Ztratili jsme pravdu i stud

Naší silou musí být především síla mravní, učil nás náš první prezident T. G. Masaryk, a abychom si to dobře pamatovali, byl na jeho přání vetknut do prezidentské vlajky ČSR nápis Pravda vítězí. Stalo se však – a vina těch, kteří to způsobili, by měla být dobře zdokumentována a odměněna – že jsme do dnešního dne ztratili jak pravdu, tak i mravnost, a to za výhodnost, čili kalkul. Měli jsme po pádu socialismu na vybranou: buď půjdeme do party silných a loupeživých, nebo do party slabých a loupežníky ohrožených.

Řekli jsme si, že bezpečněji nám bude mezi silnými – a že jsou i loupeživí a že lžou, až se jim od huby práší, že nás už tak moc vzrušovat nemusí. Vždyť loupeživý i lživý je dnes už skoro celý svět, tak proč bychom se zrovna my měli stavět na zadní a ještě za to i trpět? Ne, na Masaryka a jeho sílu mravní i jeho heslo Pravda vítězí tedy raději zapomeneme, a mezi silnými loupežníky nám bude dobře i teploučko.

A tak jsme v roce 1999 vstoupili do NATO a ještě v témže roce vyslovila tehdejší česká vláda svůj souhlas s přeletem amerických bombarďáků přes náš vzdušný prostor k tzv. humanitárnímu bombardování tvrdolebých Srbů, odmítajících pochopit, že Jugoslávie musí být rozkotána, aby na jejím území – v Kosovu – mohla vzniknout největší americká vojenská základna v Evropě. Dnem tohoto souhlasu i následným tichým dennodenním šuměním bombardérů NATO letících převysoko nad našimi věrolomnými hlavami a přetížených pumami, určených na hlavy těch, kteří jediní na světě protestovali v roce 1938 a 1968 proti bezpráví, které se na nás světové zlo dopouštělo, začal náš morální sešup, který se do dnešního dne nezastavil.

Přišly války USA a NATO za rozchvácení zemí Středního východu s cílem zmocnit se tamních ropných nalezišť, a my jsme se – třebaže jen symbolicky – už těchto loupeživých výprav zúčastnili. A přišel ukrajinský Majdan, pěti miliardami amerických dolarů zainvestovaný proto, aby se americké a NATO rakety dostaly co neblíže k Moskvě, a od ní – už rozbořené – zase k těm tak žádoucím ropným nalezištím tentokrát na Sibiři – a naši politici jako Štětina , Füle, Schwarzenberg, Kocáb a další už u tohoto loupeživého spolčení aktivně působili. Burcovali lid do povstání proti řádně zvolené vládě i prezidentovi – a kdoví, možná že i pelmeně z amerických dolarů zakoupené a zadarmo zde povstalcům rozdávané, ochutnali. A možná, že i na vlastní oči viděli davem pobité policisty, kteří se nesměli bránit, aby svou obranou nevznítili požár. Ale nehlo to s nimi, protože už jsou takoví, a potože jsou již takoví, byl pro ně Masaryk už tehdy dokonale mrtvý muž.

Není tedy divu, že oni a jim podobní a dokonce i činitelé vládní, od Masaryka už osvobození, se během ukrajinské krize s námi všemi rozeběhli do nyní čerstvě utužovaného a mocnějšího světového houfu, protože ten – a jiné hledisko se už nebralo do úvahy – má v příštím očekávaném vypořádání se – větší naději na výhru a zisk.

Tomu druhému houfu – aby jej dostali na kolena – se vyhlásily sankce, a vyhlásili jsme je samozřejmě i my, protože – jak jsme neustále poučování – přece už dnes někam patříme a musíme se podle toho chovat. Čímž se nám zkrátka a dobře říká, že jsme se ocitli v houfu loupežníků a lhářů a musíme se tedy jako loupežníci a lháři chovat. Takže se smiřme s tím, že budeme i v budoucnu fandit zemi na východ od nás, která už předlouhé měsíce nejtěžšími kanony a houfnicemi masakruje své spoluobčany v Doněcké a Luganské republice a obrací je i s jejich domovy v obrazy zkázy. Kývněme na to, že náš velký zaoceánský spojenec, který se od skončení poslední války vojensky angažoval v Číně, Itálii, Řecku, na Filipínách, v Jižní Koreji, Albánii, Iránu, Guatemale, Libanonu, Sýrii, Jordánsku, Libanonu, Egyptě, Indonésii, Britské Guyaně, Vietnamu, Kambodži, Kongu/Zaire, Brazílii, Dominikánské republice, Chile, Řecku, Východním Timoru, Nicaragui, Grenadě, Libyi, Panamě, Iráku, Afghánistánu, Salvadoru, Haiti a Jugoslávii, bude i v budoucnu vojensky intervenovat a zabijet lidi i v dalších a dalších zemích a bude je rozhánět do všech končin světa, a pokaždé bude požadovat, abychom mu v tom, my Češi, aspoň symbolicky – čili morálně – dělali komplice. A my mu samozřejmě vyhovíme, protože z něj za prvé máme strach (vždyť teprve před pár měsíci prohlásil Obamovými ústy, že zkroutí ruce těm zemím, které by nedělaly to, co on si přeje, aby dělaly), a za druhé platí to už řečené, že přece už dnes někam patříme…

Spokojme se i s tím, že pravda – stejně jak je tomu dle svědectví Chomského už desetiletí v USA – se bude moct mezi lidmi povídat, ale nikoliv tisknout či povídat z TV obrazovek, internetových serverů či rozhlasových přijímačů, čímž pravda, zbavená zdrojů, bude den po dni vyhasínat, až zmlkne docela, zrovna tak, jak už zmkla – zase dle svědectví Chomského – i v USA.

Že svým souhlasem s takovýmto vývojem zrazujeme odkaz muže, jehož jméno – dnes už spíš pokytecky – nosí náměstí většiny našich měst, a že heslo na jeho prezidenstké standartě Pravda vítězí obracíme v satirický škleb, nám už zřejmě přestalo vadit. Ztratili jsme totiž pravdu a s ní jsme ztratili i stud. A možná – pokud se nechceme od životního směrování státu separovat – jsme spolu s nimi ztratili i plně spravedlivý život.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
24. 8. 2015 19:14

jediný, co s tím zde běžný člověk může udělat je, že půjde a naplive Havlovi na hrob – ale to ten chystaný masakr stejně nezastaví – článek jsem přeposlal, protože si to zaslouží. ..)

Béda
24. 8. 2015 19:18

Ne Pravda vítězí! ale Pravda vítězi! Správně je to s krátkým i. Na prezidentské standartě je zřejmě logická chyba.

mm
mm
24. 8. 2015 19:41

Pravda Páně vítězí, říkali Čechové a Češata, vypalujíce křižákům cejchy smrti. Ten mrtvej z airportu Havel, to pak změnil na Veritas vincit, protože mu celej jeho život hospodskej říkali in vino veritas. Co ve vínu on sám našel, nebylo ovšem ke sdělení obecnému….

tožtak
tožtak
24. 8. 2015 22:29

Já bych to zkrátil „Pravda vyděsí !“

Aleš
Aleš
25. 8. 2015 5:02

fajte: Není pravda. Můžeme plivat do ksichtu kolaborantům dnešním. Sice má to většinou nějaké negativní dopady na život plivajícího, ale stojí to za to.
https://www.youtube.com/watch?v=38-ptqkodVM

fajt
fajt
25. 8. 2015 6:30

Aleš napsal

fajte: Není pravda. Můžeme plivat do ksichtu kolaborantům dnešním. Sice má to většinou nějaké negativní dopady na život plivajícího, ale stojí to za to.
https://www.youtube.com/watch?v=38-ptqkodVM

http://www.imghosting.cz/images/70WP_20150824_002_1_.jpg – včera jsem potkal hada a byl jsem tak sčastné . ..)

kolaboranty nevyhledávám a pokud se ke mně přeci nějaký moci silou dorve, většinou toho dost lituje. ..)

Kamil Mudra
Kamil Mudra
25. 8. 2015 12:44

fajt napsal
http://www.imghosting.cz/images/70WP_20150824_002_1_.jpg – včera jsem potkal hada a byl jsem tak sčastné . ..)

Jak vidno i iluze může navodit pocit štěstí – Slepýš je ještěrka :-)

fajt
fajt
25. 8. 2015 13:24

Kamil Mudra napsal
Jak vidno i iluze může navodit pocit štěstí – Slepýš je ještěrka

:-) i vy jeden herpetologu, takže mi chcete říci, že to nebyla zmije a já toho chudáka umlátil klackem zbytečně ? … si dělám srandu – nejvíce vyděšenej z našeho neplánovaného setkání byl právě tento tvoreček, po chvíli pozorování ( tedy stresu) jsem ho ponechal přírodě, u nás lidí to je ale už trochu jiný příběh. ..

Aleš
Aleš
26. 8. 2015 6:49

Nazdar VĚTCI, tož takto pěkně si tu žijeme, docela jsem se nasmál. http://www.zvedavec.org/prispevky/2015/08/6553-medialni-blamaz-se-sondou-pluto.htm
Aneb kdo se směje naposled, ten se směje naposled.