Chile: Studentské protesty proti vládě získávají podporu národa

Srpen 07, 2011

Začalo to sérií pokojných studentských happeningů požadujících vládních plánů reformy vzdělávacího systému, ve čtvrtek se ale vše proměnilo v explozi násilí, když se na 100 tisíc školáků a univerzitních studentů pustilo do boje s policií a desítky jich obsadily televizní stanici s cílem získat možnost zveřejnit své požadavky v živém vysílání, popisuje situaci v Chile britský deník The Guardian.


Po prvních dnech protestů bylo zatčeno přes 800 lidí, nicméně studenti se svými akcemi trefili do nálady celé společnosti, která už má dost neoliberální vlády prezidenta Sebastiana Piňery – podle průzkumů nejhůře vnímané vlády od pádu diktátora Pinocheta.

Násilnosti propukly poté, co policie ve čtvrtek slzným plynem zaútočila na pochod školáků, kteří chtěli jít protestovat před prezidentský palác. Vláda nasazení stovek policejních těžkooděnců vysvětlovala tím, že studenti neměli pochod povolený, přičemž policejní zásah obhajovala jako nutnou reakci ve snaze udržet obchodování v centru Santiaga. Pochody se konaly i v dalších velkých městech, mimo jiné ve Valparaísu, Concepciónu a Temuku. Kromě zablokované dopravy v plamenech skončily například některé obchody řetězce Polar, který byl v uplynulých týdnech terčem kritiky kvůli navyšování dluhu zákazníkům s překročeným limitem. Studentští vůdci sice takové útoky odsoudili, nicméně jsou důkazem, že dlouho poslušná chilská mládež už se nechce dál podřizovat ortodoxní ideologii volného trhu, která vládne každodennímu životu v zemi.

V uplynulých letech bylo například zcela běžné, že si nemocnice přirazila 100 procent k ceně za porod, pokud se dítě narodilo mimo pracovní hodiny. Studenti také už dlouho požadují, aby soukromým univerzitám fungujícím kvůli zisku stát neposkytoval žádné dotace. Jejich okupační stávky stovek středních škol trvají už přes dva měsíce a studenti – navzdory hrozbám úřadů, že budou muset opakovat celý ročník – dál žádají mimo jiné také snížení úroků na studentské půjčky nebo jízdenky na autobus platné po celý rok.

Loni byla Piňerova vláda po celém světě oslavována jako skvělý tým, který před televizními kamerami v přímém přenosu zachránil život 33 zavalených horníků, dnes má mezi Chilany podporu pouhých 26 procent. Opozice je na tom se 16 procenty podpory dokonce ještě hůř a skutečnou politickou sílu dnes představují studentští vůdci, jako je třeba Camilla Vallejová.

Piňero už vyhodil svého ministra školství a slíbil, že do resortu nalije v novém rozpočtu miliardy, nicméně otázkou je, zda to ještě zabere. Po čtvrtečním brutálním policejním zásahu proti školákům Camilla Villejová vyzvala národ, aby stávkující studenty podpořil tím, že v 9 hodin večer všichni začnou bouchat pánvemi a hrnci, což je připomínka toho, jakým způsobem se lidé svolávali do ulic v dobách Pinocheta. Její výzva se bleskově rozšířila internetem a následovala noc plná řinčení, spontánních pouličních festivalů a všeobecného celonárodního uvědomění, že Chile prožívá historický okamžik, a to díky hnutí napříč tradičními sociálními a třídními hranicemi, konstatuje The Guardian.

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments