Výzva k veřejným modlitbám za oběti masakru v Oděse (2. 5. 2014)

Image

Oděský masakr nebude důkladně vyšetřen, jeho pachatelé jsou prozatím oficiálně beztrestní. Režim v Kyjevě říká, že požár byla neúmyslná nehoda, máme zapomenout. Zbývá modlit se za upálené a lynčované oběti, a přemýšlet o politické odpovědnosti nás všech.


 

Dne 2. května 2014 se v ukrajinském přístavním městě Oděse odehrály rozsáhlé pouliční střety mezi aktivisty Euromajdanu, doprovázené radikálními skupinami a fotbalovými fanoušky, a jejich odpůrci zastávajícími opoziční postoj vůči kyjevské vládě. Během pouličních střetů byli podle údajů Ministerstva vnitra Ukrajiny zabiti 4 lidé, následně bylo upáleno, či ubito 46 lidí v Domě odborových svazů. Tato budova byla zapálena pomocí „Molotovových koktejlů“, vrhaných útočníky. Během požáru vyhořela dvě patra. V ohni a na udušení toxickými výpary zemřely desítky lidí, kteří se právě v budově nacházeli. Několik lidí bylo zabito útočícími radikály, když se snažili opustit budovu útěkem z oken spodních pater. Policie nijak nezasáhla, ani při střelbě z davu na hořící lidi, kteří padali z budovy na chodník. Celý incident ukazují mnohá videa, která účastníci demonstrací natočili přímo na místě.

 

Oficiální oznámení o ukončení vyšetřování tzv. „Oděského masakru“ ukrajinskou prokuraturou najdete ve vydání novin Ukraina Today pod názvem Ukrainian prosecutors said fire in Odesa last May was not premeditated. Prokuratura tedy tvrdí, že požár nebyl založen úmyslně. Ostatní incidenty toho dne jsou vyšetřovány samostatně, zatím bez výsledku. V této souvislosti se obracím jako bývalý politický vězeň a jako katolický duchovní i na věřící občany v bývalém Československu. Naší povinností je modlit se za nevinné oběti válek i masakrů, či leteckých neštěstí. Připomeňme i to poslední, a dosud oficiálně nevyšetřené sestřelení letu MH17 na Ukrajině dne 17. července 2014.

 

V sobotu, dne 2. května 2015 to bude přesně rok, kdy byli v budově Domu odborů a v přilehlých ulicích Oděsy za živa upáleni či ubiti nevinní lidé. Oficiálně se prý žádný zločin nestal, současná ukrajinská vláda vyšetřování uzavřela jako neúmyslný incident. V každém případě je na místě solidarita s oběťmi a modlitba za pokoj jejich duše. Kdo z křesťanů si myslí, že to incident nebyl a že naopak ukazuje na růst fašismu v Evropě, ten by po mém soudu mohl udělat následující:

  • Odsloužit nebo nechat odsloužit eucharistii v pátek, nebo nejlépe v sobotu 2.5. za oběti Oděského masakru;
  • vzpomenout při nedělních bohoslužbách dne 3.5. v přímluvách tyto oběti;
  • přidat v tomto či v následujícím týdnu k bohoslužbám společnou modlitbu za všechny civilní oběti občanské války na Ukrajině, zejména za děti, ženy a staré lidi;
  • připomenout vhodným způsobem skrze farní, sborová či jiná komunitní média tuto tragickou událost a vyzvat k zamyšlení nad křesťanskou odpovědností za stav současné společnosti a světa.

Pochopitelně je na místě i občanské vyjádření odporu proti fašismu veřejnou demonstrací či jiným vystoupením v rámci garantované svobody projevu, ale to už je osobní záležitost každé a každého z nás. Předem děkuji všem, kteří se k této iniciativě křesťanů připojí, a přeji jim všechno dobré.

Převzato z Umlaufovin

Přejít do diskuze k článku 27 komentářů