Prezidentův muž proti politickým procesům


„Jedním z příznačných rysů rozkladu demokracie je nerovnost občanů před zákonem. To, čeho jsme v poslední době svědky v lovu na takzvané pravicové extrémisty, je toho výmluvným a hrozivým příkladem."


Petr Hájek, zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky


 

Obžalovaným v "nálepkové" kauze se dostalo nečekaného zastání. Rozsáhlý rozhovor s Petrem Hájkem, který byl zveřejněn na serveru parlamentnilisty.cz, je tvrdou obžalobou současných politických procesů. Nechybí  dokonce ani přirovnání současnosti k bolševické praxi 50. let. Tyto názory zaznívají samozřejmě přímo z Hradu, protože považovat vyřčené za soukromý názor nějakého úředníka by bylo naivní.

 

 

Skoro bych si dovolil spekulovat, že se jedná o jakýsi způsob varování ze strany prezidenta. Prezident totiž může obžalovaným či odsouzeným udělit milost. Tímto signalizuje, co si o těchto procesech myslí, a jak by mohl eventuálně reagovat v případě drakonických trestů. Ale udělení prezidentské milosti by bylo nepříjemné pro obě strany. Inkvizitoři by utpěli blamáž, přičemž veřejnost by se pravděpodobně přidala k prezidentovi a vedení podobných politických procesů by se napříště značně ztížilo. Ovšem i pro samotného prezidenta by bylo udělení milosti nevýhodné. Jen by ho zahnalo do politické izolace a vykopalo hluboké příkopy mezi ním a lovci čarodejnic, jichž je česká politika plná. Klaus jasně ukazuje inkvizitorům hranici, kudy kauzu manipulovat, aby neztratili tvář. Nezávislost soudu je totiž v tomto případě stejná, jako u figurek Spejbla a Hurvínka.

 

Do celého manévru celkem zapadá i prezidentova jemná, či Hajkova tvrdá kritika aktivistických rozsudků se žháři z Vítkova.  Zde je prezidentova praktická možnost zasáhnout proti "fantasmagorickým" trestům velmi omezena. Ti lidé jsou (na rozdíl od lepičů) skuteční zločinci a zaslouží si trest. Nicméně Klausovo druhé funční období končí v březnu 2013 a to bude patrně příliš brzy na udělení milosti. Nemůže tím tedy ani hrozit.

 

V každém případě však součané prohlášení p. Hájka zapadá do celkové koncepce Hradu – radikálně vybočovat z řady. Prezidentovy vyhraněné postoje k válce v Jugoslávii, ke Kosovu, klimatu, k tzv. nevládním organizacím,  či k EU zdůrazňují, že není členem ani sluhou globální elity. Můžeme si to vyložit tak, že ve svém věku již nemá co ztratit, a konečné může říkat, co si myslí. Já se však přikláním k názoru, že toho chce využít ve svém dalším polickém životě. Parlamentní volby jsou v roce 2014, v jeho pouhých 73 letech, a image nezávislého Čecha bude po zničující krizi a vyrabování státu "nevyhnutelnými reformami" nad zlato.

Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments