Co všechno nás ovládá – šestá priorita řízení

Nelze si samozřejmě dělat nejmenší naději, že se tu o tom čtenář opravdu vše dozví. Na naše existence vezdejší v průběhu života působí statisíce nebo spíše stamilióny vnitřních a vnějších sil. O většině z nich nemáme ani tušení.

Nicméně nedávno jsem tu psal o řízení na různých prioritách a v diskusi se na ně občas odkazuji, a tak bych to rozvedl dále do příkladů. Sám jsem to za tu dobu možná líp pochopil, takže pokud dovolíte, zahraji teď part na podobné téma. Začnu od té nejnižší – šesté priority.

Seznam priorit řízení

  1. Světonázorová
  2. Chronologická
  3. Ideologická
  4. Ekonomická
  5. Genocidní
  6. Silová

O šesté prioritě

Šestá priorita je nazývána „silová“. Pokud si vezmeme jako příklad řízení státu (způsob řízení našimi elitami bych si ale za příklad moc nebral), pak je to nad slunce jasnější. Máme tu přece „silová“ ministerstva vnitra a ministerstvo obrany. Pokud elity nenašly lepší způsob, jak problém vyřešit, použijí právě nástroje, svěřené lidem, kteří tam pracují. Jaké to jsou, víme.

Na šesté prioritě vychováváme někteří i děti, když domluvy nezabírají.

Ale pozor, šestá priorita, to je akce za účelem odstranění aktuálního nežádoucího stavu. Výhružky použití silových způsobů jsou na prioritě vyšší, patří nejvíce k té třetí – chronologické, o které se zmíním později.

Asi je teď namístě prozradit, že jedna a ta samá akce může být současně v několika prioritách. Například ony fyzické akce se nesmazatelně vtiskují do paměti řízeného objektu, tedy člověka nebo skupiny lidí, kteří jsou silou donuceni k určitému chování. Tím se stávají i prostředkem řízení na druhé (chronické, historické, paměťové) prioritě a také na třetí (technicky vyjasňuje, co se nesmí a co bude následovat) . Prostě se pak už mezi (pod)řízenými předpokládá, „co bude následovat, když“ a jak to bolí, či co to bude stát (nejen o penězích, třeba i o životech).

Pokud se jedná o fyzické tresty, ty vlastně jsou více zásahem na vyšších prioritách. Neřeší se jimi totiž současný problém, ten už je vyřešen. Trest má ukázat trestanému (pokud jej přežije) a hlavně také těm ostatním, co může při daném chování (kradež, revolta, násilí) následovat. Takže i pokud jde o fyzický trest, z hlediska řízení je to akce na vyšší prioritě, silový zásah samotný je z hlediska řízení nepodstatný, jde o informační vliv, odstrašující efekt.

Například ono 11. září, (a je jedno, zda to byla skutečná pomsta islamistů nebo si to amíci udělali sami) posloužilo skvěle elitám k řízení obyvatel USA na nejvyšší prioritě. Posloužilo nejen jako argument pro investice peněz daňových poplatníků do armády a zbraní, ale vedlo i k souhlasu občanů s válkou v Iráku. Elita zasela do myslí lidí strach a změnila tak jejich pohled na svět. Výsledek? Máme tu biometrické pasy, patriot act a přísné kontroly na letištích – to vše se souhlasem obyvatelstva.

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
slava
slava
31. 8. 2015 9:12

Kdo chce o tom znát více, studuje KSB( koncepci společenské bezpečnosti) a DVTŘ( dostatečně všeobecnou teorii řizení). Ale jinak , děkuji za článek. „Po lopatě“ a výstižně.

Vlastimil
Vlastimil
31. 8. 2015 11:25

Ne každý je uvažováním analytik, ne každý je schopen strávit dlouhé, fakty podložené, elaboráty. Podle mne Sio udělal mnohem víc, než je na první pohled patrné. Otevřel mnohým dveře k prvnímu kroku. Komenský by zaplesal, řečeno archaickým slovníkem. Ode mne bod- s hvězdičkou.

lomikel
lomikel
31. 8. 2015 11:49

problem KSB i DCTR je ze nejsou napsane jasne, uz jsem to tu mocne diskutovali. Me byio zajimalo co jeste krome priorit rizeni je mozne takto prehledne uchopit. Edukativni videa generala Petrova jasna jsou, zase se s nimi spatne pracuje jakozto referencim soubrem informaci vzhledem k foramatu.

Sio
Sio
31. 8. 2015 14:59

lomikel napsal problem KSB i DCTR je ze nejsou napsane jasne, uz jsem to tu mocne diskutovali. Me byio zajimalo co jeste krome priorit rizeni je mozne takto prehledne uchopit. Edukativni videa generala Petrova jasna jsou, zase se s nimi spatne pracuje jakozto referencim soubrem informaci vzhledem k foramatu. Já věřím, že přehledně můžeme vysvětlit cokoli, ale jen natolik, nakolik tomu rozumíme. Což je někdy potíž. Sám se tím prokousávám pomalu, ale diskuse k dřívějším článkům mi hodně pomohly a přiznám i motivovaly. Ty přednášky od Petrova jsou fajn, mají ovšem zásadní nevýhodu. Vyžadují dobrou znalost ruštiny. A navíc, je… Číst vice »

Alena
Alena
31. 8. 2015 15:03

pan Sio je ztělesněná trpělivost a pokora. Takových školitelů by mělo být více

lomikel
lomikel
1. 9. 2015 7:41

sio – DCTR jsem procetl a okomentoval, ten uvodni dokument na ktery jsme byl odkazan, tam uz nic dalsiho, pouzitelneho mimo paradigma rizenie meditace nad v textu definovannou jazykove-pojmovou platformou, nenajdete. Kdyby jste narazil na jiny dokumnet tak mi prosim poslete link. dik.

Sio
Sio
1. 9. 2015 10:41

lomikel napsal sio –DCTRjsem procetl a okomentoval, ten uvodni dokument na ktery jsme byl odkazan, tam uz nic dalsiho, pouzitelneho mimo paradigma rizenie meditace nad v textu definovannou jazykove-pojmovou platformou, nenajdete.Kdyby jste narazil na jiny dokumnet tak mi prosim poslete link. dik. No, napsal jsem, co se mi na DVTŘ nelíbí, není tam všechno akceptovatelné ani pro mě. Pjakin, jak mám dojem, čím dál tím víc ujíždí do propagandy, posledně to byla celkem nuda. Stejně tak se většinou nudím při poslechu Velička. Ale zrovna část o prioritách řízení, krátký souhrn je zde: http://outsidermedia.cz/sest-urovni-rizeni-spolecnosti/ mi připadá docela nosná, zkouším to aplikovat,… Číst vice »

lomikel
lomikel
1. 9. 2015 11:21

sio – no ja se taky namlsal prioritami rizeni a cekal vice podobnych konceptu v ramci teorie.

Sio
Sio
1. 9. 2015 11:38

lomikel napsal

sio – no ja se taky namlsal prioritami rizeni a cekal vice podobnych konceptu v ramci teorie.

V záloze mám ještě „plnou funkci řízení“ a „materialisticky pojaté egregory“. Ale sám to chci napřed lépe zvládnout.

Magnus Maximus
Magnus Maximus
1. 9. 2015 12:52

Dobrá práce Sio. Je lepší takto napsat kratší článek z důvodu lepšího pochopení.