Členské státy definitivně neschválily ani dočasnou registraci glyfosátu

Tisková zpráva Hnutí DUHA

POVOLENÍ PRO GLYFOSÁT MŮŽE NYNÍ VYDAT EVROPSKÁ KOMISE SAMA

pátek 24. června 2016

Odvolací výbor Evropské komise sestávající z členských států dnes nepodpořil schválení dočasné registrace nebezpečného glyfosátu na dalších 12-18 měsíců. Výbor o věci rozhodoval po několika neúspěšných pokusech Komise prosadit další registraci této látky. Prodloužení licence nezískalo v minulosti ani nyní dostatečnou podporu členských států – proti hlasovala Malta a Francie, pro nehlasovalo ani Německo, Itálie, Rakousko a další země. Česká republika návrh podpořila.

Také průzkumy veřejného mínění ukazují, že glyfosát lidé nechtějí – dvě třetiny Evropanů podporují jeho zákaz [1]. Nejnovější průzkum v Německu ukázal, že pro zákaz je 83 % dotázaných, z nichž 75 % i v případě, že by glyfosát nebyl karcinogenní [2]. Celoevropskou petici proti glyfosátu podepsalo přes dva miliony lidí [3].

Registrace pravděpodobně karcinogenního glyfosátu vyprší už příští týden – na konci června. Vzhledem k dnešnímu výsledku jednání je proto možné, že glyfosátové herbicidy začnou už brzy mizet z pultů obchodů, našich polí i veřejných prostranství jako jsou parky nebo dětšká hřiště.

Evropská komise může ovšem registraci prodloužit i přesto, že nezískala podporu jednotlivých států. O této možnosti bude jednat na setkání pravděpodobně v pondělí. Pokud by se tak stalo, glyfosátové herbicidy by se mohly nadále používat.

Totální herbicid přitom označila respektovaná Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) za pravděpodobný karcinogen a podle vědeckých studií vykazuje i další nebezpečné vlastnosti pro lidské zdraví. Výrazně poškozuje také životní prostředí [4].

Glyfosát je účinnou složkou mnoha pesticidů, např. u nás známého a dobře dostupného přípravku RoundUp. Patří k nejprodávanějším a nejuniverzálněji používaným herbicidům u nás i v Evropě. K hubení plevele se hojně využívá nejen v zemědělství, ale také v soukromých zahradách a veřejných prostorech, jako jsou parky nebo dětská hřiště. V zemědělství se navíc používá také těsně před sklizní některých plodin kvůli jejich vysušení (tzv. desikaci).

Vzhledem k masivnímu užívání byl glyfosát odhalen v potravinách, hygienických potřebách i lidských tělech. Testy, které nechalo dělat Hnutí DUHA v roce 2013 odhalily glyfosát v těle šesti Čechů z deseti [5].

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla: “Je zřejmé, že používání glyfosátu nemá podporu evropských států ani veřejnosti. Evropská komise by to měla respektovat a umožnit, aby tato pravděpodobně karcinogenní látka začala mizet z našeho prostředí, potravin i našich těl, což by bylo dobrou zprávou jak pro zdraví lidí, tak pro životní prostředí.”

Poznámky:

[1] https://www.theguardian.com/environment/2016/apr/11/two-thirds-of-europeans-support-ban-on-glyphosate-says-yougov-poll,

[2] Další zajímavé výsledky:

  • 96% dotázaných uvedlo, že by zaplatilo o 5 centů (cca 1,35 Kč) více za kilogram jablek vyprodukovaných bez použití glyfosátu (ze studie Julius Kühn Institute vyplývá, že náklady na vyprodukování jablek bez použití glyfosátu jsou zhruba o 3,7 centů větší);
  • 96% rozhodně (82%) nebo spíše (14%) souhlasí s názorem, že zemědělství by mělo chránit přírodní zdroje jako je voda a půda;
  • 93% (71% rozhodně) požaduje, aby zemědělství chránilo přírodní rozmanitost;
  • 74% (43% rozhodně) uvedlo, že zemědělství by nemělo používat pesticidy;
  • 38% (16 % rozhodně) souhlasí, že zemědělství by mělo produkovat levné jídlo.

Průzkumu se zúčastnilo 1 000 lidí v Německu. Výsledky dostupné zde https://www.greenpeace.de/sites/www.greenpeace.de/files/publications/ergebnisbericht_glyphosat.pdf

[3] https://secure.avaaz.org/en/monsanto_dont_silence_science_loc_eu/?pv=192&rc=fb

[4] Více informací zde http://hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-organizace-vedci-apeluji-na-ministra-jurecku-aby-hlasoval-pro-zakaz-pouzivani a zde http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf

[5] Více o testování zde: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zedd
zedd
25. 6. 2016 6:18

Na jednu stranu je to vítězství, na druhou stranu je to silenej pruser. Soucasny zemedelstvi je postaveny na glyfosátu, resp. totalní herbicid je integrální soucasti toho, jak se dnes „obdělávaj“ pole. Tož začnou tam lejt jinou sračku … a bude trvat zase 30 let, nez si lidi řeknou, že je to sračka.

zedd
zedd
25. 6. 2016 6:23

I když sem pro všechno zelený a glyfosát konsistentně kritizuju skoro deset let, tak mi plošnej zákaz přijde jako nesmysl. Problém není bodové užití v zahradách, ale promořování půdy na polích. A samozřejmě prasárna jménem desikace …

racek
racek
25. 6. 2016 18:08

Bohužel, bez podobných jedů by polovina lidstva vychcípala do roka hlady. Ono je to velké pokrytectví, v těchto případech jde většinou o konkurenční boj o prosazení svého, sice méně účinného a dražšího, ale dosud neprověřovaného prostředku.
Ja samozřejmě z chemie tohoto druhu radost nemám. Bohužel, je to nutné zlo. Zrovna tak jako stát, policie, zákony a pod.

zedd
zedd
26. 6. 2016 2:53

Glyfosát je už dlouho mimo patentovou ochranu. Pokud netvrdíte, že si Monsanto řeže větev pod zadnicí, pak nejspíš nepůjde o konkurenční boj. Odpovězte si na otázku: Souhlasíte s tím, aby byl glyfosát užíván jako desikátor? Monsanto říká, že je to OK. Já říkám, že je to prasárna.

zedd
zedd
26. 6. 2016 3:03

Resp. Monsanto má tzv. RoundUp Ready plodiny. Krom Bt kukuřice je to jejich vlajková loď. Jestli má něco obdobného konkurence, pak o tom nic nevím a byla by to zpráva desetiletí.
U nás se RR plodiny naštěstí více méně pěstovat nesmí a glyfosát se plošně užívá před podmítnutím – a co je fakt svinstvo – na zaschnutí plodiny před koncem přirozeného vývoje. Díky tomu je možné lépe plánovat sklizeň a ušetřit náklady na sušení. Jenže ta plodina je pak promořená glyfosátem, o kterém bych spíš předpokládal, že mi dobře neudělá.

Martin (už bez taky m)
26. 6. 2016 6:54

zedde- pokud se lidé nepoučí k čemu že jsou monopoly a pokud ochotně a bez zájmu o to nejdražší co jediné je opravdu jejich- zdraví- ochotně a jako dar pohodlnému nemyšlení zase začne používat něco podobného, pak si nejspíše zaslouží své vyhlazení v jaderné válce. Víte, myslím, že by to bylo humánnější… Já si pochopitelně nic podobného nepřeji, a chci věřit, že soudnost, pud sebezáchovy a principy sounáležitosti převládnou. Nevím už ale co je ještě zapotřebí napsat, aby si lidé uvědomili, že k dále mlčet k „ziskům za každou cenu“ nemohou…ani z tupé či ohlupující otupělosti pohodlnosti. Tedy si myslím,… Číst vice »

cnemo
26. 6. 2016 9:44

>
74% (43% rozhodně) uvedlo, že zemědělství by nemělo používat pesticidy;
38% (16 % rozhodně) souhlasí, že zemědělství by mělo produkovat levné jídlo.

To jsou bezvadné výsledky. Ale kolik z těchto respondentů někdy něco pěstovalo? Ono se to opravdu lehko řekne, ale hůř udělá.

cnemo
26. 6. 2016 10:00

Martin (už bez taky m) napsal Zkuste si zjistit něco o funkci buněčných membrán…tam si osobně myslím, že to svinstvo škodí nejvíce, nehledě na mutagenní účinky. Nejsem ale molekulární biolog, tak je to jen odhad… Martine, probůh, tohle opravdu ne! To nemáte ani kousek sebeúcty, proč tak toužíte po zesměšnění? Zase jste slyšel kus debaty středoškoláků v metru? To není na „zjistit si“, to je docela řehole, dotáhnout alespoň základní představy. Prozradím Vám malé tajemství: Ve velmi hrubém přiblížení jsou děje na biologických membránách život sám. To, co probíhá v prostoru mezi nimi, je ve srovnání s tím jen nudná… Číst vice »

zedd
zedd
26. 6. 2016 11:30

Zas tak složité to není. Potřebujete plán rotace rostlin vhodný pro vaše podmínky a aspoň jednou za dva roky hlubokou orbu. Sice spálíte o trochu víc nafty, ale nutnost užití herbicidů významně snížíte.
Tady kolem Žatce se rotuje tak akorát řepka, kukuřice a pšenice. V posledních letech se velcí latifundisté vrátili k hluboké orbě, nicméně i oni si na to stroje najímají. Pokud sem Franta Vomáčka s pár hektary a dýchavičným Zetorem, skončím u glyfosátu a podmítnutí. Na víc nemám.

zedd
zedd
26. 6. 2016 11:33

Oj, to je ukázkově sebepopírající blábol. Nebo ne? Nevím.

Martin (už bez taky m)
26. 6. 2016 14:06

cnemo, na vaše osobní útoky směřované v mém případě vždy jen jediným směrem – a za jediným účelem odmítám dále odpovídat. Pochopil bych názorový rozdíl „od základu“ u někoho kdo se vyjadřuje jako technicky vzdělaný člověk. Co odmítám chápat je fanatická nenávist a úplné popírání jiných názorů, a cílené a účelové zesměšňování. Nestojíte mi za to. Mám jen dvousemestrální zkoušku z Molekulární biologie, ale v oboru nedělám, a vím, že kráčí dál mílovými kroky každý rok, tak jsem napsal co jsem napsal. Středoškoláků se na tyto věci ale opravdu ptát nepotřebuji. Tento web není odborné fórum, a já nehodlám nikoho… Číst vice »

cnemo
26. 6. 2016 16:35

Martin (už bez taky m) napsal cnemo, na vaše osobní útoky směřované v mém případě vždy jen jediným směrem – a za jediným účelem odmítám dále odpovídat. Pochopil bych názorový rozdíl „od základu“ u někoho kdo se vyjadřuje jako technicky vzdělaný člověk. Co odmítám chápat je fanatická nenávist a úplné popírání jiných názorů, a cílené a účelové zesměšňování. Nestojíte mi za to. Mám jen dvousemestrální zkoušku z Molekulární biologie, ale v oboru nedělám, a vím, že kráčí dál mílovými kroky každý rok, tak jsem napsal co jsem napsal. Středoškoláků se na tyto věci ale opravdu ptát nepotřebuji. Tento web není… Číst vice »

zedd
zedd
26. 6. 2016 17:32

Cnemo, pokud meteorologie, pak samozřejmě oblaka. A Martine, musím se tu Cnema zastat. Co se děje na buněčných membránách, je pro tenhle web vskutku příliš esoterické. Vaše poznámka mne ze židle nezvedla, ale překvapila.

Pojďme zpátky na zem a zeptejme se, jak to, že v době naprosto neuveřitelného vědeckého rozvoje, nemá půlka lidstva přístup k pitné vodě.
Ten rozvoj se promítá do ekonomiky stoupající produktivitou práce, ale lid z toho nic nemá. Klesající kvalita potravin začíná být téma i v USA a to tam žijou fakt troglodyti.

zedd
zedd
26. 6. 2016 17:40

Mmch díky té emailová taškařici teď máme potvrzeno, že US administrativa jede na Widlích a Exchange. Ta nejtransparntnější vláda jede na blackboxu, do kterého nevidí ani sami programátoři M$.

Amenre
Amenre
26. 6. 2016 18:02

http://video.aktualne.cz/dvtv/nepotrebujeme-trapit-a-zabijet-zvirata-veganstvi-je-zdravejs/r~ef4d5c001ba911e6bff10025900fea04/

Jíst maso je špatné a kdyby jsme ho nejedli, tak nás je klidně o 1,5 mld více.
Škoda, že se této „veganské aktivistky“ nezeptali třeba na to:
– Nevadí Vám požívat stravu zalévanou glyfosáty, roundupy, apod ?
– Pokud jíte pouze bio, kde seženete půdu pro nasycení momentálních 7,5 mld lidí bio rostlinama ?
Atd, atd.

racek
racek
26. 6. 2016 19:34

Martin (už bez taky m) napsal zedde- pokud se lidé nepoučí k čemu že jsou monopoly a pokud ochotně a bez zájmu o to nejdražší co jediné je opravdu jejich- zdraví- ochotně a jako dar pohodlnému nemyšlení zase začne používat něco podobného, pak si nejspíše zaslouží své vyhlazení v jaderné válce. Víte, myslím, že by to bylo humánnější… Já si pochopitelně nic podobného nepřeji, a chci věřit, že soudnost, pud sebezáchovy a principy sounáležitosti převládnou. Nevím už ale co je ještě zapotřebí napsat, aby si lidé uvědomili, že k dále mlčet k „ziskům za každou cenu“ nemohou…ani z tupé či… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
26. 6. 2016 21:16

Pane racek, v pořádku, pak se omlouvám za tvrzení o neznalosti. cnemo: nebavíme se o pesticidech ale herbicidech. Jsou mezi nimi přípravky, u nichž bylo prokázáno např.negativní působení na buněčné membrány nervových buněk, u dalších jsou podezření… Moderní medicína zjišťuje, že u vnitřních orgánů vše s jejich funkcí nesouvisí jen s chemickými reakcemi, ani jen se strukturou tkání, atd., ale zejména SE SAMOSTATNOU VNITŘNÍ INERVACÍ těchto orgánů – například žláz s vnitřní sekrecí … Výpis zkoušek bych ještě někde vyhrabal, byla to jen jedna známka, vždy napoprvé- bavilo mne to… Bohužel jsem nedokončil- život to napsal jinak. zedde pro můj… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
26. 6. 2016 21:46

Obrovský rozmach výroby a vývoje chemických přípravků v minulých desetiletích přinesl postupně jejich masové užívání – v podstatě v plošném měřítku… Dnes již od malých zahrádek po velké lány… Přidává se GMO, mění se nám klima… Kolik že nám ubývá úrodné zemědělské půdy každý den?? Jak že to vypadá s vyluhováním zejm. zásaditých látek z půd? To přece není problém jen U lesních půd… Jak to dnes vypadá s erozí, utužením půd pojezdem techniky? Co všechno a jakými novými cestami se nám dostává do spodních vod?? Jak jsme pozměnili fungování krajiny plošnou změnou vegetace, povrchů…? A pořád budeme posuzovat v… Číst vice »

zedd
zedd
27. 6. 2016 7:35

Martine, podepsal bych skoro každou Vaší větu. Bývala JZD, kde pracoval student hnojárny jménem agronom. Jeho funkci nahradily PR letáky od Monsanta a tlak dotací. Jsme kde jsme.

Lze to za současných politických a majetkových poměrů změnit? V tom jsem dost skeptický.

zedd
zedd
27. 6. 2016 8:00

Co se těch vesnických trativodů týká: Pokud nevím, co to je, odmítám to pozřít, napatlat si na kůži nebo vlasy.
V omezené míře užívám chlornan sodný. Chystám se vyřadit prací prášek (kde nevím, co tam je) a nahradit ho mýdlem. Za saponáty jsem zatím žádnou rozumnou náhradu nenašel. Existují detergenty na základě enzymů, ale ty v mém okolí nejsou dostupné.
Na druhou stranu znám hovada, co vylejou elektrolit z olověného akumulátoru na vlastní zahradu, protože se jim nelíbí nějaká kytka. Jde to dělat tak i tak.

zedd
zedd
27. 6. 2016 8:17

Mmch zrovna koukám na pytel rejže, co sem si koupil od Vietnamců … pokud budu mít štěstí, bude tam jen pár molekul dioxinů ze zdejší Spolany.

cnemo
27. 6. 2016 8:33

zedd napsal Martine, podepsal bych skoro každou Vaší větu. Bývala JZD, kde pracoval student hnojárny jménem agronom. Jeho funkci nahradily PR letáky od Monsanta a tlak dotací. Jsme kde jsme. Lze to za současných politických a majetkových poměrů změnit? V tom jsem dost skeptický. Za bolševika to nebylo o mnoho lepší. Dávám k lepšímu jeden průšvih, u něhož jsem byl osobně:) https://nautilus2.wordpress.com/2012/03/11/922587-prusvih-chropynskych-jezedaku/ Již koncem 80. let byla např. na Hané utvořena pod hloubkou hluboké orby stlačená nepropustná vrstva. Řešilo se to ještě hlubší orbou, zvanou podrývání. Dělaly se na to projekty jednou jednoho jejich autora málem zavřeli, když traktoristy „podryl“… Číst vice »

cnemo
27. 6. 2016 8:53

Martin (už bez taky m) napsal
Výpis zkoušek bych ještě někde vyhrabal, byla to jen jedna známka, vždy napoprvé- bavilo mne to… Bohužel jsem nedokončil- život to napsal jinak.

Myslel jsem si to:) To já ano (dokonce bych asi někde vyhrabal i nějaký ten diplom:) a v oblasti dějů na BM to nebyla jedna přehledová zkouška, bo biofyzik. Řízením osudu jsem toho chvíli nechtíc kousek i učil na jedné nepříliš prestižní VŠ. Hříchy mládí:)

Asi si zakážu ty Vaše bláboly číst abych nebyl zbytečně nepříjemný. Končím tedy diskusi o Vašem podezření na požírání buněčných buněčných membrán přípravkem Roundup:)

Aleš
Aleš
27. 6. 2016 8:56

zedd: Změna politických a vlastnických poměrů je alfa a omega mnohého. Laboratorní testy neposuzující interakce, posudky šité na míru vlivovým skupinám či vlastníkům nebo úmyslně nic podstatného nedokazující, hygienické předpisy a praxe nechránící obyvatele, jen znepříjemňuje život některým….
Pro Státní zemědělský intervenční fond i vlastníky jsem nějaká odborná posouzení spoluvytvářel, nedělejme si iluze o čemkoliv. Dotace z různých opatření šly i na zhoršení stavu a to jsem mohl ten svůj úsek činností dělat sebesvědomitěji.
Brexit vidím jako symbol přicházejících změn. Navzdory budovatelům a jejich snům.

Martin (už bez taky m)
27. 6. 2016 9:53

cnemo napsal Myslel jsem si to:) To já ano (dokonce bych asi někde vyhrabal i nějaký ten diplom:) a v oblasti dějů na BM to nebyla jedna přehledová zkouška, bo biofyzik. Řízením osudu jsem toho chvíli nechtíc kousek i učil na jedné nepříliš prestižní VŠ. Hříchy mládí:) Asi si zakážu ty Vaše bláboly číst abych nebyl zbytečně nepříjemný.Končím tedy diskusi o Vašem podezření na požírání buněčných buněčných membrán přípravkem Roundup:) cnemo cnemo, já si tedy některé vaše komenty velmi zřídka přečtu, ale opakuji vaše zkreslování a překrucování nemám rád. Nikde jsem nepsal, že „buněčné membrány jsou požírány přípravkem Roundup“… Nejsem… Číst vice »

racek
racek
1. 7. 2016 0:19

Ale jistě, vono se v zápalu diskuse stává ledascos a já nejsem o nic lepší. Fakt se nemusíte omlouvat. Je to jen diskuse, moc toho ovlivnit nemůžeme a oba jsme na něco hákliví. Já třeba na ekoteroristy a vy na přílišnou chemizaci (v tom bycom si asi rozuměli) a riskování při aplikaci některých přípravků do velkoprovozu. No, pro zasmání, třeba včera v Hornbachu … Vy už nemáte Roundup? Ne, my postupujeme ekologicky (deset jiných přípravků tam bylo) … A máte lapače vos? Ne, vedení je proti jejich vybíjení. .. Jistě jste pochopil, že jsem proti šílenství. Pokud je přípravek opravdu… Číst vice »