Číslo týdne: 57,5 liber za megawatthodinu elektřiny z mořské větrné elektrárny

Elektřina z obnovitelných zdrojů rychle zlevňuje, už je levnější než nové konvenční zdroje

Tisková zpráva Hnutí DUHA

středa 13. září 2017

Velkým překvapením skončila zářijová aukce garantovaných cen pro projekty mořských větrných elektráren ve Velké Británii. Zatímco největší optimisté z řad expertů na energetické trhy očekávali výslednou cenu na úrovni 70 liber za megawatthodinu, zájemci o projekt šli s cenou významně níž: na 57,5 liber. Mořské větrné elektrárny, které budou postaveny v letech 2022 a 2023, budou mít na tuto garantovanou cenu nárok po dobu patnácti let provozu. Oproti výsledku podobné aukce před dvěma lety je letošní cena přibližně poloviční [1].

Podle odhadů britské vlády se uvedená cena elektřiny z mořských větrných elektráren dostává na nižší úroveň než v případě nově budovaných plynových elektráren [2]. Nejvíc pak vyniká porovnání s garantovanou výkupní cenou připravované jaderné elektrárny Hinkley Point C, která byla stanovena na 92,5 libry (v cenách roku 2012) za megawatthodinu po dobu 35 let [3].

Vedle ceny elektřiny z mořských větrných elektráren stabilně klesají rovněž náklady na výrobu elektřiny z fotovoltaiky a větrných elektráren na pevnině. Elektřina z těchto obnovitelných zdrojů již vyjde levněji než z nově stavěných konvenčních elektráren [4].

Česká republika sice nemá moře, ale disponuje významným potenciálem pro využití větrných elektráren ve vhodných lokalitách. Klíčovým krokem pro využití tohoto potenciálu je opětovné zavedení provozní podpory pro větrné elektrárny ve vlastnictví obcí a občanů.

Zajímavosti a nové informace ze světa nejen energetiky najdete na: www.cislotydne.cz

Tiskové zprávy Hnutí DUHA jsou zde: www.hnutiduha.cz/aktualne

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Rychlost, s jakou dovedou stavitelé mořských větrných elektráren snižovat náklady na vyráběnou elektřinu, je obdivuhodná. Zkušenosti s usazováním elektráren do mořského dna se promítají do dalších projektů a umožňují využívání větších turbín. Trend zlevňování elektřiny z obnovitelných zdrojů vývojem technologií se v posledních letech nedá přehlédnout. Dostává se do kontrastu s vývojem jaderné energetiky, kde odhad ceny reaktorů nové generace rok za rokem roste. Česká republika by neměla tento trend přehlížet a měla by namísto jaderné energie podpořit rozvoj vhodných obnovitelných zdrojů na svém území.“

Poznámky:

[1] Offshore wind power cheaper than new nuclear, http://www.bbc.com/news/business-41220948

[2] Analysis: UK auction reveals offshore wind cheaper than new gas, https://www.carbonbrief.org/analysis-uk-auction-offshore-wind-cheaper-than-new-gas

[3] Více informací v publikaci Hnutí DUHA Český jaderný optimismus a britská realita, http://hnutiduha.cz/publikace/cesky-jaderny-optimismus-britska-realita

[4] Graf UK electricity costs v článku podle odkazu [2]

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rado Miko
16. 9. 2017 10:32

Aktuální (průměrná) cena 1 kWh elektřiny:3,79
Více zde: http://www.energie123.cz/elektrina/ceny-elektricke-energie/cena-1-kwh/
***
57,5 liber za 1MW je cca 1.7 Kč / 1kW

Amenre
Amenre
16. 9. 2017 13:41

Rado Miko napsal Aktuální (průměrná) cena 1 kWh elektřiny:3,79 Více zde: http://www.energie123.cz/elektrina/ceny-elektricke-energie/cena-1-kwh/ *** 57,5 liber za 1MW je cca 1.7 Kč / 1kW Srovnáváte nesrovnatelné,tj. výkupní cenu a koncovou cenu. V Anglii je koncová cena o cca 30% vyšší než u nás. k článku : pan Polanecký jistě cítí příjemné pnutí v kalhotách, že se někdě v budoucnu teoreticky něco ušetří. Elektrárny ještě nejsou postaveny a co bude za 5 let je značně nejisté nejen po ekonomické stránce jak v Anglii, tak v EU nebo na světě. Když nefouká vítr ( a větru neporučil ani Stalin ), tak pak musí… Číst vice »

Rado Miko
16. 9. 2017 19:05

Nic nesrovnávám. Jen uvádím pro neznalé, kolik stojí na účtence elektřina, že to není to konečné číslo.
Pak přepočet na koruny cenu uvedenou v článku.(Je to názorně od sebe odděleno)

Jinak levnou energii budeme mít tehdy, pokud bude existovat „chytrá“ rozvodná síť a pokud nám to korporace, monopol, lobby a stát dovolí.

Irena
17. 9. 2017 9:20

Amenre napsal
( a větru neporučil ani Stalin )

Tak to se mýlíte, Stalin poručil dokonce i větru a dešti, o čemž se už dnes částečně dočtete dokonce na wikipedii, i když tam není zdaleka všechno o výsledcích tohoto projektu, to až ta k.rva Chruščov to zase podělal:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8B

http://www.domarchive.ru/chronica/8787
Как показал опыт, эффект воздействия только посадки лесных полос на урожайность охраняемых ими полей достигал невиданных прежде результатов.
Весьма наглядными стали и климатические изменения. Лесопосадки снижали эрозию почв — в особенности плоскостной смыв почвы, а также препятствовали образованию оврагов. За счет повышения интенсивности местного влагооборота росло количество атмосферных осадков.

Admirál
Admirál
17. 9. 2017 16:44

Rado Miko napsal Nic nesrovnávám. Jen uvádím pro neznalé, kolik stojí na účtence elektřina, že to není to konečné číslo. Pak přepočet na koruny cenu uvedenou v článku.(Je to názorně od sebe odděleno) Jinak levnou energii budeme mít tehdy, pokud bude existovat „chytrá“ rozvodná síť a pokud nám to korporace, monopol, lobby a stát dovolí. Pokud tu „chytrou rozvodovou síť“ zaplatí ti, kteří na ní budou vydělávat, potud dobře. Na příkladech rozvoje fotovoltaiky u nás ale vidíme, že tudy se zřejmě vývoj ubírat nebude. Zaplatí hejl. jako přenos špičkových výkonů z Německa do Rakouska. V tom asi bude ta chytrost… Číst vice »

Gatta
Gatta
18. 9. 2017 6:11

Re Admirál – vždy a všechno zaplatí hejl – tedy spotřebitel.
Jenom je rozdíl jestli o tom placoní ví nebo o tom neví …

Jediná cesta je ta, co používá vše živé – efektivní využívání zdrojů pro dosažení opravdu nutných cílů – a to v tom nejvšeobecnějším smyslu.

Amenre
Amenre
18. 9. 2017 7:41

Hejlové v Anglii platili loni průměrně 5,20 Kč za kWh. Nevím sice, jaké jsou tam státem dané poplatky a odvody, ale pokud je ( a dle článku bude ) výkupní cena 1,70 Kč za 1 kWh a cena/zisk dodavatele a distributora bude přibližně stejná jak u nás, tak si myslím, že se angličtí větrní baroni docela dobře napakují. Možná i proto je o spolufinancování těchto projektů takový zájem.

Přesto všechno je smutné, že nakonec angličtí hejlové zaplatí za svojí spotřebu vzhledem ke své mzdě asi polovinu toho co my.

Admirál
Admirál
18. 9. 2017 12:33

Gatta napsal Re Admirál – vždy a všechno zaplatí hejl – tedy spotřebitel. Jenom je rozdíl jestli o tom placoní ví nebo o tom neví … Jediná cesta je ta, co používá vše živé – efektivní využívání zdrojů pro dosažení opravdu nutných cílů– a to v tom nejvšeobecnějším smyslu. Hejl nerovná se spotřebitel. Spotřebitel je plnoprávný článek trhu. Má reálnou možnost si v reálném čase zkonrolovat, rozporovat cenu za produkt a popřípadě zvolit alternativu. Hejl alternativu nemá. Proti spiknutí větrných, solárních či jiných baronů podporovaných chovateli škodné si může stěžovat tak leda na lampárně. Hejl má jedinou možnost – platit… Číst vice »

Gatta
Gatta
18. 9. 2017 13:54

Re Admirál – to je teorie – souhlas.
I v dnešní praxi opravdu stále existuje možnost svobodného výběru – „koupit či nekoupit ?“, a skutečnou jedinou jistotou jak se nestat hejlem je volba nestat se spotřebitelem. Čest světlým vyjímkám.
No, ale on vlastně každý, kdo platí nějaké daně už stejně je hejlem, který platí a platí a ani neví co a komu financuje … :-)

Admirál
Admirál
18. 9. 2017 15:37

Gatta napsal Re Admirál – to je teorie – souhlas. I v dnešní praxi opravdu stále existuje možnost svobodného výběru – „koupit či nekoupit ?“, a skutečnou jedinou jistotou jak se nestat hejlem je volba nestat se spotřebitelem. Čest světlým vyjímkám. No, ale on vlastně každý, kdo platí nějaké daně už stejně je hejlem, který platí a platí a ani neví co a komufinancuje … Nestát se spotřebitelem = dříve či později zemřít. Spíš dříve. Čest světlým výjimkám. Jsou tací. Svatý Jan z Pod té skály nebo ten Svatý, co žil v jeskyni s kozou. Spíš se mi jedná o… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 9. 2017 6:01

Re Admirál – jo, vidíme to stejně, jen se rozcházíme v momentální míře ironie.