Začíná to…

Přeložil Hamilbar, převzato odtud

Řeknu takovou samozřejmou banalitu, ovšem pro ty, kteří čtou můj blog, to může být novinka. Ukrajina – to není lokální konflikt, to je začátek konce. Odsud to vypadá dost strašidelně. Chápu, že v RF všichni koukají na televizi, nadávají a jsou naštvaní. Ale teď si představte, že si pustíte televizi a na obrazovce velkými písmeny: PUTIN – HROZBA PRO CELÉ LIDSTVO.

To není na Ukrajině, jak správně chápete. To je v zemi, která celkem má prostředky k tomu, začít tu „hrozbu eliminovat“.

To je příprava veřejného mínění na válku. A všichni nadávají na Obamu. Ano, Obama hrotí situaci. Ale po něm jak se zdá přijde McCain – a co bude potom?

Docela by mě zajímalo, ta „antiruská partička“ tomu vážně věří, nebo co? Ne, jasně, Putin není žádný anděl. No ale – hrozba pro lidstvo? I když, jestli věřili na ZHN v Iráku a tomu ostatnímu – proč by nakonec nemohli uvěřit i tomuhle.

„Rusko – je stejně tak imperialistický stát, jako všechny ostatní, není o nic lepší“. Ano, s tím naprosto souhlasím. To je pravda. Ale co v takovéto situaci dělat, co si přát? Řekněme, že vláda RF se rozhodne (jako svého času Gorbi) udělat vše pro to, „aby nebyla válka“. Zastaví podporu Novorosii, dá Krym Ukrajině, za řevu „moskalaku na giljaku“ bude bezplatně dodávat Ukrajině plyn. Ne, mě to nijak zvlášť netrápí, netrpím patriotizmem, to jsou věci kapitalistů.

Neštěstí spočívá v tom, že imperialismus není schopen nevyjasňovat si vztahy dál, cestou války nebo „barevných revolucí“ (což je v současnosti téměř totéž). Ekonomika USA a EU je také neustále v krizi, imperialistické příšery jsou kdykoliv připraveny se vzájemně sežrat, pročež válka bude zapotřebí i nadále.

Zdálo by se, no dobře, RF provede všechny ty tanečky, všechno odevzdá. Pak je na řadě – barevná revoluce v RF, Chodorkovskij na trůnu, antiruská partička slzí štěstím a piše v blozích o tom, jak jsme se konečně vydali po široké cestě civilizace. Dále – scénař jako v mém „Likejovi“ (mnohým zřejmý již počátkem století): rozdrobení na mnoho malinkatých rusíček, naprosté zapomnění minulosti, naprostá závislost, evropeizovaná elita a zdivočelí domorodci na vesnici.

Ne, pro mě to nepředstavuje nepřekonatelnou hrůzu. Vše, co se s mou Vlastí mohlo stát – už se v devadesátých letech stalo. Národy přicházejí a odcházejí. I můj národ jednou odejde. Buržoazní patriotismus je – abstrakce.

Co dál? Možná nastolení Jednotného Státu s Evropskými Hodnotami, všeobecné štěstí a nikdo neodejde ukřivděn?

Ale ne. Dál pořád ten samý imperialismus. Na strávení ruských prostor bude zapotřebí nějaký čas, globální krize kapitalismu se zmírní díky laciným surovinám. Ne nadlouho. A dále bude na programu Čína a její zájmy. Čína, jejíž armáda a vojenský rozpočet zaostávají pouze za americkým. Vlastně, již při dělení ruského území mohou na sebe zájmy kapitalistů Číny a USA velmi silně narazit. Protože čínští kapitalisté také chtějí vyhrávat v konkurenčním boji.

A jestliže válka Západu s Čínou neskončí totálním krachem, po kterém nám zbydou jen kamenné sekyry – buďte v klidu, za tu dobu (my tou dobou budeme možná již mrtvi) vyrostou noví dravci.

Tedy, kdyby cenou úplné kapitulace Ruska byl – všeobecný a věčný mír, klid a normální existence všech zemí, stálo by za to o tom popřemýšlet. Ale kdepak, naopak – povede to k novým konfliktům a nakonec – k naprostému zmaru, na který nás již pár desítek let připravuje postapokalyptická fantastika.

Proč komunisté podporují antiimperialistický postoj, řekněme, Sýrie, i když Asad není v žádném případě komunistou? Nemluvě už o Íránu, ke kterému by byla spousta otázek. Ale podporují. No protože tyto státy – jsou prahy na cestě nezkrotné laviny NATO. Rusko – je něco více než takovýto práh, je samo velkou imperialistickou mocností. To nebude krátké zdržení, to bude pěst proti pěsti a možná konečné řešení problému. Ne, NATO není světové zlo. Světové zlo je – imperialismus.

V případě, že válku vyhraje RF a/nebo Čína, se také nic zásadně nezmění – tentýž imperialismus, tytéž války.

Zásadně se něco může změnit pouze tehdy, jestliže státní moc bude všude oslabena, vzniknou komunistické vlády, dělníci začnou obsazovat továrny, objeví se komuny a sovětské republiky.

Dnes se to zdá být neuvěřitelné.

Před rokem se zdálo být neuvěřitelným, že naši bývalí příbuzní, přátelé, známí, „takoví jako my“, začnou zabíjet své spoluobčany po tuctech. No dobře, štěkají se s námi, no dobře, chochlosráči, no vyšli si na Majdan zaprotestovat – to je přece normální. Ale tohle…

Promiňte, že tady tak filosofuji. Potřebuji to prostě pochopit, abych se v tom vyznala – co dělat dál, jak žít, no a jak psát knížku, vždyť přece píšu o budoucnosti.

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
60 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
26. 11. 2014 19:46

Prečo ľudia podporujú Rusko,Sýriu, Irán proti USA a NATO.Možno je to len v intuícii,v schopnosti podvedome rozoznať na ktorej strane je pravda, kto je agresor a kto obeť.Ľudia sa obyčajne postavia na stranu toho,komu je ubližované a na kom sa pácha bezprávie.Potom je tu ešte jeden aspekt.Kým to staré reprezentované tzv.západom,kde ľudia už zažili roky blahobytu a len ťažko sa budú zmierovať so znižujúcou sa životnou úrovňou,nezadržateľne upadá a letí dole kopcom,tak tá druhá strana ako sa zdá, je na vzostupe a ľudia sa môžu už mať len lepšie aj keď práve teraz to na nejaké zlepšenie nevyzerá.Ak sa tak… Číst vice »

peter.
26. 11. 2014 20:12

peter. napsal
Prečo ľudia podporujú Rusko,Sýriu, Irán proti USA a NATO

Dosť ťažko prijímam skutočnosť,že to čo príde po súčasnom k ľuďom surovom a bezcitnom kapitalizme,bude zase len kapitalizmus.Ale kedysi bol u nás kapitalista Baťa a o tom ako si spomínam, ľudia hovorili len v dobrom. A keď sa o niekom povedalo,že je to starý baťovák,tak to znamenalo pre dotyčného poctu a takýchto ľudí si vážil aj nový socialistický režim.Takže ak už to nebude socializmus,tak nech aspoň tí noví kapitalisti majú zmýšľanie podobné, ako mal p.Baťa.

aram
aram
26. 11. 2014 21:50

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/paul-craig-roberts-otevirani-bran-do-treti-svetove-valky/ z článku: Podle zpráv se Washington rozhodl vyzbrojit Ukrajinu pro obnovený vojenský útok na Rusy v Doněcku a Lugansku. Rusko vsadilo na mír a asi to nevyjde Ruská vláda vsadila na to, že se Evropa probere a konflikt bude mírově vyřešen. Ruská vláda tuto sázku prohrála a musí okamžitě jednat, aby zabránila zhoršení krize tím, že přičlení separatistické provincie k Rusku, nebo přečte Evropě zákon o nepokojích. Američané netuší, že Washington je na pokraji války Washington má v úmyslu odstranit Rusko jako překážku moci Washingtonu. Arogance Washingtonu vnucuje Rusku drsnou volbu: vazalství nebo válka. Je jen málo pochyb, že… Číst vice »

Kamil Mudra
Kamil Mudra
27. 11. 2014 0:08

aram napsal
Ruská vláda by tomuto riziku měla zabránit tím, že bude akceptovat žádost separatistů o přičlenění k Rusku.

Mno… Zatím to tak nevypadá :-(
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/354665-rusko-vyrazne-snizilo-vojenske-dodavky-povstalcum-oznamil-kyjev.html
I když zprávy z Kyjeva….

Béda
27. 11. 2014 3:12

Mimoň v čele ČR: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/354667-sobotka-islamsky-stat-je-nejvetsim-nebezpecim-kteremu-ted-svet-celi.html

Sobotka asi netuší, že existuje bankrotující stát, zdroj světové finanční rakoviny, který rozesívá chaos jak v islámských zemích, tak v latinské Americe a nejnověji i v Evropě a v Asii. A není to žádná islámská země ale je to tzv. výspa demokracie a humanity – vražedný stroj USA řízených šílenci. To je skutečné největší nebezpečí pro současný svět – ekonomické i politické.

Béda
27. 11. 2014 3:14

http://www.hlavnespravy.sk/ukrajina-vypredava-zasoby-zlata-aby-sa-zachranila-pred-defoltom/452931

…Podľa Národnej banky Ukrajiny v októbri tohto roka sa zlaté rezervy na Ukrajine prudko znížili zo 40,43 na 26,124 tony /o 988,66 miliónov amerických dolárov/…

Béda
27. 11. 2014 4:10

velitelé banderovských praporů, kteří se právě vrátili z instruktáže v USA vlastně mezi řádky vypovídají o záměrech svých chlebodárců a instruktorů.

Překlad:

„Chci říci ruským občanům – těm, kteří uvažují a nepodléhají tamní propagandě, že vyřídíme svoje problémy a určitě poskytneme pomoc skupinám, které budou bojovat za federalizaci Sibiře proti centru, které je utlačuje. To znamená, že je možné, že Sibiřská lidová republika je budoucím strategickým partnerem Ukrajiny“

Tolik „hrdinný“ velitel Semjon Semenčenko…

http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/11/26/hrochovy-denni-ruske-preklady-dnes-z-25-11-2014-dnes-o-sibiri/

Gatta
Gatta
27. 11. 2014 7:28

Aneb jak pravil Slavoj Žižek:

„Buď se sejdeme v komunismu, nebo v pekle“.

Sio
Sio
27. 11. 2014 7:46

peter. napsal Dosť ťažko prijímam skutočnosť,že to čo príde po súčasnom k ľuďom surovom a bezcitnom kapitalizme,bude zase len kapitalizmus.Ale kedysi bol u nás kapitalista Baťa a o tom ako si spomínam, ľudia hovorili len v dobrom. A keď sa o niekom povedalo,že je to starý baťovák,tak to znamenalo pre dotyčného poctu a takýchto ľudí si vážil aj nový socialistický režim.Takže ak už to nebude socializmus,tak nech aspoň tí noví kapitalisti majú zmýšľanie podobné, ako mal p.Baťa. Za socialismu jak jsme se přesvědčili, byl problém s produktivitou, který se po smrti Stalina už ani v SSSR ani u nás nedařilo… Číst vice »

fajt
fajt
27. 11. 2014 7:50

aram napsal http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/paul-craig-roberts-otevirani-bran-do-treti-svetove-valky/ z článku: Podle zpráv se Washington rozhodl vyzbrojit Ukrajinu pro obnovený vojenský útok na Rusy v Doněcku a Lugansku. Rusko vsadilo na mír a asi to nevyjde Ruská vláda vsadila na to, že se Evropaprobere a konflikt bude mírově vyřešen. Ruská vláda tuto sázku prohrála a musí okamžitě jednat, aby zabránila zhoršení krize tím, že přičlení separatistické provincie k Rusku, nebo přečte Evropě zákon o nepokojích. Američané netuší, že Washington je na pokraji války Washington má v úmyslu odstranit Rusko jako překážku moci Washingtonu. Arogance Washingtonu vnucuje Rusku drsnou volbu: vazalství nebo válka. Je jen málo pochyb,… Číst vice »

Sio
Sio
27. 11. 2014 7:55

Béda napsal velitelé banderovských praporů, kteří se právě vrátili z instruktáže v USA vlastně mezi řádky vypovídají o záměrech svých chlebodárců a instruktorů. Překlad: „Chci říci ruským občanům – těm, kteří uvažují a nepodléhají tamní propagandě, že vyřídíme svoje problémy a určitě poskytneme pomoc skupinám, které budou bojovat za federalizaci Sibiře proti centru, které je utlačuje. To znamená, že je možné, že Sibiřská lidová republika je budoucím strategickým partnerem Ukrajiny“ Tolik „hrdinný“ velitel Semjon Semenčenko… http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/11/26/hrochovy-denni-ruske-preklady-dnes-z-25-11-2014-dnes-o-sibiri/ Tak to je klasická snaha o rozděl a panuj. Měl jsem kdysi příležitost komunikovat se „sibirjaky“. Byli to rusáci jako polena, pochybuji, že by… Číst vice »

Sio
Sio
27. 11. 2014 8:01

Béda napsal

http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/919/sergej-glazev-svepravnou-politiku-a-ne-dotovat-ameriku

Rusům to začíná stále více docházet a myslím, že úder proti místní páté koloně bankéřů a oligarchů je na pořadu dne. Jde jen o to, že je to potřeba udělat uvážlivě, tito lidé mají pod kontrolou spoustu peněz a tím i reálnou moc. Putin by se je měl snažit především rozdělit a a snažit se poštvat je proti sobě. Pak je posbírá jako shnilá jablka. Ale to asi nebude snadné.

fajt
fajt
27. 11. 2014 8:04

pomsta je vyšší level strachu, vzteku a nenávisti…jen se k ní dopracovat a pěkně ji zdokonalit….opětovně jsme dopustili časy Machiavelliho, tak se podle toho i chovejme – v Rusku to nakonec pochopili taky, že jim musí vládnout po zuby ozbrojený pastýř, kterého tak nakonec pozorně poslouchá celý svět. ..)

peter.
27. 11. 2014 8:44

Sio napsal Za socialismu jak jsme se přesvědčili, Stálo by za to,analyzovať ten čs.socializmus hlbšie,lebo napriek nedostatkom ktoré ste vymenovali,tu máme minimálne dve nespochybniteľné pravdy. 1 – Ten režim nikdy nehospodáril v červených číslach.( W.Komárek) 2 – V r.1989 odovzdal novému režimu nezadĺžený štát. Uplynulo 25 rokov,máme vyššiu produktivitu práce,odstránili sme prezamestnanosť,konštruktérov nepotrebujeme,lebo to,čo vyrábame vymýšľajú a kreslia konštruktéri v Nemecku,Francúzsku a inde a vôbec,odstránili sme všetky vami vymenované nedostatky socializmu a výsledkom je dnešný stav,podľa mňa násobne horší ako ten ,v predchádzajúcom režime.Ale to zachádzame do inej diskusie. Vo svojich predchádzajúcich 2 komentároch som sa snažil reagovať na úvodný,článok.Snažil… Číst vice »

Bety
Bety
27. 11. 2014 9:36

Peter, myslím, že si Baťu opravdu idealizujete. Možná, že byl slušným šéfem dokud odbyt šlapal, ale jakmile hrozili menší zisky, šla slušnost stranou. Četla jsem v devadesátých letech článek v Mladém světě, kde se mluvilo o jeho plánu přestěhovat část Čechů do Ohňové země, o čemž jednal s Hitlerem. Článek tato jednání – která byla posléze neúspěšná – v plném rozsahu potvrdil, ovšem s tím, že to nikdo Baťovi nemůže vyčítat, protože mu přece šlo o záchranu jeho firmy!!! Takže pokud jde o zisky a majetek, je všechno dovoleno, doslova všechno!!! A žádný velkokapitalista se nebude rozmýšlet ani vteřinu, to… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
27. 11. 2014 9:47

Německo prodalo Izraeli jaderné ponorky. Expert KD a spol nás zapomněli informovat:
http://www.defenseindustrydaily.com/germany-may-sell-2-more-dolphin-subs-to-israel-for-117b-01528/
A na to navazuje otázka, jestli byla ruská ponorka poblíž Švédska ruská ?
http://wolfblitzzer0.blogspot.de/2014/11/are-angela-merkels-german-nuke-armed.html

peter.
27. 11. 2014 10:16

Bety napsal Peter, myslím, že si Baťu opravdu idealizujete Asi áno.Ale ja kladiem dôraz na to,že ak už ten kapitalizmu tu po odznení konfliktu USA,NATO vs.Rusko,Čína ostane,tak v prípade,že Putin bude môcť presadiť svoju koncepciu rozvoja Ruska,budú musieť kapitalisti hodne ubrať zo svojich sebeckých záujmov a oveľa viac pozornosti a peňazí venovať rozvoju všetkých štruktúr štátu a teda aj sociálnemu zabezpečeniu obyvateľstva.A to Baťa robil,aspoň tak hovoria a spomínajú ľudia vo Svite a v Partizánskom(Baťovany)Jeho typizované pôvodne sociálne domčeky dodnes poskytujú (po úpravách)ľuďom lukratívne bývanie a ním vybudované fabriky zabezpečovali ľuďom prácu aj počas socializmu.Prišiel však iný kapitalizmus a ten… Číst vice »

peter.
27. 11. 2014 10:31

peter. napsal
Asi áno.Ale ja kladiem dôraz

Mimochodom,z Baťovho ponímania trhového hospodárstva s dôrazom na sociálnu stránku,sa veľa dostalo aj do téz presadzovaných v socializme a toto jeho ponímanie kapitalizmu bolo(neviem či ešte stále je)zahrnuté aj do učebníc politickej ekonómie.
Aby bolo jasné,ja som zastáncom toho,že socializmus nemá alternatívu a že skôr či neskôr mu kapitalizmus bude musieť ustúpiť.

ratio
ratio
27. 11. 2014 11:39

Sio, napsal Za socialismu jak jsme se přesvědčili, byl problém s produktivitou Asi bych moc nesouhlasil. Nemyslím si například, že se za předchozího režimu ve fabrikách, kde fungovala pásová výroba nebo šlo o nepřetržitý provoz, mohli dělníci flákat, to prostě nešlo. Produktivita práce jako ekonomická kategorie je navíc něco úplně jiného, než jak je to lidem prezentováno. Nejde o srovnávání toho, kolik každý zaměstnanec za určitý časový úsek (směna, dekáda , měsíc, čtvrtletí – to je jedno) průměrně vyrobí, ale o to, za kolik se tato produkce zrealizuje – prodá. A to záleží na tom, zda jde o výrobek konkurenceschopný,… Číst vice »

ratio
ratio
27. 11. 2014 11:50

Ještě jedna poznámka. Způsob tohoto vedení státu je poněkud nešťastný. Není už co rozkrást kromě financí na pokrytí úloh státu, kterými je stát vůči svým občanům povinován (na co by také občanům byl stát jako pouhý parazit). A chvíle, kdy tento stát nebude vůči občanům plnit své úlohy, je za dveřmi. A na tuto skutečnost nemá vliv, jestli ve vládě sedí sociální sociopat nebo konzervativní psychopat – jejich působení je ve výsledku stejné.

hudryper
hudryper
27. 11. 2014 11:57

Autorka má naprostou pravdu. Začalo to a držme si klobouky,pojedem z pořádného sešupu.

„http://aeronet.cz/news/summit-g20-v-brisbane-odstartoval-novou-studenou-
valku-putin-jednal-6-hodin-s-merkelovou-o-paktu-neutoceni-v-pripade-
vypuknuti-valecneho-konfliktu-kvuli-ukrajine-rusko-mobilizuje-prave-ted-
armadu-i/

peter.
27. 11. 2014 12:33

Inak to ani dopadnúť nemohlo,keď Európe a svetu vládnu idioti ako Hollande,McCain,Obama a podobné nesvojprávne figúrky.No čo už.Čakajú nás krušné časy.Chcel by som sa dožiť toho dňa,keď tí zmrdi čo to rozpútali budú stáť pred medzinárodným súdom.Ale to by som chcel asi priveľa.

peter.
27. 11. 2014 12:39

Točmistr napsal

Německo prodalo Izraeli jaderné ponorky. Expert KD a spol nás zapomněli informovat:
http://www.defenseindustrydaily.com/germany-may-sell-2-more-dolphin-subs-to-israel-for-117b-01528/
A na to navazuje otázka, jestli byla ruská ponorka poblíž Švédska ruská ?
http://wolfblitzzer0.blogspot.de/2014/11/are-angela-merkels-german-nuke-armed.html

A čo sa stalo,že predalo?Veď doteraz Nemecko vždy ponorky Izraelu muselo darovať,alebo predať za symbolickú cenu.Nemci sa z toho holokaustu už asi nevykúpia. nikdy.

peter.
27. 11. 2014 13:15

Bety napsal
Peter, myslím, že si Baťu opravdu idealizujete.

Bety
Len pre zaujímavosť,predkladám dva názory na Baťu.
http://profit.etrend.sk/dennik/zodpovedny-kapitalista-tomas-bata.html
http://www.tyzden.sk/casopis/2011/40/bata-ako-socialny-inzinier.html

ducatista
ducatista
27. 11. 2014 13:16

ten článek v aeronetu je imho slátanina – na jedné straně tam píšou o nové studené válce, která bude mít podobu války o trhy, na straně druhé tvrdí, že Moskva se horečně připravuje na jaderný úder ze strany USA. Celý text je poskládán z několika zdrojů a k nim si autor dodal patřičně výživnou omáčku, třeba jak si Putin bere s sebou lodě s jadernými zbraněmi, kdyby mírnyx týrnyx zrovna v tu dobu Usa a Nato zaútočilo na Rusko. Situace veselá není, ale tenhle článek považuju za takový konspirační Blesk. Nikdo, kdo má všech pět pohromadě, na Rusko silou nezaútočí.… Číst vice »

Sio
Sio
27. 11. 2014 13:51

peter. napsal Stálo by za to,analyzovať ten čs.socializmus hlbšie,lebo napriek nedostatkom ktoré ste vymenovali,tu máme minimálne dve nespochybniteľné pravdy. 1 – Ten režim nikdy nehospodáril v červených číslach.( W.Komárek) 2 – V r.1989 odovzdal novému režimu nezadĺžený štát. Uplynulo 25 rokov,máme vyššiu produktivitu práce,odstránili sme prezamestnanosť,konštruktérov nepotrebujeme,lebo to,čo vyrábame vymýšľajú a kreslia konštruktéri v Nemecku,Francúzsku a inde a vôbec,odstránili sme všetky vami vymenované nedostatky socializmu a výsledkom je dnešný stav,podľa mňa násobne horší ako ten ,vpredchádzajúcom režime.Ale to zachádzame do inej diskusie. Vo svojich predchádzajúcich 2 komentároch som sa snažil reagovať na úvodný,článok.Snažil som sa realisticky zhodnotiť,do čoho môže vyústiť… Číst vice »

peter.
27. 11. 2014 14:32

Česi mali vždy výborných konštruktérov,ktorý vedeli navrhnúť unikátne a vo svete žiadané stroje a zariadenia.Textilné stroje napr.ale mnoho iných,škoda spomínať.Výsledkom bol Český stroj,zariadenie,zdroj národnej hrdosti.Nemám prehľad o tom,čo českí konštruktéri skonštruovali za posledných povedzme 15 rokov,ale viem,že na Slovensku,okrem pištole konštruktéra Kuracinu a samopalu LAUGO konštruktérov z Trenčína sa toho skonštruovalo málo,obávam sa ,že nič o čo by bol vo svete záujem.Ešte aj ten samopal prevzala zbrojovka v Uherskom Brode aj s konštruktérmi a po vylepšení sa predáva ako český výrobok pod názvom CZ Scorpion EVO 3A1.Automobilky konštruktérov nepotrebujú,zbrojnú výrobu nám zlikvidoval V.Havel,lebo ako povedal,“zbrane jsou nehumánní“,tak načo by nám… Číst vice »

peter.
27. 11. 2014 15:05

peter. napsal
Česi mali vždy výborných konštruktérov,ktorý vedeli navrhnúť unikátne a vo svete žiadané stroje a zariadenia.

Aby som slovenským konštruktérom nekrivdil,tak ešte toto:
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-M%C3%A1j/spinea-spustila-v-presove-seriovu-vyrobu-unikatnych-prevodoviek.html
http://auto.idnes.cz/motor-rtu-efone-0il-/automoto.aspx?c=A121228_121857_automoto_vok

Bety
Bety
27. 11. 2014 15:36

Sio, k té produktivitě vych chtěla ještě podotknout, že nás i za socialismu držel MMF pěkně pod krkem. Pokud jsme chtěli nakoupit nedostatkové zboží, jako např. ty neustále omílané mandarinky, tak jsme byli nuceni prodávat na Západ za výrobní cenu, nebo dokonce za ještě nižší a to za jimi stanovené měnové kurzy. Vím např. o nábytku, který jsme dodávali do Švédska samozřejmě bez výrobního označení za nízké ceny, a nejspíš slavná Ikea to pak prodávala jako svůj výrobek za xkrát větší cenu. To samé bylo např. s plasty a nejspíš i se Škodovkami a pod. Takže na nás vydělávali i… Číst vice »

peter.
27. 11. 2014 15:57

Bety napsal
Peter – přečetla jsem si ty

Len som chcel povedať,že Baťov sociálny kapitalizmus je nepochybne lepší pre ľudí ako ten ktorý práve žijeme.A teda ak už tu ten kapitalizmu musí nejakú dobu byť,tak nech je radšej Baťov(alebo aj lepší,ak taký existuje) ako tento súčasný.Baťa aspoň neukladal peniaze do daňových rajov,ale investoval ich doma a zveľadil ČSR.

Sio
Sio
27. 11. 2014 16:18

Bety napsal Sio,k té produktivitě vych chtěla ještě podotknout, že nás i za socialismu držel MMF pěkně pod krkem. Pokud jsme chtěli nakoupit nedostatkové zboží, jako např. ty neustále omílané mandarinky, tak jsme byli nuceni prodávat na Západ za výrobní cenu, nebo dokonce za ještě nižší a to za jimi stanovené měnové kurzy. Vím např. o nábytku, který jsme dodávali do Švédska samozřejmě bez výrobního označení za nízké ceny, a nejspíš slavná Ikea to pak prodávala jako svůj výrobekza xkrát větší cenu. To samé bylo např. s plasty a nejspíš i se Škodovkami a pod. Takže na nás vydělávali i… Číst vice »

Jan Jančura
Jan Jančura
27. 11. 2014 16:28

To, že kapitalismus v dnešní podobě skončí a asi brzy, je jisté – zničí ho jeho základní rozpor mezi kapitálem a pracovní silou. To se konkrétně projevuje v tom, že současná vysoká produktivita práce produkuje vysokou, prakticky neodstranitelnou nezaměstnanost. Prakticky to spěje k tomu, kapitalista nebude potřebovat zaměstnance – přehnaně řečeno „budou mu stačit roboti“ – jenže komu bude prodávat své zboží, když všichni budou nezaměstnaní a tedy bez vlastních příjmů? Současné zadlužování států je následkem tohoto jevu – aby lidé z nízkými příjmy nakupovali, tak je musí dotovat stát, jinak by ekonomika nefungovala. Jinou formou podpory ekonomiky je zbrojení… Číst vice »

peter.
27. 11. 2014 16:29

Ja na Škodovky nedám dopustiť.Vozil som sa v nich mnoho rokov a prežil som s nimi najkrajšie roky života.Nikdy som netúžil vlastniť zahraničné fáro,z jednoduchého dôvodu,že by som si k nemu nemohol dovoliť to,čo som si dovolil ku škodovke.Služobné autá som mal tiež škodovky,skončil som na Felícii a tú mi potom vymenili za Ladu Niva.Tiež fajn auto.

zedd
zedd
28. 11. 2014 5:20

Baťa byl naší obdobou H. Forda. Dnes se v případě obou vyzdvihují jejich podnikatelské úspěchy a v podstatě vůbec se nezmiňuje sociálně inženýrský rozměr jejich působení (Fordovo jihoamerické dobrodružství je velmi zajímavé). Při zpětném pohledu se v této věci oba jeví dost odpudivě. Myslím, že pokud je označím za fašisty tělem i duší, nebudu daleko od pravdy. Pro ujasnění: Jako fašismus chápu sepětí státu a korporátní sféry s ambicí ovládat, lépe snad programovat, společnost v její celistvosti a jedince od kolébky až do hrobu. Ani jednoho nekritizuji – doba byla tomuto způsobu myšlení nakloněna.

peter.
28. 11. 2014 9:09

zedd napsal sociálně inženýrský rozměr Sociálne inžinierstvo-spôsob manipulácie ľudí za účelom prevedenia nejakej akcie alebo získania nejakej informácie.Termín je bežne používaný vo význame podvodu alebo podvodného jednania za účelom získania utajených informácií organizácie,alebo prístup do informačného systému firmy.Vo väčšine pprípadov útočník neprichádza do osobného kontaktu s obeťou./wikipedia) O Baťovom sociálnom kapitalizme sa dá hovoriť len u Tomáša a jeho nevlastnom bratovi Jánovi Antonínovi.Na tú dobu nadštandartnú sociálnu politiku na svojich zamestnancov nepovažujem za soc.inžinierstvo ani za niečo,čo by sa dalo prirovnať k fašizmu.Vošiel do učebníc politickej ekonómie a mnohé z jeho sociálnej politiky prevzal náš bývalý socialistický režim. Ide mi… Číst vice »

fajt
fajt
28. 11. 2014 9:12

někdo je v nezřízeném očekávání nápravy, která jednou musí přijít, někdo je v očekávání barbarů, kteří zase spasí homo druh …no a někdo v očekávání úplně nového druhu, který po lidech ani neštěkne. ..

věnovat se nápravě člověka je ztráta času i pro nesmrtelného – je to jako přesvědčit vlka aby místo krve a masa začal sám od sebe žrát trávu. ..)

Béda
28. 11. 2014 9:33

Takhle se to dělá. Jedna ze tří otevřeně profašistických zemí posílá vojenskou „pomoc“ fašistické juntě v Kyjevě. http://czech.ruvr.ru/news/2014_11_28/Kanada-vyslala-na-Ukrajinu-prvni-letadlo-s-vojenskou-pomoci-2424/

Béda
28. 11. 2014 10:19

http://www.hlavnespravy.sk/ukrajina-bude-mat-minimalne-pat-ministrov-cudzincov/454631 Mluvčí ruského premiéra označil Ukrajinu za nefunkční (dalo by se to říct i jinak – nesvéprávný, kolonizovaný) stát.

zedd
zedd
28. 11. 2014 13:33

Peter, té negativní konotaci „sociálního inženýrství“ jsem se chtěl vyhnout poslední větou svého příspěvku. Nepodezírám Baťu z nízkých úmyslů – naopak. Doba přála kolektivismu v nejrůznějších podobách. Pro dokreslení toho, co jsem myslel, dva citáty: „Úkol, který mi byl dán, nebyl vybudovati podnik, nýbrž formovat lidi, …“ „Při své práci jsem neměl na mysli vybudování závodu, ale vybudování lidí. Vybudoval jsem člověka, aby lépe sloužil zákazníkům a on potom vybudoval závod… “ Omlouvám se, pokud jsem uvězněn v bludu ale mě prostě splývá tento způsob „budování člověka“ se sociálním inženýrstvím. Jak Baťa, tak Ford předběhli dobu nejen co do organizace… Číst vice »