Zemědělské dotace

U nás, tedy v naší dědince, hospodaří pouze jeden soukromý zemědělec na 20 hektarech. Tak jsem byl zvědavý, kolik dostává od státu dotací. Klikl jsem si na odpovídající stránku a dověděl se vše potřebné, akorát jsem byl překvapen, že dostal dotaci i na chov kozy, asi 800 korun ročně. Samozřejmě jsem si klikl i na stránky zemědělské s.r.o. která taky hospodaří v naší obci na necelé tisícovce hektarů. Též jsem se dověděl příslušné údaje o tom, kolik dotací od státu společnost pobírá. No a když už jsem byl v tom klikání, tak jsem klikl na zemědělské dotace pana Schwarzenberga – a nic, žádné stránky s uvedením dotací nejsou k nalezení. Prý předal veškerý majetek svému synovi, který ovšem nemá české občanství, a tak nemusí stránky v češtině vést. Na německé stránky jsem nešel, neumím německy, i když dcera by mi to mohla bez problémů překládat. Bylo by to ale stejně zbytečné, dotace jsou určeny předpisem z Bruselu a jsou pro každého všude stejné. Snadno to lze spočítat. Náš soukromý zemědělec dostává dotace v celkové výši xy korun. Naše zemědělská společnost s.r.o. protože hospodaří s padesátkrát větší výměrou, logicky dostává padesátkrát větší dotace. Pokud knížecí syn hospodaří s výměrou šestnáctsetkrát větší (prý 32 tisíc hektarů získalo v restituci naše kníže), tož má dotace šestnáctsetkrát vyšší. Je to naprosto logické, dle zákona.

Potom jsem si ještě jen tak z hecu klikl, kolik dotací dostává anglická královna. I u ní to odpovídá bruselským předpisům o dotacích. Bylo mi docela nevolno, když jsem si přečetl celkovou sumu zemědělských dotací pro královnu. Doufám, že po brexitu už ty dotace z EU Alžbětě plynout nebudou, nebo jo? Dle našich presstitutů je ale přece anglická královna ve střetu zájmů – vládne a pobírá dotace – neměla by abdikovat?

No a když ministr Babiš hospodaří na zemědělské výměře xy hektarů, tak má naprosto stejné dotace jako náš soukromě hospodařící spoluobčan. Prostě řečeno: na jeden hektar je tolik a tolik a to platí pro každého. Dokonce lze i snadno vypočítat kolik dotací dostává, či bude dostávat církev katolická. Stačí si to potom jenom znásobit počtem hektarů. Proč tedy novináři a podobní napadají Babiše, ale nenapadají našeho soukromníčka? Nikoho ovšem nenapadne prohlásit, že dotace jsou nemravné. Copak v zemích mimo EU, USA a Kanadu dostávají zemědělci od státu dotace? Modrý voči! Prý by bez dotací byly potraviny mnohem dražší, prý až na dvojnásobek. Ale kdepak! Státem nedotované obilí z Ukrajiny a Ruska a nedotované hovězí z Argentiny a podobných zemí by bylo mnohem lacinější než naše dotované. Že by bez dotací naši zemědělci zkrachovali? No a co, vždyť máme tržní hospodářství, nebo snad ne?

Pěstujeme na polích pohonné hmoty do aut, přitom např. na jeden litr tzv. bionafty se spotřebuje něco přes jeden litr normální nafty. Takže kdyby se místo dotací nakoupila levná nafta třeba od Saudů, tož i ceny benzínu by šly naopak dolů. Nějak nechápu to moudré rozhodnutí bruselských úředníků. Proč třeba nedotují mého souseda instalatéra? Jo, vlastně chápu, to by potom kníže, kardinál a ani anglická královna dotace nedostávali, protože oni přece nebudou v montérkách opravovat splachovací záchod, že?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
18. 12. 2016 16:55

Dotace v zemědělství byla vždy. Pouze za socialismu se tomu říkalo záporná daň z obratu a získal ji ten, kdo potravinářský výrobek koupil. Dnes patří dotace tomu, kdo půdu obhospodařuje. Síla šlechty a zbohatlíků je v tom, že své zájmy hájí zcela kolektivisticky semknuti, zatímco běžný občan je rozeštváván a v důsledku svých individualistických postojů je osamocen. Podotýkám, že pouze pronajímatelé dotace nedostanou, proto se na dotační listině neobjeví. Půdu pronajímají za cenu dotací, kterou dostává zemědělec. Netřeba zdůrazňovat, že čistí rentiéři tímto prodražují ceny potravinářských komodit. Střet zájmu nastává tehdy, pokud ti, kteří mají velkou část dotací dostat, mají… Číst vice »

peter.
18. 12. 2016 17:24

Alena napsal
Pouze za socialismu se tomu říkalo záporná daň z obratu a získal ji ten, kdo potravinářský výrobek koupil.

Alena.
Boli to tzv.“diferenčné príplatky“.Udeľovali sa družstvám podľa pôdnoklimatických podmienok a bonity pôdy. Štát ich družstvám vyplácal na 100 Kčs tržieb.Tak napr.družstvá hospodáriace v horských a podhorských oblastiach mohli na 100 Kčs tržieb obdržať príplatok až 120Kčs,kým družstvá v nížinných oblastiach,s dobrou bonitou pôdy nemuseli dostať žiadny diferenčný príplatok.
Aj tak dosahovali u nás dotácie do poľnohospodárstva len cca 70% dotácií,ktoré svojim poľnohospodárom vyplácali štáty ES.

peter.
18. 12. 2016 17:54
Gatta
Gatta
19. 12. 2016 10:07

Re Alena:

Kacířský dotaz: Nebyla ta stará daň z obratu nakonec lepší, než celé slavné DPH ?
Někde jsem nedávno četl, že (nejen) v USA ji mají dodnes.