavní vchod Organizace spojených národů v New Yorku.

Tak hleď, člověče, jak uvažují obyčejní lidé, co cítí, jak rádi by se navzájem milovali a ctili a jak by se z té vzájemné spřízněnosti napříč zeměmi a kontinenty rádi a nadšeně radovali. A tím raději a nadšeněji, čím usilovněji jim v tom jejich vlády či jakési zbrojní komplexy brání a snaží se z jedné země udělat bubáka připraveného druhé země spolknout. Jak té zemi jen a jen z politických důvodů, jak konstatoval předseda naší antidopingové laboratoře Dr. Chlumský, brání v účasti na mezinárodních atletických soutěžích, a blahosklonné výjimky poskytují jen několika jednotlivcům, kterým ovšem jako trest za příslušnost k oné zemi stanovily, že v případě jejich vítězství nepůjde na stožár jejich vlajka a nebude se hrát jejich hymna.

Takže vítězka soutěže ve skoku o tyči Sidorovová neuvidí při ceremoniálu přebírání medailí vlajku své země, neuslyší ani její hymnu, ale útěchou za toto světovým zlem odepřené jí bude už navždy hřát vzpomínka na to, jak vřele a nezapomenutelně se jí tyto pocty snažily vynahradit její soupeřky v závěru ženské tyčky v Dauhá.

Vlády a lid, napadne vás: Proč to věčně musí chodit proti sobě?

6
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Autoři komentářů
Martin (už bez taky m)racekIrenaPetrpavelAleš Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Aleš
Člen
Aleš

https://www.youtube.com/watch?v=mlIBUDdb2_c
Podobným příkladem je právě ukončená životní pouť velkého mistra jednoho z největších Čechů Karla Gotta. Čest jeho památce a upřímná soustrast rodině.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Odešel nezapomenutelný Člověk.
Člověk který dělal radost prostým lidem.
A jeho hlas a písně které zpíval
ji budou dělat navždy.
Jistě co lidé zůstanou LIDMI,
„…Tvá louč nemá pohasnout…“
„Louč“ MÍRU a Lásky,
„louč“ bolestí ale i krás Života.
Děkuji, Mistře!
https://www.youtube.com/watch?v=h6QTIDii4Ec
https://www.youtube.com/watch?v=p4Z1Tjd6_tc
https://www.youtube.com/watch?v=a3APHMwf-gk

Petrpavel
Člen
Petrpavel

Potěšil jste, pane Man, mou duši. Nikoli poprvé. Máte mou úctu, stejně jako ji mají ony sportovkyně. Lidé.

Irena
Člen

Moc pěkný dopis gruzínského Řeka gruzínskému podpindosníku

http://voicesevas.ru/news/47546-pozor-tomu-kto-pashet-svoego-otca-mogilu.html

Myslím, že i Čechoslováci by si z něho mohli vzít ponaučení.

racek
Člen
racek

Jo jo, taky jsem zamáčkl slzu. Jako pamětník vůbec prvního vystoupení Mistra na obrazovce … tehdy úplně tragického. No, do roka z něj byl Zlatý slavík. Strávil jsem večer pouštěním si jeho písniček z Youtubu. Bože, on byl opravdu hodně dobrý. Prostě Gott…

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

До свидания, соловей! Последнее интервью мировой суперзвезды. Пусть говорят. Выпуск от 03.10.2019
https://www.1tv.ru/shows/pust-govoryat/vypuski-i-dramatichnye-momenty/do-svidaniya-solovey-poslednee-intervyu-mirovoy-superzvezdy-pust-govoryat-vypusk-ot-03-10-2019