Bývalý US generál: země NATO by měly Turecko vyloučit z aliance

Turecko v syrském konfliktu sleduje vlastní cíle a ukazuje, že nebude brát v úvahu ani NATO, ani ty síly, které dnes působí v regionu, uvádí bývalý americký generálmajor Paul Vallely.

Sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckými vzdušnými vojenskými silami nemusí být posledním krokem provokace ze strany Ankary, země NATO by měly vyloučit Turecko z aliance, uvedl generálmajor ve výslužbě Paul Vallely v rozhovoru pro RT.com.

Podle Vallelyho mínění, útoky Ankary nebyly spojeny s ochranou hranic země – Ankara učinila tento krok, aby ukázala Rusku, že je hlavní silou v regionu a nechystá se vzdát své pozice. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan je už dlouhou dobu zapojen do konfliktu, tento incident není první – před několika lety už Turecko sestřelilo syrský letoun.

Paul Vallely je přesvědčen, že jednání tureckých vzdušných sil, které zaútočily na ruský Su-24, má otevřeně provokační charakter. Turecko se přitom ve stejné době snaží kontrolovat situaci v regionu a usiluje o roli regionálního lídra. Je pravděpodobné, že se uchýlí k podobným krokům i v budoucnosti.

Incident se sestřeleným ruským letadlem by měl posloužit jako poplašný signál pro NATO, zdůrazňuje bývalý generál. Turecko přijalo jednostranné řešení sestřelit ruský letoun a zároveň ukázalo, že nehodlá koordinovat svoje jednání s aliancí, přičemž takové linie ve svém jednání se Ankara drží už dávno.

Pokud je mi známo, Turecko usiluje v různé míře obnovit Osmanskou říši a Erdogan má v úmyslu vytvořit v Turecku řízený islámský stát. Takže Turecko má své vlastní zájmy, které aktivně prosazuje a nebere ohledy ani na Rusko, ani na státy NATO, uvádí Vallely.

Členské státy NATO by se měly vzmužit a vyloučit Turecko z aliance, protože Ankara odmítá pomáhat v boji s Islámským státem, stejně jako spolupracovat s těmi silami, které se dnes nalézají v Sýrii, je přesvědčen expert. Turecko zejména usiluje o odchod syrského prezidenta Bašára Asada a o nahrazení jeho vlády jinou.

S NATO Ankara spolupracuje, pouze když od aliance něco potřebuje a snaží se vyzískat ze svého členství co největší užitek – země získává novou výzbroj a techniku, operační podporu, nejnovější taktické a strategické prostředky rozvoje, ale přitom Erdogan pokračuje ve sledování vlastních cílů, uzavírá bývalý generál.

Zdroj: http://ria.ru/world/20151127/1329784557.html, původní rozhovor pro stanici RT.

K osobě generála Vallelyho: https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_E._Vallely

Překlad: Pavel Křížek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
28. 11. 2015 6:25

Přeně tak. Jsem zvědav jestli si tohoto rozhovoru a v něm vyslovených myšlenek vůbec všimnou mainstreamové splaškomety. Ani nevím, jestli již v Bruselu funguje „Goebbelsův institut pro správný výklad Pravdy“. Prozatím jsem si toho v diskusích nevšiml.

humbru
humbru
28. 11. 2015 11:44

Pokud by Turecko bylo vyloučeno z NATO, začalo by vyvíjet atomové zbraně. Hospodářsky na to má. To je ale dilema, co?

Bety
Bety
28. 11. 2015 12:04

Nevěřím, že v tom Turecko jelo samo. Myslím si, že to byl test, co si NATO může dovolit a co si Rusko nechá líbit. Teď, když je jasné, že bu bu bu na Rusy nezabralo, předhazují jako jediného viníka Erdogana – najednou je nespolehlivý, dělá si co chce atd. Myslím, že to říkal Pjakin o tom jak jejich spojenectví funguje – využít a odhodit.

Irena
28. 11. 2015 12:06

Bety napsal
Nevěřím, že v tom Turecko jelo samo.

To nehraje roli. Důležité je, že v tom samo zůstalo. Poletí z NATO a jako takové přestane existovat. Část se stane Kurdistánem a zbytek…

nikdo
nikdo
29. 11. 2015 19:22

humbru napsal Pokud by Turecko bylo vyloučeno z NATO, začalo by vyvíjet atomové zbraně. Hospodářsky na to má. To je ale dilema, co? No ono se alespoň v ruských zdrojích píše o tom, že Turecko už nevěří NATO a jeho zájem o EU už také ochladl, jaderné zbraně a raketovou techniku vyrobit chce, a až je bude mít, chce i vystoupit z NATO. V raketové technice už prý udělali nějaký pokrok, a zrovna dneska se objevila zpráva, že chtějí vyvíjet systém PVO dlouhého dosahu http://www.vz.ru/news/2015/11/29/780862.html (s krátkým dosahem prý už vyrábějí). Bez vnější pomoci by prý mohli zvládnout ty rakety… Číst vice »