Ne základnám: Otevřený dopis premiéru Janu Fischerovi




Vážený pane premiére,

 

dali jsem si na čas s odpovědí na Váš dopis. Máme tak možnost dnes plně pochopit smysl Vaší věty, že nedojde k masivnímu navyšování zbraňových systémů na našem území. Iniciativa Ne základnám přijala s uspokojením a oceněním smlouvu START II, která deklaruje snížení jaderného arzenálu a otvírá cestu k dalším zásadním rozhodnutím ve prospěch obyvatel této planety. Za tímto mediálně vděčným krokem vidíme však ekonomické tlaky současné doby. V době výroby většiny jaderných hlavic, následně raketových systémů, tj. z doby studené války, nebyly naváděcí systémy, technologie a miniaturizace, na takovém stupni vývoje jako dnes. Ničivá síla jednotlivých hlavic, u kterých se přesnost dopadu počítala na kilometry si vynutila k zajištění odstrašujícího, popřípadě požadovaného likvidačního výsledku nezbytně velké množství jaderných hlavic a jejich nosičů. Technologický pokrok naváděcích systémů s přesností centimetrů, nejaderných prostředků hromadného ničení překonávajících v určitých aspektech i jaderné zbraně, udělalo zákonitě z množství jaderných hlavic i nosičů nepotřebný arzenál včetně jaderného štěpného materiálu. Údržba, kontrola, profilaxe tohoto arzenálu se stala ekonomicky nákladnou, nežádoucí položkou.

 

Snížení počtu jaderných zbraní, jaderného štěpného materiálu i raketových nosičů se v tomto pohledu stalo nutností, která je vydávána za nový přístup – opravdovou snahu o odzbrojení. Narůstající počet cizích vojenských základen, zvyšování vojenských rozpočtů s vývojem nových technologií, které ke své ničivé síle nevyužívají jaderný štěpný materiál ukazuje, že naše obavy i stanoviska, zda dochází k reálnému odzbrojení, jsou oprávněné. Myslíme si, že naše obavy Váš ministr obrany pan Martin Barták potvrdil svým prohlášením v USA:

 

ČR je proti stažení amerických jaderných sil z Evropy, řekl Barták

 

Barták v USA jednal o zapojení Česka do nové protiraketové obrany

 

V uplynulých čtyřech letech většina občanů ČR jasně odmítla záměry nejen k budování radaru, ale i umisťování jakýchkoliv raketových prvků na našem území. Možná představa Vaší vlády prostřednictvím ministra obrany, že snižování jaderného potenciálu v Evropě je nežádoucí, a k tomu záměr umisťování naváděcích, sledovacích prvků na našem území bez bližších informací bez stanoviska a vyjádření občanů ČR, je drzostí a pohrdáním občany. ,,Vláda proti lidu", pohrdání Ústavou ČR jinak se takové jednání nedá nazvat. Kompetence vlády jsou limitovány vůlí lidu, parlamentem, nikoliv převážně osobními, mocenskými zájmy jak jednotlivých členů vlády, tak vlády jako celku.

 

Žádáme Vás o odpovědi na naše otázky, na které jako aktivisté i jako občané demokratického státu máme právo:

 

1) Jestliže ty zbraně (jaderné bomby pro taktické použití) "plní svůj odstrašující účel", jak řekl ministr Martin Barták, koho mají v dosahu cca 1500 km odstrašit a čemu mají zabránit?

 

2) Má nebo měl ministr Martin Barták minimální mandát např. usnesení vlády ČR k tvrzení, že ,,ČR je proti stažení amerických jaderných sil z Evropy". Jestliže ano, žádáme o jeho zaslání. Pokud ke svému vyhlášení neměl ministr Martin Barták žádný mandát vlády, a vystupuje tak proti zájmu občanů ČR žádáme jeho okamžité odvolání z funkce.

 

3) Na základě jakého jednání bylo takové stanovisko přijato, pokud to nebylo usnesením vlády?

 

4)Téma nestahování jaderných zbraní z Evropy bylo bodem programu jednání v Pentagonu, nebo tento bod byl zařazen naší vládou, či představitelem vlády ČR?

 

5) Jednala o tomto stanovisku vláda ČR s ostatními členy EU nebo evropskými členy NATO předtím, než zaujala zmíněné stanovisko? Nebo je to další podraz na Evropu, jako v případě radaru?

 

6) Jaké jsou to ty konkrétní "velitelské a pozorovací prvky", které mají být umístěny v ČR?

 

7) Na jakých místech budou umístěny?

 

8) Pod jaké velení budou výše uvedené prvky spadat? Jaká má být funkce toho systému, kdo ho bude vlastnit, mít užívací, rozhodovací pravomoci? Jaká je pro ČR potřeba "uvidíme totéž"?

 

 

Jsme názou, že pojem odzbrojení, snížení mezinárodního napětí je nutné realizovat novou, realistickou, účinnou formou, kterou vidíme v likvidací cizích vojenských základen, které nemají v Evropě opodstatnění. Prohlášení ministra Martina Bartáka je výrazem nastolení nové studené války.

 

 

S pozdravem

 

 

Za Iniciativu Ne základnám

 

tiskový mluvčí Jan Májíček

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments