Politický masomlejn – 35. a 36. týden




Vláda premiéra Jana Fischera se intenzivně zabývá rozpočtem na příští rok, přičemž podle všeho stojí před dvěma variantami. První z nich, „pesimistická“, spočívá v tom, že vláda nechá věcem volný průběh a odmítne všechny požadavky ministrů na zvýšení výdajů v souhrnné výši 80 miliard – pak lze počítat s 230 miliardami korun deficitu (příznačné je, že se mi nepodařilo zjistit, z jakého odhadu růstu HDP, inflace, nezaměstnanosti a dalších makroekonomických veličin byla tato varianta spočítána). To se ministru financí Eduardu Janotovi ani trochu nelíbí, a požaduje, aby došlo ke změnám zákonů, jež by snížením některých mandatorních výdajů i zvýšením daní a stropu na odvodech SZP snížily deficit na “optimistických“ 170 miliard. Setkal se však s nesouhlasem předsedů hlavních stran (nezapomeňme, že je před volbami), takže nastává problém, jakým způsobem vyřešit financování dramaticky rostoucího státního dluhu. A protože zvyšující se zadlužování znamená zvyšování úroků ze strany zahraničních věřitelů, vláda se chystá obrátit na vlastní občany s nabídkou prodeje dluhopisů pro domácnosti a povodňových dluhopisů.

Zajímavé jsou v této souvislosti i rozpočtové priority. Vysoké školy mají přijít o třetinu svého rozpočtu, důchodci o valorizaci, zemědělci o dotace, vědci o Akademii věd. Na druhé straně vláda vynaloží rekordních 96 miliard na silnice, kraje dostanou 2,7 miliardy na regionální vlakové spoje, ministr Kocáb si dělá zálusk na 400 milionů pro Agenturu pro začleňování Romů a ministryně školství Kopicová tak hezky předvolebně slibuje milion do každé mimopražské základní školy.

Ministerský předseda Fischer a ministr obrany Barták společně navštívili etnicky a rasově takřka „dočista do čista“ vyčištěné Kosovo a potřásli si rukou s šéfem „čističů“ Thacim. Vyšlo na povrch, že Radek Šnábl, ředitel mezinárodněprávního odboru na ministerstvu financí, byl v minulosti odsouzen za krácení daní. Ve své funkci zůstal i poté, co se o jeho odsouzení dozvěděl jeho tehdejší šéf Miroslav Kalousek. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se rozhodla, že nepotrestá soudkyni Silvii Slepičkovou, která bez důkazů odsoudila bývalého ministra Vladimíra Mlynáře v kauze Testcom servis. Ministerstvo vnitra zakázalo Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách. Česko získalo v prvních třech letech z EU 42 miliard korun, vyčerpali jsme 98 procent všech disponibilních prostředků. To je velmi pěkný výsledek, jen by mě zajímalo, kde všechny ty peníze jsou?

Podle údajů švýcarské prokuratury prošly švýcarskými účty lobbisty Romana Janouška dvě miliardy korun. Roman Janoušek se ke kauze odmítl vyjádřit, představitelé ODS se tváří, že se jich vůbec netýká. Ministr vnitra Martin Pecina sice vyzval zastupitelstvo a policii, aby se případem začaly zabývat, tvrdí však, že „teď před volbami mají všichni strach a čekají, co se stane“. Chce nám tím naznačit, že po volbách naše orgány činné v trestním řízení najdou svoji ztracenou odvahu? Pochybuji…

Po toskánské aféře do ztracena podivně mizí i obrysy kauzy „kamenování Mirka Topolánka“. Z útočníků se klubou podivná individua, spojovaná tu s neonacistickou scénou, tu s pražskou galérkou, tu se soukromými bezpečnostními službami. Policie je z ničeho neobvinila, jejich advokátka tvrdí, že útok, o němž neexistuje žádné hodnověrné svědectví, byl iniciován týmem ODS. Slovy ministra vnitra Peciny „je to jak u blbejch“. Potěšitelné na celé věci je snad jen to, že oběť atentátu neztratila dobrou náladu a hroší kůži.

Podle Ivana Langera získá ODS pro svůj tak dlouho očekávaný program až čtyřicet procent voličů (nepřipomíná to tak trochu leták z hypermarketu se slevami až 40%?), má to být program psaný s občany pro „nevoliče ODS“. Při prezentaci ve velkém stylu ODS nabídla kýčovité fotografie, vznešená hesla a těžko splnitelné ekonomické sliby. Proti nezaměstnanosti se má bojovat snadnějším propouštěním a dotováním odstupného ze strany státu, přičemž je navrhován přesun prostředků z boje proti nezaměstnanosti na důchody, proti krizi snižováním platů politiků, mladé lidi má nalákat systém sociálních podpor a prosazení voleb přes internet. V celém programu se nevyskytují slova poplatky a školné. Začínáte uvažovat o hlasu pro ODS? Osvěžte si paměť, a pro jistotu hned dvakrát! A pokud vám nestačí čistě ekonomické analýzy, podívejte se na vývoj souhrnných indexů OECD.

ČSSD vyzvala ODS k podpisu memoranda o slušné předvolební kampani, byla občanskými demokraty odmítnuta. Dá se tedy očekávat, že stavidla špíny z obou stran se otevřou naplno. Sociální demokraté ve své předvolební kampani mimo jiné slibují čtyřdenní pracovní týden pro firmy v potížích, zvýšení důchodů, zastavení privatizace a zrušení zdravotnických poplatků. Volební průzkumy se opět začínají stáčet doleva, šanci na úspěch ve volbách má prý maximálně pět stran.

KDU-ČSL navrhuje, aby o prostředcích, jež odvádějí provozovatelé hazardu, rozhodoval stát (budete se divit, ale dosud o jejich použití rozhodují oni sami) a bývalým prezidentem Havlem písemně podpořená Strana zelených zveřejnila podmínky, za nichž by přestala blokovat výstavbu nových jaderných elektráren. Česká pirátská strana podala kandidátky ve všech čtrnácti krajích. O trochu podrobnější programové priority zveřejnila i TOP09, chce zpřísňovat podmínky pro výplatu sociálních dávek a o dvacet procent zlevnit provoz státu. Za stranu, na jejíž konto proudí další tajemné miliony, mj. i od bývalých Kalouskových spolužáků, však neúprosně hovoří především postoje a činy jejích hlavních představitelů. Radar a církevní restituce z téhle „rychlokvašky“ čouhají na všechny strany.

Značné znepokojení a znejistění celé politické scény následovalo poté, co Ústavní soud překvapivě pozastavil konání parlamentních voleb. Reagoval tak na podání poslance-přeběhlíka Miloše Melčáka, jenž se domáhá svého „ústavního práva“ na dokončení celého volebního období. Politici zasedli a rokovali, aby se dohodli, jak vyzrát na ze „řetězu utržený“ Ústavní soud, prezident Václav Klaus je po schůzce s vrcholnými představiteli označil za aktivistický a bezprecedentní krok.  Možná se takto vyjadřovat neměl, protože mu ozvěnou od jeho kritiků zaznělo „Lisabonská smlouva“. Že by to celé byla past na Klause? Nový zákon o volbách prý bude během pár dnů, experti již připravují novelu Ústavy. Pořád však ještě existuje možnost, že ÚS Melčáka se stížností vyhodí.

Český průmysl se v červenci propadl o 18 procent, dále klesá i důvěra v domácí ekonomiku. Přestože český pracovník stojí zaměstnavatele čtvrtinu toho, co v Německu, stěhování firem na východ i nadále pokračuje. Stagnující mzdy a rostoucí nezaměstnanost snižuje poptávku, na což zareagovaly poklesem ceny potravin. Levnější bude plyn od E.ONu i od RWE, otázkou je, jestli nějaký v zimě do republiky přijde, kdosi si totiž zablokoval celou kapacitu plynovodu z Německa.  Zlevnit má od nového roku i elektřina pro domácnosti a firmy.

Krize se nijak netýká tabákového giganta Phillip Morrsi, který u nás zvýšil zisk o více než 80 procent. Stovky milionů naopak dluží jeden z největších českých přepravců, ústecký ČETRANS, při snížení přepravních objemů o pětinu v důsledku krize asi nebude posledním, jenž čelí insolvenčnímu řízení.  Probíhá internetová aukce na rozprodej majetku Chrenkovy zkrachovalé firmy Moravia Energo. Copak asi budou rozprodávat propuštění železnobrodští skláři?

Na pokraji bankrotu se potácejí polostátní České aerolinie. Je skoro záhadou, jak se může držet nad vodou firma se záporným vlastním kapitálem. Ve společnosti navíc probíhá ostrý střet mezi vedením a odbory. Problémy firmy podle odborů začaly od té chvíle, kdy vedení dosadili politici, firma si neudělala žádné rezervy v lepších časech a neuváženě nakupovala letadla, podle vedení firmy naopak ČSA nemohou utáhnout přemrštěné platy pilotů. Vyjednávání se dostalo do té polohy, že vedení navrhuje svoji rezignaci v případě, že zaměstnanci, především piloti, přistoupí na snížení platů. Bude bankrot ČSA jen předehrou bankrotu státního?

Kůrovec na Šumavě se třese před prezidentem Klausem. Od 1. září končí klasické stowattové žárovky. Z Prahy vyjel vlak na počest Nicolase Wintona, zachránce židovských dětí z druhé světové války. David Rath se nenechá očkovat proti prasečí chřipce, kdyby se však náhodou chtěl nechat očkovat proti tetanu, bude mít smůlu, není čím. Českým důchodcům (a nejen jim) stále více hrozí bezdomovectví. Podle průzkumu OECD čeští školáci nejvíce nesnášejí školu, politikům je to fuk, prioritou je Melčák. Bude z nás národ oslů, varovali mladí vědci, demonstrující na podporu Akademie věd. To nevadí, hlupákům se daří v životě lépe, zjistil americký vědec – a proto s tím vším, my Češi, nic neděláme.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments