Nepitná voda v Brně: Tohle je to zahraniční „know-how“?

Informace o firmě BVK prodávající vodu lidem v Brně

Vodu, vodárnu, prodej vody i cenu vody ovládá nebo určuje v Brně z velké části fr. koncern Suez, který inkasuje téměř polovinů zisku z prodeje vody

Společnost BVK, nevlastní vodárenskou infrastrukturu, ale pronajímá si ji od statutárního města Brna a na ní prodává vodu lidem. Fr. koncern SUEZ má v BVK majetkový podíl 46% a statutární město Brno má podíl 51%.

BVK je společnost, která prodává vodu na infrastruktuře, kterou si pronajímá od města Brna. Majoritním vlastníkem je město Brno, ale fr. koncern SUEZ, má ve společnosti podíl ve výši 46%. Cenu vody na Brněnsku navrhuje představenstvo BVak, složené se zástupců města a koncernu Suez. O ceně V/S tak rozhoduje město a koncern. Vzhledem k majetkovým  podílům a nutností dohodnout se jsou město a koncern společně ovládající osoby vodárny.

Cena vody obsahuje rovněž ziskovou marži provozovatele, ta je z velké části vyplácená v dividendách. Díky zachování majority v rukou města je do ceny vodného a stočného kalkulována zisková marže kolem 5-7%. Na Severní Moravě, kde města prodala za směšné ceny své podíly ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace, a.s. a za 15 let se v ní vystřídalo 5 zahraničních vlastníků, kteří z vodárny vyždímali veškeré předtím nakumulované zdroje a vodárnu zadlužili miliardovými úvěry, je koncernem do ceny vodného a stočného kalkulována zisková marže 30-45%!

Městu z vyplacených dividend náleží cca 51%, fr. koncernu SUEZ 46%. Zisk se dělí, ale investice hradí ze 100% především vlastník a tím je město Brno.

Míra inflace je přírůstek průměrného ročního indexu spotřebitelských cen a dá se  s ní porovnat růst V/S.

Pod kontrolou Statutárního města Brna je 51% a fr. koncern SUEZ má 46% ve společnosti. Ze zisku tvořeného inkasem plateb za vodné a stočné vyplácí dividendy, které jsou rozdělovány mezi SMB a fr. koncern SUEZ. Nově vybudovaná infrastruktura není vkládána do Brněnské vodárny, ale je vodárnou provozována na základě smlouvy. Důvodem je, že by se „ředil“ vlastnický poměr koncernu SUEZ, který by klesal a tím by klesal jeho podíl z vyplacených dividend. Díky podílu 46% je koncern schopen jakýkoliv vklad infrastruktury zablokovat.

1) Hlavní činností Brněnských vodáren a kanalizací, a.s. je provozování vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu, výroba a dodávka pitné vody. Společnost byla založena podle § 172 Obchodního zákoníku. Jediným zakladatelem společnosti byl FNM ČR, na který přešel majetek státního podniku ve smyslu § 11 odst. 3 zákona č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby.

2) Základní jmění společnosti při založení činilo 143.058.000 Kč. Zakladatel splatil 100% základního jmění společnosti, které bylo představováno cenou vkládaného hmotného a dalšího majetku uvedeného v zakladatelské listině. Ocenění toho majetku bylo obsaženo ve schváleném privatizačním projektu státního podniku Brněnské vodárny a kanalizace. Bylo emitováno 143.058 akcií na majitele po 1.000 Kč jmenovité hodnoty.

Dlouhodobě činí základní kapitál společnosti 492.471.000,- Kč a tvořilo ho 984.942 ks akcií na majitele o jmenovité hodnotě 500 Kč.

3) Společnost provozuje vodovody a kanalizace pro veřejnou potřebu statutárního města Brna, měst Kuřimi, Modřic a Březové nad Svitavou, obci Nebovidy, Lelekovice, Moravany, Česka, Vranov, Měnín, Moutnice, Želešice, Štěpánov nad Svratkou, Dolní Loučky, městyse Doubravník, Vírského oblastního vodovodu, svazku měst, obci a svazků obci a soukromých vlastníků lokálních vodovodů a kanalizaci.

4) Příjemcem dotačních prostředků, není vodárenská společnost, ale Statutární město Brno (SMB), které spolufinancuje nezbytnou spoluúčast ze svého rozpočtu. Byl schválen projekt „Rekonstrukce a dostavba kanalizace v Brně“ v objemu cca 966 mil. Kč. Realizován je v letech 2012-2014. Společnost BVaK finance na tento projekt neposkytuje, poskytuje některé zaměstnance.

5) V Brněnské vodárně získal již na počátku 90 let významný podíl fr. koncern SUEZ. V tomto případě si však na rozdíl od jiných velkých měst v České republice, Statutární město Brno uchovalo majoritní postavení. Dotace z EU nečerpá vodárna, ale SMB, které spolufinancuje dotační projekty ze svého rozpočtu. Dividendy ze zisků, které dosáhne Brněnská vodárna, jsou vypláceny samozřejmě SMB i koncernu SUEZ, proto 51% z dividend inkasuje SMB a 46% koncern SUEZ. Zcela rozdílné postavení je v Praze, kde 100% dividend končí u fr. koncernu Veolia a 100% investic financuje město Praha. S drobnou odchylkou je stejná situace v Plzni.

6) Díky zachování majority v rukou města je do ceny vodného a stočného kalkulována zisková marže kolem 5-7%. Na Severní Moravě, kde města prodala za směšné ceny své podíly ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace, a.s. a za 15 let se v ní vystřídalo 5 zahraničních vlastníků, kteří z vodárny vyždímali veškeré předtím nakumulované zdroje a vodárnu zadlužili miliardovými úvěry, je koncernem do ceny vodného a stočného kalkulována zisková marže 30-45%

7) Struktura akcionářů a rozložení základního kapitálu

Statutární město Brno         51,004            502 362 ks

SUEZ ENVIRONNEMENT   46,272           455 748 ks

drobní akcionáři                      2,724             26 832 ks

Zdroj: Pravda o vodě

Vodu v Brně pijte jen převařenou, varují vodárny kvůli bakteriím

Brněnské vodárny vyzvaly odběratele, aby vodu pili jen převařenou. Jsou v ní nežádoucí bakterie. Firma zvýšila dávky dezinfekce, vypláchne potrubí. Nežádoucí organismy jsou podle firmy ve vodě jen v malém množství, potíže způsobilo vedro… Základními zdroji vody pro Brno jsou prameniště podzemní vody v Březové nad Svitavou a úpravna povrchové vody ve Švařci. Z Březové nad Svitavou je voda do Brna přiváděna přivaděčem I. březovského vodovodu a přivaděčem II. březovského vodovodu. Z úpravny vody Švařec se voda do Brna přivádí přivaděčem Vírského oblastního vodovodu. V Brně se ročně spotřebuje kolem 18 milionů metrů krychlových vody.

Zdroj: iDnes

Stanův komentář: Takhle dopadly vodárny, které mají jeden z nejkvalitnějších zdrojů vody v ČR. Tohle je to zahraniční „know-how“?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
16. 9. 2016 17:01

Už tradiční poznámka…
Vlastník ten, nebo onen – ceny v podstatě stejné – odvíjející se spíše od místa než od vlastníka. http://pravdaovode.cz/cena-vody/

Zlé jazyky tvrdí že ani Kraje a patrně ani Brno v podstatě nemají zájem o nižší cenu pro odběratele, protože voda jim nese spoustu peněz.

Gatta
Gatta
16. 9. 2016 17:47

Re Stan – podívám v pondělí.

Jinak mě s tou vodou … a třeba s benzínkama … napadá, že to asi u nás prostě nikdo neumí aby to fungovalo a aby u toho sám bídně nezkrachoval.

A tak vlastně (parafráze na Kalouska): „Cizinec je nejlepší hospodář“.

Alena
Alena
16. 9. 2016 18:16

Gatta napsal

Re Stan – podívám v pondělí.

Jinak mě s tou vodou … a třeba s benzínkama … napadá, že to asi u nás prostě nikdo neumí aby to fungovalo a aby u toho sám bídně nezkrachoval.

A tak vlastně (parafráze na Kalouska):„Cizinec je nejlepší hospodář“.

poraženecké řeči poníženého českého národa- ještě by to chtělo být u toho v předklonu. Ano, jsme šťastní, že cizinci z našich přírodních zdrojů mají vysoké zisky, vždyť mi sami bychom to rozkradli.

Aleš
Aleš
16. 9. 2016 18:40

Globální neoliberální kapitalismus a NATO musí být zničeny. Jinak oni zničí nás. Souboj o Golanské výšiny Evropy prohráváme na celé čáře. Urvi a orvi a co nemůžeš, aspoň z.urvi. O nic menšího zde nejde. Podotýkám, jiné cesty z toho není a týká se to všech a všeho.

Bety
Bety
16. 9. 2016 18:49

Gatta – podnikat tak, aby všechny náklady nesl stát a já pobíral jen zisky – to opravdu není recept na krach. Ale co bychom pro dobré vztahy s našimi západními spojenci neudělali, že? Zvlášť když se to pro určité osoby, které tyto smlouvy podepisovaly určitě neobešlo – jak to jen kulantně říct? – no bez určitých mastných poplatků za konzultace.

iri
iri
17. 9. 2016 4:43

Nyní všichni ti, co vodu prodali se hrnou do Senátu a zdůrazňují na bilbordech své zásluhy. Oni jsou obsazeni parazity a další parazity přitahují. Chce se mě zvracet, když to vidím. Každý by měl mít protiparazitární imunitu.

Aleš
Aleš
17. 9. 2016 9:18

Ti, jejichž billboardy vidíme u cest, na ty billbordy berou peníze, právě z těch kšeftů, nebo z přisátí spřátelených firem politiků na dotace (lex Babiš je v tomto ne boj proti střetu zájmů, ale systémové hromadné krytí střetu zájmů, týkající se především největších křiklounů z řad např. TOP 09.) nebo ze zahraničních zdrojů sponzorujících zkorumpované politiky rozhodujících o prodejích městských a obecních vodovodů (často mj. politici hnutí Starostové a nezávislí). A kdo pak jako příjemce podružného zisku profituje z nepitné vody ve vodovodu? Např. Mattoni a další výrobci balených vod včetně Cocacoly. Mattoni pak sponzoruje hereckou knížecí smečku a popkulturu,… Číst vice »

Sio
Sio
17. 9. 2016 14:39

No, stále ještě si spousta lidí v naší vlasti myslí, že je tu všechno OK. Dřive, než se toto naivní povědomí změní, se toho moc nedá udělat. Například dohledat kdo a kdy odhlasoval v kterém místě prodej vodovodů. To by měla být veřejně přístupná informace. Na malých městech by dotyční museli chodit kanálama.

iri
iri
18. 9. 2016 9:16

Paraziti se přisajou na hostitele a už se nepustí. Mají pouze zájem ještě rozšířit své teritorium. Zde parazitům nikdo nebránil a dosud nebrání. Řada lidí, kterým nic nechybí, se odmítají podívat na to, co je zrovna nebolí. Tváří se, že je vše v pořádku. Na ně také časem dojde neboť paraziti jsou rozpínaví.

Gatta
Gatta
18. 9. 2016 10:10

PS A tak vlastně (parafráze na Kalouska):

„Cizinec je nejlepší hospodář – a ještě nám tady vybuduje spoustu moderní infrastruktury“.