Protipirátská dohoda ACTA podepsána

Pirátská strana upozorňuje na nebezpečné důsledky dohody ACTA. ACTA je protipirátská dohoda podepsaná v sobotu v Tokiu, která přináší celosvětovou regulaci Internetu, omezení digitálních technologií a možnost inspekce počítačů na hranicích. Dohodu podepsaly vlády Spojených států, Japonska a dalších 6 zemí. Evropská unie a Česká republika se na podpis smlouvy teprve chystají. [1]



K vyjednávání ACTA, které probíhá od roku 2007, neměla žádný přístup veřejnost, a dlouho ani poslanci zúčastněných zemí. Plný přístup k informacím z jednání ovšem měli zástupci korporací

  • Warner Bros,

  • Motion Picture Association of America,

  • BSA (Business software alliance) apod. [2]

Protipirátská dohoda ACTA má zásadní negativní důsledky:

  • ACTA dovoluje celní prohlídky dat v osobních počítačích a mp3 přehrávačích na hranicích a je první mezinárodní smlouvou, která reguluje Internet.

  • ACTA jednostranně preferuje zájmy nahrávacího a filmového průmyslu. Zájmy uživatelů a autorů vůbec nezohledňuje, protože se týká jen právnických osob.

  • ACTA byla připravována v naprostém utajení. Zatímco lobbisti nahrávacího průmyslu k ní přístup měli, poslanci nikoliv. Tím položila nebezpečný precedens pro přípravu mezinárodních smluv.

  • ACTA kriminalizuje spotřebitele, kteří si vytvoří záložní kopii disku, a autory programů, které tomu pomáhají.

  • ACTA zřizuje novou organizaci mimo rámec Světové obchodní organizaci (WTO), která bude restrikce dále přitvrzovat.

  • ACTA především posiluje politiku, která kopírovací monopol vynucuje pomocí dalších represí, místo toho, aby reflektovala moderní technologie.

Mexický senát protipirátskou dohodu odmítl s tím, že „přístup k informacím je klíčový pro budování moderní, informační společnosti, zatímco ACTA je o omezování přístupu k informacím a znalostem“. [3]


Piráti vystupují proti dohodě od roku [4] 2009. Člen programové komise Jakub Michálek protipirátskou dohodu razantně odmítl: „ACTA symbolizuje všechno, proti čemu Pirátské strany na celém světě bojují: Výsměch transparenci, propojení lobbingu s politikou, kriminalizaci technologií a zavádění globálních monopolů.“


Ačkoliv ministerstvo obchodu tvrdí [1], že dohoda neovlivní právní řád České republiky ani občanská práva a svobody, samotná dohoda [0] v článku 14 předpokládá kontrolování zavazadel pasažérů na hranicích, pouze dává státům možnost výjimky:


„Oddíl 3: Opatření na hranicích

Smluvní strana může povolit výjimku z provádění opatření podle tohoto oddílu pro malé množství zboží nekomerční povahy, které obsahují osobní zavazadla pasažérů.“


Tajného vyjednávání ACTA se účastnila i Evropská unie, která ji zatím nepodepsala. Smlouvu musí podepsat zástupci Evropské komise, schválit ji musí Evropský parlament (ten ji nejspíš pošle k Soudnímu dvoru EU) a ratifikovat ji musí i členské země. EU může k dohodě přistoupit do 1. května 2013.


Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů doplňuje: „Schvalování ACTA je dalším dějstvím souboje o budoucí podobu Internetu. Kriminalizovat každodenní činnost většiny internetové populace je prostě dlouhodobě neudržitelné. Pirátská generace vyrůstá a tuhle válku časem vyhraje.“


Kontakty:

Odkazy:

[0] http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2 … 147937.pdf – Finální text ACTA

[1] http://www.mpo.cz/dokument81766.html – tisková zpráva ministerstva průmyslu a obchodu

[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Count … rough_USTR – korporace s přístupem k ACTA

[3] http://www.linuxexpres.cz/mexicky-senat … -jednani-o – Mexický senát odmítá ACTA

[4] http://www.piratskastrana.cz/skoncete-s … elani-acta – společné prohlášení Pirátů z celého světa


Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments