Apple platil ze zisku 36,8 miliard dolarů daň 1,9 %



Převodem zisku do zámoří či využitím zemí jako Irsko a Holandsko se globální firmy fakticky vyhnou placení daní. Tím kolabují sociální funkce státu a kupní síla obyvatel.


Česká média cudně mlčela o parlamentním vyšetřování firmy Apple v USA. Jak ovšem poznamenala americká média, firma Apple usiluje o získání Svatého grálu v oblasti daňových úniků. Prostě a jasně, tato firma dělá všechno proto, aby platila 0 % daní ze svého zisku. Jak to dělá, aby její podnikání bylo jakž takž legální?


Kde sledujete naše články o této firmě (viz klik na klíčové slovo "Apple") vidíte, že nás tento gigantík jistě neplatí. Po řadě sebevražd v čínských výrobních podnicích, úmyslné technologické manipulaci zařízení směrem k nekompatibilitě a plánovanému zastarávání a nemožných map v mobilech se tato firma opět vyznamenala.


Zahraniční zisk firmy tvořil 36,8 miliard dolarů daňového roku ukončeného v září. Firma platila pouhých 713 milionů na daních, tj. ve výši 1,9 %. Protože převedla své zisky z USA do zámoří, stoupl v jejích zahraničních pobočkách zisk o plných 53 % ve fiskálním roce 2011. Tehdy Apple vydělal v zahraničí 24 miliard zisku a platil daň ve výši 2.5 %. K této legální loupeži jsme publikovali článek Jak se krade ve velkém aneb Daňová optimalizace koncernů(external link).


Velké high-tech firmy po světě šikovně skrývají zisky, včetně využití daňových rájů. V USA by Apple musel platit korporátní daň ve výši 35 %. Podívejte se na jeden rozšířený způsob daňové loupeže, kterou stát přichází o miliardy. Následující video je ve skutečnosti reklama firmy zařizující tuto legální daňovou loupež.



Usměvavý manažer propaguje systém, který se jmenuje "dvojitý irský a holandský sendvič". Používá jej firma Apple a další oligopoly, aby se vyhnuly placení daní ve svých zemích. Systém je technicky trochu komplikovaný, ale jeho zřízení a obsluhu zvládne každá větší makléřská firma. Viz tento obrázek pro pochopení videa.



Princip je takový, že se využívá dvou irských společností, z nichž jedna sídlí v Irsku a druhá v daňovém ráji. Profituje se z nulového daňového zatížení na určité finanční převody – zejména oklikou prostřednictvím třetího subjektu – holandské nebo lucemburské pobočky společnosti. Tím se firma vyhne placení velké části daně. Google zase používá tuto velmi podobnou fintu s offshore-společnostmi, viz obrázek.



Převodem do zámoří či využitím zemí jako Irsko a Holandsko se globální firmy fakticky vyhnou placení daní. Tím pochopitelně kolabují sociální funkce státu a kupní síla obyvatel. Stačí se podívat na světovou ekonomiku a na státní finance zatížené enormním dluhem. Chamtivé firmy si tak kopou vlastní hrob a nám také.


Eskalace sociálních a politických konfliktů a oslabení role státu znamená návrat do začátků fašismu 30. let. Viz tento článek shrnující ekonomické ukazatele(external link), které se přibližují době před Velkou hospodářskou krizí. Neplacení daní v Česku jsme věnovali celé tematické číslo pod názvem Stíny šedé ekonomiky(external link) (2013-15). 


Převzato z e-republika.cz


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments