Wall Street Journal: Pentagon navrhuje označit kybernetické útoky za válečný akt

Květen 31, 2011

Kybernetické útoky ze zahraničí mohou být kvalifikovány jako válečné akty, a mohly by vyvolat americkou vojenskou reakci, rozhodl Pentagon podle deníku Wall Street Journal.

Wall Street Journal citoval z Pentagonské zprávy o počítačové bezpečnostní strategii, jejíž část bude brzy odtajněna, a uvádí, že Pentagon poprvé vyvinul kybernetickou strategii, která se snaží nastínit, jak by USA mohly reagovat na kybernetické útoky zaměřené na vládu, jakož i základní infrastrukturu, jako jsou elektrárny, systémy veřejné dopravy, finanční instituce a další.

„Pokud vypnete naše rozvodné sítě, možná pošleme raketu na některý z vašich továrních komínů," řekl žurnálu nejmenovaný vojenský představitel.

Podstatou plánu Pentagonu je myšlenka, že elektronický útok a fyzické napadením jsou rovnocenné. „Pokud kybernetický útok přinese smrt, poškození, zničení nebo vysoký stupeň destrukce jako tradiční vojenský útok, potom se stane kandidátem, proti němuž bude zvažováno použití takových sil, které by mohly přinést odvetu,“ píše deník.

Doporučení této zprávy budou pravděpodobně kontroverzní, a vzbudí dotazy na to, jak bude moci vláda rychle a správně sledovat útoky zpět k jejich pachatelům, což je nesmírně obtížný proces. Kromě toho se bude teprve posuzovat, jak by taková politika ovlivnila reakce jiných zemí na tajné kybernetické útoky, nebo kybernetické pátrání Amerikou. Mnozí například naznačili, že Spojené státy byly částečně zodpovědné za červí počítačový virus Stuxnet, který infiltroval íránské jaderné obranné systémy.

Doporučení pro globální kybernetovou bezpečnostní strategii byla tento měsíc nastíněna Obamovou administrativou, rovněž bylo navrženo, aby kybernetické útoky byly považovány za vojenskou hrozbu. Vláda poznamenala, že by v reakci na elektronické útoky mohla použít vojenskou sílu.

„Vyhrazujeme si právo použít všechny potřebné prostředky – diplomatické, informační, vojenské a ekonomické – jaké budou potřeba,“ uvedla zpráva.

Zpráva Pentagonu přichází uprostřed řady významných a rozsáhlých hackerských útoků, které byly ohlášeny v posledních několika měsících. Hackeři prolomili obranu Epsilonu, internetové marketingové společnosti, která pracuje s giganty jako Citigroup, Walgreens a Capital One, aby získaly utajované údaje o milionech uživatelů, síť společnosti Sony PlayStation byla vypnuta a následoval pnik osobních údajů, který zapřičinil,, že se osobní informace sto milionů uživatatelů ocitly ve velkém nebezpečí a armádní dodavatel Lockheed Martin utrpěl kvůli "významnému a vytrvalému" útoku, který ohrozil odhalením citlivých informací.

Převzato z Huffington Post

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments