Za kolik prodaly stupidní vlády Rumunska a Polska Washingtonu bezpečnost svých občanů?

Na společné tiskové konferenci ruského prezidenta Putina a řeckého premiéra Tsiprase, konané při příležitosti víkendové Putinovy návštěvy Řecka, prohlásil ruský prezident, že poté, co Rumunsko otevřelo na svém území raketovou základnu NATO, nemá Rusko jinou možnost, než zacílit svůj raketový potenciál jak na Rumunsko, tak později i na Polsko, které se chystá učinit v průběhu příštích dvou let totéž. “Jestliže lidé včerejška nevěděli, co znamená, když se např. jisté oblasti Rumunska octnou v kříži optických zaměřovačů raket, dnes už o tom vědí víc. A my zas víme, že pro zajištění naší bezpečnosti nusíme ve směru na Rumunsko provést určitá opatření na zajištění naší bezpečnosti. A totéž se bude týkat i Polska,“ řekl Putin v reakci na právě uvedenou raketovou základnu Deveselu v Rumunsku, jejíž desetiletá výstavba stála 800 milionů dolarů.

„Tzv. obranné rakety zde instalované mají dnes dolet 500 km, ale brzy to bude 1000 km, a ještě horší je skutečnost, že mohou být už dnes přezbrojeny na rakety útočné s doletem až 2400 km – a to pouhou změnou jejich softwaru, o které Rumuni samotní nebudou ani vědět,“ řekl Putin.

„Naštěstí na tohle dokážeme odpovědět. Celý svět viděl, co naše rakety, vypálené z lodí v Černém moři, dokázaly v Sýrii. Ale my žádné dohody neporušujeme. A také naše rakety Iskander prokázaly svou účinnost. Vy víte, že ruské politické i vojenské vedení se opakovaně vyslovovalo proti budování raketových obranných štítů, když se myšlenka na ně začala uplatňovat za vlády prezidenta Bushe ml. A také jsme nikdy nevěřili, že americký raketový štít v Evropě se buduje proti potenciální hrozbě z Íránu. NATO vykřikovalo, že tento štít není žádnou hrozbou pro Rusko, ale že je preventivním opatřením proti iránskému nukleárnímu programu. A kde tenhle údajný program dnes? Nikde, protože žádný takový program nikdy neexistoval,“ uzavřel prezident Putin své vystoupení.

Alexis Tsipras ve svém projevu po Putinovi prohlásil, že Rusko je důležitým hráčem v evropském bezpečnostním systému, a že současné pokusy odcizit Rusko Evropě, jakým jsou např. protiruské sankce, mu připomínají studenou válku. Nelze dosáhnout evropské bezpečnosti bez spolupráce a dialogu s Ruskem. Tsipras nevěří, že se v uplatňování mezinárodního práva můžeme pohnout kupředu, setrváme-li v bludném kruhu sankcí, militarizace a rétorice studené války.

Tsipras dále oznámil, že na programu rusko-řeckých vztahů je i uvolnění vizové povinnosti pro ruské občany, kteří budou chtít navštívit Řecko.

Putinova návštěva Řecka, na jejímž programu byly především vzájemný obchod, investice a energetické a transportní projekty, byla první návštěvou ruského prezidenta v zemi NATO v průběhu posledních sedmi měsíců. A uskutečnila se pár týdnů předtím, než se v Bruselu rozhodne, zda se sankce EU proti Rusku ještě nerozšíří.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Vybral a přeložil Lubomír Man

Přejít do diskuze k článku 71 komentářů