Výzva k veřejným modlitbám za oběti masakru v Oděse (2. 5. 2014)

 

Image

Oděský masakr nebude důkladně vyšetřen, jeho pachatelé jsou prozatím oficiálně beztrestní. Režim v Kyjevě říká, že požár byla neúmyslná nehoda, máme zapomenout. Zbývá modlit se za upálené a lynčované oběti, a přemýšlet o politické odpovědnosti nás všech.


 

Dne 2. května 2014 se v ukrajinském přístavním městě Oděse odehrály rozsáhlé pouliční střety mezi aktivisty Euromajdanu, doprovázené radikálními skupinami a fotbalovými fanoušky, a jejich odpůrci zastávajícími opoziční postoj vůči kyjevské vládě. Během pouličních střetů byli podle údajů Ministerstva vnitra Ukrajiny zabiti 4 lidé, následně bylo upáleno, či ubito 46 lidí v Domě odborových svazů. Tato budova byla zapálena pomocí „Molotovových koktejlů“, vrhaných útočníky. Během požáru vyhořela dvě patra. V ohni a na udušení toxickými výpary zemřely desítky lidí, kteří se právě v budově nacházeli. Několik lidí bylo zabito útočícími radikály, když se snažili opustit budovu útěkem z oken spodních pater. Policie nijak nezasáhla, ani při střelbě z davu na hořící lidi, kteří padali z budovy na chodník. Celý incident ukazují mnohá videa, která účastníci demonstrací natočili přímo na místě.

 

Oficiální oznámení o ukončení vyšetřování tzv. „Oděského masakru“ ukrajinskou prokuraturou najdete ve vydání novin Ukraina Today pod názvem Ukrainian prosecutors said fire in Odesa last May was not premeditated. Prokuratura tedy tvrdí, že požár nebyl založen úmyslně. Ostatní incidenty toho dne jsou vyšetřovány samostatně, zatím bez výsledku. V této souvislosti se obracím jako bývalý politický vězeň a jako katolický duchovní i na věřící občany v bývalém Československu. Naší povinností je modlit se za nevinné oběti válek i masakrů, či leteckých neštěstí. Připomeňme i to poslední, a dosud oficiálně nevyšetřené sestřelení letu MH17 na Ukrajině dne 17. července 2014.

 

V sobotu, dne 2. května 2015 to bude přesně rok, kdy byli v budově Domu odborů a v přilehlých ulicích Oděsy za živa upáleni či ubiti nevinní lidé. Oficiálně se prý žádný zločin nestal, současná ukrajinská vláda vyšetřování uzavřela jako neúmyslný incident. V každém případě je na místě solidarita s oběťmi a modlitba za pokoj jejich duše. Kdo z křesťanů si myslí, že to incident nebyl a že naopak ukazuje na růst fašismu v Evropě, ten by po mém soudu mohl udělat následující:

  • Odsloužit nebo nechat odsloužit eucharistii v pátek, nebo nejlépe v sobotu 2.5. za oběti Oděského masakru;
  • vzpomenout při nedělních bohoslužbách dne 3.5. v přímluvách tyto oběti;
  • přidat v tomto či v následujícím týdnu k bohoslužbám společnou modlitbu za všechny civilní oběti občanské války na Ukrajině, zejména za děti, ženy a staré lidi;
  • připomenout vhodným způsobem skrze farní, sborová či jiná komunitní média tuto tragickou událost a vyzvat k zamyšlení nad křesťanskou odpovědností za stav současné společnosti a světa.

Pochopitelně je na místě i občanské vyjádření odporu proti fašismu veřejnou demonstrací či jiným vystoupením v rámci garantované svobody projevu, ale to už je osobní záležitost každé a každého z nás. Předem děkuji všem, kteří se k této iniciativě křesťanů připojí, a přeji jim všechno dobré.

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
abx
abx
28. 4. 2015 21:17

pripomenutie odesskych obeti masakru, ktoremu priamo na mieste daval krytie Andrij Parubij a vykonali ho Kolomojskeho ludia
http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1029-vysledky-politiky-loutek-elit-na-ukrajine-obsahuje-brutalni-zabery-18

Béda
29. 4. 2015 3:43

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/jiri-bata-cirkvi-se-pry-zase-nedostava-financi/

Kdoví jakou roli hraje na Ukrajině katolická církev a jakou rozpolcená církev pravoslavní.

Béda
29. 4. 2015 3:47

Béda napsal http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/jiri-bata-cirkvi-se-pry-zase-nedostava-financi/ Kdoví jakou roli hraje na Ukrajině katolická církev a jakou rozpolcená církev pravoslavní. z článku: „… Zmíněnou církevní problematiku o nenažranosti církve vyvolal server Lidovky.cz, který zveřejnil článek, kde neziskové organizace spadající pod církev v Ústeckém kraji kritizují krajskou dotační politiku. Kraj mj. totiž snížil například Diecézní charitě Litoměřice dotace natolik, že prý bude muset propouštět zaměstnance a omezovat služby pro klienty. K čemu ale potřebuje církevní organizace další peníze od státu, když samy církve mají v rámci restitucí dostat (a také dostávají) miliardy? …Dlužno podotknout, že jejich služba byla vždy ceněná, protože za minimálních nákladů dokázaly… Číst vice »

Béda
29. 4. 2015 3:50

Žádné mdlitby nepomůžou. Je potřeba tlakem přimět byrokraty v EU, aby začala politickými prostředky – sankcemi, tlekem řešit problém, který na ukrajině pomáhala USA zažehnout a zatlačila nacisty zpátky do zašpuntované lahve.

Béda
29. 4. 2015 3:58

http://www.novarepublika.cz/2015/04/pravdu-zabili.html

Další výstižný článek P.C.Robertse

Alena
Alena
29. 4. 2015 4:00

je to bohulibé, modlit se za zemřelé a schvaluji to. Jejich souvěrci v politice- KDU- ČSL, kteří byli voleni právě díky doporučení v kostelích, nejsou stejného mínění, ale akceptují a podporují politiku USA. Ovečky katolické, probuďte se

J. Hruška
J. Hruška
29. 4. 2015 6:43

Béda napsal

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/jiri-bata-cirkvi-se-pry-zase-nedostava-financi/

Kdoví jakou roli hraje na Ukrajině katolická církev a jakou rozpolcená církev pravoslavní.

No, kdo vi. Na Ukrajině kopíruje „banderovština“ dost zřetelně oblast, kde má vliv Řím – t. zv. řeckokatolická církev je odnoží římskokatolické.
2) Fakt, že Bůh zachoval v Římskokatolické – a vlastně v každé církvi slušné a Jemu věrné lidi (viz komentovaný článek) zabraňuje církevním vrchnostem, aby upadly do nejhoršího.
3) Modlitby mají rozhodně mnohem větší vliv než žvanění na Internetu.

Béda
29. 4. 2015 6:49

J.Hruška

„Modlitby mají rozhodně mnohem větší vliv než žvanění na Internetu.“ To vám věřím. Katolíci – ve Vatikánu, v Polsku, na Ukrajině se modlí za něco, pravoslavní na západě Ukrajiny za něco, pravoslavní v DLR a LLR za něco, křesťani v Sýrii za něco, muslimové v části Sýrie ovládané al Nusrou za něco a muslimové v asadovské části Sýrie taky za něco. A misionář Duka se svými ovečkami taky za něco.

bbb
bbb
29. 4. 2015 7:06

Béda napsal
J.Hruška

„Modlitby

Bédo, kdekdo vyzkoušel…

Sio
Sio
29. 4. 2015 9:26

@Béda, Hruška: Jsou ti VEŘEJNÉ motlitby, takže je to zároveň manifestace. Není sporu o tom že mají vliv. Jednak vnitřní, na toho, kdo se modlí a jednak vnější, tím že je to veřejné. A to nemluvím o souvislostech motliteb s realitou, které nejsou dostatečně prozkoumány. Proč je nenazývat „Bůh“?
Pokud se jich věřící zúčasní i když třeba KDU jedná opačně, svědčí to o tom, že je to také myslící člověk, žádný robot. Zaslouží podporu i myslících nevěřících,

Sio
Sio
29. 4. 2015 9:27

: Neprobrala se církev svatá. Václav Umlauf mluví za sebe.

peter.
29. 4. 2015 10:29

Budem sa modliť aby sa potkany vykynožili navzájom :
http://ukraina.ru/news/20150429/1012909891.html

aram
aram
29. 4. 2015 11:17

Jestli se dobře pamatuji, tak Pjakin za jednoho z globálních prediktorů jmenoval v nedávno uvedeném dílu Vatikán. Takže čemu se furt divíme.
Je mi líto, ale na mne s motlitbami ať nikdo nechodí. Existují racionálnější způsoby jak to zastavit a církev to ví taky. Jenže nechce. Navíc pro to má podstatně lepší možnosti než my co žvaníme na internetu.

peter.
29. 4. 2015 11:29

Čo s takýmto debilom.Utratiť a hotovo!
comment image?oh=f1e5792b957b884b2934827d3c1c5e96&oe=55CA881F&__gda__=1439994859_e0abea15cb2aad897b94b2a330c2deae

fajt
fajt
29. 4. 2015 11:47

aram napsal

Jestli se dobře pamatuji, tak Pjakin za jednoho z globálních prediktorů jmenoval v nedávno uvedeném dílu Vatikán. Takže čemu se furt divíme.
Je mi líto, ale na mne s motlitbami ať nikdo nechodí. Existují racionálnější způsoby jak to zastavit a církev to ví taky. Jenže nechce.Navíc pro to má podstatně lepší možnosti než my co žvaníme na internetu.

velmi, velmi, velmi nebezpečný a krvelačný world prediktor ( ale velmi disciplinovaný, vytrvalý, skoro s bezkonkurečním věděním s manipulační praxí, která nemá obdoby).

Béda
29. 4. 2015 12:05

fajt, aram,¨

s největší mírou nezištnosti – ze strany státu i lidí jako jedinců navzájem jsem se ve svém životě setkal za předplyšového režimu. Po Plyšáku je všechno zboží, všechno je za peníze. Pokud jde o církev(ve) tak ta chce všechno, majetek, duši a z lidí své otroky.

Jan Kristek
Jan Kristek
29. 4. 2015 14:14

peter. napsal

Čo s takýmto debilom.Utratiť a hotovo!
comment image?oh=f1e5792b957b884b2934827d3c1c5e96&oe=55CA881F&__gda__=1439994859_e0abea15cb2aad897b94b2a330c2deae

Na takový odpad nejlépe „odpadkovačku“!

orinoko
orinoko
29. 4. 2015 14:45

No nenechte se mylit. Ten cunas prave sklizi to, na co ho ani lidskopravni fyrer Havel nikdy nemohl pripravit. Na prusery kapodemosky. Nenechte se mylit. Dneska jsem rozproudil v nahradni doprave takovou smrst, ze jedna cast autobusu prednasela te druhe vsechny soucasne svetove problemy. Kazde mlade lejno je uplne paf, kdyz mu tu jeho stylizovanou tlamu omlatite konstatovanim, ze my cesi jsme hledaci der, do kterych lezeme jenom proto, aby nam kynuly nejake vyhody. A tak jsem jim drzku omlatil otazkou, co mate krasneho z emericke rite? Ta hovada to nevedi. Verte neverte, informacne jsme v sachu pulku autobusu drzeli… Číst vice »

orinoko
orinoko
29. 4. 2015 15:10

Zpetne si promitam … Jako bozsky Kaja … zpatky si dam tenhle film … mentalni rozlohu pane Havla. FALESNY PROROK. Mistr okazalosti , slabota patere. Povyseny leader, ktereho kdykoli porazil nebojacny pesak. Ale tehdy nebyla doba pesaku. Vlastne to byl neuveritelny slaboch, kterehozto poznani znamenite a proti Ceskoslovensku vyuzila teprve se konstituujici NWO klika. Ta sveho proroka nasla v Praze. Ve srovnani s topornymi soudruhy se Havel jevil jako spravne vysukavajici tluchuba. – Dej mu bony … a nestarej se. Hlavne, ze s sebou ten kreten nosil kartacek na zuby a pastu na hubu. – Tim neskutecne ohromil Zapad, ktery… Číst vice »

Béda
29. 4. 2015 16:41

aram napsal

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/368318-ukrajinska-armada-obklicila-jednotky-praveho-sektoru.html

Mouřenín splnil svůj špinavý úkol, na který byl připraven – provedl převrat a dostal k moci „správné“ mafiány a oligarchy, mouřenín může jít. „Revoluce“ se potřebuje „očistit“. Smradlaví a ušpinění zločinci v čele kyjevského pučistického režimu si potřebují po volbách, které je měly dodatečně legitimizovat, veřejně „umýt ruce“.

peter.
29. 4. 2015 17:05

Jan Kristek napsal
Na takový odpad nejlépe „odpadkovačku“!

Jeho mali upáliť chuja jedného!V 89 – tom,spolu s M.Bendom a Pánkom.Svätá trojica…..