Medvědí žluč a jiné produkty




V minulých dnech zabavili moravští celníci několik desítek nádob s krémem, dle návodu obsahujícím medvědí žluč. Jak se ukázalo, bylo k nám dovezeno více než dva tisíce dávek tohoto přípravku. Krém pochází z Číny, tedy ze země, kde je pravděpodobně nejvíce rozvinuta tradiční medicína, využívající části těl nejrůznějších zvířat. Děje se tak bez ohledu na to, zda se jedná o chráněná zvířata, a čínská vláda není schopná (nebo ochotná) těmto tendencím zabránit.

Mědvědí žluč má údajně snižovat horečku, zlepšovat zrak a zmírňovat bolesti zad a kloubů. V Ćíně je o ní veliký zájem, který by pochopitelně nemohli ulovení medvědi pokrýt. Místní podnikatelé to řeší medvědími farmami, na nichž se zvířatům žluč odebírá stabilně zavedenými kanylami. Ve skutečnosti se jedná o kovovou trubku, použitou způsobem, nemajícím nic společného s veterinární medicínou. Aby si medvědi trubku nevyndali, jsou drženi ve velmi těsných klecích nebo dokonce v jakýchsi kovových korzetech. Údajně je tímto způsobem „chováno“ sedm tisíc medvědů, což je množství, které může stěží uniknout pozornosti místních správních orgánů. Přirozená délka medvědího života, která činí kolem čtyřiceti let, se na těchto farmách snižuje na pět, výjimečně deset let, nehledě na utrpení, jemuž jsou medvědi vystaveni.

Uvedené skutečnosti jsou velmi dobře známé a navíc byl krém označen nápadnými etiketami s emblémem medvědí hlavy. Pokud by se instituce, která dovoz krému do naší republiky povolovala, jím hlouběji zabývala, nemohl jí tento fakt uniknout. Není však vyloučeno, že byla zásilka do země propašována.

Není třeba zdůrazňovat, že existují jiné látky s podobnými nebo shodnými léčebnými účinky, takže opravdu není třeba medvědy kvůli jejich žluči týrat.

Na území Číny nyní žije asi třicet až padesát jedinců tygra čínského. Tento poddruh je ze všech tygrů nejvíce ohrožen vyhubením a příčinou je opět tradiční medicína, která z tygra využívá skutečně všechno: svalovinu, kosti, vousy, varlata, tuk. Protože tygři jsou v Číně nedostatkovým zbožím, snaží se překupníci do země pašovat ostatky tygrů indických a ussurijských.

Číňani jsou jedněmi z hlavních odběratelů nosorožčích rohů pro jejich údajně afrodiziakální účinky. Do Číny se pašují rohy jak afrických, tak daleko vzácnějších a tudíž ohroženějších nosorožců indických. Bylo nezpochybnitelně dokázáno, že prášek z nosorožčích rohů žádný vliv na potenci nemá.  Známé jsou rovněž láhve místního alkoholu s naloženými hady. Není tajemstvím, že se do láhví vkládají živí a v lihu se utopí.

Tradiční medicína využívá i ostatky prehistorických zvířat ve formě různých dračích a obřích prášků. Pochopitelně vezmou tak zavsvé mnohé cenné paleontologické objekty. Ostatně první doklady o pravěkém hominidu  Gigantopithecovi, totiž jeho zuby, byly získány právě v místní lékárně.

Není však třeba zabíhat pouze do medicíny. Turisté, kteří mají možnost zdržet se déle ve větším čínském městě, dříve či později narazí na trh živými zvířaty coby kulinárními objekty. Prodává se na něm doslova vše od bezobratlých až po savce bez ohledu na to, zda jde o chráněné živočichy. Protože si prodejci velmi nepřejí fotografování, není vyloučeno, že dobře znají ilegalitu svého počínání. Otázkou je opět přehlížení se strany správních orgánů. Nutno zdůraznit, že nejde o prodej z hladu, ale o luxusní zboží, jehož nákupem člověk zdůrazní své společenské postavení. Jde o něco podobného, jako africký „bushmeat“, tedy maso z buše. To jsou ostatky všech možných zvířat včetně goril, nakupované bohatými Afričany jako důkaz, že právě oni si je mohou dovolit.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments