Diskuze k článku


 • Sugar Ray • 7. října 2014

  Hustý .
  A do Evropy prichádza Ebola ktorá tu eště něbola .
  Já už to mjoudam fakt , ať se něco stane hned , nebo ať někdo vyhlásí Game Over a ukončí už tuhle nesnesitelnou lehkost bytí , já už nevladzem .
  Synci 😀

 • Morybundus • 7. října 2014

  Větva-fajn článek, i když mohl být klidně delší. Obzvlášť chybí oblíbené gastropasáže s fotkama :) Akorát na konci to zazdil ten „neomarxismus“… Větva snad taky věří na poudačky „Nové pravice“, že pravičák Barroso je zakuklený marxista a že vůbec všechno špatné v Evropě a možná na světě je dílem jakýchsi „neomraxistů“? „Neomarxismus“ a podobné termíny jsou jen berličkou „Nové pravice“, která se snaží o renesanci pravicových myšlenek a jako jeden z nástrojů k tomu používá nálepkování svých, ještě včera ideových souputníků, za „neomarxisty“ apod.
  Jinak se divím, že Větva je zřejmě něco jako VIP v Modré Frontě. Se svými poměrně střízlivými názory? Není protiruský, na establishmentu nenechá taky nit suchou, okatě nepravicuje? Nebo ho nechává MF působit pod svou značkou, aby dokladovala svou údajnou objektivitu a názorovou pestrost?
  Každopádně za Větvovy články dík, jsou fajn počtením, navíc si taky člověk přečte konečně něco ve spisovné češtině :)

 • lomikel • 7. října 2014

  neomarxismus a nova levice jsou jasne dohledatelne pojmy a lze je i lehce identifikovat ve spolecnosti. neoliberalismu a nova levice jsou dva spary liberalismu. takze urcita platforma odporu proti nemu je k nalezeni napric ciste pralo-levim prurezem spolecnosti. dobre to lze sledovat v EP, nebo u nas kdo je pro ukrochuntu ( nebo alespon dela mrtveho brouka) a kdo ne a je shopen to rici. Jsou to lide a jak z leva ( proste levicovi, ne novo levicovi jako pi sabatova napr.) i z prava.

 • cnemo • 7. října 2014

  OT: Stane, nefunguje Vám http://www.outsidermedia.cz, dostanete se sem jen když zadáte doménu bez www. Opravte si to prosím.

 • Kvalitni Morybundus • 7. října 2014

  lomikel napsal

  neomarxismus a nova levice jsou jasne dohledatelne pojmy a lze je i lehce identifikovat ve spolecnosti. neoliberalismu a nova levice jsou dva spary liberalismu. takze urcita platforma odporu proti nemu je k nalezeni napric ciste pralo-levim prurezem spolecnosti. dobre to lze sledovat v EP, nebo u nas kdo je pro ukrochuntu ( nebo alespon dela mrtveho brouka) a kdo ne a je shopen to rici. Jsou to lide a jak z leva ( proste levicovi, ne novo levicovi jako pi sabatova napr.) i z prava.

  Mě jde spíše o to, že pojem „neomarxismus“, maje za svůj kořen slovo „Marx“, evokuje něco s Marxem a jeho učením spojené. Jenže to, co je tímto pojmem, především Novou pravicí, označováno, nemá s Marxem nic společného. Chtějí snad „neomarxisté z EU“ podřídit kapitál práci? Daleko spíše si myslím a mnohé důkazy pro to svědčí, že se domnělí „neomarxisté“ snaží ze všech sil podřídit práci (člověka) kapitálu. Je to zkrátka zmatek v pojmech a já v tom, uznávám že možná trochu konspiračně, vidím snahy o diskreditaci levice (Marxismu?), která má být ztotožněna s krachujícím neoliberalismem. Není jistě náhodou, že s kategorizací „neomarxista“ přichází především určité kruhy pravice, které potřebují pravicové ideje nějak očistit, aby s nimi mohly opět operovat. No a není nic jednoduššího, než prostě prohlásit (a opakovat to stále dokola), že minimálně posledních 25 let všude vládne neomarxismus (případně EU ovládá neomarxismus) a proto jde vše od desíti k pěti. Ono se totiž o poznání hůře vysvětluje to, že lékem na selhání systému „svobodného trhu“ by měl být ještě svobodnější trh. Tak raději všechny dosavadní neoliberály označíme za neomarxisty a jedeme dále s čistým štítem…

 • Béda • 7. října 2014

  Morybundus,

  hezky jste to vystihl. Klobouk dolů.

 • idiotronic • 7. října 2014

  cnemo napsal
  Opravte si to prosím.

  To já to vzal přes XP IE a diskusi, tím se i článek otevře (trošku proházené řádky).
  Ale k tomu Kubišovi,Gabčíkiovi a Nagymarosovi:
  i při anexi Sněžky Polskem je stále nejvyšší bod ve státě vysílač
  Praděd (nikoli samotný kopec). Pokud by jej ovšem Poláci nezabrali taky.

 • Morybundus • 7. října 2014

  Béda napsal

  Morybundus,

  hezky jste to vystihl. Klobouk dolů.

  Děkuji Vám za uznání :)
  Na tento dezinterpretační problém narážím stále častěji a pokouším se o něm, pokud je to vhodné, diskutovat. Poměrně velká část, řekněme altersystémové, scény je nakloněna tomu, považovat za plody „neomarxismu“ vše, co má naopak k marxismu na hony daleko – od kruhů „pravdolásky“ k EU. Obé je však produktem neoliberalismu, což dokazují nejlépe jejich skutky. Osobně nevím, nebo se pouze domnívám, co vede mnohé k takovým soudům. Jednou z takových domněnek je fakt, že „neomarxismus“ vidí ve všem špatném namnoze lidé, kteří byli na štíru s minulým režimem, tento režim jejich očekávání rovněž sklamal a tak podle jejich logiky je nutné za pokračujícím neblahým stavem vidět bývalé marxisty, kteří se přetransformovali v „neomarxisty“ a „škodí dál“. Je přitom zvláštní, že se takto vyjadřují lidé vzdělaní, kteří by při svém rozhledu měli mít povědomí o tom, co je to marxismus a jaké jsou jeho postuláty (ekonomické, sociální…) a zároveň tak vidět, že to, co ozančují za „neomarxismus“ ve skutečnosti s marxismem nemá nic společného.

 • lomikel • 8. října 2014

  morybundus – si asi rozumime, jedine moje doplneni je za svodum rekneme socialniho enegneringu a multikulti agende propada i, znacna, cast tech kteri se alespon formalne k pravici nehlasi. Tam ja vidim zasadni problem, to ze pravice zaspasi s levici je feature, to ze levice (udajna) neresi ekonomicke problemi ale jakousi podivnou agendu ktere je predkladana zapadem jako agenda slouzici k prefarnirkaci lidskeho substartu pro NWO me vede k tomu ze hledam koreny techto konceptu a dostavam se k neomarxismu, frankturtske skole atd.

  ono se jiste jedna v podstate o nastroj, i kdyz mnohy uzitecny idiot to dela z presvedceni, ale to neznamena ze je o tom trebaz nemluvit jak doporucujete.