Posilování právního státu: Don Pablo a Catani v sukních

Červenec 31, 2012


Jednou z předností dnešního systému je, že na rozdíl od totality žijeme v právním státě, kde vládne zákon, před kterým jsou si údajně všichni občané rovni. Někteří škarohlídi ovšem tvrdí, že současný systém nemá s právním státem mnoho společného, že zákon platí selektivně hlavně pro chudé a mocných se díky záměrným dírám, vlivným známostem a kupř. taky institutu soudní kauce, poslanecké imunity apod. moc nedotkne a že rovnost před zákonem je jenom papírová chiméra. Právní stát je potřeba kultivovat. V ČR jde o dlouhodobý proces, který začal v devadesátých letech zhasínáním světel a útěky před právníky a v novém mileniu pokračuje postupným utahováním zákonných opratí chudině, oklešťováním nabytých demokratických svobod a šitím zákonů movitým vládcům přesně na míru.


Zcela novou kapitolu v rozvíjení českého právního státu a v kultivaci zákonnosti představuje instalace nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka ve vládě Petra Nečase. Tento nahradil ve funkci svého oblíbeného předchůdce, který zavedl některé významné změny v právním řádu, kupř. precizoval vládu exekutorské mafie, zpřesnil způsob jak majitel může elegantněji přijít o nemovitost kvůli čachrům v katastru nemovitostí, umožnil dědicům novelou dědického zákona zdědit doživotní dluh, o kterém nevěděli, kterého se již nikdy nezbaví apod…


Ministr Pospíšil proslul též elegantním řešením problémů své plzeňské právnické alma mater a údajně mu srazily vaz možné právní konsekvence jakési víceméně okrajové zakázky ministerstva spravedlnosti. Nový ministr, předtím vlivný zastupitel brněnského magistrátu, známý v okolí Brna jako "Don Pablo", vypadá z pohledu antikorupční vlády mnohem perspektivněji. Je členem mnoha správních rad organizací, ze kterých některé úspěšně skončily v konkursu, manželem exekutorky, která dostává lukrativní zakázky od města Brna, v době inaugurace do ministerské sesle je účasten soudního líčení, ve kterém krom jiného figuruje jeho jméno v kolizi s možným podezřením z podvodu ve věci netransparentní zakázky v neprospěch města Brna. Sám se nezná k podpisu na prezenční listině hlasujících zastupitelů a k hlasu, beze kterého by zjevně nevýhodnou zakázku město nemohlo odsouhlasit.


Dnes po několika týdnech skončilo natahování o obsazení postu vrchní státní zástupkyně v Praze, které údajně mohlo být jednou ze skutečných příčin sesazení ministra Pospíšila. Zprvu neochotný "Don Pablo" se nakonec uvolil schválit ustavení údajně nesmlouvavé vrchní státní zástupkyně ("Cataniho v sukních"), lovkyně politiků Lenky Bradáčové, která si nedávno udělala na pažbě zářez za uvalení vazby na poslance ČSSD Davida Ratha, požadované hlavně odpovědně hospodařící TOP-kou ministra Kalouska. Otázkou jest, co stálo za přehodnocením původního ministrova názoru na tuto státní zástupkyni? Byl za tím snad nějaký utajený "výměnný handl"?


Nabízí se otázky:

  • Bude nová vrchní státní zástupkyně stejně nesmlouvavá i ve věci jiných politiků – bude měřit všem před zákonem stejným metrem jako poslanci Rathovi?

  • Ocitne se v hledáčku státního zastupitelství nakonec i ministr Drábek (elektronické databáze), ministr Dobeš (elektronické databáze), ministr Kalousek (účetnictví v oblasti eurodotací), ministr Vondra (ProMoPro) a koneckonců i sám "Don Pablo" (brněnská zakázka)?


Za sebe mohu říci, že sním svůj klobouk, jestli k tomu dojde. V každém případě ustavení "Dona" do funkce hlavního manažera v oboru spravedlnosti byl od dublpremiéra velice novátorský počin.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments