Členské státy definitivně neschválily ani dočasnou registraci glyfosátu

Reklama


Tisková zpráva Hnutí DUHA

POVOLENÍ PRO GLYFOSÁT MŮŽE NYNÍ VYDAT EVROPSKÁ KOMISE SAMA

pátek 24. června 2016

Odvolací výbor Evropské komise sestávající z členských států dnes nepodpořil schválení dočasné registrace nebezpečného glyfosátu na dalších 12-18 měsíců. Výbor o věci rozhodoval po několika neúspěšných pokusech Komise prosadit další registraci této látky. Prodloužení licence nezískalo v minulosti ani nyní dostatečnou podporu členských států – proti hlasovala Malta a Francie, pro nehlasovalo ani Německo, Itálie, Rakousko a další země. Česká republika návrh podpořila.

Také průzkumy veřejného mínění ukazují, že glyfosát lidé nechtějí – dvě třetiny Evropanů podporují jeho zákaz [1]. Nejnovější průzkum v Německu ukázal, že pro zákaz je 83 % dotázaných, z nichž 75 % i v případě, že by glyfosát nebyl karcinogenní [2]. Celoevropskou petici proti glyfosátu podepsalo přes dva miliony lidí [3].

Registrace pravděpodobně karcinogenního glyfosátu vyprší už příští týden – na konci června. Vzhledem k dnešnímu výsledku jednání je proto možné, že glyfosátové herbicidy začnou už brzy mizet z pultů obchodů, našich polí i veřejných prostranství jako jsou parky nebo dětšká hřiště.

Evropská komise může ovšem registraci prodloužit i přesto, že nezískala podporu jednotlivých států. O této možnosti bude jednat na setkání pravděpodobně v pondělí. Pokud by se tak stalo, glyfosátové herbicidy by se mohly nadále používat.

Totální herbicid přitom označila respektovaná Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) za pravděpodobný karcinogen a podle vědeckých studií vykazuje i další nebezpečné vlastnosti pro lidské zdraví. Výrazně poškozuje také životní prostředí [4].

Glyfosát je účinnou složkou mnoha pesticidů, např. u nás známého a dobře dostupného přípravku RoundUp. Patří k nejprodávanějším a nejuniverzálněji používaným herbicidům u nás i v Evropě. K hubení plevele se hojně využívá nejen v zemědělství, ale také v soukromých zahradách a veřejných prostorech, jako jsou parky nebo dětská hřiště. V zemědělství se navíc používá také těsně před sklizní některých plodin kvůli jejich vysušení (tzv. desikaci).

Vzhledem k masivnímu užívání byl glyfosát odhalen v potravinách, hygienických potřebách i lidských tělech. Testy, které nechalo dělat Hnutí DUHA v roce 2013 odhalily glyfosát v těle šesti Čechů z deseti [5].

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla: “Je zřejmé, že používání glyfosátu nemá podporu evropských států ani veřejnosti. Evropská komise by to měla respektovat a umožnit, aby tato pravděpodobně karcinogenní látka začala mizet z našeho prostředí, potravin i našich těl, což by bylo dobrou zprávou jak pro zdraví lidí, tak pro životní prostředí.”

Poznámky:

[1] https://www.theguardian.com/environment/2016/apr/11/two-thirds-of-europeans-support-ban-on-glyphosate-says-yougov-poll,

[2] Další zajímavé výsledky:

  • 96% dotázaných uvedlo, že by zaplatilo o 5 centů (cca 1,35 Kč) více za kilogram jablek vyprodukovaných bez použití glyfosátu (ze studie Julius Kühn Institute vyplývá, že náklady na vyprodukování jablek bez použití glyfosátu jsou zhruba o 3,7 centů větší);
  • 96% rozhodně (82%) nebo spíše (14%) souhlasí s názorem, že zemědělství by mělo chránit přírodní zdroje jako je voda a půda;
  • 93% (71% rozhodně) požaduje, aby zemědělství chránilo přírodní rozmanitost;
  • 74% (43% rozhodně) uvedlo, že zemědělství by nemělo používat pesticidy;
  • 38% (16 % rozhodně) souhlasí, že zemědělství by mělo produkovat levné jídlo.

Průzkumu se zúčastnilo 1 000 lidí v Německu. Výsledky dostupné zde https://www.greenpeace.de/sites/www.greenpeace.de/files/publications/ergebnisbericht_glyphosat.pdf

[3] https://secure.avaaz.org/en/monsanto_dont_silence_science_loc_eu/?pv=192&rc=fb

[4] Více informací zde http://hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-organizace-vedci-apeluji-na-ministra-jurecku-aby-hlasoval-pro-zakaz-pouzivani a zde http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf

[5] Více o testování zde: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid

Přejít do diskuze k článku 26 komentářů