Zabiješ – satanské přikázání platí nejen v Izraeli

Pavel LetkoUplynulo zhruba 30 let od doby, kdy odpírači násilí, odpírači vojenské služby, byli v naší zemi kriminalizováni. Ty doby bývají označovány za dobu nesvobody. Dnes jsou ve státě Izrael, podle naší vlády vzoru demokracie, z téhož důvodu kriminalizováni nejen chlapci, ale i dívky.


V Izraeli, militaristickém státě, žijí kupodivu také pacifisté, v tomto případě pacifistky. Hallel Rabin, 19letá dívka, odmítla sloužit v izraelské armádě, eufemisticky zvané „Obranné síly“ a podílet se tak na násilné okupaci Palestiny a zotročování jejích obyvatel nežidovského původu. Volila raději pobyt ve vězení než cvičení v umění vraždit. Pro Palestince je to čin pochopitelný a vítaný, pro okupanty čin nepochopitelný, hraničící s vlastizradou. Proto přicházejí s různými zkouškami včetně věznění a hloupými dotazy, jen aby se prokázala buď výhrada svědomí, nebo zakuklený nepřítel, jehož je třeba uvrhnout do žaláře do té doby, než uzná svrchovanost stávající moci a nikdy jinak. V hloubi svých mělkých myslí však držitelé moci tuší, že taková bezbranná židovská dívka je nebezpečnější než ozbrojený, ostřílený palestinský bojovník. Toho lze zastřelit, polapit a na libovolně dlouhou dobu uvěznit. Co však s neozbrojenou mladou dívkou jejíž jediný „zločin“ spočívá právě v tom, že se zavázala zločin na objednávku vlády nespáchat? Zavřeme jí do vězení za nepáchání zla? Ano. Proč ne. Svět již tak zhrubl, znetečněl, ztvrdl a zhloupl, že je to možné. Ano, je to možné, ale ukazuje to všem, kdož ještě úplně nerezignovali na to, co je lidské, podstatu násilí, podstatu moci v její nechutnosti a nelidskosti.

Izrael v tom není sám

Nemylme se, Izrael není výjimkou. Zotročit druhé, podrobit si skupiny lidí i celé národy patří k základní výbavě vítězů, kteří prohráli. Na vítězné cestě za záchranu svého života, života své rodiny, svého náboženského přesvědčení, svého pojetí demokracie a humanismu ztratili lidskost a nakonec i vše, zač bojovali, včetně svého života. Protože jedno je jisté, živí nevyváznou. Živý ještě ze života žádný člověk nevyvázl. Smrt si zatím našla každého smrtelníka. Včera ve jménu záchrany bližních svrhl bombu na Hirošimu, dnes může v krajině stínů se statisíci údajně „zachráněných“ amerických vojáků meditovat o bolesti a utrpení s japonskými dětmi, které byly usmrceny a zmrzačeny. Tento svět to ovšem nevidí, Ježíše, Buddhu, M. L. Kinga, Gándího a Tolstého má za pohádkové bytosti nebo hloupé snílky. Nikoho nenapadne, že nenásilí hlásali nikoliv proto, že nechápali 99 % lidské populace, ale právě proto, že jí velmi dobře porozuměli.

Reálná politika v pekle

Naftový, zlatý a diamantový svět je stále znovu a znovu vykoupen krví nevinných. Lidé, rodiny i celé národy jsou uvaleny do otroctví dluhů a nikomu to nevadí. Kočka spadla do kanálu, pojedeme na Mars a Putin je darebák. Koupíme na dluh vrtulníky Apache, děla a další potřebnosti, abychom mohli šťastně žít až do šťastné smrti. Mladí chlapci se naučí dobře létat a střílet, aby mohli na příkaz společenství NATO lásky zabíjet kdesi na druhém konci světa lidi, které před tím neviděli, v zemi, kterou neznají, v zájmu těch, o kterých jsme neslyšeli. To vše na dluh, jelikož dluhy se musí platit, a to se vyplatí. Zvlášť někomu. K tomu máme armádu, policii, justici a soukromé exekutory.

Kořeny násilí

Násilí je tak hluboce zakořeněno v naší mysli, že už nás ani nepadne, že by tomu mohlo být jinak. „Svobodu Tibetu“ volají pokrytecky naši otrokáři. Osvoboďte vaše otroky! My je rádi zotročíme místo vás. Propusťte vězně svědomí z vašich nedemokratických věznic! My ty své rozhodně nepropustíme. Přestaňte urychleně válčit! Zejména tam, kde prohráváme. Potřebujeme totiž zahájit válku novou, válku svěží, válku, která dlouho vydrží. Potřebujeme hodně obětí, abychom pak mohli dlouho plakat a vystavět mnoho pomníků vítězům a šibenic poraženým. Šibenice nejdřív, pomníky až potom. Jsme přece lidé. Soukromé vlastnictví je svaté, zvlášť to naše. Bohatší stůl pro bohaté, více moci pro mocné a smrt s metálem pro ty, kteří to nepochopili. Země nepatří všem lidem, tím méně Bohu, ale naopak zaručeně patří jen některým lidem, případně některým bohům. Za takové myšlenky stojí za to bojovat a případně i položit život. Pochopitelně těch druhých. Dostanou pomník, a to se vyplatí.

Alternativa

Samozřejmě, že je tu možnost lidského uspořádání, kde úroky jsou zapovězeny, dluhy odpouštěny a vlastnictví půdy jen pro ty, kteří na ní pracují. Ano, je možné vycházet z toho, že svět patří stejně všem lidem, jelikož přišli nazí na svět a nazí z něj také odejdou. Nikdo si nic neodnese s sebou. Nepřátele není nutné zabíjet ani pro majetek, ani pro život. „Nezabiješ“ je nepřekročitelným imperativem. Nikdo to tu totiž stejně nepřežije, otázkou jen je, zda zemře jako vrah a zvíře, nebo bytost usilující stát se člověkem.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

3.6 11 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
14. 12. 2020 13:30

Pane Letko, smekám před Vaší odvahou. Nebezpečím, jak napsal Orwell, je jazyk. Sterilizace slov. Významy jsou odstraňovány a uhlazovány a obrušovány. Mučení provádí ostatní, mu používáme „vyspělé vyslýchací techniky“. Propagandu provádí ostatní, my „prosazujeme demokracii“. Válku vedou ostatní, my „se preventivně bráníme“. Vraždy provádí ostatní… my „provádíme cílené útoky na vzdálené hrozby“. Když nakonec vyhlásíme válku Sýrii, když začnou padat bomby NATO i na ty aspoň vzdáleně stabilní oblasti, které v zemi zbyly, nepůjde o nálety, ale o „humanitární bombardování“. Dvojaké myšlení je všude, prakticky v každém článku v tisku. Sýrie vede občanskou válku proti fanatikům a hrdlořezům, ale Assadův režim je „brutální“.… Číst vice »

malymax
malymax
14. 12. 2020 13:49

K té povinné vojenské službě:
Nevšimli jste si náhodou, jaká generace mladých „mužů“ tady vyrostla po zrušení této,
kdysi občanské povinnosti ?!
Zrušilo se TO s konkrétním záměrem a nejen u nás. A co taková Civilní obrana, také byla k ničemu ?! Nebo Svazarm ?!
JAK snadno se nechá z kdysi bojeschopné ČSLA, strategicky rozmístěné po celé republice, s desítkami dobře vyzbrojených vojenských útvarů , udělat TO, co prý bojuje v Afghanistánu za Prahu, dle Zemana z Hradu…fuj, hnus !

orinoko
orinoko
Reply to  malymax
14. 12. 2020 14:56

Já osobně měl tzv. modrou, a ta přišla na úplně reálné zdravotní problémy, jež o spoustu let později řešila operace.
Ale byl jsem externistou ve Svazarmu, šlo tzv. Hi Fi klub. To nebylo nic samoúčelného. Na nějaké plánované investice /sic/ jsme si museli my, vydělat také nějakými brigádami. A poté se objevila i dotace /sic/. A ty brigády? Stavěla se třeba opravárenská dílna na auta, která tehdy patřila Svazarmu. Nahoře kanceláře a sálky pro Autoškolu, kde se doopravdy vyučovalo. Dodnes je to celé funkční, ale vlastně už nevím, komu to teď patří. Musím se zeptat.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
15. 12. 2020 14:03

Hlavně žes nebyl „HiWi“ :-)

P.S. Víš co to je?

Honza999
Honza999
14. 12. 2020 15:12

Nezabiješ – A ZŮSTANEŠ OTROKEM NAVŽDY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oni se (svého) násilí bez použití násilí (z naší strany) nikdy nikdy nikdy nevzdají

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Honza999
15. 12. 2020 14:04

Kavárenský sluničkář Vám bude oponovati: Jde to i bez násilí – sametově!

Gatta
Gatta
14. 12. 2020 19:44

Každý extrem je špatny – nesem zastáncem ani militarismu, ani pacifismu. Jde jako vždy o míru a okolnosti. Nepovažuji se za duchovního následníka židokřesťanů, sni s jejich krvavým SZ,, ani s nastavováním druhé tváře podle NZ. Staří Řekové měli dvě bojovná božstva – Arese, boha slepéí zuřivé války a bohyni civilizace Pallas Athenu, bohyni měst, řemesel, moudrosti – ale vždy zobrazovanou také s kopím a velkým kulatým štítem. Osobně jsem vojnu odsloužil celou a nepovažuji to za ztracené roky, ale za školu života. A vůbec nešlo jen o to umět a nebát se střílet. On jeden ale nikdy neví kdy… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Gatta
orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
14. 12. 2020 20:09

Hele , vole, vidíme to velmi podobně. Za celý svůj život jsem nikomu neublížil Tedy fyzicky. Některé ženské bych dneska požádal o laskavost v rámci duševního oběhu. Ale už nevím, jakou adresu konkrétně hledat.
Ale nejsem klasický pacifista. Sice dávno dříve jsem se rval – ale o běžný pocit spravedlnosti.
Kupodivu … svobodu nikdo až tak nepotřebuje.
Ale její drogovou vůni vyhuluje kdekdo.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
14. 12. 2020 20:30

Líp bych to asi neřek …https://m.youtube.com/watch?v=QDYfEBY9NM4

Vlastně znám pro tuto chvíli ještě jednu trampárnu od básníka Wabiho. Nevím jestli oceníš, ae zkusím …

https://m.youtube.com/watch?v=3jm1p_o43kE

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
14. 12. 2020 21:04

S tím nemám problém. A Let It Be je bez orchestru Phila Spectora. Málokdo ví, že koncové verze posledních Beatles mají několik podob. A dvě poslední desky vyšly v jiném pořadí, než byly časově natočeny. I přístup byl jiný. Syrovost jakoby ze živého hraní, ale zároveň nakonec nezbytná studiová střižna. Vlastním Let It Be … NAKED … kromě oficiálního originálu. Pořadí je jiné i obsah je jiný. Všechno je zbaveno úprav Phila Spectora, A přes to všechno mi všechny verze nečiní žádný problém. Tak třeba Lennonova – Don´t Let me Down má celkem 4 různé oficiální verze. Ani s jednou… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
14. 12. 2020 23:20

Nemám žádné podobně hluboké znalosti, ale Let It Be bude možná jeda z těch, co nechám zahrát na pohřbu. :-)

A ještě mám jednu favoritku – a to v této verzi a můžeš mě klidně o ní nějak poučit..
https://m.youtube.com/watch?v=bbt2G71uT1M

Jako né, že bych se někam chystal, ale na smuteční zpěvy jsem nikdy nebyl zvědavej :-)

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
14. 12. 2020 21:29

Ty vole, neděláš mi život právě jednodušším. Asi máme podobnou náturu. Život vnímáme jako nekonečné rozcestí mnoha okamžiků. A snažíme se vnímat úplně každý. To není pro hlavu moc dobrý rámec.
Přikládám moravskou verzi – The Long And Winding Road. Totálně zazděná písnička , kterou ani Supraphon nebyl schopen webově doložit. A přesto si na mě u YT stěžoval.

https://www.youtube.com/watch?v=LNMQo6dolb8

Honza999
Honza999
Reply to  Gatta
14. 12. 2020 20:58

Představte si, že jste živitelem parazita… Třeba vši muňky. Budete-li ve vztahu k němu pacifista, nikdy se ho nezbavíte. Zbavíte se ho pouze tehdy, půjdete-li do EXTRÉMU a tohoto parazita nemilosrdně zahubíte. Jakákoli „střední cesta“ způsobí že živitelem zůstanete.
Možná jsem udělal tu chybu, že jsem u svého textu nepoznamenal, že ono nezabiješ jsem „hodnotil“ ne ve vztahu k obsahu článku, ale obecně. Ti co nás zotročují a vykořisťují se toho nikdy nezřeknou co budou živi.

Tom1622
Tom1622
14. 12. 2020 20:23

Vyhýbání se branné povinnosti . No jestli je v Izrahelly vyjímečný stav jako u nás , je to na kulku . Třeba jí jenom zavřou . IDF to bere vážně .

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
15. 12. 2020 10:55

Zdravím srdečně autora, i všechny diskutující. Osobně mám asi nejblíže ke zde zveřejněnému stanovisku Gatty. Ono „nezabiješ!“ je myslím správně myšleno- zobrazováno s oním vykřičníkem, a znamená nikoliv nezabiješ, nýbrž NEZAVRAŽDÍŠ! I ten vykřičník tam má nemalý význam. Bylo by to ale asi nadlouho… Osobně jsem absolvoval ze ZVS cca polovinu, a ač jsem formálně odešel „pro odpor ke zbraním“, nebyla to pravda. Odešel jsem jelikož jsem se snažil zachránit nějaké životy, a nakonec jsem musel odejít abych ochránil i ten svůj… Ovšem ZVS mi hodně dala. Osobně jesem zastáncem POVINNÉ VOJENSKÉ SLUŽBY. Nebo- pokud je člověk pacifističtější, tak SPOLEČENKY… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Martin (už bez taky m)
idiotronic
idiotronic
Reply to  Martin (už bez taky m)
15. 12. 2020 12:08

K vojenské základní službě existovala alternativa (jen pár let), totiž náhradní služba, jejíž smysl byl veškerý žádný. Bylo to dědictví z doby normalizace, kdy oficiálně byla vojenská služba věcí cti, ale neoficiálně sociální postavení nevojáka bylo vyšší (bydleli dříve, jejich kariéra nebyla přerušena vojnou a výrok ,,s vojáky netančím“ je ještě v živé paměti). Přitom by stačilo odsloužením vojny spadnout do výhodnější daňové skupiny , popřípadě skupiny s výhodnějším důchodovým zabezpečením. Jak myslíte, že na vás nahlíží soukromý zaměstnavatel, odpovědný například čínskému státu, když mu čas od času zmizíte na pravidelné vojenské cvičení, kde se odborně seznamujete s čínsko-českými vztahy… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  idiotronic
15. 12. 2020 12:21

Podmínky suverenity: Nezávislost, soběstačnost, obranyschopnost.
Podmínka sdílené suverenity: Členství v EU a poslušnost USA.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  PPK
15. 12. 2020 14:10

Kdo neživí vlastní armádu, bude živit cizí…

Bety
Bety
Reply to  PPK
15. 12. 2020 21:38

Neboli – sdílená suverenita = žádná suverenita.

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
16. 12. 2020 1:22

Sdílená suverenita = protimluv.
https://m.youtube.com/watch?v=gEQykxU5Gx4